Διαφημίσεις εντομοκτόνων, εντομοαπωθητικών και άλλων συναφών προϊόντων

Η διαφήμιση, που έχει αναρτήσει ο προλαλήσας, είναι η μισή !!! Στην αρχή η ανδρική φωνή έλεγε : "Ωραία είσαι εδώ στο εξοχικό σου Μαιρούλα !!! Και με τα κουνούπια τι κάνεις" ??? Και η Μαιρούλα απαντά : "Οπλοφορώ με Αροξόλ" ....
 
Rinus Cesar είπε:
Η διαφήμιση, που έχει αναρτήσει ο προλαλήσας, είναι η μισή !!! Στην αρχή η ανδρική φωνή έλεγε : "Ωραία είσαι εδώ στο εξοχικό σου Μαιρούλα !!! Και με τα κουνούπια τι κάνεις" ??? Και η Μαιρούλα απαντά : "Οπλοφορώ με Αροξόλ" ....
Ενδιαφέρον! Δυστυχώς για λόγους συντομίας μετά το πρώτο διάστημα προβολής ενός σποτ γίνεται και κάποιο μοντάζ για να συντομευτεί. Οπότε πέσαμε πάνω στην έκπτωση... Μακάρι να βρεθεί ολόκληρη!
 
Συγγνώμην ρε παιδιά που ρωτάω, εγώ ο άσχετος, αλλά τώρα δηλαδή πώς πολεμάτε τα κουνούπια και άλλα ειδεχθή και αιμοδιψή ζουζούνια? Το ρωτάω διότι βλέπω να αντιμετωπίζετε το μαραφέτι με την ταμπλέτα σαν μια νοσταλγική ανάμνηση από το παρελθόν, και περιγράφετε και το πώς δούλευαν, πώς άλλαζε η ταμπλέτα κλπ., λες και μιλάτε για τηλέφωνα με περιστροφικό καντράν ή λογαριθμικούς κανόνες. Αλλά όταν έρχομαι στην Ελλάδα όπου πάμε με τους δικούς μου κουβαλάμε και κάμποσα από αυτά τα μηχανάκια, ένα για κάθε δωμάτιο. Δεν κάνουν βήμα χωρίς αυτά. Δεν ήξερα ότι είναι ντεμοντέ.

(Μπα, τι βλέπω? Με αυτό το μήνυμα έπιασα τα μισά του 666. Είναι το 333ο που γράφω.)
 
elephadas είπε:
Συγγνώμην ρε παιδιά που ρωτάω, εγώ ο άσχετος, αλλά τώρα δηλαδή πώς πολεμάτε τα κουνούπια και άλλα ειδεχθή και αιμοδιψή ζουζούνια? Το ρωτάω διότι βλέπω να αντιμετωπίζετε το μαραφέτι με την ταμπλέτα σαν μια νοσταλγική ανάμνηση από το παρελθόν, και περιγράφετε και το πώς δούλευαν, πώς άλλαζε η ταμπλέτα κλπ., λες και μιλάτε για τηλέφωνα με περιστροφικό καντράν ή λογαριθμικούς κανόνες. Αλλά όταν έρχομαι στην Ελλάδα όπου πάμε με τους δικούς μου κουβαλάμε και κάμποσα από αυτά τα μηχανάκια, ένα για κάθε δωμάτιο. Δεν κάνουν βήμα χωρίς αυτά. Δεν ήξερα ότι είναι ντεμοντέ.

Ελα ντε ... πραγματικά, για τα κουνούπια και τα ζουζούνια σήμερα "ποιο είναι το μεγάλο μας όπλο" ??? Δεν αποκλείεται να είναι ακόμη οι ταμπλέτες, τα πράσινα φιδάκια, τα Autan με την "ιδιότυπη" μυρωδιά τους κλπ κλπ .... Πάντως, εγώ όλα αυτά τα "αντιλαμβάνομαι" ως .... "retro κουνουποδιωκτικές μεθόδους", οι οποίες, όμως, δεν αποκλείεται ακόμη και σήμερα να ισχύουν !!!

Στο μεταξύ, ας αναφέρω μερικά ακόμη διαφημιστικά για εντομοαπωθητικά :

- Στο διαφημιστικό για το κουνουποκτόνο Nupi το τραγουδάκι, που τραγοδούσε μια ανδρική φωνή, έμοιαζε λιγάκι με εμβατήριο !!! Αυτό είχε ως εξής : "Στη χώρα του Νούπι / δεν μένει κουνούπι" !!! Στο τέλος της διαφήμισης, όμως, το τραγουδάκι έπαιρνε ... απρόβλεπτη τροπή : Στη χώρα του Νούπι / δεν μένει ... ο σκώρος !!!! Το σποτάκι αυτό το χρονολογώ μεταξύ 1980 / 1982 !!!

- Σε ένα άλλο διαφημιστικό σποτ, για το κουνουποκτόνο Sterminio, το τραγουδάκι, που τραγουδούσε μια χαρούμενη ανδρική φωνή, ήταν κάπως εύθυμο και είχε ως εξής : "Κουνούπια, κουνούπια κουνούπια / Στερμίνιο, Στερμίνιο, Στερμίνιο" !!!

- Τέλος, σε ένα άλλο διαφημιστικό σποτ, μεταγενέστερο από τα παραπάνω, βλέπαμε το εξής : Ένα καρτούν κουνούπι - με τη μυτάρα του έτοιμη για δράση - στέκεται πάνω από ένα κρεβάτι, στο οποίο είναι ξαπλωμένη μπρούμυτα μια πολύ γλυκιά κοπέλα, η οποία διαβάζει ένα βιβλίο !!! Η κοπέλα φοράει ένα πολύ κοντό φόρεμα και ... βλέπουμε την κάμερα να κάνει ζουμ στο .... πίσω μέρος της κοπέλας [στα επίμαχα σημεία #)

#) :sealed:

] !!! Και "στο καπάκι" βλέπουμε το καρτούν - κουνούπι με γουρλωμένα μάτια να του τρέχουν τα σάλια και να μονολογεί : "το τσιμπάς τώρα ή δεν το τσιμπάς" ???? Δυστυχώς δεν θυμάμαι για ποιο εντομοκτόνο είχε γυριστεί το εν λόγω "πιπεράτο" διαφημιστικό σποτ ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Πάντως η μόνη λύση στις "δύσκολες" συνθήκες, κι ας είναι off-topic, ήταν η συσκευή υπερήχων. Αυτό ήταν κάτι σαν στυλό που το έπιανες στο τσεπάκι του πουκάμισου, και εξέπεμπε έναν υπέρηχο, σε συχνότητα μη ακουστή από το ανθρώπινο αυτί, αλλά σαφώς ακουστή από το...κουνουπίσιο. Ο ιπτάμενος φίλος τρεπόταν σε φυγή χωρίς να κάτσει να το συζητήσει...
Με τη συσκευή αυτή εντυπωσίασαν κάποιοι συγγενείς μου στρατιωτικοί, όταν διαβιούσαν στο Διδυμότειχο καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν. Στα τραπέζια τότε, να σκεφτείτε, το φιδάκι υπήρχε έτοιμο, στημένο στη βάση του, όπως το σταχτοδοχείο και το αλατοπίπερο. Η πόλη έχει (ή τουλάχιστον τότε είχε) τρομερό πρόβλημα κουνουπιών εξ' αιτίας του ποταμού που περνάει δίπλα, και η συσκευή αποδείχτηκε σωτήρια.

Μάλιστα οι παρέες τους αναρρωτιώνταν, όταν κάθονταν όλοι σε ένα τραπέζι μαζί, πώς σε εκείνο δεν πλησίαζε κουνούπι, μην ξέροντας φυσικά γιατί.

Οι συσκευές αυτές αναπτύχθηκαν, μετά βγήκαν και για τρωκτικά, αλλά από κάποια βάσιμη άποψη ή παραφιλολογία (δεν ξέρω τι από τα δύο) ότι τελικά κάνουν ζημιά και στον ανθρώπινο εγκέφαλο (σε τρελλαίνουν, κοινώς), τελικά εξαφανίστηκαν...
Χαχαχα... οι 'συσκευές υπερήχων"... αντικαταστάθηκαν από apps στα smartphones που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!

Μάλλιστα έχω πετύχει app,στο οποίο επιλέγεις διαφορετικούς τύπους υπερήχων, γιατί όπως γράφει δεν αντιδρούν όλα τα είδη κουνουπιών το ίδιο στους ίδιους υπέρηχους...αλλά κάποια θέλουν τον "δικό" τους!!!
 
elephadas είπε:
Συγγνώμην ρε παιδιά που ρωτάω, εγώ ο άσχετος, αλλά τώρα δηλαδή πώς πολεμάτε τα κουνούπια και άλλα ειδεχθή και αιμοδιψή ζουζούνια? Το ρωτάω διότι βλέπω να αντιμετωπίζετε το μαραφέτι με την ταμπλέτα σαν μια νοσταλγική ανάμνηση από το παρελθόν, και περιγράφετε και το πώς δούλευαν, πώς άλλαζε η ταμπλέτα κλπ., λες και μιλάτε για τηλέφωνα με περιστροφικό καντράν ή λογαριθμικούς κανόνες. Αλλά όταν έρχομαι στην Ελλάδα όπου πάμε με τους δικούς μου κουβαλάμε και κάμποσα από αυτά τα μηχανάκια, ένα για κάθε δωμάτιο. Δεν κάνουν βήμα χωρίς αυτά. Δεν ήξερα ότι είναι ντεμοντέ.
(Μπα, τι βλέπω? Με αυτό το μήνυμα έπιασα τα μισά του 666. Είναι το 333ο που γράφω.)
Πολυγραφότατε elephada! Όχι, δεν είναι και τόσο ρετρό αυτά τα αντικουνουπικά. Υπάρχουν και χρησιμοποιούνται ακόμα. Στο σπίτι ακόμα χρησιμοποιούμε ταμπλέτες, αλλά με διαφορετικά μηχανάκια, γιατί πλέον είναι μικρά και κάθονται πάνω στην πρίζα, με ειδική υποδοχή από κάτω για να παίρνουν και μπουκαλάκι υγρό αντικουνουπικό. Αλλά για χρόνια είχαμε αυτό το πράσινο, σαν ιπτάμενο δίσκο, μηχάνημα μάρκας Spira Mat. Και το "καινουριο" μας (τουλάχιστον 10-15 ετών) Spira Mat είναι.

Έπειτα, για τους εξωτερικούς χώρους υπάρχει το φιδάκι, που ενώ σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου η μυρωδιά, εμένα με τρελαίνει! Λάδια και αλοιφές τύπου Autan υπάρχουν πολλά και υπάρχουν ακόμα, όπως επίσης τα Cer'8 που τα θυμάμαι ότι τα διαφήμιζαν από τη δεκαετία του '90, κάτι μικρά αυτοκόλλητα τετράγωνα "μαξιλαράκια" που τα πίεζες στο κέντρο να σπάσουν οι κάψουλες σιτρονέλας (σημείωση ότι η σιτρονέλα είναι η βάση για τα περισσότερα αντικουνουπικά) και μετά τα κολλούσες επάνω σου.

Μετά έχουμε τα κεριά με σιτρονέλα που τα ανάβεις σε εξωτερικούς κυρίως χώρους. Μηχάνημα με υπερήχους δεν έχω δει ή χρησιμποιήσει, αλλά θυμάμαι την εφαρμογή αυτή σε κινητό, την εποχή που είχε βγει το Nokia 6600 και το 3650.
 
nwntas είπε:
Έπειτα, για τους εξωτερικούς χώρους υπάρχει το φιδάκι, που ενώ σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου η μυρωδιά, εμένα με τρελαίνει!
Nα το κοιτάξεις, από τα ¨μαλακά" αρχίσαν όλοι ! Χε χε χε...
 
nwntas είπε:
Έπειτα, για τους εξωτερικούς χώρους υπάρχει το φιδάκι, που ενώ σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου η μυρωδιά, εμένα με τρελαίνει!
Nα το κοιτάξεις, από τα "μαλακά" αρχίσαν όλοι ! Χε χε χε...
 
panp είπε:
Nα το κοιτάξεις, από τα "μαλακά" αρχίσαν όλοι ! Χε χε χε...
Αν με δείτε πάνω από κανα ντεπόζιτο με βενζίνη να αρχίσετε να ανησυχείτε :p
 
Εγώ θυμάμαι δύο είδη SPIRA, Σπιραμάτ και Σπιραλέτ για τα κουνούπια. Παρεμπιπτόντωςμ ταμπλέτες βάζουμε ακόμα, ειδικά όταν είμαστε και κοντά στη θάλασσα, διότι έχει πολλά κουνούπια, σκνίπες και (sic) φλεβοτόμους!
 
Rinus Cesar είπε:
- Σε ένα άλλο διαφημιστικό σποτ, για το κουνουποκτόνο Sterminio, το τραγουδάκι, που τραγουδούσε μια χαρούμενη ανδρική φωνή, ήταν κάπως εύθυμο και είχε ως εξής : "Κουνούπια, κουνούπια κουνούπια / Στερμίνιο, Στερμίνιο, Στερμίνιο" !!!

- Τέλος, σε ένα άλλο διαφημιστικό σποτ, μεταγενέστερο από τα παραπάνω, βλέπαμε το εξής : Ένα καρτούν κουνούπι - με τη μυτάρα του έτοιμη για δράση - στέκεται πάνω από ένα κρεβάτι, στο οποίο είναι ξαπλωμένη μπρούμυτα μια πολύ γλυκιά κοπέλα, η οποία διαβάζει ένα βιβλίο !!! Η κοπέλα φοράει ένα πολύ κοντό φόρεμα και ... βλέπουμε την κάμερα να κάνει ζουμ στο .... πίσω μέρος της κοπέλας [στα επίμαχα σημεία #)

#) :sealed:

] !!! Και "στο καπάκι" βλέπουμε το καρτούν - κουνούπι με γουρλωμένα μάτια να του τρέχουν τα σάλια και να μονολογεί : "το τσιμπάς τώρα ή δεν το τσιμπάς" ???? Δυστυχώς δεν θυμάμαι για ποιο εντομοκτόνο είχε γυριστεί το εν λόγω "πιπεράτο" διαφημιστικό σποτ ....

Στη διαφήμιση του STERMINIO έδειχνε έναν άντρα να φοράει ένα καπέλο με κουνουπιέρα (ή κάτι παρόμοιο), να κρατάει από μια μυγοσκοτώστρα σε κάθε χέρι και να χτυπάει γύρω του τα κουνούπια.

Στη διαφήμιση "το τσιμπάς τώρα ή δεν το τσιμπάς" νομίζω η κοπέλα έβαζε ένα εντομοαπωθητικό στην πρίζα, και το κουνούπι φώναζε κάτι (μάλλον τη μάρκα του εντομοαπωθητικού) και έφευγε, νομίζω ήταν RAID.
 
Σαν να θυμάμαι αμυδρά και ένα εντομοαπωθητικό ονόματι "Drummer", που στη συσκευασία του είχε ένα τύμπανο (ταμπούρο) και στο σποτάκι ακουγόταν αυτό που λέμε "ρούλος" (γνωστό από το τσίρκο).
 
panp είπε:
Σαν να θυμάμαι αμυδρά και ένα εντομοαπωθητικό ονόματι "Drummer", που στη συσκευασία του είχε ένα τύμπανο (ταμπούρο) και στο σποτάκι ακουγόταν αυτό που λέμε "ρούλος" (γνωστό από το τσίρκο).


Μήπως εννοείς αυτό στη διαφήμιση στο 0:37;;;
 
nwntas είπε:
Μήπως εννοείς αυτό στη διαφήμιση στο 0:37;;;
Το προϊόν είναι αυτό στη διαφήμιση, αλλά μάλλον ο panp θυμάται μια παλαιότερη διαφήμιση, που το τύμπανο είναι πιο έντονο, τη θυμάμαι και εγώ αμυδρά. Νομίζω είχε το drum roll, μετά ο παρουσιαστής έλεγε "Drummer", μετά επαναλαμβανόταν το ίδιο, και μετά έλεγε κάτι σαν "εντομοαπωθητικό Drummer" κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Το προϊόν είναι αυτό στη διαφήμιση, αλλά μάλλον ο panp θυμάται μια παλαιότερη διαφήμιση, που το τύμπανο είναι πιο έντονο, τη θυμάμαι και εγώ αμυδρά. Νομίζω είχε το drum roll, μετά ο παρουσιαστής έλεγε "Drummer", μετά επαναλαμβανόταν το ίδιο, και μετά έλεγε κάτι σαν "εντομοαπωθητικό Drummer" κλπ.
Το προϊόν είναι φυσικά αυτό (είναι να μη σας βάλει κανείς ιδεα...). Όσο για τη διαφήμιση, πράγματι "θυμάμαι" κάτι με περισσότερο τύμπανο...
 
βρεθηκε η διαφημιση του εντομοκτονου STERMINIO (1985) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Πολύ πετυχημένη διαφήμιση του εντομοκτόνου "sterminio",με το χαρακτηριστικό τραγουδάκι,αλλα και το εκπληκτικό σκίτσο-κουνούπι με το δίλημμα "το τσιμπάς τώρα ή δεν το τσιμπάς"??? (εννοείται οτι το τσιμπάς!!!)

Προβλήθηκε απο το 1985 για 2 χρόνια "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Super ανάμνηση αυτή η διαφήμιση...

Η κοπελιά είναι η Πέπη;;;
 
Την διαφήμιση για ένα περίεργο (Γκούχου..) λόγο την θυμάμαι.. Όμως το όνομα "Sterminio" δεν μου λέει απολύτως τίποτα..

Stanfromgreece είπε:
To AUTAN υπάρχει ακόμα... αλλά σε πιο όμορφη συσκευασία. Δεν είναι μούφα...αλλά βρομούσε (βρομάει ακόμα;; ;) τόσο πολύ, που όχι κουνούπι, αλλά ούτε και άνθρωπος δεν σε πλησίαζε!Κάτι αντίστοιχο ήταν και το... "κουνουπέλαιο" που μας έδιναν στο στρατό! Το στρατόπεδό μας ήταν κοντά σε βάλτο, και τα κουνούπια ήταν ελικόπτερα παντός καιρού!

Φιδάκια, ταμπλέτες, και σπρέι δεν τα έπιαναν... το κουνουπέλαιο όμως τα κατάφερνε!

Θυμάμαι το πρώτο μου βράδυ εκεί... ξύπνησα από το ζουζουνιτό τους... μόλις άνοιξα τα μάτια μου, είδα από επάνω μου ένα σύννεφο από κουνούπια!
Στρατός + κουνούπια + AUTAN... Έτσι..

Θυμάμαι και εμείς είχαμε πολύ σοβαρό θέμα με τα κουνούπια, και όσα φιδάκια και να βάζαμε δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ! Μιλάμε ο θάλαμος "τοπίο στην ομίχλη", εμείς μέσα στην μαστούρα (Που λέει ο λόγος.. :p ), και τα κουνούπια με αντιασφυξιογόνες μάσκες να συνεχίζουν την δουλειά τους..

Μόνο με το AUTAN βρίσκαμε λίγη ησυχία!

Και το σύννεφο που περιγράφεις δεν το είχαμε από πάνω μας, αλλά παντού γύρο μας.. Χωρίς πλάκα, τυχαία να χτύπαγες παλαμάκια, θα σκότωνες κάμποσα κουνούπια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα