Διαφημίσεις με προϊόντα που τρώγαμε ή πίναμε όταν ήμασταν παιδιά

ευχαριστουμε πολυ bambinella!!!!!!!

μετα απο ολα αυτα που μας εγραψες δε νομιζω να εχει κανεις αμφιβολια : το μυστηριο λυθηκε!! ειναι η Μαρι Κωνσταντατου :)
 
bambinella 100 είπε:
Nemo είπε:
Επιφυλασσομαι μεχρι να αποφανθει η ΒΒ ....
Μαρι Κωνσταντατου καθαρα.
........ (speechless)

Υ.Γ.1

bambinella 100 είπε:
Επισης το χαμογελο και τα δυο μπροστινα δοντια που ειναι λιγο μακρυτερα απο τα διπλανα, παραπεμπουν αμεσως σε Μαρι.
::) (ξεχασες τον .... λοβο του αριστερου αυτιου )

:cool: :cool:

Υ.Γ.2 Αστειευομαι ετσι ... :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση παγωτο "Jumbo" της ΑΣΤΥ (1986) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "το καλοκαιρι του 1986 ειναι προ των πυλων και η φωνη του Γιωργου Πολυχρονιου μας διαφημιζει τον νεο "πυραυλο" JUMBO της εταιρειας γαλακτος "ΑΣΤΥ ,με εικονες απο το διαστημα και τους αιθερες . φυσικα ,σε καθε καλοκαιρινη διαφημιση δεν λειπουν τα ωραια μοντελα" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση snack eurobasket '87 :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "Ο Τιμος Περλεγκας "παιζει" τον μαφιοζο στην εξαιρετικη διαφημιση του παγωτου "Marengata" της ΕΒΓΑ ...παρ ολο που φαινεται αδιστακτος ,μαζι με την συμμορια του που αναμεσα της ξεχωριζουμε τους ηθοποιους Χρηστο Μπιρο και Θαναση Παπαδοπουλο , φοβαται την μητερα του ( Φρυνη Αρβανιτη ) που τον "ψεγει" επειδη εχει το μυαλο του σε "gelatia" και τραγουδια και οχι στην "δουλεια" .. "

ΥΓ : το σωστο ειναι "gelati" οχι "gelatia" και σημαινει "παγωτα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ναι ναιιιιι .... είναι γεγονός !!! Η "θρυλική" διαφήμιση του παγωτού Marengata του 1986, με πρωταγωνιστή τον αλησμόνητο Τίμο Περλέγκα, έχει, επιτέλους, αναρτηθεί στο YouTube !!! Πολλοί retromaniaκοί [μεταξύ των οποίων και ο γράφων] έχουμε επανειλημμένως εκφράσει σε παλαιότερα ποστ μας την επιθυμία μας να ξαναδούμε αυτή τη διαφήμιση μετά από πολλάαααα χρόνια !!! Ναι, μπορούμε, πλέον, να την ξαναδούμε [αφού, φυσικά, πούμε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς στον MrRetromemories που έχει ανεβάσει το βιντεάκι στο YouTube] !!!!

Αυτό το σποτ κι αν είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την εφηβεία μας [όπως και το παγωτό marengata βεβαίως βεβαίως ... ] .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα θρυλικά γαριδάκια "Καβουράκια". Στο ρόλο της γιαγιάς, η αξέχαστη Τζόλυ Γαρμπή.
 
σχολιο του uploader MrRetromemories για τα "καβουρακια" : "μια πασιγνωστη διαφημιση της best foods τα περιφημα "Καβουρακια" με πρωταγωνιστρια , στην αρχη του βιντεο , πιθανοτατα την Μαρι Κωνσταντατου"

Σ αυτο το βιντεο φαινεται καλυτερα οτι στην αρχη ειναι η Μαρι Κωνσταντατου.

απορια δικια μου : στο ρολο της γιαγιας ειναι στ αληθεια η Τζολυ Γαρμπη; δε μου τη θυμιζει καθολου
 
Αααα ... Καβουράκια !!! Αν και να σας πω την αλήθεια, αυτή τη διαφήμιση δεν τη θυμόμουν !!! Πάντως, πολύ -πολύ γλυκιά κοπελίτσα η Μαρί Κωνσταντάτου, αναμφίβολα από τα πιο όμορφα "φρέσκα" γυναικεία πρόσωπα της ελληνικής τηλεόρασης εκεί στα 80ς !!! Το σποτ είναι γλυκύτατο με την παιδικότητα και την - καλώς εννοούμενη - αφέλειά του, όμως .... "το ουίσκυ σου΄με ... Καβουράκια" :eek: o_Oo_O ???? Αυτό δεν σάς φάνηκε λιγάκι "άκυρο" ??? Τεσπα, ουίσκυ είναι αυτό, με ό,τι θέλεις το συνοδεύεις !!!

Η διαφήμιση με Καβουράκια που θυμόμουν - όπως και οι περισσότεροι συνομήλικοί μου φαντάζομαι - είναι η μεταγενέστερή της [περί το 1987/1988], στην οποία έπαιζε ο Χάρρυ Κλυνν !!! Σε αυτή τη διαφήμιση ο Χάρρυ Κλυνν μιμείται έναν ροκά κιθαρίστα [νομίζω ότι σατίριζε τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, η αμφίεσή του "παρέπεμπε" σε αυτόν], ο οποίος τραγουδάει κάπως δυναμικά : "στου γιαλού ταααα βοτσαλάκιαααα κάθονται δυο καβουράκιααααα και μασάνε γαριδάκιααααα" !!! Αυτή η διαφήμιση δεν αποκλείεται να υπάρχει στο YouTube !!! Πάντως για το σνακ "Καβουράκια" έχω να ακούσω από τότε [τέλη 80ς], προφανώς δεν "μακροημέρευσαν" ....

Εκτός από "Καβουράκια", εκεί στα 80ς βγήκε κι ένα άλλο σνακ : Τα Καραβιδάκια :eek: o_Oo_O !!! Θυμάμαι περί το 1982/1983 ένα διαφημιστικό σποτ, όπου μια γυναικεία φωνή τραγουδούσε δυνατά : "Καραβιδακια, καραβιδάκια" [περισσότερα δεν θυμάμαι, ούτε τι είδους σνακ ήτανε] !!! Αλλά και γι' αυτά έχω να ακούσω από τότε .....

απορια δικια μου : στο ρολο της γιαγιας ειναι στ αληθεια η Τζολυ Γαρμπη; δε μου τη θυμιζει καθολου

 


Noμίζω κι εγώ ότι η γιαγιά δεν είναι η Τζόλυ Γαρμπή !!! Με τον τρόπο που παίζει μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι επαγγελματίας ηθοποίος [ίσως να είναι π.χ. η γιαγιά του σκηνοθέτη ή κάποιου απ' τους συντελεστές του σποτ] ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαρι Κωνσταντατου χωρις αμφιβολια, αλλα τη Τζολυ Γαρμπη που την ειδατε βρε παιδια;

Καμια σχεση, ομως!
 
bambinella 100 είπε:
Μαρι Κωνσταντατου χωρις αμφιβολια, αλλα τη Τζολυ Γαρμπη που την ειδατε βρε παιδια;Καμια σχεση, ομως!
ευχαριστουμε πολυ για την επιβεβαιωση bambinella :)

παντως ειχα τις αμφιβολιες μου απ την αρχη για τη γιαγια της διαφημισης και οπως αποδειχτηκε,ειχα δικιο: δεν ειναι η Τζολυ Γαρμπη
 
Εκανες πολυ καλα που ειχες τις αμφιβολιες σου. Και μια επιπλεον πληροφορια:

Η ωραια πρασινοματα που προσφερει το ουισκι στον αντρα της ειναι η Στελλινα Τζανου, Β' Αναπληρωματικη Μις Ελλας 1984 και πρωην κυρια Νικου Σαργκανη.
 
bambinella 100 είπε:
Εκανες πολυ καλα που ειχες τις αμφιβολιες σου. Και μια επιπλεον πληροφορια:Η ωραια πρασινοματα που προσφερει το ουισκι στον αντρα της ειναι η Στελλινα Τζανου, Β' Αναπληρωματικη Μις Ελλας 1984 και πρωην κυρια Νικου Σαργκανη.
ευχαριστουμε πολυ bambinella και για την επιπλεον πληροφορια :)

νομιζα οτι ηταν μια κοπελα που επιλεχτηκε τυχαια για το διαφημιστικο :eek:
 
Μετα την εκλογη της στα Καλλιστεια η Στελλινα συμμετειχε σε μερικα διαφημιστικα τοτε, μεχρι το γαμο της με τον Ελληνα τερματοφυλακα.
 
bambinella 100 είπε:
Μετα την εκλογη της στα Καλλιστεια η Στελλινα συμμετειχε σε μερικα διαφημιστικα τοτε, μεχρι το γαμο της με τον Ελληνα τερματοφυλακα.
bambinella με ολα οσα μας εγραψες βρηκα αφορμη να ρωτησω κατι: υπηρξαν κι αλλες κοπελες που εκλεχτηκαν στα καλλιστεια και συμμετειχαν λιγο αργοτερα σε διαφημιστικα σποτ;
 
Nαι βεβαια, υπηρξαν κι αλλες. Εντελως προχειρα, μπορω να θυμηθω μερικα ονοματα:

Αριανα Δημητροπουλου, Ελεανα Παγουρα, Μπελλα Αδαμοπουλου, Σαμπινα Δαμιανιδου, Ταρια Μπουρα, Σια Φαρακη.
 
bambinella 100 είπε:
Nαι βεβαια, υπηρξαν κι αλλες. Εντελως προχειρα, μπορω να θυμηθω μερικα ονοματα:Αριανα Δημητροπουλου, Ελεανα Παγουρα, Μπελλα Αδαμοπουλου, Σαμπινα Δαμιανιδου, Ταρια Μπουρα, Σια Φαρακη.
ευχαριστουμε πολυ γι ακομη μια φορα bambinella!!!

φαινεται οτι ειχαν πέραση τα ωραια μοντελα και δινόταν και περισσοτερη σημασια στα καλλιστεια εκεινες τις εποχες :)
 
Παρ' ολο που απο το 1982 εως και το 1989 τα Καλλιστεια δε μεταδιδονταν απο την τηλεοραση λογω αλλαγης, το περιοδικο Ρομαντσο ειχε φροντισει να τα διοργανωσει και να τα καταστησει πολυ γνωστα στο ευρυ κοινο με αψογο τροπο.
 
bambinella 100 είπε:
Παρ' ολο που απο το 1982 εως και το 1989 τα Καλλιστεια δε μεταδιδονταν απο την τηλεοραση λογω αλλαγης, το περιοδικο Ρομαντσο ειχε φροντισει να τα διοργανωσει και να τα καταστησει πολυ γνωστα στο ευρυ κοινο με αψογο τροπο.
μαλιστα,ακομη μια πληροφορια που σιγουρα οι περισσοτεροι απο μας δε γνωριζαμε μεχρι τωρα

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα