Διαφημίσεις με προϊόντα που τρώγαμε ή πίναμε όταν ήμασταν παιδιά

Μας έλειψαν οι... "φλασιές" σου Rinus! :flower:

Έκανε ο Ζανό Ντάνιας τη φωνή του Chester? Μόλις και μετά βίας το θυμάμαι!! :D
 
Rinus το μέλι αττική σαν προϊόν είναι παμπάλαιο. Το μας "συστήθηκε πρώτη φορά" να υποθέσω ότι αναφέρεται "μέσω διαφήμισης". Στην μπακαλοταβέρνα του Ζήκου έχει αρκετά καφάσια μέλι αττική
 
Rinus Cesar χαιρομαστε που επεστρεψες και παλι για να μοιραστεις μαζι μας τις αναμνησεις σου :)

τo παρακατω βιντεακι προερχεται απο βιντεο που ανεβασε στο καναλι του καποιος συμφορουμιτης τον οποιο και ευχαριστω πολυ που μου εδωσε την αδεια να τo δημοσιευσω

κρουασαν Smaky

 
katerinak είπε:
Rinus Cesar χαιρομαστε που επεστρεψες και παλι για να μοιραστεις μαζι μας τις αναμνησεις σου :)
τo παρακατω βιντεακι προερχεται απο βιντεο που ανεβασε στο καναλι του καποιος συμφορουμιτης τον οποιο και ευχαριστω πολυ που μου εδωσε την αδεια να τo δημοσιευσω

κρουασαν Smaky

Πότε κυκλοφόρησε το κρουασάν αυτό;
 
BETTY BOOP είπε:
Πότε κυκλοφόρησε το κρουασάν αυτό;
Χριστινα το βιντεο που ειχε ανεβασει ο συμφορουμιτης στο καναλι του ηταν του 1992,εκει γυρω θα κυκλοφορησε και το κρουασαν αυτο..Τι τυχη ειχε ομως απο κει και περα δε γνωριζω και ουτε θυμαμαι αν το δοκιμασα
 
foutix είπε:
Rinus το μέλι αττική σαν προϊόν είναι παμπάλαιο. Το μας "συστήθηκε πρώτη φορά" να υποθέσω ότι αναφέρεται "μέσω διαφήμισης".
Ακριβώς αυτο!!! Η διαφήμιση που περιγράφω είναι, όπως θυμάμαι, η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του "Μέλι Αττική" [αν κάποιος θυμάται προγενέστερη διαφήμιση του "Μέλι Αττική" θα είναι χαρα μου να διαβάσω γι' αυτήν]!!! Το ίδιο και με το τσάι Λίπτον, το οποίο, φυσικά, είναι τόοοσο παλιό ... σχεδόν συνδεδεμένο με την ιστορία της Μεγάλης Βρετανίας :eek: o_O!!! Όμως, με την παραπάνω διαφήμιση που περιγράφω το εν λόγω τσάι "σε φακελάκι" συστήθηκε στο ελληνικό καταναλωτικό κοινό !!!

Και το διευκρινίζω για μια ακόμη φορά: Ό,τι γράφω εδώ στο retromaniax, σε οποιοδήποτε τόπικ, το γράφω από μνήμης και μόνο !!! Οπότε, όλο και κάτι ενδέχεται να μην το θυμάμαι καλά .... [πάντως για το ότι ο Ζανό Ντάνιας δάνεισε τη φωνή του στον Τσέστερ, που γράφει παραάνω η Daredevil, είμαι ... 100% σίγουρος :flower: :flower:]
 
Από το επίσημο site έχουμε: 'Το πρόσωπο όμως που έχει συνδεθεί με το τσάι περισσότερο από κάθε άλλο, είναι ο Thomas Lipton, ένας σκωτσέζος έμπορος που δημιούργησε την πρώτη αλυσίδα παντοπωλείων στη Σκωτία και άνοιξε το πρώτο τεϊοποτείο στη Γλασκόβη το 1871.'

 


Μιας και αναφέρθηκε, ποτέ κυκλοφόρησε πρώτη φορά το τσάι Λίπτον στην Ελλάδα; ξέρει κανείς;
 
οι παρακατω διαφημισεις προερχονται απο βιντεο αγωνων του καναλιου http://www.youtube.com/user/freepaok4 , ευχαριστω πολυ τον uploader που μου εδωσε την αδεια να τις δημοσιευσω

pandorino 7days

προσεχως νεες διαφημισεις ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
- Η επόμενη διαφήμιση αφορά πάλι τσάι [προφανώς το Λίπτον] και δεν αποκλείεται να υπάρχει αναρτημένη εδώ στο retromaniax !!! Όμως ... ας την περιγράψω : Δείχνει κάποιους σε ένα γραφείο [αρχιτεκτόνων ή πολιτικών μηχανικών] οι οποίοι, μετά τη σκληρή δουλειά πάνω από σχέδια κλπ, τεντώνονται για να χαλαρώσουν !!! Και λέει η κοπέλα που δουλεύει στο γραφείο: "Τι θα πιούμε???" και απαντά ο συνάδελφός της [ένας συμπαθής φαλακρούλης με μούσια και πολύ καλή άρθρωση]: "Τσάι! Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο ???" . Η διαφημιση χρονολογείται περί το 1985-1986 !!!
Μετά ο εκφωνητής έλεγε (όσο καλύτερα το θυμάμαι): "Το τσάι είναι γευστικό, είναι απολαυστικό, και σε τονώνει ευχάριστα. Γι' αυτό τσάι LIPTON. Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο?" Και τότε βλέπουμε τον κύριο να γνέφει αρνητικά, κουνώντας το κεφάλι δεξιά-αριστερά. Επίσης νομίζω ότι ο άντρας είχε μόνο μουστάκι, όχι μούσι.

Υπήρχε και δεύτερη παρόμοια διαφήμιση, με ένα ζευγάρι που μόλις γυρνάει στο σπίτι μάλλον από τζόγκινγκ, νομίζω φόραγαν φόρμες γυμναστικής. Ο άντρας ρωτάει "τι θα πιούμε" και η γυναίκα απαντάει "τσάι, σκεφτεσαι τίποτα καλύτερο", και είναι αυτή που γνέφει αρνητικά στο τέλος όταν ο εκφωνητής ρωτάει "Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο?"
 
Ομολογώ πως το σνακ Pandorino της Chipita δεν το θυμάμαι, πότε είχε κυκλοφορήσει;
 
manos311 είπε:
Μετά ο εκφωνητής έλεγε (όσο καλύτερα το θυμάμαι): "Το τσάι είναι γευστικό, είναι απολαυστικό, και σε τονώνει ευχάριστα. Γι' αυτό τσάι LIPTON. Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο?" Και τότε βλέπουμε τον κύριο να γνέφει αρνητικά, κουνώντας το κεφάλι δεξιά-αριστερά. Επίσης νομίζω ότι ο άντρας είχε μόνο μουστάκι, όχι μούσι.
Υπήρχε και δεύτερη παρόμοια διαφήμιση, με ένα ζευγάρι που μόλις γυρνάει στο σπίτι μάλλον από τζόγκινγκ, νομίζω φόραγαν φόρμες γυμναστικής. Ο άντρας ρωτάει "τι θα πιούμε" και η γυναίκα απαντάει "τσάι, σκεφτεσαι τίποτα καλύτερο", και είναι αυτή που γνέφει αρνητικά στο τέλος όταν ο εκφωνητής ρωτάει "Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο?"
τη διαφημιση που περιγραψατε και οι δυο σας την ειδαμε σε αλλο θρεντ,τη βαζω ομως κι εδω για να τη θυμηθουμε

 
katerinak είπε:
τη διαφημιση που περιγραψατε και οι δυο σας την ειδαμε σε αλλο θρεντ,τη βαζω ομως κι εδω για να τη θυμηθουμε
Τελικά εκτός από αυτές τις 2, υπάρχουν και τουλάχιστον άλλες 2 που περιέγραψα, η μία με το ζευγάρι που επιστρέφει από το τζόγκινγκ, και η άλλη με τον κύριο με το μουστάκι, η οποία δεν είναι αυτή με τους αρχιτέκτονες.
 
Ένας τύπος με μουστάκι, γραβατωμένος ο οποίος έχει στο χέρι του μια κούπα με τσάι, υπάρχει στο youtube αλλά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι που την είχα δει.
 
BETTY BOOP είπε:
Ομολογώ πως το σνακ Pandorino της Chipita δεν το θυμάμαι, πότε είχε κυκλοφορήσει;
Χριστινα το βιντεο που περιεχει τη διαφημιση ειναι του 1994
 
extra τυρογαριδακια :

και αυτες οι διαφημισεις προερχονται απο βιντεο αγωνων του καναλιου :http://www.youtube.com/user/freepaok4

συνεχιζεται...
 
φουντουνια :


οι τσιχλες δεν τρωγονται αλλά μη μου πειτε οτι εστω και καταλαθος δε "φαγατε" ποτε τσιχλα;.. τουλαχιστον 2-3 τις καταπια οταν ημουν μικρη #)

και αυτες οι διαφημισεις προερχονται απο βιντεο του καναλιου :http://www.youtube.com/user/freepaok4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως υπάρχει πουθενά η διαφήμιση από τα γαριδάκια LOTTO, 10' (Δέκα με τόνο) και της σοκολατολιχουδιάς kiss (είναι από τη δεκαετία του 90) στις οποίες είχε συμμετάσχει η Κωνσταντίνα Βαρβαρήγου (η Λίνα από τη σειρά ''Θα μιλήσεις με το δικηγόρο μου'' και η Λία από τη σειρά ''Έλλη και Άννα'');
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστινα στο παρον θρεντ υπαρχουν 2 - 3 διαφημισεις της kiss,δεν ξερω ομως ουτε ποια ειναι η κοπελα αυτη ουτε αν συμμετεχει σ αυτες τις διαφημισεις που ειδαμε εδω
 
BETTY BOOP είπε:
Μήπως υπάρχει πουθενά η διαφήμιση από τα γαριδάκια LOTTO, 10' (Δέκα με τόνο) και της σοκολατολιχουδιάς kiss (είναι από τη δεκαετία του 90) στις οποίες είχε συμμετάσχει η Κωνσταντίνα Βαρβαρήγου (η Λίνα από τη σειρά ''Θα μιλήσεις με το δικηγόρο μου'' και η Λία από τη σειρά ''Έλλη και Άννα'');

η διαφήμιση υπάρχει στη σελ. 15 του παρόντος θέματος, στο 143ο post, η Κωνσταντίνα είναι στο 0.15, 0.22, 0.27, 0.28-0.29 του βίντεο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοεις αυτο το βιντεο;

Γιατι δεν εχει 29 δευτερολεπτα διαρκεια.
 
Πίσω
Μπλουζα