Διαφημίσεις παλιών αυτοκινήτων

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Τρομερό... Αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων, υδραυλικό τιμόνι, ηλεκτρικά φρένα, και κινητήρας V8 με 235 άλογα, όλα αυτά τη δεκαετία του 1950. Δείχνει πόσο μπροστά ήταν η αμερικανική αυτοκινητοβιομηχανία. Τώρα στην Αμερική τα 9 στα 10 αυτοκίνητα είναι ιαπωνικά...
 
Αυτό νομίζω είχε έρθει στην Ελλάδα ως sunny coupe το 1988 με 125 ίππους στα 1600 κυβικά μη καταλυτικό...Νομίζω ότι η διαφήμιση που βλέπουμε είναι του αμερικάνικου μοντέλου! Ας με διορθώσει κάποιος ρετρο petrolhead!
 
Αυτό νομίζω είχε έρθει στην Ελλάδα ως sunny coupe το 1988 με 125 ίππους στα 1600 κυβικά μη καταλυτικό...Νομίζω ότι η διαφήμιση που βλέπουμε είναι του αμερικάνικου μοντέλου! Ας με διορθώσει κάποιος ρετρο petrolhead!
Είχα μερικώς δίκαιο σε αυτό...πράγματι το αυτοκίνητο είχε -μεταξύ άλλων μεγαλύτερων- το μοτέρ που είπα στα 1600 κυβικα και 125 ίππους μη καταλυτικό! Όμως το μοντέλο της φωτογραφίας είναι αμερικάνικο τετραθέσιο μεσαίας κατηγορίας και το μόνο κοινό με το sunny coupe (που ήταν βασισμένο στο μικρομεσαίο σανυ) που ανέφερα ήταν το εσωτερικό που για κάποιο λόγο ήταν πανομοιοτυπο! Στην Ελλάδα εμείς δεν είχαμε ποτέ το συγκεκριμένο stanza ή violet όπως το έλεγαν στην Αγγλία και ήταν κάτι σαν πρόγονος του πριμερα στην Αμερική ή σωστότερα ένα προσθιoκίνητο bluebird σαν εκείνα που εμείς βλέπαμε σε σενταν ταξι! Έτσι για το δίκαιο του πράγματος! :)
 
Είχα μερικώς δίκαιο σε αυτό...πράγματι το αυτοκίνητο είχε -μεταξύ άλλων μεγαλύτερων- το μοτέρ που είπα στα 1600 κυβικα και 125 ίππους μη καταλυτικό! Όμως το μοντέλο της φωτογραφίας είναι αμερικάνικο τετραθέσιο μεσαίας κατηγορίας και το μόνο κοινό με το sunny coupe (που ήταν βασισμένο στο μικρομεσαίο σανυ) που ανέφερα ήταν το εσωτερικό που για κάποιο λόγο ήταν πανομοιοτυπο! Στην Ελλάδα εμείς δεν είχαμε ποτέ το συγκεκριμένο stanza ή violet όπως το έλεγαν στην Αγγλία και ήταν κάτι σαν πρόγονος του πριμερα στην Αμερική ή σωστότερα ένα προσθιoκίνητο bluebird σαν εκείνα που εμείς βλέπαμε σε σενταν ταξι! Έτσι για το δίκαιο του πράγματος! :)
@spyros_s στις αρχές της δεκαετίας του 80 (το 1982-83) είχε έρθει στην Ελλάδα το Nissan Stanza σε μορφή hatchback, δηλαδή αυτό:
nissan stanza 1983.jpg
Το αντίστοιχο του Stanza Coupe στην Ελλάδα νομίζω ήταν το κλασσικό Sunny.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμείς μιλάμε για την επόμενη γενιά αφενός, αφετέρου ήταν διακριτά μεγαλύτερο από τα sunny...ουσιαστικά τα stanza ήταν προσθιοκίνητα bluebird... Στο λέω επειδή ο αδερφός του πατέρα μου είχε το τελευταιο πισωκίνητο sunny 1.2 του 1981 και στην οικογένεια πέρασε και ταξι bluebird του 1982!!! Ομολογώ πάντως ότι δεν ήξερα ότι είχε εισαγάγει ο Θεοχαράκης stanza στην Ελλάδα! Ήξερα ότι τα έλεγαν violet στην υπολοιπη ευρώπη!
 
Πίσω
Μπλουζα