Διαφύλαξη προσωπικών δεδομένων.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
Συνφορουμίται καλημέρες!!!

Αιτία του παρόντος thread είναι κάποιες σκέψεις που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

Χτες το πρωί, γυρνώντας από μια σύντομη διαδρομή με το ποδήλατο, έχοντας πάει να πληρώσω ένα λογαριασμό, βρήκα δίπλα στους κάδους ανακύκλωσης της πλατείας μου ένα pc. Αναφέρω τη βόλτα γιατί όταν πέρασα πηγαίνοντας δεν υπήρχε τίποτε, έπειτα από 5 λεπτά βρήκα το pc.

Αποτέλεσμα πρώτο: Το pc είχε καμένο τροφοδοτικό, όλο το υπόλοιπο hardware ήταν άθικτο, hardware που περιλάμβανε core 2 duo, 4 giga DDR II, 80 + 750 HDDs, 4870 κάρτα γραφικών. Ένα μηχάνημα που παίζει όλα τα νέα games.

Αποτέλεσμα δεύτερο: Οι δίσκοι ήταν άθικτοι, τίγκα στα προσωπικά δεδομένα.

Έβαλα τροφοδοτικό, εκκίνησα το μηχάνημα, ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ξεκίνησα το browser και από τον ie μπορούσα να επιλέξω όλα τα bookmarks ακόμα και τη σελίδα του personal banking του πρώην χρήστη, που φυδικά δεν μπήκα.

Συνδέθηκα στο ins0mnia με το nick του καθώς και σε άλλα fora που δεν τα ξέρω και δεν με ενδιαφέρουν, αφού το μόνο που χρειάστηκε ήταν να επιλέξω το site και μπήκε αυτόματα.

Δεν μιλώ καν για το hotmail, msn, facebook, gmail. Εκεί μπήκα φουλ και διάβαζα ότι ήθελα.....

Πάμε στο χειρότερο όλων. Στo "my documents" βρήκα έγγραφα ξεκλείδωτα που αναφέρονται ακόμα και στα περιουσιακά στοιχεία του πρώην κατόχου, αποδείξεις καταθέσεων και κινήσεων λογαριασμού που προφανώς έσωζε εκεί και δεν σταματάμε εδώ.

Στο "my pictures" βρήκα πράματα που θα μπορούσαν να καταστρέψουν ζωές. Ο πρώην κάτοχος, φυσιογνωμικά γνωστός είχε σώσει φωτογραφίες άκρως ακατάλληλες με αυτόν και την γυναίκα του.

Τώρα σκέφτομαι εγώ το καθήκι: Να τις ανεβάσω στο internet φάτσα κάρτα; Να τις στείλω στο εταιρικό του mail και αυτού και της γυναίκας του; Να του κάνω εκβιασμό; Να στείλω στο αφεντικό του απόσπασμα από mail που βρίζει και δίνει πληροφορίες εταιρικές σε άλλη εταιρεία ανταγωνιστική σε αυτή που εργάζεται; Να δημοσιοποιήσω τις επαφές του και να τον κάνω να χάσει τη δουλειά του;

Φυσικά δεν πρόκειται να κάνω τίποτε. Αλλά αν δεν είχα βρει εγώ τον υπολογιστή και είχε πέσει στα χέρια κάποιου που δεν είχε να χάσει και τίποτε στην τελική τι θα γινόταν;

Είναι δυνατόν σήμερα με τόσα που γίνονται και ακούγονται κάποιος να είναι τόσο αφελής, ηλίθιος ή απρόσεκτος; :( :(

---------EDIT----------

Για την ιστορία συνδέθηκα με wifi USB stick από ασύρματο δίκτυο χωρίς προστασία. Πιάνω 3 από δαύτα από το computer room μου........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω με τι να εντυπωσιαστώ... Με την ασχετοσύνη καποιων και το γεγονός ότι έπεσαν στα χέρια σου τόσα προσωπικά δεδομένα, ή με το ότι απέκτησες ένα αρκετά καλό και σύγχρονο μηχάνημα από το πουθενα? Εγω ακόμα παλεύω με τον 6 ετών υπολογιστή μου! Πες μου ποια πλατεια ειναι αυτή να πάω να κατασκηνώσω :p
 
Απίστευτο κι όμως αληθινό!!!!!!

Τι να πω....
 
υπάρχει ΠΟΛΥΣ κόσμος σαν τον τύπο που άφησε το Pc του και το βρήκες εσύ.

και ενώ μου είναι αδιάφορο που για καμμένο τροφοδοτικό το πέταξε (ο καθένας έχει δικαίωμα στην ασχετοσύνη & την αμάθεια για να μη πω τίποτα 'άλλο...), από την άλλη εξοργίζομαι όταν τόσο αψήφιστα και -προφανώς- εν γνώση του για το περιεχόμενο στο hdd δεν σκέφτηκε τα κάθε είδους προσωπικά του δεδομένα.

στη θέση σου ίσως και να του επέστρεφα τον σκληρό (αφού φατσικά τον γνωρίζεις) κάνοντάς του και μία ειρωνική κουβεντούλα
 
Να του πει και "Έχετε και φωτογένεια, μπαγασάκο..."

:D
 
Kαι στην αντανακλαστικη του ερωτηση "Ειδατε τιποτα?" απαντας "Δεν βλεπαμε, σε καμαρωναμε!" :p
 
ntsmrtz είπε:
και ενώ μου είναι αδιάφορο που για καμμένο τροφοδοτικό το πέταξε (ο καθένας έχει δικαίωμα στην ασχετοσύνη & την αμάθεια για να μη πω τίποτα 'άλλο...), από την άλλη εξοργίζομαι όταν τόσο αψήφιστα και -προφανώς- εν γνώση του για το περιεχόμενο στο hdd δεν σκέφτηκε τα κάθε είδους προσωπικά του δεδομένα.
Προφανώς ήταν τόσο άσχετος που νόμιζε ότι τι επειδή το PC δεν ανάβει πάει να πει ότι καταστράφηκε ολόκληρο, μαζί με τα δεδομένα που είχε μέσα.
 
μη του δίνεις τίποτα πίσω, κάνε ένα format και κράτα τα όλα εσύ. Είναι τυχερός που δεν τον κάνεις ρόμπα και σαν αντίτιμο βάλε το καλό pc που βλακωδέστατα πέταξε.

Τα λάθη πληρώνονται.
 
Για πολυ αθωο και απονηρευτο τον κοβω τον προηγουμενο κατοχο, αφου δεν ειχε την στοιχειωδη εξυπναδα να καλυψει τα ιχνη του. Προφανως οι φωτογραφιες.. δεν θα εδειχναν και τιποτα το ιδιαιτερο πονηρο ετσι? :p (ασε.. μην απαντας :D )

Πουκι.. σε κοβω για ιδιαιτερα τυχερο, ολο κατι τετοια σου πεφτουν. Με γεια το νεο σου αποκτημα
 
Εχμ... Τώρα που κατακάθισε η σκόνη, να έρθω να πάρω τον υπολογιστή μου;;; :(

Αν το ήξερα οτι ήθελε μόνο τροφοδοτικό, δε θα τον πέταγα (δεν τα πάω καλά με τα ρημαδο-πισιά)... :rant:

Για να σου αποδείξω οτι είναι δικός μου, μια φωτογραφία από αυτές που βρήκες, έχει και ένα άλογο μέσα;;; :D :D:D

Αυτομπανάρομαι: :ban:
 
Πραγματικά, είναι αξ' ίσου άξιο αναφοράς η τύχη για το καινούριο απόκτημα όσο και η ηλιθιότητα κάποιων ανθρώπων. Όπως και να 'χει, με γειες το καινούριο μηχάνημα Pooky! :)
 
Pooky, είσαι αχάριστος...

Αντί να του πεις ευχαριστώ για την οικολογική του συνείδηση, την πνευματική καλλιέργεια που σου προσέφερε, τη χαρά την ανακάλυψης και της δημιουργικής αποκατάστασης του PC, την καταπάτηση της νομοθεσίας περί προσωπικών δεδομένων (παρανόμησες Βρούτε), την ικανοποίηση από το υλικό που με τόσο κόπο ανακάλυψες. Εγώ στη θέση σου θα αισθανόμουν σαν τον Χριστόφορο Κολόμβο.

Υ.Γ. Ρε παιδιά, δεν το πιάσατε... Ο άνθρωπος ήθελε laptop!
 
συμφοιτητη μου πρόσεξε...αν αυτα τα στοιχεια φυγουν απο τον υπολογιστή σου προς το διαδίκτυο -έστω εν αγνοία σου- και το ανακαλύψει ο ενδιαφερόμενος ίσως έχεις πρόβλημα...

Η ομάδα του Σφακιανακη στην ΕΛΑΣ κάνει -ευτυχώς- πολύ καλή δουλειά στο ν' αναζητει τα ηλεκτρονικά ίχνη με αποτέλεσμα μετά να πρέπει ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!

Τους ειχα δει σε δράση πριν λίγα χρόνια!

Στη θέση σου θα έκανα φορματ και θα το ξεχνούσα!

Τελείως φιλικά αφού γνωρίζω ότι για να το δημοσιοποιείς αυτό θα πράξεις!

Πριν χρόνια είδα παράνομο βίντεο γνωστής μου στο διαδίκτυο...έκανα το κορόϊδο διότι αν την ενημέρωνα θα μ΄ενέπλεκαν και εμένα...σε τετοια θέματα καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά δε το όνομα!
 
Ρε παιδιά πολύ ανωτερότητα έπεσε εδώ μέσα.

Τον λούσατε τον άνθρωπο με κοσμιτικά επίθετα. Δε σας έχει περάσει από το μυαλό ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα υπολογιστών και σίγουρα δεν είναι ηλίθιοι?

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν χωρίζουν τον υπολογιστή σε υποσυστήματα γι' αυτούς οι φωτογραφίες είναι μέσα στον "υπολογιστή" ο οποίος χάλασε και πετάχτηκε.

Το ότι δεν ξέρει τον σκληρό δίσκο δεν τον κάνει ηλίθιο, ίσως να μην έχει καταπιαστεί με την τεχνολογία και απλά την χρησιμοποιεί ως εργαλείο για να κάνει τη δουλειά του.

Ίσως πάλι να ξέρει τι είναι ο δίσκος αλλά να είναι απονήρευτος για το κακό που μπορεί να του κάνει κάποιος.

Ίσως να πίστευε ότι κάηκε ο δίσκος λόγο έλλειψης γνώσεων πάνω στο αντικείμενο.

Τεσπα το μόνο κακό που βλέπω από τη μεριά του σε αυτή τη φάση είναι ότι δεν πήγε για ανακύκλωση τον υπολογιστή.

Δεν κάνω επίθεση σε κανένα απλά μου κάνει εντύπωση ο εύκολος χαρακτηρισμός
 
Συγχαρητήρια για το καινούργιο pc pooky.

Εγώ πιστεύω ότι αυτό που βρήκες ήταν μάλλον κλεμμένο. Δεν πετάει έτσι έυκολα κάποιος τα προσωπικά του δεδομένα στα σκουπίδια. Ίσως κάποιος μπήκε σπίτι του, του βούτηξε οθόνη, λάπτοπ και ότι άλλο βρήκε και μετά το πέταξε στα σκουπίδια. (σενάρια να κάνουμε συζήτηση...)
 
Πάντως καινούριο μηχάνημα δεν το πετάς με τη μία. Το πας πρώτα σε κάποιο service , επικοινωνείς με το κατάστημα που το πήρες, κάνεις κάτι τελος πάντων.

Το να δεις οτι δεν ανοίγει και να το πετάξεις είναι βλακεία.
 
μπορω να εχω τις ακαταλληλες φωτο .......?????please...
 
DINO είπε:
Εχμ... Τώρα που κατακάθισε η σκόνη, να έρθω να πάρω τον υπολογιστή μου;;; :(
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: ΡΕ ΝΤΙΝΟ ΕΛΙΩΣΑ!!!!
 
Υποθέτω πως η ποιότητα των φωτογραφιών είναι καλή. Pooky(1) ξεκίνα τις βόλτες από τον κάδο σκουπιδιών τις επόμενες μέρες. Ίσως να του τελειώσει η μπαταρία και να πετάξει τη φωτογραφική... :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Ρε παιδιά πολύ ανωτερότητα έπεσε εδώ μέσα.Τον λούσατε τον άνθρωπο με κοσμιτικά επίθετα. Δε σας έχει περάσει από το μυαλό ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα υπολογιστών και σίγουρα δεν είναι ηλίθιοι?

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν χωρίζουν τον υπολογιστή σε υποσυστήματα γι' αυτούς οι φωτογραφίες είναι μέσα στον "υπολογιστή" ο οποίος χάλασε και πετάχτηκε.

Το ότι δεν ξέρει τον σκληρό δίσκο δεν τον κάνει ηλίθιο, ίσως να μην έχει καταπιαστεί με την τεχνολογία και απλά την χρησιμοποιεί ως εργαλείο για να κάνει τη δουλειά του.

Ίσως πάλι να ξέρει τι είναι ο δίσκος αλλά να είναι απονήρευτος για το κακό που μπορεί να του κάνει κάποιος.

Ίσως να πίστευε ότι κάηκε ο δίσκος λόγο έλλειψης γνώσεων πάνω στο αντικείμενο.

Τεσπα το μόνο κακό που βλέπω από τη μεριά του σε αυτή τη φάση είναι ότι δεν πήγε για ανακύκλωση τον υπολογιστή.

Δεν κάνω επίθεση σε κανένα απλά μου κάνει εντύπωση ο εύκολος χαρακτηρισμός
Πόσους εχεις δει να παίζουν με ηλεκτροκόλληση χωρίς να ξέρουν?

Πόσους με τον μετασχηματιστή υψηλής της τηλεόρασης?

Η αγνοια και η αμάθεια δεν είναι δικαιολογία.
 
Πίσω
Μπλουζα