Διαφύλαξη προσωπικών δεδομένων.

Ρε συ Saulot τι λες τώρα? Επειδή εσύ ξέρεις πέντε πράγματα πάνω σε κάτι δε σημαίνει ότι πρέπει και οι άλλοι να τα ξέρουν. Για κάποιους είναι εργαλείο, δεν ξέρω πως να στο πω πιο απλά, π.χ υπάρχουν μουσικοί που γράφουν σε υπολογιστές και δεν ξέρουν τι εστι σκληρός αλλά το χρησιμοποιούν για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.

Πολιτικοί μηχανικοί που το μόνο που ξέρουν είναι το Autocad, τι υπάρχει πέρα από κει και πως δουλεύει όλο το κουτί που τους πουλήσανε τους είναι αδιάφορο.

Με τη λογική αυτή όλοι οι χρήστες ΙΕ είναι ηλίθιοι μιας και για χρόνια χρησιμοποιούσαν τον 6 με τα ActiveX ανοιχτά, όλοι οι χρήστες γενικά είναι ηλίθιοι γιατί δεν χρησιμοποιύν OpenBSD πίσω από κανονικό firewall και TOCA στον FF.

Τι δεν έχει encrypted filesystem με truecrypt/filevalut? Και αν του κλέψουν τον υπολογιστή και πάρουν τα προσωπικά του δεδομένα? Πως? Δεν έχει one time password στο σύστημα του?

Ti? δεν ξέρει τι είναι ipTables? Δεν έχει DSR?

"Η άγνοια και η αμάθεια δεν είναι δικαιολογία" για μένα δεν ισχύει σε κάτι τόσο φρέσκο και καινούριο όπως οι υπολογιστές για την πλοιοψηφία του κόσμου.

Δεν μπορώ να κρίνω τον άλλο έτσι απλά και άκοπα.
 
Το ενδεχομενο να του τον εκλεψε καποιος και να τον πεταξε επειδη δεν δουλευε το τροφοδοτικο δεν ειναι τοσο απιθανο.

Πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω οτι καποιος θα πεταξε ετσι τον υπολογιστη του χωρις μια προσπαθεια να ανακτησει τα δεδομενα του, η οποια αναποφευκτα θα εδειχνε οτι απως καηκε το τροφοδοτικο.

Μιλαμε και για καποιον που εκτος των αλλων ειναι και χρηστης του Insomnia, οποτε αν μη τι αλλο τις λεξεις τροφοδοτικο και σκληρος δισκος τις εχει ξανακουσει. Ολοι γνωριζουμε ασχετους χρηστες υπολογιστων. Εγω ομως δεν ξερω κανεναν ασχετο που σε τετοια περιπτωση δεν θα ρωτουσε δεξια και αριστερα πως να ανακτησει τουλαχιστον τα δεδομενα του.

Για την περιπτωση της εμπλοκης που ανεφερε ο spyros_s εγω θα εστελνα στον ενδιαφερομενο ενα ανωνυμο email. Υπαρχουν websites που παρεχουν τετοια διευκολυνση.
 
Φίλε Pooky,

Μ' εκπλήσει το γεγονός ότι αναζητείς πολύτιμο υλικό στους κάδους της γειτονιάς. Επίσης μ' εκπλήσει που όλοι σταθήκαμε στο PC και το εν λόγο περιεχόμενο, αλλά κανένας μας δε ρώτησε τι δουλειά είχες στα σκουπίδια.

Μήπως κυκλοφορείς με κανά datsun από τόπο σε τόπο με το μικρόφωνο ανα χείρας ξεστομίζοντας ατάκες του τύπου:

- Παλιατζήςςςςςςςςςςς, ότι δε χρειάζεστε το παίρνουμεεεεεεεεεε, παλιά ψυγεία, πλυντήρια, Η/Υ, τηλεοράσεις, συζύγους, εγγυώμαστε ότι δε θα βγάλουμε τα άπλυτά σας στη φόρα, ακόμα κι αυτά που ξεχάσατε να διαγράψετεεεεεεεεε!

- Αναλαμβάνουμε την ανακύκλωση των παλιών και κατεστραμένων συσκευών σαςςςςςς, εάν κατά τύχη βρούμε κανά προσωπικό λογαριασμό σας θα τον ανακυκλώσουμε κι αυτόννννν!

- Ζηλέψατε την Τζούλια Αλεξανδράτου; εδώ είμαστε για να προωθήσουμε το υλικό σας, με διασυνδέσεις στη "Sirina".
 
vorlon είπε:
- Ζηλέψατε την Τζούλια Αλεξανδράτου; εδώ είμαστε για να προωθήσουμε το υλικό σας, με διασυνδέσεις στη "Sirina".
Όποιος δεν έχει φωτογραφίες από ιδιαίτερες στιγμές στο πισί του να σηκώσει το χερί του για να δούμε έναν ψεύτη.:Ρ
 
statusgr είπε:
Όποιος δεν έχει φωτογραφίες από ιδιαίτερες στιγμές στο πισί του να σηκώσει το χερί του για να δούμε έναν ψεύτη.:Ρ
Σηκώνω χεράκι, της έχω σε φιλμ, από ρετρό φωτογραφική, και μάλιστα ασπρόμαυρες. Μετράει;

Της εμφάνισα σε άσχετο φωτογραφείο στην άκρη της Αττικής, ελπίζω να μην έχει κρατήσει καμιά κόπια ο π..... συγνώμη το φωτογραφείο.
 
Και εγώ σηκώνω χεράκι, δεν αφήνω τον υπολογιστή για αρκετό χρόνο ώστε να ασχοληθώ με την γυναίκα. :p
 
Note to self: Να μην παντρευτώ.:Ρ
 
---------EDIT------------

Δεν είναι όλοι οι χρήστες του insomia Θεοί ή σχετικοί, ειδικά στο τμήμα αναβαθμίσεων που διαβάζω καθημερινά, ελάχιστοι έχουν γνώσεις.

Τώρα στο δια ταύτα: Τα δεδομένα διαγράφησαν μετά format. Δεν θα έδινα τίποτε πίσω γιατί θα μπορούσα να βρω το μπελά μου.

Τώρα το μηχάνημα χλωμό το κόβω να είχα κλαπεί και να είχε πεταχτεί. Γιατί πρόκειται για τη πλατεία της περιοχής μου και ο τύπος ήταν φατσικά γνωστός, πράγμα που αποδυκνείει το αντίθετο.

Τα περί "ασχετοσύνης" και ότι "λούσαμε τον άμοιρο" με διάφορα κοσμητικά, θα συμφωνήσω. Αν δεν πρόκειται περί πετάγματος του μηχανήματος από καμιά οικιακή βοηθό ή καμιά μάνα του (το ότι είναι παντρεμένος δεν λέει τίποτε, οι περισσότεροι έχουν τη μαμά για δούλα..... ) σε στυλ "μάνα αυτό το μηχάνημα στο χωλ έχει καεί" "α καλά υιέ μου μονάκριβε άστο θα το κανονίσω εγώ να μάθει να καίγεται" , πρόκειται περί λακάμα με περικεφαλαία, όσο κι αν ενοχλεί το φίλο Shock ο χαρακτηρισμός.

Μέσα, εκτός από τις φωτό, είχε τραπεζικούς λογαριασμούς, σκαναρισμένα έγγραφα, και άλλα που ένας θεός ξέρει τι θα μπορούσε να του κάνει κάποιος που θα ήθελε να του κάνει κακό.

Τέλος καλό όλα καλά, για το τυπάκο, λοιπόν. Μόλις παρέλαβα το νέο τροφοδοτικό που θα μπει στο μηχάνημα. Και ήθελα και νέο serverάκι, μου ήρθε κουτί.

Αν θυμηθώ που έχω τη ψηφιακή θα ανεβάσω φωτό από το τελικό αποτέλεσμα να θαυμάσετε ghetto mods!!!!!!!!

PS. Αντώνη, το μηχάνημα βρέθηκε έξω από μπλε κάδο. Πολύ βαρύ για να το ρίξει κάποιος μέσα; Δεν ξέρω. Δίπλα ακριβώς έχει τους πράσινους κάδους των σκουπιδιών. Βέβαια τα θεωρώ όλα σκουπίδια γιατί στο δήμο μου δούλευα, ξέρω ότι τίποτε δεν πάει στην ανακύκλωση.

PS2. (όχι η κονσόλα!!! ) Η ρακοσυλλογή, μάλλον το κυνήγι σκουπιδιών και το ψάξιμο είναι σχεδόν καθημερινό από μέρους μου. Πολλά πρωινά παίρνω βόλτα πλατείες και σημεία που έχουν βρεθεί συχνά θησαυροί στην περιοχή μου. Δεν είναι θέμα ντροπής, (άλλωστε βρήκατε άνθρωπο που δεν ξέρει τη λέξη) !!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αφηνετε τις κριτικες amateur φωτογραφιων, τεχνικης επαρκειας και φορουμικης προτιμησεως και τραβατε να βρειτε κανα software list της Γενναδειου ή κανα image απο Αντιμετωποι με τη Ραδιενεργεια??? :)

ΟΥΣΤ!!!!!! :p
 
Wally χλωμό το κόβω να βρούμε σκολοπένδρα στα σκουπίδια... εκτός αν είναι αληθινή.
 
Wally είπε:
Δεν αφηνετε τις κριτικες amateur φωτογραφιων, τεχνικης επαρκειας και φορουμικης προτιμησεως και τραβατε να βρειτε κανα software list της Γενναδειου ή κανα image απο Αντιμετωποι με τη Ραδιενεργεια??? :)
ΟΥΣΤ!!!!!! :p
Α, εγώ σήμερα σε κάδο δεν ξαναμπαίνω.

Να μπει ο Alkis21. :p :p

Πλάκα - πλάκα........ :cool: :cool:
 
Ψαξε ψαξε στα σκουπιδια, ολο και καποιο αντιτυπο απο ΑΣΠΑΛΑΚΕΣ μπορει να βρεθει :p
 
statusgr είπε:
Όποιος δεν έχει φωτογραφίες από ιδιαίτερες στιγμές στο πισί του να σηκώσει το χερί του για να δούμε έναν ψεύτη.:Ρ
Βρε να έχεις και φωτό και άλογα και δελφίνια. Κανείς δεν λέει όχι. Αλλά να ξέρεις ότι pc που δεν ανάβει δεν σημαίνει ότι είναι ολικώς κατεστραμμένο!!

Wally μη το γελάς καθόλου φίλε. Trash is the way, και κάτι μου λέει ότι θα πεταχτεί ο exetlaios και θα συμφωνήσει.......
 
Shock είπε:
Ρε συ Saulot τι λες τώρα? Επειδή εσύ ξέρεις πέντε πράγματα πάνω σε κάτι δε σημαίνει ότι πρέπει και οι άλλοι να τα ξέρουν. Για κάποιους είναι εργαλείο, δεν ξέρω πως να στο πω πιο απλά, π.χ υπάρχουν μουσικοί που γράφουν σε υπολογιστές και δεν ξέρουν τι εστι σκληρός αλλά το χρησιμοποιούν για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.
Πολιτικοί μηχανικοί που το μόνο που ξέρουν είναι το Autocad, τι υπάρχει πέρα από κει και πως δουλεύει όλο το κουτί που τους πουλήσανε τους είναι αδιάφορο.

Με τη λογική αυτή όλοι οι χρήστες ΙΕ είναι ηλίθιοι μιας και για χρόνια χρησιμοποιούσαν τον 6 με τα ActiveX ανοιχτά, όλοι οι χρήστες γενικά είναι ηλίθιοι γιατί δεν χρησιμοποιύν OpenBSD πίσω από κανονικό firewall και TOCA στον FF.

Τι δεν έχει encrypted filesystem με truecrypt/filevalut? Και αν του κλέψουν τον υπολογιστή και πάρουν τα προσωπικά του δεδομένα? Πως? Δεν έχει one time password στο σύστημα του?

Ti? δεν ξέρει τι είναι ipTables? Δεν έχει DSR?

"Η άγνοια και η αμάθεια δεν είναι δικαιολογία" για μένα δεν ισχύει σε κάτι τόσο φρέσκο και καινούριο όπως οι υπολογιστές για την πλοιοψηφία του κόσμου.

Δεν μπορώ να κρίνω τον άλλο έτσι απλά και άκοπα.
Ο υπολογιστής είναι ενα εργαλείο σαν σύνολο, και ΠΡΕΠΕΙ να το γνωρίζεις συνολικά, όχι απαραίτητα σε επαγγελματικό επίπεδο αλλά αρκετά ώστε να μήν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα.

Όπως και ο σωστός μουσικός μαθαίνει τα εργαλεία του (αντίστοιξη, φούγκα, πώς το κουρδίζεις το ρημάδι), η νοικοιρά μαθαίνει να δουλευει την κουζίνα της. έτσι και ο καθε ανθρωπος που δουλευει με υπολογιστή οφείλει να τον μάθει.

Και για να σας προλάβω, οταν χαλάσει (ο Η/Υ, η κουζίνα, το όργανο) φωνάζεις τον επαγγελματία.

Η άποψη οτι δέν χρειάζεται να γνωρίζει ειναι που έχει καταστρέψει το επάγγελμα γιατι ο ασχετος θα πετάξει το μηχάνημα με το καμμενο τροφοδοτικό γιατι δέν ξέρει οτι διαφέρει απο το video αλλα πιστευει οτι δέν χρειάζεται νε ξέρει αρα ipso facto τα ξέρει όλα.

Και οι υπολογιστές δέν είναι φρέσκο πράγμα, η μαρκετίστικη ιδέα οτι είναι για όλους είναι.

Και η νομοθεσία είναι κάτι που πρεπει να το ξέρει η πλοιοψηφία του κόσμου, αλλάζει συνεχώς αλλα δέν εχεις την δικαιολογία "δέν το ήξερα"

Δέν περιμένω να ξέρει ο ξαδερφος απο iptables αλλα περιμένω να με ακούσει οταν του λεω [edit] μήν κλικάρεις στα παντα πριν τα διαβάσεις και πάτα update μια φορα στο antivirus".

Αλλα επιδή τα "ξέρει όλα" με γράφει [edit] και γεμίζει με toolbars και spyware.

σχετικό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Wally χλωμό το κόβω να βρούμε σκολοπένδρα στα σκουπίδια... εκτός αν είναι αληθινή.
XAXAXAXA!!!! Κορυφαίο!!! :biglaugh:

Wally είπε:
Ψαξε ψαξε στα σκουπιδια, ολο και καποιο αντιτυπο απο ΑΣΠΑΛΑΚΕΣ μπορει να βρεθει :p
Αυτός τώρα, μας έβρισε ή μου φάνηκε;;; :eek:

:D
 
Saulot ο εν λογω τυπας (που πρεπει να εχει ασυληπτο λοξυγκα απο το πρωι) φυσικα εκανε βλακεια που ΠΕΤΑΞΕ το μηχανημα.

Απο την αλλη αν ειχε τα μισα του αμορε τσιτσιδα στο My Pictures το να το παει σε επαγγελματια θα ηταν εμμμ πως να το πω....ρισκο? ανοησια? ραντεβου με την Εισαγγελια (Χαρρυ Κλυν)? :)

Επρεπε απο τη στιγμη που ειχε το PC ως ροζ αλμπουμ, να κατσει να μαθει 2-3 πραγματα και να το ισιωνε μοναχος του.

Δεν το εκανε, και ο Γιωργος ειδε τη "γνωριμη φυσιογνωμια" και τσουρμα δεσποινιδων με αδαμιαιες (στην καλυτερη ή στη χειροτερη) περιβολες. :D

Οπως στρωσεις, κοιμασαι.

@Dino ιεροσυλε ειναι Ελληνικο παιχνιδι του 80!!!!
 
pooky(1) είπε:
PS2. (όχι η κονσόλα!!! ) Η ρακοσυλλογή, μάλλον το κυνήγι σκουπιδιών και το ψάξιμο είναι σχεδόν καθημερινό από μέρους μου. Πολλά πρωινά παίρνω βόλτα πλατείες και σημεία που έχουν βρεθεί συχνά θησαυροί στην περιοχή μου. Δεν είναι θέμα ντροπής, (άλλωστε βρήκατε άνθρωπο που δεν ξέρει τη λέξη) !!!!!!!!!!!!!!!!

Pooky the Scavenger :p
 
Το τσακισαμε το thread.

Saulot - δεν υπαρχει ΠΡΕΠΕΙ πουθενα. Δικαιωμα του καθενος ειναι να εχει ενα pc και να κανει οτι χρηση θελει. Το να το πεταξει βεβαια ετσι, δεν ειναι εξυπνο αλλα και παλι δικαιωμα του ειναι - και ας αναλαβει τις οποιες ευθυνες προκυπτουν απο την πραξη του.
 
ωραία όπου ΠΡΕΠΕΙ, βάλε ΟΦΕΪΛΕΙ
 
Πίσω
Μπλουζα