Διαφύλαξη προσωπικών δεδομένων.

@Saulot δεν μιλούσα για τον ξάδερφο αν ξέρει όλα αυτά, αλλά για όσους χαρακτηρίζουν ηλίθιους όσους δεν ξέρουν αυτά που ξέρουν αυτοί.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος που ξέρει πολλά περισσότερα για ασφάλεια από εσένα και από μένα και θα του φαίνονται ηλίθιοι οι υπόλοιποι.

Αυτό για μένα είναι λάθος, γενικά είναι λάθος να κρίνουμε τους άλλους τόσο απλά.

Αλήθεια πόσοι από σας θα έχετε πρόβλημα αν μπουν και σας κλέψουν τον υπολογιστή?

Μήπως έχετε προστατευμένα τα δεδομένα σας? Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εσάς δεν έχετε καν encrypted το filesystem και το swap space (για τους Linuxάνθρωπους).

Πόσο εύκολα θα ήταν για κάποιον να σας πάρει όλα τα δεδομένα?

Ακόμα και format να κάνετε υπάρχουν τρόποι να πάρει κάποιος τα δεδομένα (αν δεν ξαναγράψετε κάτι) γι' αυτό και υπάρχουν ειδικά tools για να κάνουν wipe δίσκους και αρχεία.

Όσοι δεν τα ξέρουν όλα αυτά ή δεν έχουν "ξαδέρφους" για να τους πληροφορήσουν δεν είναι ηλίθιοι... τουλάχιστον για μένα.

Τεσπα το παρακάναμε.

EDIT:Με πρόλαβες. Συμφωνώ
 
Δεν είπα οτι είναι ηλίθιοι, εσυ το λές, αλλα συμφονώ οτι συμπεριφέρονται ήλίθια.

Και συμπεριφέρονται ηλίθια οχι γιατι δεν έχουν encrypted το file system αλλα γιατι μεσα στον συνδιασμο μεγαλομανίας και θρασυδειλίας που χαρακτιρίζει τον Έλληνα δέν παραδέχονται την αγνοια τους και πετάνε το (σε αυτη την περίπτωση ενοχοποιητικό) PC
 
Μεγαλομανης και θρασυδειλος, αυτος που πεταει μια συσκευη που δεν δουλευει ? Saulot νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.
 
Η συσκευη που δεν δουλευε και πετάχτικε είναι μόνο δείγμα της ψυχολογίας που υπάρχει απο πίσω, η ίδια ψυχολογία που καταστεφεί την αγορά, την παραγωγή και την χώρα.

Είναι το τέλειο παράδειγμα που δείχνει γιατι καταντήσαμε έτσι, γιατι δεν βρίσκουμε δουλειές και γιατι η άσφαλτος της Αττικής οδού είναι παράνομη.

Ειναι γιατι δείχνει οτι οι ανθρωποι που κραντάνε τις φωτογραφίες με την γυναίκα - γκόμενα - γκόμενο κλπ, δέν πιστευουν οτι μπορεί να κάνουν λάθος και για να μήν δουλευει είναι για πέταμα.

είνα οι ανθρωποι που τους λέμε "καλημέρα αφεντικο" καθε μέρα.

Και δεν μπορω να απανταω σε γενικές ερωτήσεις την μια φορα και σε ειδικές την άλλη
 
Saulot είπε:
Και δεν μπορω να απανταω σε γενικές ερωτήσεις την μια φορα και σε ειδικές την άλλη
Μήπως είσαι Ινδός προγραμματιστής;
 
Saulot είπε:
Δεν είπα οτι είναι ηλίθιοι, εσυ το λές, αλλα συμφονώ οτι συμπεριφέρονται ήλίθια.

Πραγματικά, είναι αξ' ίσου άξιο αναφοράς η τύχη για το καινούριο απόκτημα όσο και η ηλιθιότητα κάποιων ανθρώπων
Δεν το είπα εγώ αλλά ο asemnos, αυτό ήταν μια από τις αφορμές για να κάνω το πρώτο μου post εδώ.
Saulot είπε:
Και συμπεριφέρονται ηλίθια οχι γιατι δεν έχουν encrypted το file system αλλα γιατι μεσα στον συνδιασμο μεγαλομανίας και θρασυδειλίας που χαρακτιρίζει τον Έλληνα δέν παραδέχονται την αγνοια τους και πετάνε το (σε αυτη την περίπτωση ενοχοποιητικό) PC
......................
 
Νομιζω οτι γελασαμε αρκετα με τον τυπο που πεταξε εν αγνοια του χρησιμο μηχανημα και δωσαμε και συγχαρητηρια στον Pooky για το ευρημα του.

Απο κει και περα το χοντραινουμε και δεν υπαρχει λογος να χαλαστουμε. Τα συμπερασματα τα βγαλαμε : δεν πεταμε κατι που εχουμε αποθηκευσει πραγματα πριν

Δεν υπαρχει λογος να το συνεχισουμε εκει που το παμε τωρα
 
Αυτό είναι το ζητούμενο Λορένα.

Φαντάζεσαι ότι με σκαναρισμένο το εκκαθαριστικό σου, τη ταυτότητά σου και μια σφραγίδα "γνήσιο φωτοαντίγραφο" που τη φτιάχνεις μόνος σου, μπορείς να βγάλεις από πιστωτική μέχρι δάνειο; Ή πιστεύεις ότι το κάθε παιδί - stage στα ΚΕΠ κάθεται και κοιτάει λεπτομέρειες ή ξέρει εγκυκλίους και προβλεπόμενα....

Ειδικά τέτοια πράγματα δεν τα αφήνουμε φάτσα - κάρτα..... Άσε τις φωτό. Αυτές είναι καλό εργαλείο εκβιασμού στον κάθε επιτήδειο......
 
δεν υπάρχει εργαζόμενος με stage στα κεπ φιλε πουκυ πλέον πόσο μάλλον με δικαιωμα υπογραφής...τώρα για την σφραγιδα που φτιάχνεις μόνος σου δεν διαφωνώ αλλά με την ίδια λογική μπορείς να παράγεις και 100ευρα... :)

Απλά για να βγαλεις δανειο τουλάχιστον στις τράπεζες που έχω εγώ εμπειρία η επίδειξη της αστυνομικής σου ταυτότητας και όχι η φωτοτυπία αυτής ειναι δεδομένη όσο δεδομένος ειναι και ο έλεγχος πριν την έγκριση! Αν κάποιος διαπιστώσει την απώλεια της ταυτότητας του τότε έχει τον χρόνο ν' αντιδράσει!

Αυτοί που εχουν δικαίωμα υπογραφής στα ΚΕΠ υπόκεινται στις ίδιες νομοθετικές ρυθμίσεις μ' εκεινους που επικυρώνουν σε κάθε δημόσια υπηρεσία ή την αστυνομία! Η ευθύνη της υπογραφής τους είναι μεγάλη!
 
Spyros δεν ειναι στα εντος της θεματολογιας το θεμα που θιγεις.

Σχολιασαμε το ρετρο (προφανως) pc που βρηκε ο Pooky και γελασαμε και λιγο.

Ας μην το παμε παραπερα
 
εχεις δικιο απλά να μην παραπληροφορούμε τα μέλη διότι το ραδιο αρβύλα ειναι επικινδυνο στις μερες μας
 
έλα παραδέξου το τώρα: έκανες format και γτο γέμισες παιχνιδάκια έτσι δεν είναι; :p
 
spyros_s είπε:
δεν υπάρχει εργαζόμενος με stage στα κεπ φιλε πουκυ πλέον πόσο μάλλον με δικαιωμα υπογραφής...τώρα για την σφραγιδα που φτιάχνεις μόνος σου δεν διαφωνώ αλλά με την ίδια λογική μπορείς να παράγεις και 100ευρα... :) Απλά για να βγαλεις δανειο τουλάχιστον στις τράπεζες που έχω εγώ εμπειρία η επίδειξη της αστυνομικής σου ταυτότητας και όχι η φωτοτυπία αυτής ειναι δεδομένη όσο δεδομένος ειναι και ο έλεγχος πριν την έγκριση! Αν κάποιος διαπιστώσει την απώλεια της ταυτότητας του τότε έχει τον χρόνο ν' αντιδράσει!

Αυτοί που εχουν δικαίωμα υπογραφής στα ΚΕΠ υπόκεινται στις ίδιες νομοθετικές ρυθμίσεις μ' εκεινους που επικυρώνουν σε κάθε δημόσια υπηρεσία ή την αστυνομία! Η ευθύνη της υπογραφής τους είναι μεγάλη!
OK για τα δάνεια ξέρεις καλύτερα, δεν έχω καμία εμπειρία. Απλά θυμάμαι παλιότερα πόσο εύκολα έβγαζες καταναλωτικά. Και πάλι μπορεί να κάνω λάθος.

Όσο για τα ΚΕΠ, ας πήγαινες πέρυσι τον Αύγουστο σε μερικά από αυτά και οι μόνοι που υπήρχαν ήταν συμβασιούχοι που υπέγραφαν α.α. Οι μόνιμοι ήταν εξαφανισμένοι..... Και στο δήμο που ήμουν stage (κάποτε) υπέγραφαν άλλοι αντί άλλων. Καλή η θεωρία και τι ισχύει, αλλά η πράξη διαφέρει. Δεν διαφωνώ με τις νομοθετικές ρυθμίσεις πάντως.

Πάντως αν έχεις αριθμό πιστωτικής κάρτας μπορείς άνετα να αγοράσεις καλούδια από το play. Ειδικά αν δώσεις σαν τόπο αποστολής κάποια δημόσια υπηρεσία που τυγχάνει να εργάζεσαι και παραλαβή άτομο που τυγχάνει να έχει ένα μήνα άδεια τον Αύγουστο!!!!!!!!! :D :p

Keropi το έστησα πριν λίγο, μπούταρα να τσεκάρω bios και θερμοκρασίες και το έσβησα. Σιγά - σιγά δεν βιάζομαι!!!!!!!!!!!!!!

Πάντως άφησα 2 giga πάνω, τα 4 πήγαν παρέα με άλλα 4 σε άλλο σύστημα!!!!!!!!!!!!!!!
 
thread_direction.gif
 
pooky...δεν υπάρχει άτομο στο φόρουμ που να ξέρει καλύτερα το θεμα ΚΕΠ από μένα...πίστεψε το είμαι κυριολεκτικά μέσα στα πράγματα... :)

για τις κάρτες απλά κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής...σε μένα δεν χρειάστηκε ποτέ αλλά ξερω τον τρόπο από άτομα του στενού μου συγγενικού κύκλου που εργάζονται στις ανάλογες θέσεις

ps Λορένα μην με μαλώσεις.... :( (και για την kambia ισχύει το ιδιο)
 
pooky(1) μήπως να πουλήσεις το pc βγάζοντας αγγελία στο ... insomnia; :rofl:
 
Haros είπε:
pooky(1) μήπως να πουλήσεις το pc βγάζοντας αγγελία στο ... insomnia; :rofl:
Ποτέ δεν βάζω για πούλημα ότι βρίσκω!!!!!!!! :cool:

Στο insomnia μπαίνω για κανένα χώσιμο και τίποτε άλλο. Γελάω με τα threads για αναβαθμίσεις πάντως. :D
 
Πίσω
Μπλουζα