Δοκιμη Jasmin 2 FDD

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.347
Αντιδράσεις
9.495
Πριν πολλα χρονια ειχε περασει στα χερια μου το σπανιο floppy drive Jasmin 2 για Oric. Δυστυχως δεν συνοδευόταν απο το τροφοδοτικο του.

Πρόσφατα καταφερα να αποκτησω και το αυθεντικο τροφοδοτικό για σχετικα λογικα λεφτα. :happyjump:

Πριν το χρησιμοποιήσω, το μετρησα για να μην εχουμε τιποτα δυσάρεστες εκπλήξεις. Βγαζει δυο τασεις 8 και 15V. Χωρις φορτιο στην γραμμη των 8 μετρησα 10 και στην γραμμη των 15 μετρησα 22. Εκανα μια αναζήτηση και αν και δεν υπαρχουν πολλες πληροφορίες για αυτα τα drives, βρηκα οτι μαλλον ετσι ειναι το κανονικο του.

Ετσι δάγκωσα την σφαίρα και ειπα να κανω ενα test drive. :nervous: Ευτυχως δεν ειχαμε δράματα. Αξιζει να αναφερουμε εδω οτι το Jasmin 2 τροφοδοτεί και τον υπολογιστη μεσω του expansion bus, οποτε με τον διακοπτη on/off του ανάβουμε ταυτόχρονα και τα δυο.



Τα Jasmin δεν ειναι autoboot, οποτε παταμε το κουμπι boot για να ξεκινήσει την διαδικασία. Και οντως φαινεται να λειτουργει να δουλευει ο controller, αφου αναβει το led του drive και εφόσον δεν βρει δισκετα επιστρεφει το γνωστό μήνυμα λαθους. :headbangdude:




Ειπα λοιπον να διερευνήσω την πιθανότητα να συνδέσω σαν δευτερο drive το HxC floppy emulator και να δοκιμασω αν μπορει να κανει boot απο αυτο, αλλα συνάντησα ενα εμποδιο. Στο πισω μερος του drive υπαρχει ενας edge connector που δεν ειναι ο κλασσικός για floppy drives, ειναι καπως μεγαλύτερος. Εψαξα μηπως βρω καμια πληροφορία σχετικα, αλλα δεν βρηκα κατι.

Ετυχε ομως να δω οτι το drive που εχει μεσα, σε αντιθεση με τα περισσοτερα FDD 3'' ειναι direct drive και δεν χρησιμοποιει ιμαντα, οπως συμβαινε πχ με τα drives για Amstrad κλπ. Θυμηθηκα λοιπον οτι εχω μια αυθεντικη δισκετα 3'' για Jasmin που ειχα αποκτησει με το πληρες set Jasmin 1 drive και controller. Την εβαλα στο drive, πατησα το κουμπι και αρχισε να την διαβαζει κανοντας ολους τους φυσιολογικους θορυβους που κανουν τα drives 3''. Δυστυχως παρολο που ξεκιναει, δεν ολοκληρωνει και σταματαει το φορτωμα μετα απο λιγο.



Τωρα αυτο μπορει να ειναι 1002 διαφορετικα πραγματα, προβλημα στην δισκετα, στο drive, βρωμικες κεφαλες κλπ. Δεν ειναι κατι που σκοπευω να κυνηγησω, ειδικα αφου δεν υπαρχει, απ' οσο γνωριζω, τιποτα ιδιαιτερα ενδιαφερον ( =παιχνιδια) που να ειναι αποκλειστικα για Jasmin. Παντως ειμαι πολυ ικανοποιημενος οτι εχω ενα τροφοδοτικο που 100% δουλευει, controller που 99% δουλευει και drive που ισως να δουλευει. Και δεν χρειαστηκε ολη αυτη η φασαρια που εκανα με το Jasmin 1 controller!
 
Πίσω
Μπλουζα