Δον Κιχώτης (Don Quijote de la Mancha)

To μουσικό θεμα της εισαγωγής ειχε κυκλοφορήσει και σε βινύλιο, ευσεβής πόθος του καθε ρετρο συλλέκτη! :flower:

35136699.jpg

πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie, βάλε και μια πηγή της εικόνας σου plssss! :flower:
 
Thank youuu! :flower:

Το προσαρτώ στο ποστ σου κι αργότερα θα περάσω να "σκουπίσω"! ;)
 
Aardvark είπε:
Oποιος θελει να το τραγουδησει εδω ειναι και οι στιχοι,ο Rygar που εχει παει Βαρκελωνη να μας κανει την μεταφραση.

Όσο θα περιμένετε τον Rygar να κάνω εγώ μια απόπειρα; (τα ισπανικά μου δεν είναι πολύ καλά οπότε ζητώ να μην είστε πολύ αυστηροί)

Σαντσο, Κιχώτη

Κιχώτη, Σάντσο

Σαντσο, Κιχώτη

Κιχώτη, Σάντσο

Σαντσο ο σκουταριώτης ο εγκάρδιος και παχύς

Ακολουθεί το ίδιο όνειρο που κατευθύνει τον κύριό του

Ο Κιχώτης είναι εντελώς φαντασιακά ένας τιμημένος ιππότης

Σαντσο, Κιχώτη

Κιχώτη, Σάντσο

Σαντσο, Κιχώτη

Κιχώτη, Σάντσο

Οι ανεμόμυλοι είναι γίγαντες υποχρεωμένοι να στριφογυρίζουν

ο Ροσινάλτε είναι ο καλύτερος επιβήτωρας

ο Σάντσο είναι αλαζόνας, δυνατός και άγριος

και Δον Κιχώτη ό,τι πεις

(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων :) )

ΥΓ Στην Βαρκελώνη μιλάνε καταλανικά, αυτά εδώ είναι καστιλιάνικα

και για τους στρουμφομεταλάδες φίλους μας το τραγούδι διασκευασμένο από τους Ισπανούς στρουμφομεταλάδες Μάγκο ντε Οθ (=Ο μάγος του Οθ)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο Thor ,απορια (πανε 30) χρονων ελαβε τελος. :thumbup:
 
Μπραβο Thor για τη μεταφραση :thumbup: .Αγαπημενη σειρα κινουμενων σχεδιων αλλα για να ειμαι ειλικρινης εμενα δε μου φαινοταν στεναχωρη.Εγω θυμαμαι καποιες φορες να φοβαμαι....Το τελευταιο επεισοδιο οπου πεθαινει δεν το ειχα δει αλλα εχω την επιθυμια να το δω οπως και ολη τη σειρα για να την ξαναθυμηθω.
 
Εύγε, ω Σκανδιναβέ Θεέ! Δεν ξέρω για τη μετάφραση, αλλά το τραγουδάκι θεϊκό! :D
 
Μπράβο για τη μετάφραση φίλε. Το έβλεπα συνεχώς και θυμάμαι πως για ένα διάστημα προβάλλονταν ταυτόχρονα με το επίσης ισπανικής παραγωγής "Ντ' Αρτακάν". Έχω δεν την αίσθηση πως ο Δον Κιχώτης προβάλλονταν Πέμπτη και ο Ντ'Αρτάκάν Παρασκευή κάπου πάντα στα 1982. Εάν κάνω λάθος εννοείται διορθώστε με
 
Πραγματικά είναι σοκαριστικό να βλέπεις πόσο παλιές είναι μερικές τηλεοπτικές σειρές που ίσως να θυμάσαι ότι τις έβλεπες σαν χθες. Μία από αυτές είναι και ο Δον Κιχώτης!
 
Ούτε εμένα με τράβηξε ιδιαίτερα αυτή η σειρά, αλλά πάντα καθόμουν να δω τους τίτλους αρχής, για να ακούσω το υπέροχο τραγουδάκι. Έβλεπα κάποια άλλα παιδικά πριν, κι αμέσως μετά άρχιζε ο Δον Κιχώτης, έτσι άκουγα μόνο το τραγουδάκι κι έπειτα συνήθως το παρατούσα. Αυτό στα 90's, γιατί όπως σωστά ειπώθηκε κι από άλλον, εκτός από τα 80's η Ερτ το έβαζε επανάληψη και στα 90's, εκεί μεσημέρι-νωρίς το απόγευμα.
 
Τελικά και οι Ισπανίδες μαμάδες κάνουν εκκαθαρίσεις. Δείτε τι βρήκα στο Cadiz της Ισπανίας, δίπλα σε κάδο ανακύκλωσης.

20191008_011449.jpg
 
Πριν λίγες μέρες απέκτησα το δίσκο βινυλίου απο ebay με το υπέροχο soundtrack της σειράς, σας παραθέτω και φωτογραφία:

DSCN4616.jpg
 
αξίζει κανείς να μάθει ισπανικά μόνο και μόνο για να διαβάσει τον Δον Κιχώτη στο πρωτότυπο! αν και τεράστιο βιβλίο και δύσκολο, μεσαιωνικά ισπανικά γαρ. οι εκδόσεις για παιδιά είναι πολύ κουτσουρεμένες και απλοποιημένες, φυσικά!
 
Πίσω
Μπλουζα