[Δούρειος] Επιτραπέζια τσέπης

Καλη φαση. Μπραβο!
 
Τα Δούρειος Ίππος! Εκπληκτικά παιχνίδια, παίζαμε πιτσιρικάδες με αυτά ΠΑΝΤΟΥ! Έχω ακόμα την μεγάλη & την μικρή θήκη και 7-8 τίτλους. Τα τείχη, τρίλιζα, επιλογές κ.α.π.!
 
Καλησπέρα παιδιά!!Με αφορμή το θέμα σας,βρήκα 9 επιτραπέζια δούρειος σε άψογη κατάσταση,αλλά δεν έχω τους κανόνες.....ΚΡΙΜΑ!!!Υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κάποιος;Είναι ωραίο να παίζεις αυτά τα παιχνίδια μετά από 20+ χρόνια με τον ίδιο ενθουσιασμό.Μέχρι τότε θα καθαρίσω το ατάρι μου(μοντέλο 78'...!!)που βρήκα στο ίδιο πατάρι. :D
 
Γράψε ποια έχεις να σου ανεβάσω της οδηγίες σε jpg.
 
Mε κάνεις χαρούμενο για δεύτερη φορά!!!Κάποιους κανόνες τους βρήκα.Αυτά που θέλω είναι τα παρακάτω:ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ,ΑΝΑΝΙΑΣ-ΓΡΙΝΙΑΡΗΣ,ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ,JSUK.
 
Ευχαριστώ πολύ!!!!Ξεκινάω ΑΜΕΣΩΩΩΩΩΣ!
 
Τα τελευταία αποκτήματά μου χάρη σε μια πολύ καλή φίλη :)

39040.jpg39035.jpg39032.jpg39044.jpg

Θυμάται κανείς τα μεγαλύτερα επιτραπέζια παιχνίδια του Δούρειου εκτός από τα "τσέπης" ? Το "Οι 3 Μάγοι", "Το Μπλε Φυλακτό" ???
 
Kambia είπε:
Θυμάται κανείς τα μεγαλύτερα επιτραπέζια παιχνίδια του Δούρειου εκτός από τα "τσέπης" ? Το "Οι 3 Μάγοι", "Το Μπλε Φυλακτό" ???
Μήπως ήταν και ένα με ένα ξύλινο δαχτυλίδι; Δε θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο του, είχε τη λέξη δαχτυλίδι μαζί με ένα επίθετο να τη συνοδεύει. Το είχαν κάτι ξαδέρφες μου. Ήταν γερμανικό επιτραπέζιο, δηλαδή είχε gameplay λιγάκι πιο ψαγμένο από τα mainstream επιτραπέζια. Θυμάμαι ότι είχε κάρτες εντολών, ξύλινα πιόνια και εξαιρετική εικονογράφηση!
 
θανος είπε:
δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα αν περασετε καμια φορα με τον ηλεκτρικο μετα την νεα ιωνια σε ενα σημειο της διαδρομης υπαρχει το εργοστασιο της δουρειος και οταν περναγα το εβλεπα φωτισμενο αν και απεξω φαινεται πολυ παλιο εχω σκεφτει αρκετες φορες να το επισκεφτω
Το εργοστάσιο δυστυχώς κάποια στιγμή κάηκε. Τώρα δεν ξέρω τι απόγινε η εταιρία...
 
Παιδιά υπάρχουν κανόνες για ΕΝΝΙΑΡΑ, ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ, ΑΝΑΝΙΑΣ - ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ? Τα βρήκα σε καλή κατάσταση αλλά χωρίς τα χαρτάκια. Φοβερά παιχνίδια. Θυμάμαι και τα τειχη, τανγκραμ, ναυμαχία, μαστερμαιντ, ντόμινο αλλά χάθηκαν.
 
cristosx είπε:
Παιδιά υπάρχουν κανόνες για ΕΝΝΙΑΡΑ, ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ, ΑΝΑΝΙΑΣ - ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ? Τα βρήκα σε καλή κατάσταση αλλά χωρίς τα χαρτάκια. Φοβερά παιχνίδια. Θυμάμαι και τα τειχη, τανγκραμ, ναυμαχία, μαστερμαιντ, ντόμινο αλλά χάθηκαν.
Καλώς μας ήρθες! :)

Για ρίξε μια ματιά για το "Εννιάρα": http://www.retrodb.gr/ark/?q=node/888

Για τα υπόλοιπα, δεν βρήκα κάτι, αλλά αν θες κάνε μια βόλτα στο τμήμα επιτραπέζιων της Ark μας! :)
 
πάντως να πω την αμαρτία μου σε κάποια έχω θυσιάσει πιόνια για κατασκεύες καρναβαλικών καπέλων ως διακοσμητικά στοιχεία. Βέβηλος έτσι;
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι ένα φεγγάρι υπήρχε μια ελληνική εταιρία, που λεγόταν ΔΟΥΡΕΙΟΣ.Κατασκεύαζε επιτραπέζια σε μέγεθος "τσέπης".

Ήταν σχετικά φτηνά και αρκετά διαδεδομένα.

Τα έβρισκες σε πολλά παιχνιδάδικα ή και ψιλικατζίδικα.

Ορισμέν απου θυμάμαμαι είναι :

ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ ΤΟΥ ΑΝΟΙ

ΤΑΓΚΡΑΜ

ΣΚΑΚΙ

ΝΤΑΜΑ

ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΟΙ.

Έχω το SOLO ακόμα!!!
 
Κι εγώ (είχα) το SOLO !!! Φοβερό παιχνίδι για μοναχοπαίδια...

Και το ωραίο ήταν που στο πίσω μέρος της συσκευασίας είχε βαθμολογία με χαρακτηρισμό ανάλογα με τα πόσα πιόνια σου έμεναν. Ξεκινούσε με το 1= "μεγαλοφυία", 2="ιδιοφυία"... και έφτανε στο 9="ηλίθιος" !!!

Επίσης θυμάμαι να χαζεύω μαζεμένα τα παιχνίδια ΔΟΥΡΕΙΟΣ στο σταντ κάθε βιβλιοπωλείου-παιχνιδάδικου που σεβόταν τον εαυτό του...
 
Πίσω
Μπλουζα