Δυναστεία (Dynasty)

Mπραβο bernard.c :worship:

Πως καταφερες να μαζεψεις τοσο υλικο!

Και παλι μπραβο :clap:
 
Πω πω αυτο ειναι το καλυτερο thread που εχει γινει για σειρα στο φορουμ!

 


Μπραβο Βερναρδε!


Αρκετα τολμηρο παντως για την εποχη το θεμα με τον Steven να μην μπορει να διαλεξει αναμεσα στην παντρεμενη Claudia και τον πρωην του τον Ted! Ο Blake μαλιστα σκοτωνει τον εραστη του γιου του τη στιγμη ακριβως που εχουν χωρισει. Παρ'ολα αυτα δεν ειναι απολυτως ξεκαθαρο αν ειναι δολοφονια ή εν μερει ατυχημα (Ο Blake γεματος μισος σπρωχνει τον Ted ο οποιος χτυπα στο κεφαλι, αλλα μαλλον δεν ειχε σκοπο να τον σκοτωσει)

Η πρωτη σεζον ειχε αργησει μερικους μηνες να ξεκινησει (Ιανουαριος αντι για Οκτωβριο) λογω καποιων απεργιων στην Αμερικη τοτε,γι αυτο νομιζω ειναι η σεζον της Δυναστειας με τα λιγοτερα επεισοδια

Αξιοσημειωτο ειναι οτι ο Bo Hopkins (Εξπρες του Μεσονυκτιου) ειναι ο μονος ηθοποιος που εμφανιστηκε τοσο στο πρωτο επεισοδιο της Δυναστειας,οσο και σε αυτο των Αγγελων του Τσαρλι. (φαινεται θα ειχε μεσον στου Spelling)

Βεβαιως αξεχαστη η σεξομανης Fallon που απο το πρωτο κιολας επεισοδιο διευκρινιζεται οτι εχει παει με ολη την ποδοσφαιρικη ομαδα που ανηκει στον πατερα...

Απ ότι ξερω η ΕΡΤ2 ξεκινησε να προβαλλει τη σειρα πολυ γρηγορα: τον Δεκεμβριο του 1981 (περιπου τοτε ειχε αλλαξει η ονομασια της απο ΥΕΝΕΔ!)
 
Domniki είπε:
Mπραβο bernard.c Πως καταφερες να μαζεψεις τοσο υλικο!

johnalepou είπε:
Πω πω αυτο ειναι το καλυτερο thread που εχει γινει για σειρα στο φορουμ!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...!!

Νομίζω τελικά πως ένα "ξερό" κείμενο γίνεται πιο ενδιαφέρον με μερικές φωτογραφίες...

Έχω στο αρχείο μου τόσες πολλές μάλιστα, που πρέπει να διαλέγω ποιες θα βάλω, αναλόγως και με το πώς "κολάνε" με το κείμενο.

johnalepou είπε:
Αρκετα τολμηρο παντως για την εποχη το θεμα με τον Steven να μην μπορει να διαλεξει αναμεσα στην παντρεμενη Claudia και τον πρωην του τον Ted! Ο Blake μαλιστα σκοτωνει τον εραστη του γιου του τη στιγμη ακριβως που εχουν χωρισει. Παρ'ολα αυτα δεν ειναι απολυτως ξεκαθαρο αν ειναι δολοφονια ή εν μερει ατυχημα (Ο Blake γεματος μισος σπρωχνει τον Ted ο οποιος χτυπα στο κεφαλι, αλλα μαλλον δεν ειχε σκοπο να τον σκοτωσει)
Πιστεύω ότι ο Blake σαφώς δεν είχε την πρόθεση, αλλά έχασε τον έλεγχο εκείνη την στιγμή (Πάντως, και με την βοήθεια της Alexis, την έχασε τελικά την δίκη...)

johnalepou είπε:
Η πρωτη σεζον ειχε αργησει μερικους μηνες να ξεκινησει (Ιανουαριος αντι για Οκτωβριο) λογω καποιων απεργιων στην Αμερικη τοτε,γι αυτο νομιζω ειναι η σεζον της Δυναστειας με τα λιγοτερα επεισοδια
Όντως, τη σεζόν που ξεκίνησε η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ (1980-81), είχαν απεργήσει οι σεναριογράφοι στις ΗΠΑ στις αρχές του φθινοπώρου, με αποτέλεσμα πολλές σειρές να αργήσουν να ξεκινήσουν εκείνη τη σεζόν (και μία από αυτές και η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ).

johnalepou είπε:
Αξιοσημειωτο ειναι οτι ο Bo Hopkins (Εξπρες του Μεσονυκτιου) ειναι ο μονος ηθοποιος που εμφανιστηκε τοσο στο πρωτο επεισοδιο της Δυναστειας,οσο και σε αυτο των Αγγελων του Τσαρλι. (φαινεται θα ειχε μεσον στου Spelling)
:diablotin:

johnalepou είπε:
Βεβαιως αξεχαστη η σεξομανης Fallon που απο το πρωτο κιολας επεισοδιο διευκρινιζεται οτι εχει παει με ολη την ποδοσφαιρικη ομαδα που ανηκει στον πατερα...
Στον 1ο κύκλο, η Fallon (αλλά και ο Steven) έχουν αρκετό ενδιαφέρον σαν προσωπικότητες. Με την συμπεριφορά τους και με τα ερωτικά τους δημιουργούν πολλούς "πονοκεφάλους" στον Blake. Αυτό όταν ακόμα οι Shapiros ενδιαφέρονταν για την σειρά και πριν την άφιξη της Joan Collins. Από τον 2ο κύκλο, η Fallon και ο Steven αρχίζουν να γίνονται πιο συμβατικοί και πλέον από τον 3ο κύκλο και έπειτα, δεν έχουν πια καμία σχέση σαν χαρακτήρες με τους χαρακτήρες που ενσάρκωναν στην αρχή (για την περίπτωση του Steven δεν βοηθάει και η αλλαγή του ηθοποιού - κατά την γνώμη μου από κάποιον που ήταν πολύ καλός και μπορούσε να μεταφέρει συναισθήματα στο κοινό σε κάποιον αρκετά πιο μετρίων δυνατοτήτων και αρκετά παγερό στο παίξιμο ηθοποιό). Μετά ήρθε και η αποχώρηση της Pamela Sue Martin που κουράστηκε και με την αντικατάστασή της είδαμε στροφή πλέον 180 μοιρών στον χαρακτήρα της Fallon (από άνθρωπος που "βασάνιζε" και στενοχωρούσε τους άλλους (πχ την Krystle, τον Jeff κτλ) σε άνθρωπο που είναι μονίμως θύμα των υπολοίπων (στους ΚΟΛΜΠΥΣ και στο μεγαλύτερο μέρος του 8ου κύκλου..))

johnalepou είπε:
Απ ότι ξερω η ΕΡΤ2 ξεκινησε να προβαλλει τη σειρα πολυ γρηγορα: τον Δεκεμβριο του 1981 (περιπου τοτε ειχε αλλαξει η ονομασια της απο ΥΕΝΕΔ!)
Βέβαια, μάλιστα η ανανέωση της προβολής της ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ στην ΕΡΤ-2 κάθε χρόνο ήταν μείζον θέμα στην Ελλάδα της δεκαετίας του '80: ολόκληρα άρθρα γράφονταν υπέρ ή κατά της προβολής κάθε νέου κύκλου επεισοδίων, γιατί "το Αμερικανικό lifestyle και τα πρότυπα που περνούσε η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ήταν αμφιβόλου επιπέδου" για την υψηλή ποιότητα, ηθική και αισθητική της Ελληνικής δημόσιας τηλεόρασης εκείνων των χρόνων... (no comment)

Και για να μην παρεξηγηθώ: δεν υποστηρίζω ότι η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ήταν αποτέλεσμα υψηλής καλλιτεχνικής έμπνευσης ή ότι ήταν κάποιο τηλεοπτικό αριστούργημα, κάθε άλλο. Ήταν όμως μία απλή τηλεοπτική σειρά η οποία προσέφερε φυγή από την πραγματικότητα και από τα καθημερινά προβλήματα (pure escapism λένε για την ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ οι ξένοι) και οποιαδήποτε παραπάνω ανάλυση είναι κατά την γνώμη μου τελείως βλακώδης. Τόσα θέματα απασχολούσαν τον κόσμο, η ανανέωση της ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ από την ΕΡΤ γιατί γινόταν πια μείζον ζήτημα κάθε χρόνο ποτέ δεν το κατάλαβα...

Οπότε, ήταν "κατόρθωμα" το πώς κάθε χρόνο η ΕΡΤ-2 συνέχιζε την προβολή της σειράς. Βέβαια η λέξη κατόρθωμα δεν είναι τυχαία: ήταν όντως κατόρθωμα των τηλεθεατών που "έσπαγαν" τα τηλέφωνα της ΕΡΤ και ζητούσαν την ανανέωση της προβολής της σειράς, οπότε η ΕΡΤ το αποφάσιζε τελικά... (δυστυχώς ήμουν μικρός τότε και δεν ήμουν από αυτούς που τηλεφωνούσαν, αλλά θυμάμαι να το διαβάζω στα περιοδικά).

Αν δεν απατώμαι, αντίστοιχα, το ΝΤΑΛΛΑΣ κόπηκε από την ΕΡΤ (ΕΡΤ-1 για την ακρίβεια) επειδή ακριβώς δεν είχε την ίδια απήχηση με την ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ, ώστε να ξεσηκωθεί θύελλα διαμαρτυριών...

(Καλό είναι να θυμόμαστε με νοσταλγία την ΕΡΤ εκείνης της εποχής (και το κάνω κι εγώ αυτό), αλλά να μην θυμόμαστε μόνο τα καλά, υπήρχαν και τα στραβά ("κουλά" / κοντόφθαλμα ??) τα οποία ευτυχώς πέρασαν πια!)
 
1ο ΜΕΡΟΣ – Ε:

Η ΑΝΟΔΟΣ:

2ος Κύκλος (1981-82) - 19η (22 επεισόδια)

http://www.youtube.com/watch?v=nx6fdSlq03c

s2cast2dl8.jpg


s2cast3wn5.jpg


s2bwomen1ek0.jpg


Οι παραγωγοί αποφασίζουν να εισάγουν ένα νέο πρόσωπο: την πρώην γυναίκα του Blake που γυρνάει στο Denver για να πάρει την εκδίκησή της – την Alexis Morell Carrington (Joan Collins).

dyna002lf3.jpg


Ρόλος που είχαν αρχικά διαπραγματευτεί με τη Sophia Loren και που είχε σχεδιαστεί αρχικά να μείνει για συγκεκριμένο μόνο αριθμό επεισοδίων (η αρχική σκέψη μάλιστα ήταν να λέγεται Madeleine). Η Sophia Loren:

lors44dv0.jpg


joancollins1246ci1.jpg


O Spelling επέμεινε στην Joan Collins και έπεισε τελικά το ABC. O Aaron Spelling:

aaronspellingxc4.jpg
 
~~~ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ~~~

* O Αλέξης Μινωτής με την Joan Collins στην ταινια Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΦΑΡΑΩ [Land of the Pharaohs] (1955)

* Η Νόρα Βαλσάμη με τον George Hamilton στην ταινια MEDUSA (1973)

* Ο Τίτος Βανδής εμφανιστηκε σε 2 επεισοδια των COLBYS

* H Γκιζέλα Ντάλι με την Joan Collins στην ταινία The Executioner (1970)

* Ο Τίτος Βανδής με τον Rock Hudson στην τηλεταινία The Star Maker (1981) (TV)

* Η Ειρήνη Παππά και ο Γιώργος Βογιατζής με τον Jeroe Krabbe στην τηλεταινια The Odyssey (1997) (TV)

* O Νικος Ψαρρας με την Joan Collins στην σειρα The Guiding Light (2002)

* Ο Γιώργος Βογιατζής με τον James Farentino στη μινι σειρα Ο ΙΗΣΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΖΑΡΕΤ (1977)

* Ο Τίτος Βανδής με την φωνη του John Forsyth στους ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΥ (1978)

* Ο Τέλης Σαββαλας με την Joan Collins (παλι) στην τηλεταινια The Cartier Affair (1984)

* Ο Τίτος Βανδής (πάλι) με την Kathleen Beller στην ταινια The Betsy (1978)

Νομιζω οι πιο κουλες συνεργασιες ειναι της Joan Collins με τον Αλεξη Μινωτη και την Γκιζελα Νταλι...
 
6 Αυγούστου 1981 και η Δυναστεία ξεκινάει στην ελληνική τηλεόραση. Από τα Επικαιρα (εβδομαδιαίο περιοδικό ποικίλης ύλης).
 
mhmerotategiatipino, σε ευχαριστώ πολύ για το απόκομα από περιοδικό/εφημερίδα. Δεν ήξερα ότι είχε ξεκινήσει η προβολή της Δυναστείας στην ΥΕΝΕΔ ήδη από τον Αύγουστο του 1981!!

Από ό,τι φαίνεται στο άρθρο, το Ντάλλας ήταν ήδη σχετικά δημοφιλές στην Ελλάδα (μετά η Δυναστεία στην Ελλάδα το ξεπέρασε)
 
Περιοδικό είναι τα Επίκαιρα και το αποκομμα έχει την ημερομηνία που αναφέρω. Κράτα το στο πολύτιμο για μας αρχείο σου.
 
8 Σεπτεμβρίου 1983 και τα ΕΠΙΚΑΙΡΑ αναρωτιούνται για τη συνέχεια της προβολής της Δυναστείας ενώ στις 27 Οκτώβρη 1983 σε αφιερωμα για την Τζόαν Κόλινς τη βλέπουμε να πηγαίνει στο πλατώ με το σενάριο της Δυναστείας υπό (πεντακάθαρης) μάλης.
 
Σημερα διαβασα ολοκληρο αυτο το υπεροχο thread. Ενα τεραστιο μπραβο στον bernard.c για την καλυτερη και λεπτομερεστερη αναλυση που εχω ποτε διαβασει για την Δυναστεια. Μπραβο για τις γνωσεις του, τις υπεροχες φωτογραφιες, το κουραγιο και τον χρονο/κοπο του να οργανωσει ενα τετοιο κειμενο-αφιερωμα.

Χιλια μπραβο!
 
ChristosM, σε ευχαριστώ πολύ για τα πολύ ευγενικά σου λόγια!

Προσπάθησα να συγκεντρώσω και να μοιραστώ με όλους σας κάποιες από τις πληροφορίες και το φωτογραφικό υλικό που έχω συγκεντρώσει τα τελευταία χρόνια σχετικά με τη σειρά - μόνο που δεν συνέχισα να περνάω φωτογραφίες για τους υπόλοιπους κύκλους επεισοδίων (σταμάτησα πριν ολοκληρώσω τον 2ο), διότι ήταν πάρα πολύ χρονοβόρο.

Αν βρω κάποια στιγμή τον χρόνο και θέλετε, μπορώ να το συνεχίσω.

Η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ και ΟΙ ΚΟΛΜΠΥΣ είναι από τις αγαπημένες μου σειρές, οπότε το διασκέδαζα όταν έγραφα πέρυσι!

ChristosM, πιστεύω ότι ξέρεις πολύ καλά πώς είναι όταν έχεις μια ιδιαίτερη αγάπη για κάποια σειρά (άλλωστε, πολλές από αυτές είναι κοινές αγαπημένες!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια αναλυση της σειρας παιδια μπραβο! Εγω βεβαια δεν συγκαταλεγομαι στους φαν της Δυναστειας. Μαλλον η σειρα μου εχει αφησει μια ασχημη αισθηση και ηταν η αιτια για την πρωτη αγανακτηση για την κατασταση στην ελληνικη τηλεοραση τοτε και την αγαλιαση με την εμφανιση της ιδιωτικης.

Με λιγα λογια οπως πιθανα καταλαβατε εγω δεν ημουν φαν, ηταν ομως η μητερα μου η οποια σχηματιζε αχτυπητο διδυμο με την θεια μου και παρακολουθουσαν και οι δυο μετα μανιας, καθως εραβαν ρουχα βασισμενα σε πατρον του περιοδικου Burda (ναι ηταν το χομπυ τους). Εννοειται οτι ολες οι εκκλησεις για να αλλαξει καναλι γιατι βαριομουν, επεφταν στο κενο.
 
Με αφορμη το οτι αυτο τον καιρο ξαναβλεπω απο την αρχη την Δυναστεια, την πιο αγαπημενη μου σαπουνοπερα, δυο εξωφυλλα απο την προβολη της στην ΥΕΝΕΔ το 1981 και στην ΕΡΤ-2 το 1985.

Προβολή συνημμένου 1537

Προβολή συνημμένου 1538
 
Καλή θέαση να έχεις, και ευχαριστούμε πολύ για τα εξώφυλλα που μας παραθέτεις.
 
Μπράβο ChristosM, πολύ ωραία εξώφυλλα!!

Ευχαριστούμε πολύ!
 
Συγχαρητηρια bernard.c για την εξαιρετικη δουλεια, τον χρονο που αφιερωσες, και τον τροπο με τον οποιο το παρουσιασες!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα που θα μπουρουσα να βρω ολη την δυναστεια?
 
Πωλειται και internetικα - πχ στο Amazon - αλλα θα τη βρεις και σε μαγαζια που κανουν εισαγωγες dvd τιτλων κατευθειαν απο Αμερικη.
 
Πίσω
Μπλουζα