Δυναστεία (Dynasty)

ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ

ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΤΟ YOUTUBE O smck2009 ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΥ 1991 !!! ( ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ).

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ xaris21. :)
 
bernard c πολύ καλή δουλειά! για όλους εμάς που λατρέψαμε τη Δυναστεία είναι ευαγγέλιο :)

να σημειώσω ότι στην πρώτη - πρώτη φωτογραφία της Αλέξις με πολλούς νεαρούς φαίνεται και ο αδικοχαμένος John - Erik Hexoum, η φωτογραφία υποθέτω δεν έχει σχέση με τη Δυναστεία αλλά ίσως με μια άλλη σειρά της εποχής όπου ο John - Erik συμπρωταγωνιστούσε με την Joan Collins και έχασε τελικά τη ζωή του στα γυρίσματα.

επίσης θα ήθελα να αναφέρω πως η Amanda (Cahterine Oxemberg) είναι απόγονος (και) της ελληνικής βασιλικής οικογένειας (από τη μεριά της μητέρας της).
 
Clemence είπε:
bernard c πολύ καλή δουλειά! για όλους εμάς που λατρέψαμε τη Δυναστεία είναι ευαγγέλιο :)
Χαίρομαι που σου άρεσε το μίνι-αφιέρωμα στην ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ και που είσαι κι εσύ fan της σειράς...!

Clemence είπε:
να σημειώσω ότι στην πρώτη - πρώτη φωτογραφία της Αλέξις με πολλούς νεαρούς φαίνεται και ο αδικοχαμένος John - Erik Hexoum, η φωτογραφία υποθέτω δεν έχει σχέση με τη Δυναστεία αλλά ίσως με μια άλλη σειρά της εποχής όπου ο John - Erik συμπρωταγωνιστούσε με την Joan Collins και έχασε τελικά τη ζωή του στα γυρίσματα.
Καλά τα λες - πιθανότατα η φωτογραφία να είναι από τη μίνι σειρά "Making of a male model" (1983) στην οποία συμπρωταγωνιστούσαν οι δυο τους... Πάντως, ο Jon-Erik Hexum δεν έχασε τη ζωή του στα γυρίσματα αυτής της σειράς με την Joan Collins, αλλά στα γυρίσματα της "δικής" του σειράς "Cover Up" (1984)...
 
Πέμπτη δεν προβλήθηκε ποτέ. Παρασκευές την θυμάμαι εγώ
 
H Δυναστεία αποτελείτο από 9 σεζόν (7 από τις οποίες προβλήθηκαν από την ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2 και 2 από το MEGA), επομένως λογικό και επόμενο είναι κατά τα περισσότερα από 9 χρόνια προβολής της σειράς στην Ελληνική τηλεόραση (διότι υπήρχαν και παύσεις κατά την προβολή της από την ΕΡΤ), η ημέρα προβολής να αλλάζει από καιρό εις καιρό.

Για παράδειγμα:

- Η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ Ξεκίνησε να προβάλλεται κάθε Τετάρτη βράδυ στην ΥΕΝΕΔ το 1981. Έπειτα από το 5ο επεισόδιο του 1ου κύκλου, η ημέρα προβολής της Δυναστείας άλλαξε σε Παρασκευή βράδυ.

- Ο 4ος κύκλος προβαλλόταν κάθε Πέμπτη βράδυ.

- Οι ΚΟΛΜΠΥΣ προβλήθηκαν το 1986-87 στην αρχή Παρασκευή βράδυ (22.15-23.00) και από το 10ο επ μετακινήθηκαν από την ΕΡΤ2 σε Τετάρτη βράδυ (23.15-00.00).

- Οι τελευταίοι 2 κύκλοι της ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ από το MEGA ξεκίνησαν να προβάλλονται Παρασκευή βράδυ (21.30-22.30), στο 15ο επεισόδιο μετακινήθηκαν σε Τετάρτη βράδυ (22.00-23.00) και από το 4ο επεισόδιο του 9ου κύκλου μεταφέρθηκαν την Παρασκευή το απόγευμα (19.30-20.30), όπου και ολοκληρώθηκε η σειρά.

Επομένως, ο κάθε ένας από εσάς θυμάται διαφορετικές περιόδους της προβολής της ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ στην Ελληνική τηλεόραση.
 
bernard.c είπε:
Για παράδειγμα:- Η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ Ξεκίνησε να προβάλλεται κάθε Τετάρτη βράδυ στην ΥΕΝΕΔ το 1981. Έπειτα από το 5ο επεισόδιο του 1ου κύκλου, η ημέρα προβολής της Δυναστείας άλλαξε σε Παρασκευή βράδυ.

- Ο 4ος κύκλος προβαλλόταν κάθε Πέμπτη βράδυ.

- Οι ΚΟΛΜΠΥΣ προβλήθηκαν το 1986-87 στην αρχή Παρασκευή βράδυ (22.15-23.00) και από το 10ο επ μετακινήθηκαν από την ΕΡΤ2 σε Τετάρτη βράδυ (23.15-00.00).

- Οι τελευταίοι 2 κύκλοι της ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ από το MEGA ξεκίνησαν να προβάλλονται Παρασκευή βράδυ (21.30-22.30), στο 15ο επεισόδιο μετακινήθηκαν σε Τετάρτη βράδυ (22.00-23.00) και από το 4ο επεισόδιο του 9ου κύκλου μεταφέρθηκαν την Παρασκευή το απόγευμα (19.30-20.30), όπου και ολοκληρώθηκε η σειρά.
Νομίζω ότι ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή σου πρέπει να νιώθει μειονεκτικά.
 
konkar είπε:
Νομίζω ότι ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή σου πρέπει να νιώθει μειονεκτικά.
Χεχε, καλό! :D

Η αλήθεια είναι ότι κάποια τα θυμόμουν (ιδιαίτερα από το 1986 και έπειτα), αλλά τα περισσότερα τα έψαξα σε τηλεοπτικά περιοδικά της εποχής για να τα επιβεβαιώσω (μαζί με έναν πολύ φίλο από το forum, οι "επιδρομές" μας σε βιβλιοθήκες και η αναζήτηση και επιβεβαίωση στοιχείων σε παλιά τηλεοπτικά περιοδικά είναι αγαπημένο χόμπυ!!).

Επομένως, η συλλογή στοιχείων σημαίνει πολλές σελίδες από χαρτιά με σημειώσεις και πολλές φωτογραφίες... ;)
 
bernard.c είπε:
οι "επιδρομές" μας σε βιβλιοθήκες και η αναζήτηση και επιβεβαίωση στοιχείων σε παλιά τηλεοπτικά περιοδικά
Δεν ήξερα ότι οι βιβλιοθήκες έχουν τηλεοπτικά περιοδικά. Θα ρίξω μια ματιά και στην δική μας εδώ της Βέροιας καθώς είναι αρκετά καλή.
 
Δεν νομίζω ότι έχει η βιβλιοθήκη της Βέροιας τέτοιου είδους περιοδικά. Δεν είμαι και σίγουρος όμως. Αν πάντως βρεις κάτι ενημέρωσέ με να πάω και εγώ.
 
Έχω ακούσει ότι είναι από τις καλύτερες. Γι' αυτό το λέω.
 
Πάντως στην Αθήνα, τηλεοπτικά περιοδικά υπάρχουν και στην Εθνική Βιβλιοθήκη και στην Βιβλιοθήκη της Βουλής για όποιον ενδιαφέρεται.
 
Πεθανε εχθες ο John Forsythe (Μπλεικ) σε ηλικια 93 ετων.
 
Όχι, δεν το πιστεύω.........!
 
Ο John Forsythe ερμήνευσε τόσο πειστικά τον πατριάρχη της τόσο δυσλειτουργικής ("dysfunctional") οικογένειας στη Δυναστεία! Αν ήταν κάποιος που κρατούσε τη σειρά σε επαφή με την πραγματικότητα (εντός και εκτός οθόνης) ήταν αυτός.

Δεν ξέρω τι να πω... Σαφώς ήταν πολύ μεγάλος σε ηλικία, αλλά είναι σίγουρα στενάχωρο για όλους τους φαν της σειράς... Ευτυχώς που πρόλαβαν τουλάχιστον να κάνουν το "DYNASTY Reunion, Catfights & Caviar" το 2006, όπου τα βασικά τουλάχιστον μέλη της οικογένειας συγκεντρώθηκαν για πρώτη (!!) φορά στον ίδιο χώρο...

Μακάρι να αναπαυθεί ο άνθρωπος!

(δεν το πιστεύω! μόλις συνηδητοποίησα ότι αυτό ήταν και το 1.000στό ποστ μου στο forum!


Ωραίος τρόπος για να το γιορτάσω...)
:cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
John Forsythe (1918-2010):

Μια πολύ όμορφη φωτογραφία του John Forsythe από το 1983:

picture.php


Στη φωτογραφία αυτή, από την ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ με την πρώην και την νυν σύζυγό του (το βασικό πρωταγωνιστικό τρίο της σειράς) (από αριστερά): Alexis Morrel Carrington Colby... (...Dexter Rowan) (Joan Collins), Blake Carrington (John Forsythe) και Krystle Grant Jennings Carrington (Linda Evans):

picture.php


Και σε αυτήν εδώ, ανάμεσα στις πιο βασικές γυναίκες πρωταγωνίστριες από την 2η σεζόν της σειράς (από αριστερά): Krystle Carrington (Linda Evans), Claudia Blaisdell (Pamella Belwood), Samy Jo Dean (Heather Locklear), Fallon Carrington (Pamella Sue Martin) και Alexis Colby (Joan Collins):

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προβολή συνημμένου 4690

Καλο ταξιδι και απο εμενα και τον ευχαριστουμε πολυ για το ταλεντο του και για τις υπεροχες δουλειες που μας χαρισε.
 
John Forsythe (1918-2010)

Και ένα καταπληκτικό βίντεο-αφιέρωμα στον John Forsythe (φτιαγμένο από ένα φίλο και μεγάλο fan της σειράς), με σκηνές από την ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ, από το special Dynasty Reunion - Catfights & Caviar και με αποσπάσματα από συνεντεύξεις του ιδίου και συνεργατών του:

http://www.youtube.com/watch?v=2HKqH_K52Tk&playnext_from=TL&videos=ikag_1ze5UM&feature=sub
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα