ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1 Ειδήσεις

Panagiotis είπε:
Ξέρει κανεις πότε παρουσίαζε το κεντρικό δελτίο της ΕΤ-1 η Νανά Δούκα με κάποιον άλλο???????????
Δυστυχώς φίλε Panagiotis, εγώ δεν μπορώ να το τοποθετήσω με ακρίβεια/βεβαιότητα μέσα στον χρόνο.

Το 1990 η Νανά Δούκα ήταν στον ΑΝΤ1, όπου παρουσίαζε το κεντρικό δελτίο ειδήσεων με τον Τέρενς Κουίκ. Αργότερα, μεταπήδησε στο νεο-ιδρυθέντα (τότε) ΣΚΑΪ.

Άρα, το (σύντομο) διάστημά της στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων της ΕΤ-1 πρέπει να ήταν είτε αμέσως πρίν, είτε αμέσως μετά τον ΣΚΑΪ. Κάτι μου λέει ότι ίσως πήγε στην ΕΤ1 το 1992/93, αλλά μπορεί να πέφτω και αρκετά έξω...

Κανείς άλλος που να θυμάται καλύτερα..?
 
Μαίρη Χατζάκη

Η Μαίρη Χατζάκη παρουσίαζε το κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο πρώτο κρατικό κανάλι από το 1981 ως το 1992. Παρουσίαζε την πολιτική εκπομπή «ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ». Με καταγωγή από τα Κύθηρα, το 2007, μετά την εθελούσια αποχώρησή της από την ΕΡΤ την βρίσκει αντιδήμαρχο Αλίμου.

Συνέντευξη εδώ: http://www.e-perix.gr/sinenteukseis/xatzaki.htm

Βιογραφία εδώ: http://www.orfanosthanos.gr/default.asp?ElementId=40295

Θυμάμαι ότι η φωνή της αλλά και το παρουσιαστικό της τη δεκαετία του 1980 έφερνε λίγο προς τη Λιάνα Κανέλλη.
 
Σύμφωνα με ένα απόσπασμα από βίντεο-αφιέρωμα σε δελτίο ειδήσεων του 2000 για την ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης, υπήρχε εκπομπή "Επικαιρότητες" τη δεκαετία του ' 60- '70 (ναι, στον πληθυντικό) ή απλώς ήταν ο τίτλος για το δελτίο ειδήσεων?

http://rapidshare.com/files/290903448/epikerotites_excerpt.MPG.html
 
stakovios είπε:
Η Μαίρη Χατζάκη παρουσίαζε το κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο πρώτο κρατικό κανάλι από το 1981 ως το 1992. Παρουσίαζε την πολιτική εκπομπή «ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ». Με καταγωγή από τα Κύθηρα, το 2007, μετά την εθελούσια αποχώρησή της από την ΕΡΤ την βρίσκει αντιδήμαρχο Αλίμου.
Συνέντευξη εδώ: http://www.e-perix.gr/sinenteukseis/xatzaki.htm

Βιογραφία εδώ: http://www.orfanosthanos.gr/default.asp?ElementId=40295

Θυμάμαι ότι η φωνή της αλλά και το παρουσιαστικό της τη δεκαετία του 1980 έφερνε λίγο προς τη Λιάνα Κανέλλη.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις για την δημοσιογράφο Μαίρη Χατζάκη φίλε stakovios. Σε ευχαριστούμε! Η Μαίρη Χατζάκη ήταν από τις πρώτες γυναίκες εκφωνήτριες ειδήσεων της Ελληνικής τηλεόρασης, μετά από την Λιάνα Κανέλλη (από τον Μάιο του 1976 στην ΕΡΤ) και την Εύη Δεμίρη (από το 1980 (αν δεν κάνω λάθος) στην ΕΡΤ). Με το ξεκίνημα της "νέας" δεκαετίας του 1980, άρχισαν να πληθύνονται οι γυναίκες εκφωνήτριες ειδήσεων στην Ελληνική τηλεόραση, όπως η Μαίρη Χατζάκη (στην ΕΡΤ) και η Νίνα Βλάχου (στην ΥΕΝΕΔ).

stakovios είπε:
Σύμφωνα με ένα απόσπασμα από βίντεο-αφιέρωμα σε δελτίο ειδήσεων του 2000 για την ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης, υπήρχε εκπομπή "Επικαιρότητες" τη δεκαετία του ' 60- '70 (ναι, στον πληθυντικό) ή απλώς ήταν ο τίτλος για το δελτίο ειδήσεων?
http://rapidshare.com/files/29090344...cerpt.MPG.html
Απίστευτο! Φίλε stakovios, το ίδιο σήμα "Επικαιρότητες" το έχω δει κι εγώ σε άλλο αφιέρωμα για την ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης και έχω κι εγώ την ίδια απορία! Πρέπει να είναι μάλλον σήμα από εκπομπή και όχι από δελτίο ειδήσεων, διότι στη μεν ΕΡΤ οι ΕΙΔΗΣΕΙΣ λέγονταν "Ηχώ των Γεγονότων" τα πρώτα χρόνια και έπειτα "Ειδήσεις", στη δε ΥΕΝΕΔ οι ΕΙΔΗΣΕΙΣ λέγονταν "Τηλεφημερίς" τα πρώτα χρόνια και έπειτα "Ειδήσεις".
 
Lux Interior είπε:
Ο συγχωρεμένος Σταύρος Καλαφάτης (πρώτος ξάδελφος του συνονόματου σημερινού υφυπουργού).

Ο Κώστας Σερέζης, λόγω της καταγωγής του, παρουσίαζε και ένα εβδομαδιαίο μαγκαζίνο με θεματολογία γύρω από την Κύπρο.
Έχουμε άλλα στοιχεία για τον Καλαφάτη ; Δεν τον θυμάμαι καθόλου. Μήπως ήταν ένας με γυαλιά και φαλακρίτσα και πολύ βαριά φωνή;

Για τον Σερέζη, το μαγκαζίνο του ονομαζόταν "Η Κύπρος κοντά μας". Θυμάμαι τη μουσική που ήταν μάλλον του παραδοσιακού κυπριακού τραγουδιού "Τηλλυρκιώτισσα".
 
Ο Κωστας Σερεζης προερχοταν απο το ΡΙΚ.

Εδω υπαρχει ενα αποσπασμα απο αυθεντικο δελτιο ειδησεων της ερτ1 οπως μεταδοθηκε το 1986 ως εκτακτο για την συστημικη καταρρευση του διαστημικου σκαφους challenger.

Σε χρονο 5.39 και υστερα εμφανιζεται ο κ. Σερεζης για οσους θελουν να τον δουν ξανα η γνωρισουν.

Στην αρχη του οπτικοακουστικου αποσπασματος εμφανιζεται και το αυθεντικο

σημα ειδησεων της ερτ της εποχης.

Η παραπομπη ειναι εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=HVyDTkP3YN0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...το Τσάλεντζερ... το θυμάμαι... το είχα δει τότε... και ποιός δεν θα το 'χε δει...
 
Ακόμη και εγώ το είδα, που δεν το πρόλαβα σαν γεγονός, ως αγέννητο....
 
-> Bernard.c : Ψάξε λίγο στο αρχείο της ΕΡΤ και θα σου λυθεί μια (δυστυχώς, μόνο) απο τις απορίες μας ως προς τα σήματα των ειδήσεων... εκτός κι αν το έχεις κάνει ήδη και απλά δεν το αναφέρεις... αν όχι, θα σου πω τι εννοώ! Εγώ δεν το περίμενα...
 
stam1370 είπε:
-> Bernard.c : Ψάξε λίγο στο αρχείο της ΕΡΤ και θα σου λυθεί μια (δυστυχώς, μόνο) απο τις απορίες μας ως προς τα σήματα των ειδήσεων... εκτός κι αν το έχεις κάνει ήδη και απλά δεν το αναφέρεις... αν όχι, θα σου πω τι εννοώ! Εγώ δεν το περίμενα...
Γεια σου stam1370. Έψαξα λίγο στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ, αλλά δεν βρήκα τίποτα, αν και υποψιάζομαι σε τι αναφέρεσαι - μήπως στο σήμα Ειδήσεων της ΕΡΤ όταν άλλαξε η ονομασία από ΕΡΤ σε ΕΤ1?

Για πες μας, για πες μας, έχω τρομερή περίεργεια...!
 
Κοντά είσαι, αλλά, κατ' αρχήν, το σήμα όταν άλλαξε η ονομασία το ξέρουμε...

Το ερώτημά μας δεν ήταν για τα σήματα ΠΡΙΝ, χρονολογικά, το "μάτι" της ΥΕΝΕΔ και τις "Ειδήσεις-Επικαιρότης" της ΕΡΤ (που εν μέρει απαντήθηκε με την "Τηλεφημερίδα");

Λοιπόν: Στο "Αρχείο Ειδήσεων Τηλεόρασης" αν κάνεις αναζήτηση απλά "ΕΙΡΤ", μεταξύ όλων των άλλων θα σου βγάλει:

1) Το σήμα των ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΕΙΡΤ (αρχή και τέλος), και το σημαντικό είναι ότι προφανέστατα είναι από την ταινία που χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος που έκανε "play out" στον αέρα, γιατί ο ίδιος "τρόπος εγγραφής" είναι ίδιος όπως κάναμε και στο Tempo το 2001. (Μάλιστα αρχικά η αναζήτηση έβγαζε ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ -τις έχω κατεβάσει και τις δύο-, αλλά τώρα μόνο μία!!!)

2) Ένα ακόμα πιο ενδιαφέρον βίντεο, όπου εκτός από μιά πλειάδα πασίγνωστων δημοσιογράφων (Σερέζης, Συνοδινός και άλλοι, στο χώρο εργασίας τους) και τεχνικών στο κοντρόλ, δείχνει (έστω, λίγη) ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΕΙΡΤ με παρουσιαστή τον Αλέξανδρο Αντωνόπουλο! Η ταινία είναι αμοντάριστη (θα το καταλάβεις) και δυστυχώς, βουβή...

Δεν θα σχολιάσω τώρα κάτι. Θα πιάσουμε την κουβέντα καλύτερα, όταν τα δεις!!!

Υ.Γ. Δυστυχώς, αντίστοιχα της ΥΕΝΕΔ δεν υπάρχουν ΟΥΤΕ ΓΙ' ΑΣΤΕΙΟ!!! Μόνο το "μάτι" έγχρωμο, και αυτό μέσα σ' ένα ντοκιμαντέρ που -εκείνη τη στιγμή- ξεκινάει να αναφέρεται στην αποστρατικοποίηση της ΥΕΝΕΔ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέχω να τα δω και θα επανέλθω...
 
Τα είδα εγώ, μετράω;

:) :)
 
Το ένα βίντεο με τους παλαιούς παρουσιαστάς δε θα το σχολιάσω, δεν είχε ούτε ήχο, δεν είχε καμμία συναισθηματική αξία για μένα, εκτός ίσως του σημείου με το στούντιο και τον Αλέξανδρο Αντωνόπουλο...

Το ΑΛΛΟ τώρα είναι ΟΝΤΩΣ ιστορικό βίντεο. Προσπάθησα να βρω τρόπο να το κατεβάσω από εκεί να το κρατήσω κι εγώ στο αρχείο μου, αλλά αρχ#ƒ$@ μάντολες... Τα φυλάνε καλά οι ιθύνοντες... Κρίμας και είναι σε σχεδόν ΑΡΙΣΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ, πραγματικά ιστορικό. Θα το 'θελα για το αρχείο μου αυτό.

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να επισκεφτούμε την ΕΡΤ να αντλήσουμε υλικό από το αρχείο;
 
stam1370 είπε:
Δεν τα είδες ακόμα;;;;;;; 8)
Τα είδα, τα είδα, είχα μάλιστα ετοιμάσει και post με την απάντησή μου την ίδια μέρα, αλλά με πρόδωσε το laptop μου (για ακόμα μια φορά) και έκλεισε, με αποτέλεσμα να χαθεί όλο μου το κείμενο... :(

1. Όσον αφορά το βίντεο με το σήμα Ειδήσεων του ΕΙΡΤ, το είχα δει κι εγώ λίγες εβδομάδες πιο πριν - έχεις δίκιο, μας έλυσε την απορία για το ποιο θα μπορούσε να είναι το προηγούμενο σήμα Ειδήσεων στην ΕΡΤ!

Νομίζω ότι είναι η μοναδική φορά στην ιστορία της ΕΡΤ όπου κράτησαν σήμα Ειδήσεων τροποποιώντας το μετά την αλλαγή ονομασίας - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Η μόνη άλλη περίπτωση που είναι κάπως κοντά, ήταν όταν κράτησαν από το σήμα των Ειδήσεων του '82 την μουσική του Παπαθανασίου, όταν άλλαξαν το σήμα από "ΕΡΤ Ειδήσεις" σε "ΕΤ Ειδήσεις" (και βεβαίως η μουσική αυτή παραμένει στο σήμα των Ειδήσεων της ΝΕΤ μέχρι σήμερα).

Επομένως φαίνεται ότι τους άρεσε πολύ αυτό το ασπρόμαυρο σηματάκι (εκτός και αν δεν είχε παίξει πολύ καιρό πριν και έπρεπε να κάνουν... απόσβεση!) Τώρα μας μένει να δούμε πότε ξεκίνησε αυτό το σήμα Ειδήσεων στο ΕΙΡΤ και ποιο ήταν το αμέσως προηγούμενο (εγώ πάντως δεν έχω δει άλλο, ούτε ως βρέφος(!), καθώς γεννήθηκα το 1976!).

Επίσης, αν πας στο λήμμα του ΕΙΡΤ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΙΡΤ στη RetroDB, θα βρεις διάφορα πράγματα που θα σου αρέσουν (όπως και στα λήμματα των υπολοίπων καναλιών - ΥΕΝΕΔ, ΤΕΔ, ΕΙΡ, κτλ - σημείωση ότι χτες τα ξεκίνησα και δεν έχω τελειώσει ακόμη).

2. Το βουβό βιντεάκι με την προετοιμασία των Ειδήσεων έχει κι αυτό το ενδιαφέρον του, κατά τη γνώμη μου κυρίως λόγω των πλάνων του στούντιο, του Αλέξανδρου Αντωνόπουλου και κάποιων μακρινών πλάνων από άλλους δημοσιογράφους. Λόγω του ότι το τοποθετώ σύγχρονο με το παραπάνω σηματάκι, μπορώ να το προσδιορίσω ότι είναι του 1974 ή 1975 - για δύο λόγους: ο Αλέξανδρος Αντωνόπουλος σε συνέντευξή του στο "Σε χρόνο TV" είχε πει ότι ξεκίνησε στην ΕΡΤ το καλοκαίρι του 1974. Επίσης, ξέρουμε ότι το logo "ΕΙΡΤ" άλλαξε σε "ΕΡΤ" τον Δεκέμβριο του 1975. Επόμένως, πρέπει να βρισκόμαστε κάπου εκεί ανάμεσα...
 
Σειρά μου, λοιπόν, για σχόλια:

Το σήμα των ειδήσεων μου άφησε μια "γλυκόπικρη" γεύση". Τι εννοώ; Ότι, απλούστατα, μπορούσαν να φτιάξουν καινούριο σήμα τον Δεκέμβριο του '75, και να μην αλλάξουν ΜΟΝΟ το λογότυπο ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ... Δηλαδή, στων Ενόπλων που σε μια νύχτα (για να βγεί στον αέρα την Πρωτοχρονιά του '74) έκαναν ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟ (για την εποχή και τα μέσα) σήμα, ...χαζοί ήταν;;; Τέλος πάντων...

Όσο για το βουβό βίντεο, και μένα κορυφώθηκε το ενδιαφέρον όταν έδειξε το πλάνο του στούντιο, με το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σκηνικό (σε σχέση με αρκετά μεταγενέστερα...) άντε και του κοντρόλ...

Και μιά παρατήρηση: Πόσο οξύμωρο φαντάζει να έχουν σωθεί αυτά τα βίντεο (ένα αμοντάριστο, που δεν ξέρουμε πού χρησιμοποιήθηκε, αν μονταρίστηκε και βγήκε στον αέρα ή ήταν "στον ελεύθερο χρόνο" κάποιου καμεραμάν) και ένα που χρησίμευσε για "play out" του σήματος στον αέρα, ενώ πόσα με σημαντικότερο υλικό ξαναγράφτηκαν με ποδοσφαιρικά ματς...

Κατά τ' άλλα: Ναι, είναι η μοναδική φορά (με βάση τα όσα γνωρίζουμε, που πιά δεν είναι και λίγα...) που κρατήθηκε ένα σήμα για τουλάχιστον 6 χρόνια (αν υποθέσουμε ότι πρωτοπροβλήθκε το '74 -αν και βάζω και το '73- και σταμάτησε με την έλευση του χρώματος, το 1980-81). Όσο για τη μουσική του Παπαθανασίου, θα ήταν έκλημα αν δεν την κρατούσαν, έστω και με τα "λιφτινγκ" που έχει υποστεί στην πορεία των ετών...

Υ.Γ. Είδα και τη RetroDB, "ακούραστε"!!! Χίλια μπράβο σε σένα και σε όλους που την ανανεώνετε συνέχεια!!!
 
stam1370 είπε:
Το σήμα των ειδήσεων μου άφησε μια "γλυκόπικρη" γεύση". Τι εννοώ; Ότι, απλούστατα, μπορούσαν να φτιάξουν καινούριο σήμα τον Δεκέμβριο του '75, και να μην αλλάξουν ΜΟΝΟ το λογότυπο ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ... Δηλαδή, στων Ενόπλων που σε μια νύχτα (για να βγεί στον αέρα την Πρωτοχρονιά του '74) έκαναν ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟ (για την εποχή και τα μέσα) σήμα, ...χαζοί ήταν;;; Τέλος πάντων...
Δεν διαφωνώ - πάντως το σηματάκι αυτό των Ειδήσεων του ΕΙΡΤ και της ΕΡΤ μετέπειτα είναι απείρως καλύτερο από το σηματάκι της Τηλεφημερίδος της ΥΕΝΕΔ του '74. Φαίνεται πολύ πιο "σύγχρονο"...

stam1370 είπε:
Και μιά παρατήρηση: Πόσο οξύμωρο φαντάζει να έχουν σωθεί αυτά τα βίντεο (ένα αμοντάριστο, που δεν ξέρουμε πού χρησιμοποιήθηκε, αν μονταρίστηκε και βγήκε στον αέρα ή ήταν "στον ελεύθερο χρόνο" κάποιου καμεραμάν) και ένα που χρησίμευσε για "play out" του σήματος στον αέρα, ενώ πόσα με σημαντικότερο υλικό ξαναγράφτηκαν με ποδοσφαιρικά ματς...
Συμφωνώ απόλυτα. Να σου πω και κάτι όμως? Το τελευταίο καιρό, με τη διαδικασία που κάνουν στην ΕΡΤ για την ψηφιοποίηση και διάσωση (40 χρόνια μετά... λέμε τώρα) του Αρχείου τους, έχουν αναπτερωθεί οι ελπίδες μου. Ελπίζω (και πιστεύω) ότι θα βρουν υλικό στις αποθήκες τους, την ύπαρξη του οποίου αγνοούσαν μέχρι πρόσφατα ή που θεωρούνταν χαμένο. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι θα βρεθούν αυτά που θεωρούνται χαμένα, απλά κάποιες σκόρπιες εκπομπές, κάποια (ίσως) μεμονομένα επεισόδια σειρών, όλο και κάτι θα βρεθεί. Από το σχεδόν τίποτα που θεωρούμε σήμερα ότι υπάρχει... Να, για παράδειγμα, τα Θέατρα της Δευτέρας από το 1976 και έπειτα φαίνεται ότι υπάρχουν όλα! :) Επίσης, όλο και κάποια νέα για κάποιες ρετρο σειρές ακούγονται, για να δούμε αν θα επιβεβαιωθεί τίποτα!

stam1370 είπε:
Κατά τ' άλλα: Ναι, είναι η μοναδική φορά (με βάση τα όσα γνωρίζουμε, που πιά δεν είναι και λίγα...) που κρατήθηκε ένα σήμα για τουλάχιστον 6 χρόνια (αν υποθέσουμε ότι πρωτοπροβλήθκε το '74 -αν και βάζω και το '73- και σταμάτησε με την έλευση του χρώματος, το 1980-81). Όσο για τη μουσική του Παπαθανασίου, θα ήταν έκλημα αν δεν την κρατούσαν, έστω και με τα "λιφτινγκ" που έχει υποστεί στην πορεία των ετών...
Πάντως, κοιτώντας πίσω, η ΕΡΤ2 μας "προσέφερε" πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σημάτων τη δεκαετία του '80 από την ΕΡΤ. Βλέποντας και την ύπαρξη ενός (του ίδιου) σήματος Ειδήσεων σε ΕΙΡΤ και ΕΡΤ από το 1973 (ας υποθέσουμε) μέχρι το 1980/81, τότε ίσως πάλι η ΥΕΝΕΔ να είχε μεγαλύτερη ποικιλία. Το θέμα είναι πώς πάμε πριν το 1973/74 και στα 2 κανάλια? Θα βρεθούν ποτέ αυτά τα σήματα? Μέχρι το 1966, έχουμε να "καλύψουμε" μία επταετία (η οποία ατυχώς συμπίπτει χρονικά και με την γνωστή...)

stam1370 είπε:
Υ.Γ. Είδα και τη RetroDB, "ακούραστε"!!! Χίλια μπράβο σε σένα και σε όλους που την ανανεώνετε συνέχεια!!!
Συλλογή στοιχείων είναι, πληροφοριών και φωτογραφιών που έχουν αναρτηθεί εδώ. Και αναμένεται περαιτέρω εμπλουτισμός σύντομα... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Δεν διαφωνώ - πάντως το σηματάκι αυτό των Ειδήσεων του ΕΙΡΤ και της ΕΡΤ μετέπειτα είναι απείρως καλύτερο από το σηματάκι της Τηλεφημερίδος της ΥΕΝΕΔ του '74. Φαίνεται πολύ πιο "σύγχρονο"...
Σου είπα ότι, για την Τηλεφημερίδα, μιλάμε για το αποτέλεσμα μιάς νύχτας, όπως αναφέρεται στο σχετικό βίντεο... Αν τα συγκρίνουμε, ναι, είναι πιό "σύγχρονο" των ΕΙΡΤ/ΕΡΤ... έχει μεν το "τρύπημα" για το σήμα και το χειροκίνητο ζουμ, αλλά έχει και το εφέ με το "Ειδήσεις-Επικαιρότης". Δεν είναι μόνο δύο "τρυπήματα" (γύψινη σφαίρα και γράμματα) που έχει αυτό της ΥΕΝΕΔ.

bernard.c είπε:
Πάντως, κοιτώντας πίσω, η ΕΡΤ2 μας "προσέφερε" πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σημάτων τη δεκαετία του '80 από την ΕΡΤ. Βλέποντας και την ύπαρξη ενός (του ίδιου) σήματος Ειδήσεων σε ΕΙΡΤ και ΕΡΤ από το 1973 (ας υποθέσουμε) μέχρι το 1980/81, τότε ίσως πάλι η ΥΕΝΕΔ να είχε μεγαλύτερη ποικιλία. Το θέμα είναι πώς πάμε πριν το 1973/74 και στα 2 κανάλια? Θα βρεθούν ποτέ αυτά τα σήματα? Μέχρι το 1966, έχουμε να "καλύψουμε" μία επταετία (η οποία ατυχώς συμπίπτει χρονικά και με την γνωστή...)
Για τη δεκαετία του '80, ναι, είχαμε ποικιλία και, επίσης, τα αγαπημένα μας σήματα. Παραπίσω, όμως, τι; Από το '80-'81 μέχρι το '73-'74 ανακαλύψαμε, ουσιαστικά, ΕΝΑ για το κάθε κανάλι, ΑΝ θεωρήσουμε ότι η Τηλεφημερίδα είχε το ίδιο σήμα μέχρι που έγινε "Ειδήσεις", κάτι που μου φαίνεται πολύ πιθανό... Τώρα, όσο για πριν το '73... μάλλον πρέπει να περιμένουμε αν και πότε το αρχείο της ΕΡΤ τα βρεί, αν υπάρχουν, και αν θα τα δημοσιεύσει ποτέ...
 
Πίσω
Μπλουζα