Είστε σίγουροι για αυτά που θυμάστε και στέλνετε στο Retromaniax;

zxspec83

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
226
Αντιδράσεις
21
Έπεσα σήμερα πάνω σε αυτό το blog post με τίτλο "Implanting False Memory"

http://theness.com/neurologicablog/index.php/implanting-false-memory/

Με λίγα λόγια μας λέει ότι όχι μόνο ο εγκέφαλος μας είναι ένα ατελές όργανο (σιγά το νέο), αλλά και ότι η αξιοπιστία του όσον αφορά την αντικειμενικότητα και πιστότητα των πληροφοριών για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι χαμηλότερη και από τις κασέτες με τα προγράμματα του ZX Spectrum (εντάξει, αυτό το πρόσθεσα εγώ...).

Αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από ένα πείραμα, μετά από το οποίο κάποιοι είχαν πιστέψει ότι πριν από μόλις μια εβδομάδα είχαν φάει μια μάρκα ποπκορν, ενώ στην πραγματικότητα δεν το είχαν κάνει.

Κάνοντας μια "ανασκόπηση" σε κάποιες ρετροαναμνήσεις μου, διαπίστωσα με τρόμο ότι ένα κομμάτι για το οποίο ήμουν σίγουρος ότι το χόρευα στις πρώτες εξόδους μου εκεί γύρω στο '87, το είχα πρωτοακούσει τουλάχιστον δώδεκα χρόνια αργότερα.

Οι αναμνήσεις μας δεν είναι μια ακριβής καταγραφή που μένει απαράλλακτη για πάντα, αλλά είναι ζωντανές και μεταλλάσσονται με το χρόνο. Έτσι από την πολλή κουβέντα μέσα στο Retromaniax αρχίζουμε σιγά σιγά να πιστεύουμε ότι έχουμε βιώσει εμπειρίες των ρετροσυντρόφων μας. Αργά αλλά σταθερά πραγματοποιείται μια ώσμωση.

Γι' αυτό όλοι όσοι ποστάρετε διάφορα εδώ στο φόρουμ, κάντε πρώτα ένα double check με τους γονείς και τους φίλους σας... :p

Ελπίζω να βρίσκεται στη σωστή θέση το θέμα. Οι διαχειριστές ας επιληφθούν
 
Welcome to the Matrix!! :D Φιλοσοφικό θεμα που μας εχει απασχολήσει.

Αυτο που εχω παρατηρησει με τον εαυτο μου ειναι οτι καποιες εικονες συνήθως μένουν στη μνήμη μου ανάποδα. Δηλαδή μια εικόνα ενός πχ κόμικ που νόμιζα οτι ο χαρακτήρας κοιτάει δεξία, μετά απο χρόνια οταν διαβάσω αυτό το κόμικ, κοιτούσε αριστερά. Μου έχει συμβεί πολλές φορές το ίδιο.

Επίσης θεωρω οτι εχω καλη μνημη οσον αφορα καποιες εμπειριες και εικονες της παιδικής-εφηβικής γιατί όλα τα συνδυάζω με κάτι. Πχ το καλοκαίρι του 1995 θυμάμαι οτι πηγα εκδρομη στην Ευρώπη καθως και ποια παιχνίδια έπαιζα (Full Throttle) :) Παρόλα αυτά είχα και έχω κάποιες εικόνες που ακόμα δεν μπορώ να τις 'χωρέσω' κάπου.
 
εναπόκειται στον χαρακτήρα & τον βαθμό ωριμότητας του κάθε έναν από εμάς, το κατά πόσο θα υιοθετήσει (κακώς) αναμνήσεις άλλων μελών ή ακόμα και να πιστέψει (δυστυχώς)αυτά που θα ήθελε να είχαν συμβεί κάποτε (ψευδοαναμνήσεις)

(πότε θα σχολιάσουμε καμιά παρτίδα σκάκι από ρετροπρογράμματα?? :D :D)
 
Το να θυμάσαι με ακρίβεια πράγματα που συνέβησαν προ ... 25 - 30 ετών είναι πολύ δύσκολο !!! Έτσι, όποτε ξεδιπλώνω εδώ στο Retromaniax τα "δικά μου", προσπαθώ να γράφω για πράγματα που, όσο το δυνατόν, μού έχουν αφήσει ξεκαθαρισμένες αναμνήσεις μέσα μου !!! Καμιά φορά, όμως, η μνήμη μου παίζει περίεργα παιχνίδια !!! Για παράδειγμα, στο τόπικ "Panini Ελληνικό Ποδόσφαιρο" έγραψα για το άλμπουμ του πρωταθλήματος του 1982 που είχα συμπληρώσει εκείνη τη χρονιά !!! Οι φανέλες των ποδοσφαιριστών της ομάδας της Καβάλας στο άλμπουμ αυτό ήταν άσπρες με τεράστιους μπλε γιακάδες !!! Ε, λοιπόν, η μνήμη μου είχε συγκρατήσει ότι "οι ποδοσφαιριστές της Καβάλας είναι φωτογραφημένοι με πολιτικά ρούχα" [δεδομένου ότι οι γιακάδες παραπέμπουν π.χ. σε πουκάμισα κι όχι σε ποδοσφαιρικές φανέλες]!!! Κι αυτό το έγραψα στο τόπικ αλλά κάποιος συμφορουμίτης, που έχει ιδιαίτερη αγάπη στα άλμπουμς της Panini, με διόρθωσε !!!

Γενικά, πιστεύω ότι ... "μικρές αποκλίσεις" της μνήμης σε σχέση με αυτά που συνέβησαν πραγματικά είναι "συγχωρητέες" !!! Όμως, πράγματα τα οποία δεν τα γνωρίζουμε ή, ακόμη, δεν τα έχουμε ζήσει και έχουμε σκοπό να γράψουμε γι' αυτά, νομίζω ότι είναι καλό να τα έχουμε διασταυρώσει από πριν !!! Διότι το πιθανότερο θα είναι ότι αυτό που θα γράψουμε να είναι "τελείως έξω από την πραγματικότητα" !!! Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά που γράφονται εδώ ίσως μείνουν για να τα βρουν κάααποτε και οι επόμενες γενιές !!! Δεν είναι κρίμα να τα βρουν "λανθασμένα" ?????
 
Rinus Cesar είπε:
Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά που γράφονται εδώ ίσως μείνουν για να τα βρουν κάααποτε και οι επόμενες γενιές !!! Δεν είναι κρίμα να τα βρουν "λανθασμένα" ?????
Όχι απλώς θα τα βρουν οι επόμενες γενεές... Προβλέπω εκατοντάδες υποψήφιοι διδάκτορες στο μέλλον να χρησιμοποιήσουν το παρόν φόρουμ ως πηγή (κοινωνιολόγοι, ιστορικοί, ψυχολόγοι, μουσικολόγοι, ιστορικοί του θεάτρου, της τηλεόρασης, του κινηματογράφου κ.ο.κ.). Συνεπώς η ευθύνη μας ΜΕΓΑΛΗ! Άλλωστε, τα παιδιά που το ξεκίνησαν και αυτό είχαν στο μυαλό τους, μεταξύ άλλων.

Ελπίζω οι διαχειριστές να κάνουν κανένα back-up πού και πού!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθημερινο και off-site ;)
 
Σωστος.Μπορει να εχουμε κανενα Deja vu οτι τα ξερουμε η τα εχουμε προλαβει

και να μην ισχυουν αλλα να κανουμε λαθος.
 
Rakeesh είπε:
Αυτο που εχω παρατηρησει με τον εαυτο μου ειναι οτι καποιες εικονες συνήθως μένουν στη μνήμη μου ανάποδα. Δηλαδή μια εικόνα ενός πχ κόμικ που νόμιζα οτι ο χαρακτήρας κοιτάει δεξία, μετά απο χρόνια οταν διαβάσω αυτό το κόμικ, κοιτούσε αριστερά. Μου έχει συμβεί πολλές φορές το ίδιο.
Αυτό έχει συμβεί και σε μένα!

Όσο, γενικότερα, για τις αναμνήσεις: Το μυαλό μας αποτυπώνει εντονότερα πράγματα και καταστάσεις της μικρής ηλικίας, παρά της μεταγενέστερης. Αναμνήσεις των 10 ή 12 μας χρόνων είναι πολύ πιο ζωντανές από αυτές των 30 ή 32 μας χρόνων (εκτός βέβαια αν πρόκειται για κάτι πολύ χτυπητό). Η δε ηλικία των 6 με 8, θεωρείται η πιο δυνατή, αφού ο εγκέφαλος απορροφάει σαν σφουγγάρι όλες τις πληροφορίες που δέχεται.

Σε ότι με αφορά, συνήθως θυμάμαι έντονα και με μεγάλη σαφήνεια, πράγματα που στο μεταξύ αναμόχλευα μέσα στα χρόνια. Δηλαδή ένα περιστατικό του 1985 λ.χ., το επεξεργαζόμουν και τα επόμενα χρόνια, ώστε να το περιγράφω σήμερα με σαφήνεια. Διαφορετικά, θα είχε γίνει οριστικά delete από τον σκληρό δίσκο του μυαλού μου...
 
Θυμάμαι διάφορα πράγματα λάθος αλλά επειδή πιστεύω πως εδώ γράφουμε κυρίως τις μνημες μας συνηθως δεν τα τσεκάρω στην wikipedia. Εξάλλου πάντα σε περιπτωση λάθος εμφανιζεται κάποιος και τα διορθωνει. Σε μια δυο περιπτωσεις που έχω κανει κραυγαλέες γκάφες εχω διορθώσει τελικά το αρχικο ποστ. Νομιζω ομως πως η καταγραφη της πρωτης εντυπωσης αποτελει ντοκουμέντο. Επισης μεσα απο το φορουμ έμαθα διάφορα που για χρονια τα πιστευα λιγο διαφορετικά.

Οσον αφορά τις προσωπικές αναμνησεις απλά εξωραιζω λιγο τα δυσάρεστα δεν υπάρχει λογος να θυμάμαι τα άσχημα, εκτος και αν ειχαν και κατι αστειο. Αληθεια παντως ειναι αυτό σε σχεση με τις μικρες ηλικιες, θυμασαι τα παντα με σαφηνεια ενώ τα μεταγενέστερα οχι και τοσο. Εξάλλου οι εμπειριες των παιδικων χρονων και της εφηβειας σε καθοριζουν πιο εντονα απο οτι αυτες που εχεις ως ενηλικας. Για αυτό κιολας διαφοροι ηλικιωμένοι συγγραφεις, ηθοποιοι ή καλλιτέχνες συχνά σε συνεντευξεις λένε για το δυσκολο ξεκινημα τους και θυμουνται ας πουμε πιο εντονα τις πέντε αποτυχημενες οντισιον που έκαναν οταν ηταν 20 παρά το Οσκαρ και τα βραβεια στα 40.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To forum δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιστημονική αναφορά. Εδώ υπάρχει δυσκολία να χρησιμοποιηθεί η wikipedia και αυτή είναι peer reviewed.
 
ChrisTOS είπε:
To forum δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιστημονική αναφορά.
Αυτό, ακόμη, κανείς μας δεν το ξέρει ... Αυτό θα το δείξει ο ίδιος ο χρόνος .... αυτός, άλλωστε, είναι που παίρνει την τελική απόφαση για το "τι αξίζει να μείνει στις επόμενες γενιές" και "τι αξίζει να περιέλθει στη λήθη" ....

Μέχρι, όμως, ο χρόνος να πάρει τις .... τελικές αποφάσεις του ... εμείς, όσο μπορούμε εδώ στο φόρουμ μας, ας γράφουμε, όσο το επιτρέπουν οι δυνάμεις μας, οι γνώσεις μας, οι αναμνήσεις μας κλπ, με υπευθυνότητα .... Δεν είναι απαραίτητο όσα γράφουμε να συμφωνούν ... 100% με την πραγματικότητα των "γεγονότων παρελθόντων ετών" που προσπαθούμε να "ζωντανέψουμε" σε αυτό το φόρουμ !!! Τουλάχιστον, όμως, να είναι "μέσα στο κλίμα" και "μέσα στο πνεύμα" εκείνων των γεγονότων .....
 
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όλες αυτές οι πληροφορίες στο φόρουμ θα αποτελέσουν πολύτιμη πηγή στο μέλλον.

Σκεφτείτε αυτό: είναι σαν να έχεις στα χέρια σου χιλιάδες συνεντεύξεις. Ο κοινωνιολόγος του 2055 δεν θα χρειάζεται να τρέχει στα γηροκομεία για να βρει κόσμο της εποχής. Ούτε να ψάχνει αρχεία σκονισμένων εφημερίδων και περιοδικών...

Προφανώς η ορθή πληροφορία δεν προέρχεται μόνο από ένα post. Θα γίνει και αντιπαραβολή με άλλες πηγές, καθώς και εκτιμήσεις.

Πέραν αυτού στο φόρουμ ήδη υπάρχουν και πολλά hard facts που όλο και πληθαίνουν.

Παιδιά η συλλογική προσπάθεια όλων σας είναι εξαιρετικά οργανωμένη. Είναι πολύ καλύτερη από άλλες που έχω δει στο εξωτερικό. Συνεχίστε ακάθεκτοι.
 
Rinus Cesar είπε:
Αυτό, ακόμη, κανείς μας δεν το ξέρει ... Αυτό θα το δείξει ο ίδιος ο χρόνος .... αυτός, άλλωστε, είναι που παίρνει την τελική απόφαση για το "τι αξίζει να μείνει στις επόμενες γενιές" και "τι αξίζει να περιέλθει στη λήθη" ....
Μέχρι, όμως, ο χρόνος να πάρει τις .... τελικές αποφάσεις του ... εμείς, όσο μπορούμε εδώ στο φόρουμ μας, ας γράφουμε, όσο το επιτρέπουν οι δυνάμεις μας, οι γνώσεις μας, οι αναμνήσεις μας κλπ, με υπευθυνότητα .... Δεν είναι απαραίτητο όσα γράφουμε να συμφωνούν ... 100% με την πραγματικότητα των "γεγονότων παρελθόντων ετών" που προσπαθούμε να "ζωντανέψουμε" σε αυτό το φόρουμ !!! Τουλάχιστον, όμως, να είναι "μέσα στο κλίμα" και "μέσα στο πνεύμα" εκείνων των γεγονότων .....

Όχι, ο χρόνος δεν έχει καμιά σχέση μ'αυτό. Ένα φόρουμ είναι απλά ένα φόρουμ και ακόμα και στις κοινωνικές επιστήμες δεν μπορεί να θεωρηθεί ως αναφορά, μπορεί να μελετηθεί ως φαινόμενο το ίδιο, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αναφορά και επιμένω σ'αυτό.
 
Λιγο άσχετο αλλά μου κάνει εντυπωση παιδιά που εδώ ειμαστε οι περισσοτεροι ερασιτέχνες και κάθετι που γραφουμε το διπλοτσεκάρουμε και αν κατι γραφτει λάθος οι περισσοτεροι απο μας ζητάμε συγνώμη ενώ ενα σωρο επαγγελματιες δημοσιογράφοι και συγγραφεις κάνουν λάθη ή αντιγράφουν ξένες εφημεριδες χωρις να λενε που βρήκαν το εν λογω άρθρο και χάνονται στην μετάφραση και οχι μονο δεν ζητάνε συγνὠμη αλλά περηφανεύονται κιόλας για την εξυπνάδα τους. Αυτη δε η Guardian έχει στενάξει απο τις αντιγραφες!

Πάντως η μνημη μερικές φορές παίζει παράξενα παιχνιδια. Οσον αφορά τις προσωπικές αναμνησεις συχνά θυμομουν διάφορα απο βιβλία και ταινίες έντονα για να διαπιστώσω μετά πως εκανα λάθος. Ας πουμε μικρή ειχα την συνηθεια αν δεν μου αρεσαν οι ηθοποιοι σε μια ταινια να σκέφτομαι ποιος αλλος θα ηταν κατάλληλος για τον ρολο. Στην 'Εβδομη μερα της δημιουργίας᾽ ηθελα τοσο να δω την Ξένια Καλογεροπουλου και τον Λαυρέντη Διανέλλο που αν και την ειχα δει ξανά προσφατα νομιζα πως αυτοί έπαιζαν οντως! Φυσικά με διορθωσαν αμέσως οι φαν. Παντως τον Αγγελο Αντωνοπουλο ως ιδιοκτητη συνεργειου αυτοκινητων καλά τον θυμομουν. Τωρα πως ο ηθοποιος αυτος μου πηγαινε κουτι σε αυτον τον ρολο ποιος ξέρει! Επισης για χρονια πιστευα πως ο Μπουσκαλια αυτοκτονησε και χαιρομουν αλλά τελικά ένας μαθητης του αυτοκτονησε απλά δυστηχώς...

Και διάφορα άλλα που μου ειχαν μάθει στο σχολειο και πες πες με την πλυση εγκεφάλου αλλαξαν και οι αναμνησεις μου και νομιζα πως οντως έτσι ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσο ποίο πίσω πάει ο νούς, τόσο ποίο θολές οι αναμνήσεις, σίγουρα. Μακάρι να είχαμε ενα σκληρό δίσκο στο κεφάλι μας που να αποθήκευε με κάθε λεπτομέρεια καταστάσεις, και εικόνες.

Ομως ο νούς αποθηκεύει και κάτι άλλο, που δε μπορεί να το κάνει κανένας σκληρός δίσκος, αποθηκεύει και συναισθήματα. Και αυτό είναι το σημαντικότερο. Θυμάσαι άτομα που αγάπησες η όχι, θυμάσαι τι σε έκανε να χαίρεσαι η να λυπάσαι, πως ένιωθες ερεθίσματα που δεν θα ξανανιώσεις.... Αυτά δεν ξεχνιούνται... μέχρι έστω να έρθουν τα βαθεία γεράματα και να ξεκουρδιστεί και αυτό το μαραφέτι το μυαλό...
 
...Στις προσωπικες αναμνησεις καθενος δεν μπορει να ελεξγει κανεις το αληθες..

Μονο εγω μπορω(αντε κι ο Τσακ Νορρις..)αλλα δεν το θελω,πιστεψτε με,αρα αναποληστε αφοβα και χωρις ενοχες..

Αν παλι καποιος ακουσια υποπεσει σε καποιο σφαλμα ε,καποιος θα βρεθει να τον διορθωσει..

Η Φιδεμπορικη Ελλαδος δεν εχει ευτυχως παραρτημα στο φορουμ..Οποιος επιχειρησει να πωλησει ερπετα θα λιθοβοληθει λεκτικα..

Ως ανθρωποι(για σας μιλω καθως ο Δωκκενιδης ειναι υπερβατικη οντοτητα)αρα ατελη οντα

ας χαρουμε και ας μοιραστουμε οσα ταπεινα εχει ο καθεις χαραγμενα στον σκληρο του δισκο και ας γινουμε καταδυτες στον ωκεανο της ρετρολαγνειας...
 
Νομιζω.. πως απο την στιγμη που παιζαμε τα ιδια παιχνιδια, βλεπαμε τα ιδια παιδια και γενικα ειχαμε λιγο πολυ, κοινες αναμνησεις, και λαθος να κανει κανεις σε κατι, καποιος αλλος παρακατω θα "διορθωσει" και ετσι στην ροη μιας συζητησης (αναρτησεων δηλ) θα προκυψει τι γινοταν πραγματικα τοτε.

Το παραπανω βοηθησε πολλες φορες να γιγαντωσει ενα θρεντ, να γινουν ευχαριστες συζητησεις κτλ κτλ..

Και πχ εγω, μπορει να μην θυμομουν πως παιζαμε τα μηλα. Οι επομενοι.. με καλυτερη μνημη θα το πουν (και αντε και εγω να βγω μετα και να πω : εχετε δικιο. "Τελικα ετσι οπως τα λετε τα παιζαμε". Που το κακο?).

Και οπως ειπε και ο don dokken..

"...Στις προσωπικες αναμνησεις καθενος δεν μπορει να ελεγξει κανεις το αληθες.."

Το αν θα πει καποιος οτι εφαγε ξυλο απο την δασκαλα, ενω δεν εφαγε ή οτι αντεγραψε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο, δεν νομιζω να επηρεασει την εγκυροτητα του ρετρομανιαξ.

Αλλωστε.. κατι κοινο της εποχης θα περιγραψει. Το κραυγαλεο ψεμα θα φανει
 
Καλά ψέματα δεν νομιζω να γραφει κάποιος. Αυτό που ισως να γινεται ειναι να αλλάζουν μερικοι επιτηδες καποιες δευτερευουσες λεπτομέρειες ειδικα στην περιπτωση που λέει κανεις ιστοριες που αφορουν και τριτα άτομα που ισως να διαβάζουν το φόρουμ. Εγώ ας πουμε ενώ αποφευγω να γράψω στα θρεντ τα οποια μου θυμιζουν κακες στιγμές αν τελικά γραψω προσπαθώ να μην ειμαι πολύ πικρόχολη. Ας πουμε στο θρεντ ᾽νταηδες᾽ ανεφερα μονο το τι δουλειά κανει τωρα ο πρωην νταης συμμαθητης και απέφυγα να γράψω να οσα του έχω μαζεψει απο το σχολειο! Εξάλλου μια φορά με ειχε δει και δεν με αναγνωρισε καν. Για μια καπως ξινή συμμαθητρια απο το σχολειο που ανέφερα μια προσφατη συνάντηση μας αλλαξα καποιες λεπτομέρειες (π.χ. στο επαγγελμα του άντρα της έβαλα κατι αντιστοιχο λαμπερο με το πραγματικο) γιατί δεν θα ηταν ευγενικο να με αναγνωρισει. Κατι τετοια ομως δεν νομιζω πως ειναι προς θανάτου ή ψέματα αν το νοημα και η ουσια ειναι ειλικρινης.
 
Εγώ νομίζω οτι αυτά που θελουμε να θυμόμαστε απλά τα θυμόμαστε.Βεβεα σε οσο πιο μικρή ηλικία ανατρεχουμε στο παρελθόν μας τόσο πιο αλιομένη είναι και η αναμνηση (φαντάζομαι) ,ας πουμε για μένα το οριο ειναι περιπου στο 1985 στην ιλικια των 5 χρονων.

Πρίν το 85 αυτά τα οποια θυμάμε είναι πιο ''θωλά''.
 
Πίσω
Μπλουζα