Εγκλήματα

................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1999-2000, 8 χρόνων τότε, Κάθε Τρίτη βράδυ περίμενα πως και πως να έρθει 23:00 το βράδυ για να δώ το Α.Μ.Α.Ν. . Πριν είχε στις 21:00 τα Εγκλήματα και έλεγα να δώ Με 2 Μαμάδες ή Εγκλήματα. Στην αρχή έβλεπα το Με 2 Μαμάδες και μετά μου άρεσαν τρελά τα Εγκλήματα. Και τι να πρωτοθυμηθώ. Την Σωσώ με το δολοφονικό της μυαλό, τον Αριστείδη με τις ατάκες (Καλησπέρα Σας, Και Συγχαρητήρια Για την Εκπομπή Σας!), την Κορίνα με τις ατάκες απείρου κάλλους. Πολλά θυμάμαι. Μετά όταν έπαιζε στις επαναλήψεις δε το έχανα με τίποτα.

Το βλέπω τώρα τα weekend
 
Μου ειπαν οτι ξεκιναει και αυτο σε DVD απο τηλεπεριοδικο. Βγηκε και διαφημιστικο! Ξερει κανεις περισσοτερα?
 
ChristosM είπε:
Μου ειπαν οτι ξεκιναει και αυτο σε DVD απο τηλεπεριοδικο. Βγηκε και διαφημιστικο! Ξερει κανεις περισσοτερα?
Να τανε η ζήλια ψώρα.... Πάντως μπράβο που παίρνουν μπροστά τα κανάλια, αν πραγματικά ισχύει βέβαια! :)
 
sunset89 είπε:
Να τανε η ζήλια ψώρα.... Πάντως μπράβο που παίρνουν μπροστά τα κανάλια, αν πραγματικά ισχύει βέβαια! :)
Ειδα το σποτακι, απο αυτη την Παρασκευη με το Τηλεραμα, 3 επεισοδια στο καθε dvd και σε πολυ ελκυστικη τιμη!
 
Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στο "Τηλέραμα" που δεν... "ξεφραγκίζει" τους αναγνώστες του αλλά και τους φανατικούς αυτής της σειράς - σταθμό για τα Ελληνικά τηλεοπτικά δεδομένα, και δίνει 3 επεισόδια σε κάθε dvd, σε τιμή κάτω των 5ευρώ. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση ανταγωνιστών.

Good job, guys!
 
mix24p είπε:
Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στο "Τηλέραμα" που δεν... "ξεφραγκίζει" τους αναγνώστες του αλλά και τους φανατικούς αυτής της σειράς - σταθμό για τα Ελληνικά τηλεοπτικά δεδομένα, και δίνει 3 επεισόδια σε κάθε dvd, σε τιμή κάτω των 5ευρώ. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση ανταγωνιστών.
Good job, guys!

Καλά δίνει απάντηση ο ΑΝΤ1 στους Απαράδεκτους που δίνει άλλο περιοδικό, άντε και της ελλάδος τα παιδιά, μεν και δεν και ΑΜΑΝ σε dvd ζητάμε και ανατομία επίσης :) ))))
 
mix24p είπε:
Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στο "Τηλέραμα" που δεν... "ξεφραγκίζει" τους αναγνώστες του αλλά και τους φανατικούς αυτής της σειράς - σταθμό για τα Ελληνικά τηλεοπτικά δεδομένα, και δίνει 3 επεισόδια σε κάθε dvd, σε τιμή κάτω των 5ευρώ. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση ανταγωνιστών.
Good job, guys!
Συνολικά είναι 65 επεισόδια.Οπότε λογικά 22 τεύχη θα βγουν,επομένως γύρω στα 110 e θα κοστίσουν
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Καλά δίνει απάντηση ο ΑΝΤ1 στους Απαράδεκτους που δίνει άλλο περιοδικό[...]
Καλά δεν συγκρίνονται αυτές οι δύο σειρές...Τα ''εγκλήματα'' είναι μια από τις 5 καλύτερες κωμωδίες της ελληνικής τηλεόρασης και η καλυτερότερη σειρά που ο ΑΝΤ1 έβγαλε ποτέ. Οι ''απαράδεκτοι'' είναι Η καλύτερη σειρά της ελληνικής τηλεόρασης (κατά την προσωπική μου γνώμη). Από πολλές απόψεις η προσφορά των Απαράδεκτων σε dvd είναι πολυτιμότερη. Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω βεβαίως, σε καμία περίπτωση, τα Εγκλήματα. Και τα δύο περιοδικά θα τρέξω/καλπάσω να τα πάρω αύριο το πρωί. Απλώς σε μια φανταστική κλίμακα σημαντικότητας της προσφοράς(ουάου..) τα Εγκλήματα πιάνουν 98/100 ενώ οι Απαράδεκτοι 100/100.

Μήπως κανένας φίλος από την επαρχία, που πήρε το περιοδικό με τα Eγκλήματα , μπορεί να μας πεί λεπτομέρειες της κασετίνας ή κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά των dvd?
 
Οσοι ειναι φανατικοι της σειρας ας δουν προσεκτικα τα 3 επεισοδια του dvd. Περιμενω το σχολιο τους. Προβλεπω θυελλα!
 
ChristosM είπε:
Οσοι ειναι φανατικοι της σειρας ας δουν προσεκτικα τα 3 επεισοδια του dvd. Περιμενω το σχολιο τους. Προβλεπω θυελλα!
Το φυλούσα για να το ανοίξω το απόγευμα. Και ξαφνικά βλέπω το σχόλιο σου. Σκίζω άμεσα, ανήσυχος το σελοφάν και βάζω το dvd γρήγορα στο dvd player. Tα έβαλα στο γρήγορο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς...Έκοψαν σκηνές, ε? Αυτό θες να μας πεις??? (Καταλαβαίνεις ότι κρέμομαι από το επόμενο post σου!!!)
 
Αν και δεν ειμαι φανατικος της σειρας εκνευριστηκα διοτι τα επεισοδια μαλλον εχουν υποστει editing. Το πρωτο επεισοδιο ειναι 35 λεπτα, το δευτερο 31 και το τριτο 29! Θα επανελθω...

UPDATE: Τελικα με χαρα διαπιστωσα οτι τα επεισοδια στα dvd ειναι ολοκληρα. Ουφ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααα αυτό ήταν?? Όχι , όχι είναι κανονικά τα επεισόδια ολόκληρα. Στην αρχή τα Εγκλήματα , δεν ήταν 45λεπτα. Ήταν μισάωρης διάρκειας. Έλα βρε και έτσι όπως το είπες , νόμιζα ότι έκοψαν κάποιες συγκεκριμένες σκηνές που τις θυμόσουν.
 
whatohh είπε:
Αααα αυτό ήταν?? Όχι , όχι είναι κανονικά τα επεισόδια ολόκληρα. Στην αρχή τα Εγκλήματα , δεν ήταν 45λεπτα. Ήταν μισάωρης διάρκειας. Έλα βρε και έτσι όπως το είπες , νόμιζα ότι έκοψαν κάποιες συγκεκριμένες σκηνές που τις θυμόσουν.
Ναι και εγω αυτο ξερω δεν ηταν 45λεπτα στο δευτερο κυκλο 45λεπτα
 
Παιδιά έλεος, μην ψάχνουμε να βρούμε δαιμόνια παντού. Είναι γνωστό ότι ο πρώτος κύκλος της σειράς αποτελείται από 33 επεισόδια που διαρκούσαν 30-35 λεπτά το πολύ. Τα dvd από το "Τηλέραμα" είναι ακριβώς όπως προβλήθηκαν από τον ant1, δεν έχουν υποστεί καμία αλλαγή. Ο δεύτερος κύκλος (μετά το "ναυάγιο", δηλαδή) αποτελείται από 45λεπτα επεισόδια. Μακάρι να δοθούν κι αυτά σε dvd, αν και δεν είμαι αισιόδοξος ότι η προσφορά θα παραμείνει για τόσες εβδομάδες....

 


Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ "ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ"


 


Τα "Εγκλήματα" δημιουργήθηκαν την άνοιξη του 1998. Ο σεναριογράφος τους, ο επονομαζόμενος "Λευτέρης Παπαπέτρου" (με το ίδιο ψευδώνυμο υπογράφει και τις άλλες τηλεοπτικές δουλειές του, "Ντόλτσε Βίτα" και "Είσαι το Ταίρι μου"), λέγεται στην πραγματικότητα Θοδωρής Πετρόπουλος και έχει κάνει πολλές επιτυχίες στο θέατρο. Η απόφασή να χρησιμοποιήσει ψευδώνυμο για τις τηλεοπτικές δουλειές του έχει να κάνει (όπως φημολογείται στην "πιάτσα") με την άρνηση να συνδυαστεί το όνομά του με το μέσο (όπως συμβαίνει π.χ. με το Ρώμα, το Ρήγα και τον Καπουτζίδη), όπως, επίσης, και με το ότι δεν επεδίωκε και δεν αποζητούσε την προσωπική του προβολή - σε αντίθεση με τους παραπάνω.

Ο παραγωγός Νίκος Βεργέτης ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πίστεψε στη σειρά και τη χρηματοδότησε, φτάνοντας στο σημείο να βρεθούν ηθοποιοί, σκηνοθέτες, συνεργείο, να κατασκευαστούν σκηνικά και να γυριστούν τα πρώτα επεισόδια, χωρίς κανένα κανάλι να έχει εκφράσει την επιθυμία να την εντάξει στο πρόγραμμά του. Τα πράγματα ήταν "ρευστά" και, όταν ήρθαν σε συζητήσεις με τα δύο μεγάλα κανάλια, εισέπραξαν ένα βροντερό διπλό "όχι" γιατί η σειρά ήταν "πολύ προχωρημένη για το Ελληνικά δεδομένα".... (αυτά μας έχουν φάει και καταντήσαμε να βλέπουμε το Λάκη το Γλυκούλη να κυνηγάει μύγες).

Όπως η ίδια η Μαρία Καβογιάννη έχει παραδεχτεί, για εβδομάδες πήγαιναν τον πιλότο (δηλαδή τα πρώτα 3-4 επεισόδια) από κανάλι σε κανάλι, με τους διευθυντές προγραμμάτων να μην πιστεύουν ότι η σειρά θα να κάνει επιτυχία.

Τελικά, κι ενώ το concept επρόκειτο να εγκαταληφθεί, ο μοναδικός που το πίστεψε ήταν ο Γιάννης Λάτσιος, που μόλις είχε αναλάβει τα ηνία του ψυχαγωγικού προγράμματος του ant1, και "έδεσε" το όνομα του με την επιτυχία της σειράς (έκανε και κάτι καλό στην Ελληνική τηλεοπτική πραγματικότητα, γιατί, τώρα τελευταία τα 'χει κάνει ........). Γι αυτό, μάλιστα, και ένα μέρος των σκηνικών παρουσιάζει μικρές διαφορές από το 5ο-6ο επεισόδιο και μετά (όταν, δηλαδή, οι ηθοποιοί ξαναμπήκαν για γυρίσματα) όπως π.χ. το δωμάτιο του "πατέρα"- Προύσαλη (προφανώς, κάποια είχαν αρχίσει να καταστρέφονται).

Τα "Εγκλήματα" την πρώτη σεζόν κινήθηκαν γύρω στο 25% σε ποσοστά τηλεθέασης (ποτέ δεν "έσκισαν" στην πρώτη τους προβολή), ενώ, τη δεύτερη χρονιά, την παραγωγή ανέλαβε η -μόλις δημιουργηθείσα- Ena Productions και τα επεισόδια... αναβαθμίστηκαν σε 45λεπτα. Εκείνη τη σεζόν, μάλιστα, η σειρά χτύπησε μέχρι 40αρια και, στις επαναλήψεις, καθιερώθηκε ως super hit του σταθμού.

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mix24p είπε:
(οι "Παντρεμένοι" και το "Κλείσε τα Μάτια" κόπηκαν απ' το "Τηλέραμα" στις 2-3 εβδομάδες).....
Δηλαδή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ο διαμοιρασμός των DVDs? Ρωτάω γιατί δεν τα αγόραζα, αλλά δεν είχα ακούσει αν το διέκοψαν ή αν το συνέχισαν κανονικά. Αυτό δεν είναι σωστό και δεν είναι ούτε ενθαρρυντικό για σειρές που θα μοιραστούν πιθανόν μελλοντικά. :xm:
 
Τα dvd από το τηλέραμα και οι δυο σειρές που έχει βγάλει έχουν ολοκληρωθεί κανονικά της έχω δεν είναι καλό να ακούγονται ανακριβές
 
Και εγω επιβεβαιωνω οτι βγηκαν ολα τα dvd του "Κλεισε τα ματια" κανονικοτατα.

Παντως ευχαριστουμε πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες για τα "Εγκληματα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, έχω κάνει λάθος διατύπωση. Οι προσφορές ολοκληρώθηκαν, αλλά όχι μέχρι το τέλος των σειρών. Δηλαδή... και αν κάνω λάθος διορθώστε με όσοι γνωρίζετε καλύτερα... στο "Κλείσε τα Μάτια" δόθηκε μόνο ο 1ος κύκλος, ενώ στους "Παντρεμένους" ο 1ος και ο 2ος (ενώ υπήρχε και 3ος). Το ανέφερα γιατί είναι κρίμα να μη δοθεί και ο δεύτερος κύκλος των "Εγκλημάτων" που, προσωπικά, μ' αρέσει περισσότερο από τον πρώτο. Ιδωμεν.
 
mix24p είπε:
Ναι, έχω κάνει λάθος διατύπωση. Οι προσφορές ολοκληρώθηκαν, αλλά όχι μέχρι το τέλος των σειρών. Δηλαδή... και αν κάνω λάθος διορθώστε με όσοι γνωρίζετε καλύτερα... στο "Κλείσε τα Μάτια" δόθηκε μόνο ο 1ος κύκλος, ενώ στους "Παντρεμένους" ο 1ος και ο 2ος (ενώ υπήρχε και 3ος). Το ανέφερα γιατί είναι κρίμα να μη δοθεί και ο δεύτερος κύκλος των "Εγκλημάτων" που, προσωπικά, μ' αρέσει περισσότερο από τον πρώτο. Ιδωμεν.
Δεν ξερω για τους "Παντρεμενους" (δεν την εχω δει ποτέ αυτη την σειρα), αλλα για το "Κλεισε τα ματια" σε πληροφορω πως βγηκαν ολα τα επεισοδια σε dvd μεχρι τελους.
 
Πίσω
Μπλουζα