Εγκλήματα

Το ιδιο και για τους "Παντρεμένους" εχουν βγει ολα τα επ.απο τον κυκλο 1-3
 
mix24p είπε:
Ο παραγωγός Νίκος Βεργέτης ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πίστεψε στη σειρά και τη χρηματοδότησε, φτάνοντας στο σημείο να βρεθούν ηθοποιοί, σκηνοθέτες, συνεργείο, να κατασκευαστούν σκηνικά και να γυριστούν τα πρώτα επεισόδια, χωρίς κανένα κανάλι να έχει εκφράσει την επιθυμία να την εντάξει στο πρόγραμμά του. Τα πράγματα ήταν "ρευστά" και, όταν ήρθαν σε συζητήσεις με τα δύο μεγάλα κανάλια, εισέπραξαν ένα βροντερό διπλό "όχι" γιατί η σειρά ήταν "πολύ προχωρημένη για το Ελληνικά δεδομένα".... (αυτά μας έχουν φάει και καταντήσαμε να βλέπουμε το Λάκη το Γλυκούλη να κυνηγάει μύγες).

Όπως η ίδια η Μαρία Καβογιάννη έχει παραδεχτεί, για εβδομάδες πήγαιναν τον πιλότο (δηλαδή τα πρώτα 3-4 επεισόδια) από κανάλι σε κανάλι, με τους διευθυντές προγραμμάτων να μην πιστεύουν ότι η σειρά θα να κάνει επιτυχία.

Τελικά, κι ενώ το concept επρόκειτο να εγκαταληφθεί, ο μοναδικός που το πίστεψε ήταν ο Γιάννης Λάτσιος, που μόλις είχε αναλάβει τα ηνία του ψυχαγωγικού προγράμματος του ant1, και "έδεσε" το όνομα του με την επιτυχία της σειράς (έκανε και κάτι καλό στην Ελληνική τηλεοπτική πραγματικότητα, γιατί, τώρα τελευταία τα 'χει κάνει ........). Γι αυτό, μάλιστα, και ένα μέρος των σκηνικών παρουσιάζει μικρές διαφορές από το 5ο-6ο επεισόδιο και μετά (όταν, δηλαδή, οι ηθοποιοί ξαναμπήκαν για γυρίσματα) όπως π.χ. το δωμάτιο του "πατέρα"- Προύσαλη (προφανώς, κάποια είχαν αρχίσει να καταστρέφονται).

Τα "Εγκλήματα" την πρώτη σεζόν κινήθηκαν γύρω στο 25% σε ποσοστά τηλεθέασης (ποτέ δεν "έσκισαν" στην πρώτη τους προβολή), ενώ, τη δεύτερη χρονιά, την παραγωγή ανέλαβε η -μόλις δημιουργηθείσα- Ena Productions και τα επεισόδια... αναβαθμίστηκαν σε 45λεπτα. Εκείνη τη σεζόν, μάλιστα, η σειρά χτύπησε μέχρι 40αρια και, στις επαναλήψεις, καθιερώθηκε ως super hit του σταθμού.

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.....

Για την ακρίβεια, αν θυμάμαι καλά, η σειρά άρχισε γυρίσματα με παραγωγό τον Βεργέτη, ο οποίος όμως στα μισά της σεζόν αποσύρθηκε και η σειρά έμεινε μετέωρη, με τα γυρίσματα να έχουν σταματήσει για ακόμη μια φορά. Έγιναν πολλοί αγώνες απο τους ηθοποιούς να αναλάβει την παραγωγή το κανάλι, πράγμα το οποίο τελικά συνέβη. Όντως απο τα μισά της σεζόν 1998-1999 η σειρά παρουσιαζόταν ως "εσωτερική παραγωγή" του ΑΝΤ1, ενώ το φθινόπωρο του 2009 ως παραγωγή της ΕΝΑ. Θυμάμαι να γίνονται αναφορές στα παραπάνω απο τα περιοδικά της εποχής.

Το ξεκίνημα της σειράς ήταν αποκαρδιωτικό απο άποψη τηλεθέασης, αφού το πρώτο της επεισόδιο ήταν αυτό με τη χαμηλότερη τηλεθέαση απο όλες τις σειρές της εβδομάδας. Είχε σημειώσει νομίζω γύρω στο 16%, μια εβδομάδα που όλες οι υπόλοιπες πρεμιέρες του ΑΝΤ1 έκαναν πάνω απο 30%.
 
Νομίζω ότι τα επεισόδια είναι ολοκληρωμένα στα DVDs. Μάλιστα στις επαναλήψεις το επεισόδιο με το πάρτυ της Κορίννας προβαλλόταν κομμένο, γιατί στο πάρτυ συμμετείχε και ένας παπάς. Στο DVD υπάρχει ολόκληρο! Ευτυχώς.

Αυτό που φοβάμαι ότι δεν θα βάλουν είναι το εορταστικό της Παραμονής Πρωτοχρονιάς (του Μιλέννιουμ) στο οποίο συμμετείχαν η Σπείρα Σπείρα και ο Κραουνάκης, και ο Ζαχαράτος σε μια αξεπέραστη μίμηση της Ντενίση-Λασκαρίνας (συνεπικουρούμενος από την Καβογιάννη). Το είχα γραμμένο αυτό και το έχασα :( :( :(
 
appoul είπε:
Νομίζω ότι τα επεισόδια είναι ολοκληρωμένα στα DVDs. Μάλιστα στις επαναλήψεις το επεισόδιο με το πάρτυ της Κορίννας προβαλλόταν κομμένο, γιατί στο πάρτυ συμμετείχε και ένας παπάς. Στο DVD υπάρχει ολόκληρο! Ευτυχώς.
Αυτό που φοβάμαι ότι δεν θα βάλουν είναι το εορταστικό της Παραμονής Πρωτοχρονιάς (του Μιλέννιουμ) στο οποίο συμμετείχαν η Σπείρα Σπείρα και ο Κραουνάκης, και ο Ζαχαράτος σε μια αξεπέραστη μίμηση της Ντενίση-Λασκαρίνας (συνεπικουρούμενος από την Καβογιάννη). Το είχα γραμμένο αυτό και το έχασα :( :( :(
Την σκηνή με τον παπά στο πάρτι δεν το έχουν κόψεις στις επαναλήψεις νομίζω. Το Πρωτοχρονιάτικο το έχω νομίζω σε VHS από τα Χριστούγεννα του 2005.
 
Νομίζω ότι το είχαν κόψει στην επανάληψη του 2007. Παλιότερα ναι, δεν το είχαν κόψει. Δεν ξέρω αν το έκοψαν στην τελευταία επανάληψη.
 
Το πρωτοχρονιάτικο δεν το θυμάμαι καθόλου...ελπίζω να το βάλουν στα dvd..
 
DIANA αν το έχεις..........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tina είπε:
DIANA αν το έχεις ανεβασέ το..........
Φίλη tina, "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων" (από τους Κανονισμούς του forum).
 
bernard.c είπε:
Φίλη tina, "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων" (από τους Κανονισμούς του forum).
χα,χα,χα! Βρε Bernard σαν τους κανόνες ενοικίασης ταινιών της Audio Visual ήταν το μήνυμά σου! :D

Μήπως με την ευκαιρία, μπορεί κάποιος να ενημερώσει πόσα επεισόδια έχουν δοθεί με το περιοδικό και πόσα απομένουν ακόμη;;;
 
sunset89 είπε:
χα,χα,χα! Βρε Bernard σαν τους κανόνες ενοικίασης ταινιών της Audio Visual ήταν το μήνυμά σου! :D
Μα δεν είναι δικό μου - είναι όντως copy και paste από τους Κανονισμούς του forum, για αυτό και είναι σε εισαγωγικά.

sunset89 είπε:
Μήπως με την ευκαιρία, μπορεί κάποιος να ενημερώσει πόσα επεισόδια έχουν δοθεί με το περιοδικό και πόσα απομένουν ακόμη;;;
Μέχρι στιγμής έχουν δοθεί 9 DVDs με τα πρώτα 27 επεισόδια και το Τηλέραμα έχει ανακοινώσει ότι συνολικά θα δοθούν 23 DVDs με 66 επεισόδια (όλα δηλαδή αν δεν κάνω λάθος).
 
Σήμερα ολοκληρώθηκε από το Τηλέραμα ο 1ος κύκλος από τη σειρά. Στο περιοδικό δεν αναφέρει τίποτα για το επόμενο τεύχος! Πήρα τηλέφωνο στο περιοδικό και μου είπαν πως ο 2ος κύκλος θα βγει μάλλον σε 2 εβδομάδες..."με επιφύλαξη"!
 
Τελικά , έμαθε κάποιος φίλος μας από την επαρχία, που αγόρασε σήμερα το Τηλέραμα, αν συνεχίζει κανονικά με τη 2η σεζόν από τα Εγκλήματα???
 
Πήρα το περιοδικό δεν έχει ούτε σήμερα αλλά ούτε αναφέρει για την άλλη εβδομάδα τίποτα...
 
Πωςςςςς????

Αυτό ήταν, λοιπόν?? Και ο δεύτερος κύκλος ήταν σκάλες ανώτερος του πρώτου...Μάλιστα.

Πάντως αυτό είναι ένα βήμα πίσω για τα τηλεπεριοδικά γενικά. Έτσι ξαφνικά να κόβεται μια προσφορά??? Να μην ακολουθηθεί το παράδειγμα αυτό , μόνο, εύχομαι.
 
Πλάκα μας κανουν???

Πρώτα κοβεται το Δις Εξαμαρτειν τωρα τα Εγκληματα.........

ΕΛΕΟΣ!
 
Δε νομίζω ρε παιδιά θα δοθεί δε μπορεί...Μπορεί να υπάρχει απλά μια παύση 2 εβδομάδων...
 
Το τηλέφωνο απο το τηλέραμα?
 
Πίσω
Μπλουζα