Εδώ Λιλιπούπολη! Εδώ Λιλιπούπολη! (1976)

MamaMyrto

RetroActive
Joined
24 Σεπ 2007
Μηνύματα
258
Αντιδράσεις
26
Εδώ Λιλιπούπολη! Εδώ Λιλιπούπολη!

Σας μιλάει ο δημοσιογράφος Μπρινξ!!!

Ραδιοφωνική εκπομπή της Βίκης Γαλάτου.

Κυκλοφορούν cd με 3 επεισόδεια το καθένα που ο μικρός μου πολύ τα γουστάρει!!!

Έπαιζαν οι Σταμάτης Φασουλής, Άννα Παναγιοτοπούλου, ο Πιατάς, η Μίρκα Παπακωνσταντίνου και παρα πολλοί άλλοι. Επίσης τραγουδάνε πολλοί καλοί τραγουδιστές οι οποίοι ξεκίνησαν απο την Λιλιπούπολη(βλέπε Σαβίνα Γιαννάτου)!!! Επίσης πολλές ενορχηστρώσεις γίνονταν από τον Μάνο Χατζιδάκη . Μεγάλο ρόλο για την δημιουργία της Λιλιπούπολης , έπαιξε η Λενα Πλάτωνος η οποία ανακατεβόταν σε όλους τους τομείς...

Θυμηθείτε τον Δώκτορ Δρακατώρ, την Πιπινέζα , τον Δήμαρχο Χαρχούδα τον Παπαγάλο και άλλους κατοίκους της Παπουαλίλη...

...Ρόζα! Ρόζα Ροζαλία! Πάμε Μαζί στην συναυλία ν'ανθίσει μ'όλα τα βιολία μια ροζ μεγάλη βυσσινιά στο πρώτο μας φιλί...
 
Κανείς δεν ξέρει την Λιλιπούπολη? Νόμιζα....

Καλοί μου μοντερέιτορς αφαιρέστε την ενότητα αφού δεν...

Φαντάστηκα ότι...τελος πάντων...

Πάντως αξίζει να ακούσετε κατι απ'αυτό το έργο...ίσως σας θυμίσει κάτι...
 
Μυρτούλα μην απογοητεύεσαι,σίγουρα υπάρχουν νοσταλγοί της σειράς.Προσωπικά δεν την θυμάμαι αν και έχω ακούσει γι'αυτήν.Εδώ έχει και ένα ενδιαφέρον άρθρο. ;)
 
Πριν καναδυο χρόνια είχε επαναλήψεις στην ΕΡΑ 3, όσα επεισόδια διασώθηκαν δηλαδή, διότι ως λαός δεν έχουμε ιδιαίτερη έφεση στην αρχειοθέτηση. Πρέπει να έγραψα και μερικά επεισόδια σε κασέτες (τις κράτησα όμως; γενικά θυμάμαι πως τελευταία πέταξα κάτι κασέτες..)

Κάποια στιγμή είδα στο Metropolis πως κυκλοφορεί cdάκι με την Λιλιπούπολη. Πολλές μελωδίες της μου έχουνε μείνει χαραγμένες στο μυαλό:

"χτύπα τα πόδια σου Κινέζα, να μην χυθεί η μαγιονέζα.. ένα καράβι που σφυρίζει όλη την μαγιονέζα σκίζει"

"δε θέλω μπάλα, ούτε τραμπάλα..." (κάτι άλλο ήθελε αλλά δεν θυμάμαι τι)

"είμαι ο δήμαρχος Χαρχούδας, είμαι εγώ μονάχα εγώ, Χαρχουδική Δημοκρατία με μένα τον Χαρχούδα γιʼ αρχηγό" (ακόμη πολύ επίκαιρο)

"δεν είμαστε Ζουλού, δεν είμαστε Παπούα, είμαστε οι απόγονοι των άγριων Λιλιπούα" :D

Εξαιρετική μουσική δουλειά! :thumbup:

Θα σας δω στο Κάβο Μπλουμ :user:

Δημήτρης
 
Starbuck είπε:
"χτύπα τα πόδια σου Κινέζα, να μην χυθεί η μαγιονέζα.. ένα καράβι που σφυρίζει όλη την μαγιονέζα σκίζει"

"δε θέλω μπάλα, ούτε τραμπάλα..." (κάτι άλλο ήθελε αλλά δεν θυμάμαι τι)

"είμαι ο δήμαρχος Χαρχούδας, είμαι εγώ μονάχα εγώ, Χαρχουδική Δημοκρατία με μένα τον Χαρχούδα γιʼ αρχηγό" (ακόμη πολύ επίκαιρο)

"δεν είμαστε Ζουλού, δεν είμαστε Παπούα, είμαστε οι απόγονοι των άγριων Λιλιπούα" :D

Εξαιρετική μουσική δουλειά! :thumbup:

Θα σας δω στο Κάβο Μπλουμ :user:

Δημήτρης
Για να μην κόψει η μαγιονέζα...

είμαστε η άγρια φυλή των Λιλιπούα...

Το έχω σε βινύλιο, νομίζω διπλό;
 
kgian είπε:
Για να μην κόψει η μαγιονέζα...
είμαστε η άγρια φυλή των Λιλιπούα...
σωστός! :thumbup: σ' ευχαριστώ για την διόρθωση.. :) καταραμένο Αλτσχάιμερ! βλέπεις δεν είμαι πια το παιδί που ήμουν το '80.. :icon_cry:

Δημήτρης :user:
 
''Θέλω, θέλω, θέλω μουσείο, να τρέχω μέσα στους θησαυρούς''!

Από τις καλύτερες ραδιοφωνικές εκπομπές για μικρούς αλλά και μεγάλους.

Η Ρόζα Ροζαλία πήγαινε στο χορό των μπιζελιών πάνω σε ένα ηλιακό λεωφορίακαι μάζευε χρυσαλιφούρφουρα κοντά στον Γιαουρτοπόταμο και στο Πόρτο Λίλι!
 
από 'κει επίσης δεν είναι το καταπληκτικό "Το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλι, χορεύει τσιφτετέλι στο χορό των μπιζελιών! Και τα κολοκυθάκια, χτυπάνε παλαμάκια..." και δεν θυμάμαι παρακάτω.. :(

Δημήτρης :user:
 
Πάνω στην πρασινάδα και πάνω στο γκαζόν

με ένα πράσινο καινούριο παπιγιόν

ξεκινώ για το χορό των μπιζελιών

ήρθε η ώρα πια κι εγώ

ήρθε η ώρα πια κι εγώ

να χορέψω με λαχτάρα

αγκαλιά με μια αγκινάρα

το πρώτο μου ταγκό!
 
ναι, ναι!!! αυτό!! τι τέλειο!!

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι έγινε ρε παιδιά:shocked:?

Από που ξεπεταχτήκατε όλοι εσείς :happyjump: ?

Ήταν κάτι Εβδομάδες ακίνητο το θρεντ και φαντάστηκα πως κανεις δεν θυμάται την Λιλιπούπολη:eek:h:...

Έννοιωσα και τύψεις που επιασα τον χώρο:look:...

Πολύ χάρηκα τωρα :vampy: :makia:!!!
 
Μες στο μουσείο

Έπεσε τελικά στα χέρια μου το τσεντέ (cd) με τα τραγούδια της Λιλιπούπολης.. Τι να πω; έχει μέσα καταπληκτικά κομμάτια, η κύρια επιρροή είναι η κλασική, υπάρχει όμως και κομμάτι τζαζ (Γύρισα, Ταξίδεψα Πολύ) καθώς και άλλες επιρροές εδώ κι εκεί.. Το χιούμορ πολύ καλό!

Για παράδειγμα, οι στίχοι από το Μες στο μουσείο:

:acoustic:

Μες στο μουσείο, μες στο μουσείο


μια μέρα μπήκα με φόρα κι εγώ.



Μη με τραβάτε, μη μου κολλάτε



απ' το μουσείο δε θέλω να βγω.


 


Τρέχω τρέχω μες στα δωμάτια



μ' όλου του κόσμου τους θησαυρούς



που δεν τους χωράει ανθρώπου νους.


 


Αχ το μουσείο, αχ το μουσείο



φεγγοβολάει σαν άστρο χρυσό.



Δε θέλω μπάλα ούτε τραμπάλα,



δε θέλω ούτε να παίξω κουτσό.


 


Θέλω, θέλω, θέλω μουσείο



θέλω να βλέπω τους θησαυρούς



που δεν τους χωράει ανθρώπου νους.


 


Μη με τραβάτε, μη μου κολλάτε



απ' το μουσείο δε θέλω να βγω,



μες στο μουσείο, μες στο μουσείο



θέλω να γίνω πορτραίτο κι εγώ.


δηλαδή, η εικόνα: αυτός με παράφορο ενθουσιασμό να μπαίνει με φόρα στο μουσείο και να τρέχει ενθουσιωδώς από δωμάτιο σε δωμάτιο και να είναι οξύθυμος όταν πάνε να τον εμποδίσουν και βεβαίως ότι οι εναλλακτικές της επίσκεψης στο μουσείο είναι η μπάλα, η τραμπάλα και το κουτσό.. :biglaugh: Κορυφαίο! :thumbup:
 
Τώρα είδα αυτό το θέμα....δεν υπάρχουν σχόλια για τη Λιλιπούπολη...ήταν το λιγότερο ένα αριστούργημα που ανέδειξε πολύ σημαντικούς καλλιτέχνες...όπως η μεγάλη Λένα Πλάτωνος (που έμαθα ότι ετοιμάζει μια νέα κυκλοφορία όπου να'ναι)...

Βασικά κυκλοφορούν πολλά περισσότερα πράγματα από ένα απλό cd για τη Λιλιπούπολη...κάπου έχω διάφορα..θα τα βρω και θα σας δώσω λεπτομέρειες...:rolleyes:
 
"Το χοντρο μπιζελι χορευει τσιφτετελι,χορευει τσιφτετελι στο χορο των μπιζελιων!"(Το αγαπημενο τραγουδι της ταξης μου στον παιδικο σταθμο που δουλευα).

"Χτυπα τα ποδια σου Κινεζα για να μην κοψει η μαγιονεζα."

"Ασιατικη γριππη"κλπ...

Υπεροχη η μουσικη της Λιλιπουπολης!Την εχω ολη σε κασεττα!
 
Πρόσφατα απέκτησα το σι-ντι με όλα τα τραγούδια της Λιλιπούπολης!!!

Ο μικρός μου ξετρελάθηκε κι επιτέλους σταματήσαμε να ακούμε τα Ζουζούνια!!!

Φοβερή μουσική με τρομερές μελωδείες και υπέροχα λογοπαίγνια με λέξεις, χρώματα κι ένα σωρό άλλες ένοιες!!!

Αγαπημένο τραγούδι του γιού μου Η Καφέ Αρκούδα ... που τρέχει φορτωμένη μ'έναν ξύλινο μπουφέ!!!
 
Εδώ Λιλιπούπολη, εδώ Λιλιπούπολη...

Σας μιλάει ο δημοσιογράφος Μπρίνης.

Ετσι αρχιζε η εκπομπη στο τριτο ραδιοφωνικο προγραμμα. Δεν θυμαμαι και πολλα απο την εκπομπη. Το μονο που θυμαμαι ειναι καποια τραγουδια, οπως ο "χορος των Μπιζελιων"



Πρεπει να ηταν εποχη '80. Ειναι καποιος που θυμαται περισσοτερα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Λιλιπούπολη... εννοείται!

Από τα καλύτερα όλων των εποχών, η κοπέλα μου έχει το βινύλλιο νομίζω. Το είχαν βγάλει και σε CD πριν λίγα χρόνια...

Αχ Λιλιπούπολη (δις)

Σε αγαπάμε πολύ...

*σνιφ*
 
Πίσω
Μπλουζα