Εκπαιδευτική Τηλεόραση

katerinak είπε:
αλλο ενα βιντεο του vosporos[video=youtube;YySl-ysnGNQ]

Ήταν μέρος της ίδιας εκπομπής με τον Μάζι, τη Σίνθια και το κακό κοράκι Κόρβαξ, ή ήταν εντελώς διαφορετική εκπομπή;
 
Για το δικό μου ποστ μιλάς ή για κάποιο άλλο? Αν μιλάς για το δικό μου να σου πω ότι τα πλασματάκια αυτά άλλαζαν συνέχεια σχήματα με μεγάλη ταχύτητα και ήταν από πλαστελίνη .Ημουνα πολύ μικρός τότε και δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα. Ούτε καν τι γλώσσα μιλούσαν εγώ απλώς υπέθεσα ιταλικά γιατί έτσι μου έμοιαζε

το βρήκα τελικά είναι το rosso e blu. Ευχαριστώ!!!!
 
κι εγώ ξεκίνησα γιαπωνέζικα με την  εκπαιδευτική τηλεόραση!「ヤンさんと日本の人々」ο Γιαν και οι Ιάπωνες!μάλιστα τα έγραφα και στο βίντεο και είχα μαζέψει και τα σχετικά ένθετα από την Ραδιοτηλεόραση!η σειρά ήταν των '80ς και ήταν σχεδόν αποκλειστικά σε romaji.
 
μεχρι και ρωσικα ειχε!
Ναι όντως μαθήματα στα ρώσικα .Αυτή η εκμάθηση γλώσσας εντάχθηκε στην ζώνη της εκπαιδευτικής τηλεόρασης γύρω στα 1985 και δάσκαλος ήταν κάποιος Παπαθανασίου στο επώνυμο, με μουστάκι που θύμιζε λίγο Χάρη Κατσιμίχα εμφανισιακά.
 
αλλο ενα βιντεο του vosporos

[video=youtube;YySl-ysnGNQ]

"Η κλασσική, χαρακτηριστικη εισαγωγή της εκπομπής Follow me που προβαλλόταν στα πλαίσια της Εκπαιδευτικης Τηλεόρασης για την εκμάθηση Αγγλικών απο την ΕΡΤ. Όσοι υπήρξαν μαθητές την εποχή εκείνη λογικά θα την θυμούνται".
Αυτό το πρόγραμμα ηταν must , λατρεία σκέτη,απ' τους τίτλους αρχής και το χαρακτηριστικό κομμάτι,τον ηθοποιό Francis Matthews (γνωστός Βρετανός ηθοποιός ο οποίος μάλιστα έπαιξε σε αρκετές ταινίες της θρυλικής Hammer Films) που παρουσίαζε το πρόγραμμα και κάτι ωραία σκετσάκια.
 
Θυμάμαι, σαν όνειρο αμυδρά, ενα θέμα της με τη ζωή στην Αφρική...γύρω στα 1983/1984...έδειχνε τις φυλές στη μαύρη ήπειρο, τον τρόπο που ζούσαν, τις καλύβες κλπ...το έδειχνε μεσημέρι γύρω στις 4.00...
 
Καλησπέρα σε όλους, σας ευχαριστώ για τα posts! Αδιαμφισβήτητα η εκπαιδευτική τηλεόραση είναι από τις πιο ζεστές αναμνήσεις των παιδικών χρόνων για πολλούς από εμάς. Καρφωμένος θυμάμαι ήμουνα για σχεδόν όλα τα προγράμματα. Θυμάται κανείς την animation αρχή ενός από τα ντοκυμαντέρ, με μια μπουλντόζα στην έρημο να έχει καθαρίσει όλα τα δέντρα, και ο οδηγός να ξεκουράζεται στη σκιά του τελευταίου μοναδικού δέντρου κάτω από τον καυτό ήλιο? Η μουσική επένδυση ήταν κάτι σε ηλεκτρονική μουσική του Jarre ή παρόμοια... Μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση και ειδικά το δυνατό περιβαλλοντικό μήνυμα.
 
Καλησπέρα σε όλους, σας ευχαριστώ για τα posts! Αδιαμφισβήτητα η εκπαιδευτική τηλεόραση είναι από τις πιο ζεστές αναμνήσεις των παιδικών χρόνων για πολλούς από εμάς. Καρφωμένος θυμάμαι ήμουνα για σχεδόν όλα τα προγράμματα. Θυμάται κανείς την animation αρχή ενός από τα ντοκυμαντέρ, με μια μπουλντόζα στην έρημο να έχει καθαρίσει όλα τα δέντρα, και ο οδηγός να ξεκουράζεται στη σκιά του τελευταίου μοναδικού δέντρου κάτω από τον καυτό ήλιο? Η μουσική επένδυση ήταν κάτι σε ηλεκτρονική μουσική του Jarre ή παρόμοια... Μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση και ειδικά το δυνατό περιβαλλοντικό μήνυμα.
Και η σχετική εισαγωγή του εν λόγω ντοκυμαντέρ – L'aventure des plantes στο TF1 των Jean-Marie Pelt (καθόλου τυχαίος επιστημονικά) και Jean-Pierre Cuny. Απίστευτη μουσική επένδυση του Joël Fajerman με τίτλο Flower's love από το 1979..

 
Ήμουν κάπου στα 16-17 τότε γύρω στο 1986-87 και θυμάμαι ότι είχε εκμάθηση Γερμανικών στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση. Μάλιστα, θυμάμαι ότι ο τίτλος της εκπομπής ήταν Kontakte και η μουσική των τίτλων αρχής ήταν πολύ χαρακτηριστική. Μήπως κάποιος έχει δει κάποιο video από αυτές τις εκπομπές ή έστω τους τίτλους αρχής με το instrumental;
 
Ήμουν κάπου στα 16-17 τότε γύρω στο 1986-87 και θυμάμαι ότι είχε εκμάθηση Γερμανικών στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση. Μάλιστα, θυμάμαι ότι ο τίτλος της εκπομπής ήταν Kontakte και η μουσική των τίτλων αρχής ήταν πολύ χαρακτηριστική. Μήπως κάποιος έχει δει κάποιο video από αυτές τις εκπομπές ή έστω τους τίτλους αρχής με το instrumental;
Τη θυμάμαι τη συγκεκριμένη σειρά γερμανικών και τη μουσική της. Παιζοταν κάπου στα 1985, αν και ήταν πολύ παλιοτερη παραγωγή (μέσα δεκαετίας 70 σιγουρα!). Θυμάμαι μάλιστα ότι έπαιζαν 4 ηθοποιοί, 2 άνδρες και 2 γυναίκες (με πάσα επιφύλαξη νομίζω στα role- playing σκετς υποδυονταν 2 ζευγάρια). Η μία από τις 2 κοπέλες ήταν μια ωραία ξανθιά ονόματι Liane Rudolph η οποία έκανε και σημαντική καριέρα στη Γερμανία. Η 2η γυναικα ήταν μεγαλύτερη κάπως ηλικιακά και φορούσε γυαλιά. Όσο για τους 2 άνδρες ο ένας ήταν νεαρός σχετικα, και ξανθός (θύμιζε λίγο τον παλαιμαχο Γερμανό ποδοσφαιριστη Jurgen Klinsmann), ο άλλος μουσάτος κ με μουστάκι (θύμιζε λίγο σαν στυλ τον Benny Anderson των Abba, αλλά στο πιο κουλτουρε). Τί θυμάμαι πάντως βραδιάτικα!!!
Edit: Βρήκα φωτογραφίες της Liane Rudolph στον παρακάτω σύνδεσμο, καθώς και το λήμμα της στη Wikipedia. Δυστυχώς όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω τη μουσική της σειράς. Μακάρι επίσης να θυμόμουν και τα ονόματα των άλλων ηθοποιών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ήμουν κάπου στα 16-17 τότε γύρω στο 1986-87 και θυμάμαι ότι είχε εκμάθηση Γερμανικών στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση. Μάλιστα, θυμάμαι ότι ο τίτλος της εκπομπής ήταν Kontakte και η μουσική των τίτλων αρχής ήταν πολύ χαρακτηριστική. Μήπως κάποιος έχει δει κάποιο video από αυτές τις εκπομπές ή έστω τους τίτλους αρχής με το instrumental;
Με χαρά ανακάλυψα το όνομα του ενός από τους 2 άνδρες (με τη βοήθεια ελληνο-γερμανιδας φίλης): Lutz Liebelt
 
Με χαρά ανακάλυψα το όνομα του ενός από τους 2 άνδρες (με τη βοήθεια ελληνο-γερμανιδας φίλης): Lutz Liebelt
LIANE RUDOLPH , PETRA SCHROEDER, JURGEN ANDERSEN , LUTZ LIEBELT Πηγή. Πρόγραμμα του BBC 1.

 
Εγω προτιμουσα την εκμαθηση Αγγλικων
This is a pipe!
Aυτο ειναι μια πιπα!
 
Και η σχετική εισαγωγή του εν λόγω ντοκυμαντέρ – L'aventure des plantes στο TF1 των Jean-Marie Pelt (καθόλου τυχαίος επιστημονικά) και Jean-Pierre Cuny. Απίστευτη μουσική επένδυση του Joël Fajerman με τίτλο Flower's love από το 1979..

Το είχαν θυμάμαι μεταφράσει στα ελληνικά ως "Η περιπέτεια των φυτών"! Καταπληκτικό ντοκιμαντέρ πραγματικά για την εποχή του που σε αφυπνιζε ευρύτερα και για θέματα περιβάλλοντος σε εποχές μάλιστα που δεν ήμασταν και τόσο ευαισθητοποιημενοι. Θα έπαιρνα όρκο ότι η μουσική των τίτλων ήταν Ζαν Μισέλ Ζαρ
 
Πίσω
Μπλουζα