Ελληνικά κομμάτια από δεκαετίες 70,80 & 90!!!!!!

Φυλλο μες στον Ανεμο

Ενα υπεροχο κομματι απο τη Σοφια Αρβανιτη που ομως το ειχα κι εγω ξεχασει. Ευτυχως το ανακαλυψα σημερα ξανα μετα απο χρονια....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
Αλλά και αυτό. (Έχω την εντύπωση ότι από αυτό το κομμάτι υπήρχε video clip γυρισμένο στη Ρόδο, ωστόσο δεν το έχω βρει πουθενά)
[video=youtube;-l5SWlxR-ic]

Το video clip που ειναι γυρισμενο στη Ροδο ειναι αυτο.Γιωργος Μαζωνακης-Καταστροφη Μου.Δισκος:Μου Λειπεις 1996

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικες φορες, ακομα κι οταν εμεις γυριζουμε το προσωπο μας αλλου και προσποιουμαστε πως δε βλεπουμε, ακομα κι οταν τρεχουμε αλλου τον νου μας για να ξεχασουμε οσα δεν πρεπει να θυμομαστε, καποια πραγματα συνεχιζουν να υπαρχουν.

Και θα συνεχιζουν να υπαρχουν.........

Θα υπάρχω Γαλάνη

[video=youtube;_zojpN-2NmM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλοίμονο - Πέτρος Ίμβριος

Το ομώνυμο κομμάτι από το δεύτερο προσωπικό δίσκο του Πέτρου Ίμβριου (1998). Υπήρχε κάπου και το video clip αλλά δυστυχώς έχει κάνει φτερά. Στίχοι: Ναταλία Γερμανού, μουσική: Κωνσταντίνος Παντζής.

 
Η Άντζελα Δημητρίου είχε κάνει σε δεύτερη εκτέλεση τα κομμάτια της Χαρούλας Αλεξίου "Δεν υπάρχουνε λόγια" & "Τηλεφωνητής" αποκλειστικά για συλλογές της SONY MUSIC


[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι την εμφάνιση του Θέμι Αδαμαντίδη στην εκπομπή: "Να η Ευκαιρία"... Είχε πάρει πολύ θετικά σχόλια και πραγματικά μετά άρχισε η καριέρα του... δυστυχώς δεν θυμάμαι το τραγούδι που διαγωνίσθηκε, ούτε πότε παίχτηκε η εκμπομπή...

STRATINOS είπε:
ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ Ή ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ ΤΖΕΛΣΟΜΙΝΑ. ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΦΙΡΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 1975 ΜΕ 1983.
[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

exetlaios είπε:
Παιδιά, ψάχνω ένα τραγούδι της Άτζελας Δημητρίου.Δεν ήταν καθόλου γνωστό, αλλά το γούσταρα πολύ.

Αν θυμάμαι καλά, ήταν λίγο μετά το 1995 που βγήκε )περίπου).

Το ρεφρέν έλεγε :

"Και δεν τρέχει τίποτα, αν βουρκώσω και με δεις,


θά'ναι ίσως η βροχή, ίσως το φεγγάρι,



και αν απόψε χάνομαι, που για πάντα θα χαθείς,



ούτε ένα τηλέφωνο, δε θα ξαναπάρω."


Ξέρει κανείς επίσημο τίτλο, άλμπουμ και αν υπάρχει σε κάνα "γιουτιούμπι" ;
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΤΖΕΛΑ

ΦΤΑΙΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stelliana είπε:
Θυμάμαι την εμφάνιση του Θέμι Αδαμαντίδη στην εκπομπή: "Να η Ευκαιρία"... Είχε πάρει πολύ θετικά σχόλια και πραγματικά μετά άρχισε η καριέρα του... δυστυχώς δεν θυμάμαι το τραγούδι που διαγωνίσθηκε, ούτε πότε παίχτηκε η εκμπομπή...
Εισαι τυχερη, γιατι αυτο ετυχε να το διαβασω σχετικα προσφατα σε μια συνεντευξη του Θεμη σε ενα περιοδικο.

Το τραγουδι ηταν το Θα Με Θυμηθεις, του Γιαννη Παριου. Ποτε παιχτηκε η εκπομπη, λυπαμαι αλλα δεν το ξερω.
 
STRATINOS είπε:
ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ Ή ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ ΤΖΕΛΣΟΜΙΝΑ. ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΦΙΡΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 1975 ΜΕ 1983.
Το 1975 η Τζελσομίνα έπαιζε στην "Μέδουσα" με τον Γιώργο Μαρίνο και την Μαρίνα. Στις 25/12/1975 πραγματοποίησε δύο συναυλίες μαζί με τους Κώστα Τουρνά, Μαριάννα Τόλη, Βλάση Μπονάτσο στο 'Παλλάς" και στην "Τερψιθέα".

Από 1/10/1976 αρχίζει το μιούζικαλ "Πρόβα" του Τουρνά και εμφανίζεται μεταξύ άλλων και η Τζελσομίνα. Στο εν λόγω μιούζικαλ δόθηκε και μια ρετρό γεύση με την παρουσία του αξέχαστου Φραγκίσκου Μανέλλη.

Στις 24/6/1978 τραγουδά κατά την παρουσίαση των νέων τραγουδιών από τον Γιώργο Ματαράγκα. Την παρουσίαση έκανε η ηθοποιός Ελένη Θεοφίλου. Την ίδια χρονιά την βρίσκουμε στο Φεστιβάλ Κάρλμπεργκ της Λευκωσίας.Έπειτα, μάλλον χάνονται τα ίχνη της.
 
Ποιος τραγουδούσε το κομμάτι :

Θέλω να κοιτάζω μες στα μάτια σου


Θέλω να τελειώνω με τα χάδια σου



Θέλω να μ'αγγίζεις με το βλέμμα σου



Και ξέχνα κάθε ψέμα σου


Ήταν pop κομμάτι,εποχής 1997-1998
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok σε ευχαριστώ για την πληροφορία.Είχα ανεβάσει το τραγούδι,από την εμφάνισή του στους δύο ξένους,και δεν ήξερα πως τον λένε.Το διόρθωσα

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Ok σε ευχαριστώ για την πληροφορία.Είχα ανεβάσει το τραγούδι,από την εμφάνισή του στους δύο ξένους,και δεν ήξερα πως τον λένε.Το διόρθωσα
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
Δική μου η ευχαρίστηση, που μας έκανες να θυμηθούμε ένα δυνατό κομμάτι αν και μάλλον ήταν ουάν χιτ γουόντερ της εποχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αύριο μεθαύριο το έχει το επεισόδιο, σήμερα είχε που ήταν η Αθηνά Χαϊκάλη (που έλεγε το 1988 τον Απέναντι και έλεγε για τα ποτά της) και η Κατερίνα Θεοδώρου με το one hit wonder (περαιτέρω λεπτομέρειες στο ομώνυμο thread) Το Γυαλί αν το Ραγίζεις.
 
Θυμήθηκα ένα ακόμα τραγούδι (δεν θυμάμαι τραγουδίστρια). Κάπου στα νάιτις.

Κοίτα με στα μάτια/ να βλέπω πόσο μ' αγαπάς

πάρε με αγκαλιά σου/ και πήγαινέ με όπου πας....

Όπου και να πας (δις)

κι εγώ μαζί σου!
 
κάπου στα τέλη του 87 είχε γίνει αυτή η εκπομπή με πολλούς γνωστούς καλεσμένους.

Ο Μικρούτσικος λέει σε κάποια φάση στο 2:32: "πάει η Χόνβεντ", μια ουγγρική ομάδα που είχε αποκλείσει ο παναθηναικός με σκορ 5-1, ενω το πρώτο ματς είχε λήξει 5-2.

Γειά σου ρε Κορκολή...Ωραίο μαλλί!

 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 70 ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΣΠΑΝΟ

Greek movie Errikos Andreou Anazhthsis Giannis Spanos

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα ακομα αγαπημενο 90s

Το συγκεκριμενο το εψαχνα πολλα χρονια αλλα επιτελους το βρηκα και σε βινυλιο και στο youtube

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ - ΠΕΣ ΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑΙ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα πολύ κλασικό κομμάτι του Άγγελου Διονυσίου, από αυτά που τον έκαναν αναγνωρίσιμο. "Πες μου πώς μπορείς" από τον ομώνυμο δίσκο (1991). Στίχοι-μουσική: Νίκος Δουλάμης. Έχω την εντύπωση ότι τα γυρίσματα του video clip έγιναν κάπου στην Κηφισιά.

 
stakovios είπε:
Θυμήθηκα ένα ακόμα τραγούδι (δεν θυμάμαι τραγουδίστρια). Κάπου στα νάιτις. Κοίτα με στα μάτια/ να βλέπω πόσο μ' αγαπάς

πάρε με αγκαλιά σου/ και πήγαινέ με όπου πας....

Όπου και να πας (δις)

κι εγώ μαζί σου!
Κι όμως, δεν ήτανε τραγουδίστρια...!!!!! Ο Γιάννης Ρίζος ήταν, ένας τραγουδιστής (λέμε τώρα...) από τη Θεσσαλονίκη...!!!
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Ο Γιάννης Ρίζος ήταν, ένας τραγουδιστής (λέμε τώρα...) από τη Θεσσαλονίκη...!!!
...και ένα από τα πιο "εμπορικά" του κομμάτια, που έπαιζαν τα "παιδιά της Καλαμαριάς" (που διοργάνωναν χορούς βδομάδα παρά βδομάδα...)

Γιάννης Ρίζος - Κάτι γίνεται

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα