Ελληνικά κομμάτια από δεκαετίες 70,80 & 90!!!!!!

'70 : Σίγουρα κάτι από Θέμη Ανδρεάδη. 'Η το "Μην κλαις" ή το "Είμαι πολύ ωραίος".

'80 : Εδώ πέφτουμε σε "γαλλικά" Διονύσης Σαββόπουλος, "Είμαι δεκαεξάρης, σας... τα Λύκεια" !, Τζίμης Πανούσης "Ερωτικό".

'90 : Όλες (μα όλες) Διασκευές του (από πριν αγαπημένου) Λουκιανού Κηλαηδόνη σε παιδικά και παραδοσιακά τραγούδια, υπό τον τίτλο "Αχ πατρίδα μου γλυκιά".

δε βάζω βιντεάκια γιατί έχουν μαζετή ήδη πάρα πολλά !
 
ΑΝΤΖΥ ΣΑΜΙΟΥ-ΠΟΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ (Ηd remastered)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΛΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΤΥΠΗΣΕΙ (Power dance)

[video=youtube;8ilGn-Q7uJ0]

ΕΛΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕ ΧΑΝΕΙΣ

http://www.youtube.com/watch?v=p3v3SMNggNE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πού το θυμήθηκες το "Όταν το τηλέφωνο χτυπήσει"!.... Τι να κάνει άραγε αυτή η ψυχή τώρα...
 
D@redevil είπε:
Πού το θυμήθηκες το "Όταν το τηλέφωνο χτυπήσει"!.... Τι να κάνει άραγε αυτή η ψυχή τώρα...
Έβαλα το remix το οποίο είναι σπανιότατο και μάλιστα το πρώτο clip της ήταν με το remix,το οποίο είναι δυσεύρετο

.Η Ελίνα έχει 2 δίδυμα αγόρια 13 χρονών,και από το 2011 επέστρεψε δισκογραφικά,με 2 τραγούδια "Μια ανάμνηση" και "Έρωτα" σε δική της παραγωγή,απλά μόνο για το youtube.Δεν ακούστηκαν όμως,ούτε εμφανίζεται κάπου.

Btw είχε εμφανιστεί στο Chart Show το 2010

 
Άντε! Ούτε στο youtube τα είδα να κυκλοφορούν, να είμαι ειλικρινής... Θα τα ψάξω, ελπίζοντας να υπάρχουν ακόμα!

Πάντως, σκέπτομαι ότι δεν ξέρω αν θα "άντεχε" (σ)την σημερινή μουσική σκηνή....
 
Για να θυμηθούμε και τα 2 πρώτα cd της Άντζυς

[edit] url links από το youtube που παραπέμπουν σε ολόκληρα cd διαγράφονται λόγω παραβίασης των πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κομμάτι έγινε ο ύμνος των γυναικών τη δεκαετία του 90!!!Το videoclip σπανιότατο και πολύ cult!!!!!

ΑΝΤΖΥ ΣΑΜΙΟΥ - ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΥ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΟΥ - ΨΕΜΑ (ΕΤ2 1989)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε ακούσει και μπόλικο κράξιμο, το "αδύνατο σημείο μου" . Τότε δεν ήταν και πολύ συνηθισμένα, τα τα υπονοούμενα στα τραγούδια. :cool: ( το ακριβώς αντίθετο από σήμερα δηλαδή)...
 
stam1370 είπε:
ΚΩΣΤΑΣ ΤΟΥΡΝΑΣ "ΑΛΗΤΕΙΕΣ" (1990)ή, με άλλα λόγια, 19 χρόνια τρελλό κόλλημα με αυτό το τραγούδι!

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

FORD231 είπε:
Κωστας Τουρνας ((Πρωτη μου φορα))

Μεταδοθηκε τα χριστουγεννα του 1983 απο την ΕΡΤ

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
Επειδή τα τότε κανάλια, τόσο το δικό μου, όσο και του FORD231, μας τα έκλεισε το YouTube, ξαναποστάρω αυτά τα δύο βίντεο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΤΣΑΚΝΗΣ "ΑΣΤΕΡΑΚΙ" (ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ)-1993

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις πιο όμορφες τραγουδίστριες και από τις πιο καλές φωνές της δεκαετίας του 90.Έκανε εξαιρετικά videoclips

AΝΤΖΥ ΣΑΜΙΟΥ VIDEOMIX 2-1995-1998

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@the best 20: ήταν καλή, τι να λέμε τώρα! Και τη 10ετία του 90 όλα έδειχναν ότι επρόκειτο να είναι μέσα στις τοπ. Μετά όμως, λίγο το προσωπικό δράμα με το γιο της, με τις κακές της επενδύσεις, λίγο η θρησκοληψία που ακολούθησε την χαντάκωσαν μια και καλή. Κρίμα
 
Συλλεκτικό video από χειμωνιάτικη μάλλον εκδήλωση του 1984 στον Υμηττό όπου η Μπέσσυ Αργυράκη ερμηνεύει το πασίγνωστο "Μια θάλασσα γαλάζια" σε στίχους Τάκη Καρνάτσου και μουσική Νίκου Ιγνατιάδη (φαίνεται ο τελευταίος στο video στο 0:08 στο synthesizer). Δίσκος: "Χιλιάδες αν" (1982).

 
Αποκριατικη συναυλια απο οτι βλεπω..
 
Η Μαριάννα τραγουδά ξενόγλωσσο κομμάτι το 1991.
 
stakovios είπε:
Η Μαριάννα τραγουδά ξενόγλωσσο κομμάτι το 1991.

Μου άρεσε πολύ το πόσο κομψά το παρουσίασες! :p

Marianna - Talk about love, ένα από τα πιο χαρακτηριστικά 80's κομμάτια στην Ελλάδα.
 
Ενα από τα αιρετικά βιντεοκλίπ της καλογριάς Άντζυς. Σίγουρα θα εξόργιζε τις θεούσες της εποχής...
 
Πίσω
Μπλουζα