Ελληνικά παιχνίδια της συλλογής μου

Σειρά έχουν τα εξής:

Αεροπλάνο Boeing 707, Olympic Airways του Ανανιάδη. Είναι μπαταρίας, φτιαγμένο από τσίγκο και πλαστικό.

Loussy Mister P. Πλυντήριο πιάτων της Mitroplast. Δουλεύει με μπαταρίες. Η κόρη μου είχε παίξει πολλές φορές με αυτό, με νερό φυσικά. Δούλευε πολύ ωραία. Μόνο μία φορά είχε βάλλει πολύ υγρό πιάτων και μαζεύαμε αφρούς.....

Κουμπαράς σπίτι/σκύλος της Fino. Είναι από τσίγκο με υπέροχες λιθογραφίες. Έχει μηχανισμό, όπου σύροντας το πορτάκι με το κεφάλι του σκύλου βγαίνει έξω (υπερμεγέθης) γλώσσα, βάζει κανείς νόμισμα και πατώντας ένα μοχλάκι, το παίρνει μέσα στο σπιτάκι. Ανοίγει πορτάκι με κλειδάκι στο κάτω μέρος για να βγουν τα νομίσματα (και να επενδυθούν σε παιχνίδια.....). Είναι από τα παιδικά μου χρόνια, βρήκα και κάποιες δραχμές μέσα από παλιές καλές εποχές............

Παραθέτω φωτογραφίες.



































































2.jpg

6.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

3.jpg

1.jpg

9.jpg

13.jpg

15.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

14.jpg

16.jpg

18.jpg

17.jpg

19.jpg

22.jpg

21.jpg

20.jpg

26.jpg

25.jpg

23.jpg

24.jpg

27.jpg

29.jpg

28.jpg

30.jpg

32.jpg

33.jpg

31.jpg
 
Βλεπω το νοικοκυριο ειναι πληρες....Ηλεκτρικη σκουπα,πλυντηριο πιατων....:biglaugh:

Το Boeing παντως αξιοζηλευτο κομματι και σε εξαιρετικη κατασταση!!! :dribble:

Τα σεβη μου για αλλη μια φορα!!! :bow:
 
Συνεχίζουμε με:

Air Graft, τσίγκινο ελικόπτερο της Πρίφτης. Είναι κουρδιστό

Ferrari 512M της Fino (E. Παπαευαγγέλου). Είναι μπαταρίας με ενσύρματη τηλεκατεύθυνση.

Volkswagen Σκαραβαίος σε αστυνομικό της Lyra. Είναι μπαταρίας. Δυστυχώς του λείπουν κομμάτια, ωστόσο το αγόρασα τότε στην κατάσταση αυτή ελπίζοντας να το συμπληρώσω/αντικαταστήσω. Είδωμεν....























































1.jpg

6.jpg

4.jpg

5.jpg

3.jpg

2.jpg

7.jpg

8.jpg

12.jpg

9.jpg

13.jpg

11.jpg

10.jpg

15.jpg

16.jpg

14.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

21.jpg

20.jpg

23.jpg

22.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg
 
Στη συνέχεια παραθέτω φωτογραφίες από:

Μαχητικό αεροπλάνο F-111 της Lyra. Λειτουργεί με μπαταρία. Οι δύο τελευταίες φωτογραφίες είναι από το αντίστοιχο γιαπωνέζικο που έχω επίσης στη συλλογή των ξένων παιχνιδιών.

Tiger Tank της Σ. Σπαγαδόρος. Λειτουργεί με μπαταρία και έχει κίνηση και στους 4 άξονες (8 τροχούς), η δε ανάρτηση των αξόνων ανά 2 είναι ξεχωριστή, ώστε να μπορεί να κινείται ΄νετα σε ανώμαλο έδαφος.

Όχημα με βάρκα σε τραιλερ της Mister P. (Mitroplast). Είναι μπαταρίας με ενσύρματη τηλεκατεύθυνση. Και στην περίπτωση αυτή υπήρξε μπλέξιμο με τα κουτιά και το παιχνίδι. Συγκεκριμένα:

Κουτί: Velos - Boat on trailer & 'Mini' car

Παιχνίδι: Boat (Rodos) & Porsche.

















































































5.jpg

3.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

11.jpg

9.jpg

10.jpg

12.jpg

14.jpg

13.jpg

17.jpg

16.jpg

20.jpg

19.jpg

15.jpg

18.jpg

24.jpg

22.jpg

23.jpg

26.jpg

21.jpg

25.jpg

27.jpg

28.jpg

30.jpg

32.jpg

29.jpg

31.jpg

33.jpg

34.jpg

37.jpg

35.jpg

38.jpg

36.jpg

40.jpg

39.jpg
 
Σειρά έχουν μερικά από τα αεροπλάνα που κατασκεύασε η Mister P (Mitroplast), με ίδιο βασικά καλούπι αλλά με διάφορες ονομασίες, χρώματα ή αυτοκόλλητα. Ήταν μπαταρίας. Μερικά είχαν εκτός από την κίνηση στους τροχούς και έλικα πρόωσης, οπότε μπορούσαν να κρεμαστούν από το ταβάνι και να γυρίζουν "πετώντας". Παραθέτω φωτογραφίες από 3, ως εξής:

Air Taxi

Phantom

Spitfire



































































5.jpg

6.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

7.jpg

3.jpg

9.jpg

8.jpg

10.jpg

11.jpg

16.jpg

13.jpg

12.jpg

15.jpg

14.jpg

17.jpg

18.jpg

20.jpg

19.jpg

23.jpg

22.jpg

21.jpg

25.jpg

24.jpg

30.jpg

29.jpg

27.jpg

26.jpg

28.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg
 
Απίθανη συλλογή, εξαιρετικές φωτογραφίες!

Eagle1, έχεις μετατρέψει αυτό το thread σε εικονικό μουσείο!!!
 
Αφού ευχαριστήσω τη ΝΙΟΒΗ για το ευγενικό της σχόλιο να συνεχίσω με τα άρματα μάχης Panther της Mister P (Mitroplast).

Είναι πανομοιότυπα, διαφέρουν μόνο στην ελεύθερη κίνηση/ενσύρματη τηλεκατεύθυνση, στο μέγεθος του κουτιού, στη βαφή και σε μερικά αυτοκόλλητα. Κινούνται με μπαταρίες.

Αεροπλανάκι για πολύ μικρά παιδιά, ημιδιαφανές με χρωματιστά γρανάζια που κινούνται αντίστροφα παίρνοντας κίνηση από τους τροχούς (με το σύρσιμό του από το παιδί). Θυμάμαι, ήταν σε διαφανή σακούλα με χαρτονάκι που έγραφε Ελληνικής κατασκευής, το οποίο κάπου έχω αποθηκεύσει και δεν μπόρεσα να βρω τώρα. Το είχα δώσει στο γιό μου όταν ήταν 3 χρονών και το έπαιζε πάρα πολύ.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες.





























































6.jpg

5.jpg

3.jpg

4.jpg

7.jpg

10.jpg

8.jpg

1.jpg

9.jpg

2.jpg

11.jpg

13.jpg

14.jpg

16.jpg

12.jpg

15.jpg

17.jpg

20.jpg

18.jpg

19.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

28.jpg

27.jpg

29.jpg

26.jpg

30.jpg
 
K από μενα συγχαρητήρια για την συλλογή σου Eagle 1, αν και είναι η δεύτερη φορά που σε συγχαίρω μετα την αξιόλογη αεροπορική συλλογή σου..

Οσο για το αεροπλανάκι είναι από την εταιρεία παιχνιδιών Απέργη.. (Σου επισυνάπτω ένα δικο μου).

​Συνέχισε να μας εκπλήζεις ....!!!!
 
geotsi. είπε:
Οσο για το αεροπλανάκι είναι από την εταιρεία παιχνιδιών Απέργη.. (Σου επισυνάπτω ένα δικο μου).
Ευχαριστώ θερμά αγαπητέ geotsi, τόσο για το σχόλιο, όσο και για την πληροφόρηση αναφορικά με την εταιρεία κατασκευής!!! Από προχθές έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ και να που μου επανέφερες τη μνήμη, ναι ήταν ο Απέργης. Θυμήθηκα και το καπελάκι του πιλότου, όπως το έπαιζε ο γιός μου παράπεσε. Θα ψάξω στην κούτα με τα μικροπαιχνιδάκια, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να το ξαναβρώ!

Στο αμέσως επόμενο τμήμα βάζω μία φαγάνα και ένα τσίγκινο αυτοκινητάκι των παιδικών μου χρόνων. Δεν αναφέρουν εταιρείες, μήπως γνωρίζεις τίποτε?
 
Σειρά έχουν δύο παιχνίδια των παιδικών μου χρόνων, τα οποία έπαιξα πάρα πολύ. Μία φαγάνα από πλαστικό με μηχανισμό ανύψωσης και φόρτωσης καθώς και με εκπληκτικές λειτουργικές ερπύστριες από πλαστικό και ένα αυτοκινητάκι μερσεντές κατασκευασμένο όλο από τσίγκο. Και τα δύο δεν αναφέρουν κατασκευαστή, το αυτοκινητάκι έχει από κάτω ανάγλυφο στον τσίγκο το κεφάλι από ένα σκυλάκι. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτά?

Επίσης παραθέτω φωτογραφίες από ένα διαστημικό πιστόλι με το κουτί του. Το πιστόλι ήταν διαλυμένο όταν το αγόρασα, θα το συναρμολογήσω εκ νέου, ελπίζω να έχει όλα τα κομμάτια.















































3.jpg

1.jpg

4.jpg

5.jpg

2.jpg

6.jpg

7.jpg

10.jpg

8.jpg

9.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

21.jpg

18.jpg

16.jpg

17.jpg

19.jpg

20.jpg

22.jpg

23.jpg
 
To σπορ Mercedes, μοιάζει να είναι της γερμανικής εταιρείας HUKI - Hubert Kienberger KG.



Φωτογραφίες: internet

H-K.jpg

H-K2.jpg
 
NIOBH είπε:
To σπορ Mercedes, μοιάζει να είναι της γερμανικής εταιρείας HUKI - Hubert Kienberger KG.
Όπως πάντα καταπληκτική η έρευνά σου ΝΙΟΒΗ, παρά που έχω αρκετά HUKI στη συλλογή των ξένων παιχνιδιών, το συγκεκριμένο δεν το είχα υπόψιν μου. Εμφανής η ομοιότητης και στο σχήμα και -προπάντων- στον αριθμό 27. Πιστεύω ωστόσο, ότι το δικό μου είναι ελληνική έκδοση (συχν'α χρησιμοποιούσαν οι Έλληνες ξένα καλούπια), μια και υπάρχουν και σημαντικές διαφορές. Οι προφυλακτήρες π.χ. που δεν υπάρχουν στο γερμανικό, το σκυλάκι από κάτω (στο γερμανικό είναι τελείως διαφορετικός ο πάτος), καθώς επίσης οι πλαστικοί τροχοί στο γερμανικό (Βλ. το αυτοκίνητο από κάτω που εντόπισα στην παρακάτω ιστοσελίδαμε βάση τη δική σου φωτογραφία)

rennwagen_mercedes_huki__rot__1950er_jahre___8__3_cm_l___made_in_western_germany_2_lgw.jpg


Πηγή: http://deerbe.com/imgs/a/e/f/i/s/rennwagen_mercedes_huki__rot__1950er_jahre___8__3_cm_l___made_in_western_germany_2_lgw.jpg

Στα μέσα του '50 οι Έλληνες κατασκευαστές προτιμούσαν για τους τροχούς τον τσίγκο, μια και το πλαστικό ήταν δυσκολότερο στην κατασκευή/επεξεργασία τότε. Πρέπει να ήμουν 4 ετών όταν μου το πήραν (για το λόγο αυτό είναι τόσο ταλαιπωρημένο), δεν θυμάμαι καθόλου την προέλευση.

Σε ευχαριστώ άλλη μία φορά για την τόσο δόκιμη πληροφόρηση!
 
Μπορεί όντως να είναι ελληνικό το αυτοκίνητό σου, γιατί τουλάχιστον μέχρι και τη δεκαετία του 60, οι Έλληνες κατασκευαστές τσίγκινων παιχνιδιών (Ανανιάδης, Παπαευαγγέλου, Κολλάρος, Πρίφτης, Βασιλειάδης κ.α.) αντέγραφαν τα ξένα, τις περισσότερες φορές με ωραιότερο τελικό αποτέλεσμα γιατί είχαν μεράκι για τη δουλειά τους.

Υπάρχει ένα βιβλίο που έχει πληροφορίες για τα ελληνικής κατασκευής τσίγκινα οχήματα, αν μπορέσεις να το βρεις:



Κι άλλο ένα ίδιο αγωνιστικό της HUKI με άλλο αριθμό και χρώμα:



TS-VEH.jpg

H-K3.jpg
 
NIOBH είπε:
Μπορεί όντως να είναι ελληνικό το αυτοκίνητό σου, γιατί τουλάχιστον μέχρι και τη δεκαετία του 60, οι Έλληνες κατασκευαστές τσίγκινων παιχνιδιών (Ανανιάδης, Παπαευαγγέλου, Κολλάρος, Πρίφτης, Βασιλειάδης κ.α.) αντέγραφαν τα ξένα, τις περισσότερες φορές με ωραιότερο τελικό αποτέλεσμα γιατί είχαν μεράκι για τη δουλειά τους.Υπάρχει ένα βιβλίο που έχει πληροφορίες για τα ελληνικής κατασκευής τσίγκινα οχήματα, αν μπορέσεις να το βρεις:

Κι άλλο ένα ίδιο αγωνιστικό της HUKI με άλλο αριθμό και χρώμα:
Πράγματι έτσι όπως τα λες είναι ΝΙΟΒΗ αναφορικά με τους παλιούς έλληνες κατασκευαστές παιχνιδιών.

Το δε βιβλίο το έχω προμηθευτεί ήδη μέσω των συγγενών μου στην Ελλάδα, χάρη σε εσένα!!! Είχες εντοπίσει σε άλλο θέμα μου τον κατασκευαστή (Ανανιάδης) της πυροσβεστικής αντλίας του 1950 που είχα αναρτήσει και είχες βάλει σαν πηγή το συγκεκριμένο βιβλίο. Αμέσως το παράγγειλα και είναι καταπληκτικό. Ψάχνω και το μεγαλύτερο αυτού, όχι μόνο για τα οχήματα, αλλά έχει εξαντληθεί μου είπαν. Ελπίζω να το βρω, έστω και μεταχειρισμένο. Όσον αφορά στο νέο HUKI, φαίνεται είχε επιτυχία για να βγει σε τόσες παραλλαγές. Θα ψάξω να το αγοράσω, να το βάλω δίπλα στο δικό μου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο σφαιρική ενημέρωση!!!! Αυτή είναι και η πραγματική δύναμη της ιστοσελίδας αυτής, τα μέλη της και η διάθεση διάδοσης της πληροφορίας!!!!
 
Σειρά έχει το ελικόπτερο διάσωσης Golden Bird της MisterP (Mitroplast). Είναι μπαταρίας και ενσύρματα κατευθυνόμενο. Στο κουτί υπήρχε και μικρός διαφημιστικός κατάλογος με άλλα προϊόντα της εταιρείας, φωτογραφίες του οποίου επίσης παραθέτω.



















































1.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

2.jpg

9.jpg

4.jpg

3.jpg

10.jpg

11.jpg

13.jpg

12.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

14.jpg

18.jpg

19.jpg

23.jpg

22.jpg

24.jpg

25.jpg

20.jpg

21.jpg
 
"Όλα τα παιχνίδια mister P έχουν πολυτελή και ασφαλή συσκευασία. Εάν πέσουν από το μπαλκόνι στον δρόμο, το πιθανότερο είναι να χρειαστούν σέρβις."

Αν μη τι άλλο οι άνθρωποι είχαν και χιούμορ.
 
Προσπάθησα πολύ αυτές τις μέρες να φτάσω την κούτα με παιχνίδια που είχε μπει από αβλεψία όχι στην κύρια, αλλά στην μακρυά, χαμηλή και στενή αποθήκη στο πλάι της σοφίτας και μάλιστα βαθιά.... Προσπάθησα να την προσεγγίσω μετακινώντας τις μπροστινές κούτες παίζοντας κυριολεκτικα.... τέτρις στον λίγο ελεύθερο χώρο, αλλά μάταια. Επί του παρόντος σταματώ εδώ.

Για λόγους πληρότητας θα αναρτήσω και από μία φωτογραφία των ελληνικών παιχνιδιών που παρουσίασα ήδη κατά καιρούς σε άλλα θέματα. Επιφυλάσσομαι στο μέλλον να συνεχίσω.





















4.jpg

1.jpg

6.jpg

5.jpg

3.jpg

7.jpg

2.jpg

9.jpg

8.jpg

10.jpg
 
Καλησπέρα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Συγχαρητήρια φίλε Eagle 1 για την καταπληκτική συλλογή σου :bow:

και τον κόπο που έκανες να τα μοιραστείς μαζί μας.

Τώρα μου άναψες και εμένα φωτιές όμως :supergrin: :supergrin: :supergrin: και θα πρέπει να κάνω

αναρρίχηση στο πατάρι να ξεθάψω και τα δικά μου κομμάτια..............
 
Πίσω
Μπλουζα