Ελληνικά τραγούδια με θέματα τη θάλασσα, τα καράβια και τους ναυτικούς

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.139
Αντιδράσεις
2.293
Ως φύση ναυτικός λαός οι Έλληνες έχουν εισάγει ως αναπόσπαστο κομμάτι στην πνευματική ζωή του τόπου το υγρό στοιχείο. Το τελευταίο είναι δυνατό να ενσωματώνεται υπό διάφορες μορφές, είτε ως την ίδια την θάλασσα με την καλή και κακή της εκδοχή (μέσο βιοπορισμού αλλά και πηγή κινδύνων), είτε τα μέσα χρήσης (καράβια) είτε τέλος τους ίδιους τους ανθρώπους που δένουν τη ζωή τους με τη θάλασσα, τους ναυτικούς αλλά και τις οικογένειές τους στην ξηρά. Εκτιμώ ότι ένα thread τους αξίζει. Ακολουθούν κάποια παραδείγματα, έτσι για να ανοίξουμε τη συζήτηση.

1. "Καράβια μου" (Κάνε κουράγιο). Ερμηνεία: Τόλης Βοσκόπουλος. Στίχοι: Ηλίας Λυμπερόπουλος, μουσική: Μίμης Πλέσσας. Από την ταινία "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" (1972).

[video=youtube;CaI76c-ixNo]http://www.youtube.com/watch?v=CaI76c-ixNo

2. "Ο ναύτης" (Έναν καράβι απ' τον Περαία). Ερμηνεία: Σωτηρία Μπέλλου. Στίχοι-μουσική: Γιώργος Μητσάκης. Από δίσκο 78 στροφών (1948).

http://www.youtube.com/watch?v=q5y_z0gEbNg

3. "Θάλασσα, θάλασσα". Ερμηνεία: Νίκος Νομικός. Στίχοι-μουσική: Νίκος Ιγνατιάδης. Από το δίσκο "Χρώμα και φως" (1982).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιά μελαγχολική ιστορία...
 
Νομίζω οτι με το παραπανω υπερ-κομμάτι του πατερα του ντουμ μεταλ, του βασιλια του θεατρικου ροκ και προζας, δεν χωραει καρφιτσα στο thread.
 

βιαστηκες να μιλησεις συντροφε wally:)
 
Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω κάποιο, αλλά... παρασύρθηκα:

Βίρα τις άγκυρες - Τζίμης Μακούλης

Οι γλάροι - Πάνος Γαβαλάς

Κάθε λιμάνι και καημός - Πάνος Γαβαλάς

Θαλασσάκι μου - Παραδοσιακό

Ανάθεμά σε θάλασσα - Παραδοσιακό

Μες στου Αιγαίου τα νερά - Παραδοσιακό

Ένα καράβι από τη Χιο - Παραδοσιακό

Καπετάν Αντρέα Ζέπο - Γιάννης Παπαϊωάννου

Καπετάνιε χαμογέλα - Μαίρη Λω

Πέντε ναυτόπουλα - Αρλέτα

Σπασμένο καράβι - Κώστας Καράλης

Άσπρα καράβια - Μιχάλης Βιολάρης

Ναύτης βγήκε στη στεριά - Βίκυ Μοσχολιού

Το ναυτόπουλο - Βίκυ Μοσχολιού

Σε πελαγίσιο μνήμα - Δήμητρα Γαλάνη

Το κορίτσι θέλει θάλασσα (Τραμπαρίφας) - Σωτηρία Μπέλλου

Σαν πεθάνω στο καράβι - Σωτηρία Μπέλλου

Μοιάζεις κι εσύ σαν θάλασσα - Μαίρη Λίντα

Οι θαλασσινοί (Πάρε ναυτάκι Συριανό) - Γιώργος Ζαμπέτας

Ο ναύτης - Μπάμπης Τσετίνης

Η Αλίκη έχει πει τουλάχιστον τρία:

Μέσ' σ' αυτή τη βάρκα

Ο γλάρος (Μια βάρκα ήταν μόνη της...)

Θάλασσα πλατιά

Ας μην ξεχνάμε αυτό που όλοι έχουμε τραγουδήσει: Ήταν ένα μικρό καράβι!

...και φυσικά όλος ο Σταυρός του Νότου και γενικά όλος ο μελοποιημένος Καββαδίας.

(Πολύ το χάρηκα το θρεντ, ευχαριστώ!)
 
Ωραιο ποστ εκτος απο τα παραπανω να αναφερω την μεγαλη Ρενα Κουμιωτη και ολον τον μελοποιημενο Καββαδια στις εκδοχες του Θανου Μικρουτσικου, της Μαριζας Κωχ και των Ξεμπαρκων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.youtube.com/watch?v=BV9XwgqzvjQ


http://www.youtube.com/watch?v=BV9XwgqzvjQ


 


Η θάλασσα του
Πειραιά... :cool:






τα πολυαγαπημένα μου



Γειά σου χαρά σου Βενετιά...



Χίλια μύρια κύμματα...


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Το τρεχαντήρι", έξοχη βαρκαρόλα του Αττίκ από το 1930.

Εδώ είναι σε μια σύγχρονη ενορχήστρωση που έκανε ο εξαίρετος μουσικός Δαβίδ Ναχμίας που ερμηνεύει και το μέρος του πιάνου.

Από τις λίγες φορές που επανεκτέλεση δίνει τόση φρεσκάδα στο πρωτότυπο κομμάτι ενώ ταυτόχρονα σέβεται τον χαρακτήρα του.



Μένοντας στα παλιά, μπορώ να θυμηθώ και την "Ψαροπούλα" του Χαιρόπουλου, εξίσου εκπληκτικό κομμάτι....

( μίνι κουίζ : σε ποιά γνωστότατη ταινία ο πρωταγωνιστής τραγουδά ένα στίχο της ; )

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
"Το τρεχαντήρι", έξοχη βαρκαρόλα του Αττίκ από το 1930.Μένοντας στα παλιά, μπορώ να θυμηθώ και την "Ψαροπούλα" του Χαιρόπουλου, εξίσου εκπληκτικό κομμάτι....

( μίνι κουίζ : σε ποιά γνωστότατη ταινία ο πρωταγωνιστής τραγουδά ένα στίχο της ; )
Το "Τρεχαντήρι" το διάβασα πριν το ακούσω. Είναι το τραγούδι που σιγομουρμουράει η έγκυος Μαρία στα "Ψάθινα Καπέλα".

Ο Ζήκος στο "Της Κακομοίρας" δεν είναι; :)
 
@retrofan




Nαι, ο Ζήκος. Μπράβο...

Περιέργως, ελάχιστοι ξέρουν το τραγούδι αυτό (όπως και το τρεχαντήρι).

Έχω ακούσει τρεις ερμηνείες της "Ψαροπούλας" :

με την Δανάη Στρατηγοπούλου, πολύ παλιότερα με την Σ. Βέμπο και ακόμα πιο παλιά με την Στέλλα Γκρέκα.

Περισσότερο μου αρέσει της Δανάης κυρίως για την έξοχη συνοδεία του πιάνου - νομίζω ο Πλέσσας έπαιζε.

Και της Γκρέκα κινούνταν στο ίδιο ύφος αλλά ο ήχος είναι κάπως θαμπός λόγω παλαιότητας (αρχές του '30).

Το "Τρεχαντήρι" έτυχε να το ακούσω πριν χρόνια σε μια επίσης πολύ παλιά εκτέλεση - μάλλον ήταν πρώτη.

Η παραπάνω διασκευή του από τον Δ. Ναχμία μoυ έκανε ιδιαίτερη εντύπωση - εξαιρετικά προσεγμένη και αναδεικνύει όλη την ποίηση και την μελωδία.

Είναι κρίμα που τέτοια τραγούδια είναι γενικώς άγνωστα...

Αν και δεν είναι καθαρώς ναυτικά, ας θυμηθώ επίσης και τα

"Mια θάλασσα μικρή"

Πάλι εξαίρετη επανεκτέλεση του Δ. Ναχμία, 2004

Το αρχικό είναι πολύ παλιό βέβαια - Θυμάμαι που το είχε ο πατέρας μου σε έναν παραμορφωμένο δίσκο 45 στροφών....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
«Θάλασσα του Πρωιού» σε ποίηση Κ.Π. Καβάφη, σύνθεση Δήμου Μούτση (δίσκος: Τετραλογίες) και τραγουδισμένο από το Χρήστο Λεττονό.


[video=youtube;aKVse-9GGOc]



Εδώ ας σταθώ. Κι ας δω κʼ εγώ την φύσι λίγο.


Θάλασσας του πρωιού κι ανέφελου ουρανού



λαμπρά μαβιά, και κίτρινη όχθη· όλα



ωραία και μεγάλα φωτισμένα.


 


Εδώ ας σταθώ. Κι ας γελασθώ πως βλέπω αυτά



(τα είδʼ αλήθεια μια στιγμή σαν πρωτοστάθηκα)·



κι όχι κʼ εδώ τες φαντασίες μου,



τες αναμνήσεις μου, τα ινδάλματα της ηδονής.


(Από τα Ποιήματα 1897-1933, Ίκαρος 1984), (Πηγή: www.kavafis.gr)

@ Rinus, πόσο δίκιο έχεις τελικά για τον Λεττονό ...
 
V.I.Smirnov είπε:
Το "Τρεχαντήρι" έτυχε να το ακούσω πριν χρόνια σε μια επίσης πολύ παλιά εκτέλεση - μάλλον ήταν πρώτη.Η παραπάνω διασκευή του από τον Δ. Ναχμία μoυ έκανε ιδιαίτερη εντύπωση - εξαιρετικά προσεγμένη και αναδεικνύει όλη την ποίηση και την μελωδία.
Η πρώτη (εδώ που τα λέμε ίσως και η μοναδική) εκτέλεση του "Τρεχαντηριού" που άκουσα ήταν με την Τάνια Τρύπη8). Ω ναι! Και δεν ήταν καθόλου κακή!

Το τραγουδούσε στη σειρά "Η ζωή του Αττίκ" με τον Μίμη Χρυσομάλλη. Η Τρύπη υποδυόταν (σ' ένα μικρό ρολάκι) μια τραγουδίστρια της "Μάντρας".

Άσχετο αλλά εκεί είχα ακούσει κι ένα άλλο πανέμορφο τραγούδι του Αττίκ που δεν το είχα ξαναπετύχει. Το "Δυο χειλάκια λένε σ' αγαπώ".
 
retrofan είπε:
Η πρώτη (εδώ που τα λέμε ίσως και η μοναδική) εκτέλεση του "Τρεχαντηριού" που άκουσα ήταν με την Τάνια Τρύπη8). Ω ναι! Και δεν ήταν καθόλου κακή!
Το τραγουδούσε στη σειρά "Η ζωή του Αττίκ" με τον Μίμη Χρυσομάλλη. Η Τρύπη υποδυόταν (σ' ένα μικρό ρολάκι) μια τραγουδίστρια της "Μάντρας".

Άσχετο αλλά εκεί είχα ακούσει κι ένα άλλο πανέμορφο τραγούδι του Αττίκ που δεν το είχα ξαναπετύχει. Το "Δυο χειλάκια λένε σ' αγαπώ".
Το τρεχαντήρι το είπε υπέροχα στις 78 στροφές και η Δανάη, λίγο μετά τον πόλεμο. Δυστυχώς δεν το βρήκα στο youtube για να το ποστάρω. Υπάρχει όμως αυτό το συγκινητικό βιντεάκι όπου η Δανάη παίζει το τραγούδι στο πιάνο και τραγουδάει η κόρη της Λήδα Χαλκιαδάκη.

 
appoul είπε:
Το τρεχαντήρι το είπε υπέροχα στις 78 στροφές και η Δανάη, λίγο μετά τον πόλεμο. Δυστυχώς δεν το βρήκα στο youtube για να το ποστάρω.
Όπως θα είδες, εκθείασα ιδιαίτερα την ερμηνεία της Δανάης παραπάνω.

Δεν ξέρω για την ηχογράφηση των 78 στροφών αλλά κάπου το '60 νομίζω ηχογράφησε μια σειρά τραγουδιών του Αττίκ με τον Πλέσσα να συνοδεύει.

Eξαιρετικές ερμηνείες όλες και το μέρος του πιάνου έξοχο.

Οι ηχογραφήσεις αυτές επανακυκλοφόρησαν πριν καιρό σε CD.

Τα περισσότερα από αυτά τα τραγούδια καθώς και αρκετά άλλα σπάνια ή/και δυσεύρετες ηχογραφήσεις τους υπήρχαν μέχρι πρόσφατα στο youtube.

Τα είχε βάλει ένας συλλέκτης που ήταν πολύ καλός γνώστης του σχετικού υλικού και της εποχής.

Δυστυχώς, προφανώς λόγω της κυκλοφορίας του CD, τα έκοψαν και ο τυπάς απέσυρε όλο το υλικό του ανεξαιρέτως - ωστόσο το cd αυτό αξίζει.

Είναι άσχετο βέβαια με το thread αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ να παραθέσω ενδεικτικά ένα υπέροχο κομμάτι της συλλογής αυτής :


Δυστυχώς άλλες έρμηνείες, παλιότερες και ίσως ακόμα καλύτερες, δεν είναι πλέον διαθέσιμες στο YT.....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καράβι - Μπέμπα μπλανς

Ένα πανέμορφο τραγούδι, ερμηνευμένο από μια εντυπωσιακή γυναίκα. Στίχοι: Χαράλαμπος Βασιλειάδης, μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας. Πρέπει να είναι του 1966 αν και δεν έχω βρει τον επίσημο δίσκο κυκλοφορίας αλλά μόνο συλλογή.

 
Ενα λατρεμενο τραγουδι απο τη Ρενα Κουμιωτη και απο την εποχη του Νεου Κυματος.

Ενα Καραβι, απο το αλμπουμ Mερες του Καλοκαιριου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ωραίο τραγούδι!!!!!

don dokken είπε:
ο υμνος απο τον μεγαλο Μαγκαρετ..
Μολις διάβασα τον τίτλο του θρεντ, αυτό ήταν το πρώτο τραγούδι που μου ήρθε στο μυαλό. Μονο που από τη δουλειά δεν έχω YT, δε βλέπω βίντεο, μόνο τα σχόλιά σας διαβαζω. Ηλπιζα να μην το έχει βάλει κανείς, ώσπου το μάτι μου έπεσε στη λέξη Μαργκαρετ. Χωρίς να εχω εικόνα, ήμουν σίγουρος ότι ήταν αφτό. :D :D:D.

Ο απόλυτος ύμνος του ναφτικού!!! :worship:

Κι ένα από μενα που δεν είδα να το εβαλε καποιος (αλλα αν μου ξέφυγε, θα κανω edit το μήνυμά μου)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα τραγούδι με τεράστια ιστορία που καλύπτει έναν αιώνα ζωής. Οι περισσότεροι (κι εγώ) το γνωρίζαμε από την πασίγνωστη ερμηνεία του Νίκου Ξυλούρη στον δίσκο "Τα ερωτικά" (1977). Εκεί συμπεριλήφθηκε με τον τίτλο "Αποχαιρετισμός" ή πιο γνωστά "Θάλασσα" σε στίχους και μουσική Κώστα Μουντάκη.

https://www.youtube.com/watch?v=mH7UXJAmQmw

Επίσης και ο ίδιος ο Μουντάκης το απέδωσε σε εξίσου καλή ερμηνεία όπως φαίνεται

 
Να προσθέσω και εγώ το υπέροχο "Καράβια αλήτες" του Μάνου Λοιζου με τον Γιάννη Πουλόπουλο. Υπήρξε μάλιστα μια από τις πρώτες επιτυχίες του Λοιζου

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι ένα σπάνιο και πανέμορφο, από τον "καλό" Γιώργο Νταλάρα. Στίχοι Αντώνη Ανδρικάκη, μουσική Χρήστου Νικολόπουλου.

http://www.youtube.com/watch?v=DnDu_qpyknI
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα