Ελληνικός προκριματικός 1980

Να είστε καλά φίλοι μου!! :) Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ χάρηκα όσο κι εσείς!! :)

Μόνο που δεν μπορώ να "οικειοποιηθώ" την "ανακάλυψη" του παραπάνω βίντεο της Άννας Βίσση από τον Ελληνικό Τελικό του 1980 στο YouTube, διότι κι εγώ το "ξεσήκωσα" από αλλού - τι εννοώ: Είδα λίγα δευτερόλεπτα του βίντεο αυτού στην 7η εκπομπή "Μαζί για την EUROVISION" της ΕΤ3 που προβλήθηκε στις 12 Μαρτίου 2014.

Για του λόγου το αληθές, αν πάτε στα 12:54 του βίντεο, θα δείτε ένα μικρό απόσπασμα του βίντεο:

[video=youtube;sl7oeSIV-cc]

Να αναφέρω ότι η εκπομπή "Μαζί για την EUROVISION" είναι η πιο ενημερωμένη εκπομπή για την Eurovision που έχει προβληθεί ποτέ στην Ελληνική τηλεόραση, με νέα για τον φετινό τελικό που θα διεξαχθεί στην Δανία και τις εθνικές συμμετοχές που θα δούμε, αλλά και αναδρομές σε παλιούς διαγωνισμούς. Μία από αυτές τις όμορφες αναδρομές στο παρελθόν ήταν και το αφιέρωμα στους Ελληνικούς τελικούς στην 7η εκπομπή.
 
bernard.c είπε:
Να αναφέρω ότι η εκπομπή "Μαζί για την EUROVISION" είναι η πιο ενημερωμένη εκπομπή για την Eurovision που έχει προβληθεί ποτέ στην Ελληνική τηλεόραση, με νέα για τον φετινό τελικό που θα διεξαχθεί στην Δανία και τις εθνικές συμμετοχές που θα δούμε, αλλά και αναδρομές σε παλιούς διαγωνισμούς. Μία από αυτές τις όμορφες αναδρομές στο παρελθόν ήταν και το αφιέρωμα στους Ελληνικούς τελικούς στην 7η εκπομπή.
Μιας και το ανέφερες, να αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου ότι η εκπομπή είναι εξαιρετικότατη!!! Την ανακάλυψα τυχαία πριν λίγο καιρό και κάθισα και την παρακολούθησα. Η ομάδα της εκπομπής είναι πολύ διαβασμένη και πολύ προσγειωμένη, με αντικειμενικά σχόλια και χωρίς αυτόν τον ψεύτικο ενθουσιασμό που μας είχαν συνηθίσει στην ΕΡΤ την περασμένη δεκαετία διάφοροι, διάφοροι που πέρασαν. Με ελάχιστο κόστος έστησαν μια εξαιρετική εκπομπή, που κρίμα που δεν υπήρχε παλιότερα. Φανταστικές, επίσης, οι αναδρομές που κάνουν στο κλείσιμο της κάθε εκπομπής. Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχουν όλες οι έως τώρα εκπομπές στο youtube, αλλά παίζει η εκπομπή στο stream της ΕΤ3 κάθε Τετάρτη στις 21:00 και σε επανάληψη κάθε Σάββατο στις 18:00.
 
nwntas είπε:
Μιας και το ανέφερες, να αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου ότι η εκπομπή είναι εξαιρετικότατη!!! Την ανακάλυψα τυχαία πριν λίγο καιρό και κάθισα και την παρακολούθησα. Η ομάδα της εκπομπής είναι πολύ διαβασμένη και πολύ προσγειωμένη, με αντικειμενικά σχόλια και χωρίς αυτόν τον ψεύτικο ενθουσιασμό που μας είχαν συνηθίσει στην ΕΡΤ την περασμένη δεκαετία διάφοροι, διάφοροι που πέρασαν. Με ελάχιστο κόστος έστησαν μια εξαιρετική εκπομπή, που κρίμα που δεν υπήρχε παλιότερα. Φανταστικές, επίσης, οι αναδρομές που κάνουν στο κλείσιμο της κάθε εκπομπής. Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχουν όλες οι έως τώρα εκπομπές στο youtube, αλλά παίζει η εκπομπή στο stream της ΕΤ3 κάθε Τετάρτη στις 21:00 και σε επανάληψη κάθε Σάββατο στις 18:00.
Πράγματι nwntas, δεν θα μπορούσα να τα είχα γράψει καλύτερα εγώ. :)

Να προσθέσω μόνο, ότι πώς θα μπορούσε να βγει διαφορετικό αποτέλεσμα, αφού την εκπομπή την επιμελείται και την παρουσιάζει ο Άγις Μενούτης, ειδικός στο θέμα του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION λόγω της μακράς προϋπηρεσίας του στην αρμόδια Διεύθυνση Διεθνών Σχέσεων της ΕΡΤ και της πολύ μεγάλης αγάπης του προς το θεσμό αυτό!

Τέλος, να πω ότι η εκπομπή απευθύνεται σε όλους τους φαν του θεσμού, καθώς καλύπτει και τα νέα για τον φετινό διαγωνισμό, αλλά και ένα μεγάλο "ρετρό" κομμάτι με τις αναδρομές - αφιερώματα στα περασμένα (αγαπημένα) χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Πράγματι nwntas, δεν θα μπορούσα να τα είχα γράψει καλύτερα εγώ. :)
Να προσθέσω μόνο, ότι πώς θα μπορούσε να βγει διαφορετικό αποτέλεσμα, αφού την εκπομπή την επιμελείται και την παρουσιάζει ο Άγις Μενούτης, ειδικός στο θέμα του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION λόγω της μακράς προϋπηρεσίας του στην αρμόδια Διεύθυνση Διεθνών Σχέσεων της ΕΡΤ και της πολύ μεγάλης αγάπης του προς το θεσμό αυτό!

Τέλος, να πω ότι η εκπομπή απευθύνεται σε όλους τους φαν του θεσμού, καθώς καλύπτει και τα νέα για τον φετινό διαγωνισμό, αλλά και ένα μεγάλο "ρετρό" κομμάτι με τις αναδρομές - αφιερώματα στα περασμένα (αγαπημένα) χρόνια...
Σ ευχαριστώ :)

Τον 'Αγι Μενούτη η αλήθεια είναι ότι δεν τον γνώριζα. Αλλά συνειδητοποίησα ότι είχα γίνει συνδρομητής στο κανάλι του στο youtube, στο οποίο έχει ανεβασμένο υλικό από ελληνικούς τελικούς, από το προσωπικό του αρχείο. Φαίνεται ότι είναι γνώστης και τον συμπάθησα από την πρώτη εκπομπή, και γιατί έχει αυτή την προσγειωμένη ματιά, αλλά και γιατί ξέρει πολλά και θυμάται πολλά! Επίσης, στην τελευταία εκπομπή την περασμένη Τετάρτη, που είχε αναδρομή στο 1983, είπε ότι αγαπημένο του ήταν το κομμάτι του Βελγίου, που είναι και δικό μου αγαπημένο, οπότε πώς να μην τον εκτιμήσω μετα;;; :p
 
stam1370 είπε:
Edit 3: Έχω στείλει μήνυμα στον uploader του βίντεο... να δω αν θα απαντήσει....
Έχω αμελήσει βλακωδώς να γράψω ότι τελικά συνομίλησα μέσω φβ με υπεύθυνο του σταθμού NGTV. Περιληπτικά να πω ότι είπε πως ξέρει για το βίντεο, άλλα είναι πάρα πολύ παλιό και αμφέβαλλε αν υπάρχει. Μετά από μερικές μέρες με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει...

O uploader του βίντεο δεν έχει απαντήσει ακόμα...
 
stam1370 είπε:
Έχω αμελήσει βλακωδώς να γράψω ότι τελικά συνομίλησα μέσω φβ με υπεύθυνο του σταθμού NGTV. Περιληπτικά να πω ότι είπε πως ξέρει για το βίντεο, άλλα είναι πάρα πολύ παλιό και αμφέβαλλε αν υπάρχει. Μετά από μερικές μέρες με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει...
Κρίμα.... :(

Μπράβο για την πρωτοβουλία πάντως Σταμάτη..! :)
 
Μήπως γίνεται να μάθουμε κι εμείς οι μικρότεροι γιατί χαρακτηρίστηκε σκανδαλώδης εκείνος ο τελικός;

"Πολιτική παρέμβαση;" Για ποιο λόγο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως εχει διασωσει καποιος το βιντεο του Φλωρινιωτη [edit] Ζήτηση copyrighted υλικού [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
forto είπε:
Μηπως εχει διασωσει καποιος το βιντεο του Φλωρινιωτη;

Να λες σ' αγαπώ – Sigma Fay:

https://www.youtube.com/watch?v=1hii3NXTfq8

Τί θες να πω; - Τάκης Αντωνιάδης:

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο youtube.

Οι παραπάνω δεν είναι ζωντανές εκτελέσεις από τη βραδιά του τελικού, αλλά εκτελέσεις που κυκλοφόρησαν αργότερα σε δίσκο.

Εξαίρεση αποτελεί η εκτέλεση του τραγουδιού Στο ρυθμό των UFO από την Τζοβάννα Φραγκούλη και το συγκρότημα Anonymous, τραγούδι εκτέλεση του οποίου δεν μπόρεσα να εντοπίσω σε δίσκο (ανεβασμένη στο διαδίκτυο).

-------------------------------------------------------------------------------------

Η παραπάνω εκτέλεση του Ώτοστοπ είναι από βίντεο που γυρίστηκε για την προώθηση του τραγουδιού μετά τη νίκη της Άννας Βίσση στον ελληνικό προκριματικό και πριν την εμφάνισή της στον τελικό που διεξήχθη στις 19 Απριλίου στη Χάγη της Ολλανδίας.

Στο παραπάνω βίντεο συμμετέχουν και τρεις από τους (αρχικά έξι) Επίκουρους, οι οποίοι στον ελληνικό προκριματικό συνόδευαν τον Κώστα Τουρνά στο UFO.

Οι τρεις από τους έξι Επίκουρους που συμμετέχουν στο βίντεο είναι οι:

  • Εύα Τσελίδου (μετέπειτα τραγουδίστρια των Omega Vibes)
  • Ανδρέας Μιχαηλίδης
  • Αχιλλέας Μιχαηλίδης

Να σημειωθεί ότι στον ελληνικό προκριματικό η Άννα Βίσση συνοδευόταν από τους Νίκο Αβαγιανό, Γιώργο Γεωργιάδη και Σάκη Σαραντόπουλο, όπως φαίνεται στο βίντεο-ντοκουμέντο και το φωτογραφικό υλικό που ανέβασε στη δεύτερη σελίδα του παρόντος θέματος ο αγαπητός bernard.c.

Η αντικατάσταση της ομάδας Αβαγιανού, Γεωργιάδη, Σαραντόπουλου εν όψει του τελικού από την ομάδα Τσελίδου, Αν. Μιχαηλίδη και Αχ. Μιχαηλίδη προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες τόσο των μελών της πρώτης ομάδας όσο και των «κομμένων» υπόλοιπων τριών μελών των Επίκουρων.

Ακολουθεί η εμφάνιση της Άννας Βίσση και των τριών από τους έξι Επίκουρους στον τελικό.

Προλογίζει η Κέλλυ Σακάκου:

https://www.youtube.com/watch?v=OirTchp4aX4

Θα επανέλθω σε επόμενο μήνυμα για το «παρασκήνιο» (υπαρκτό ή μη) του πολυσυζητημένου ελληνικού προκριματικού.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστούμε πολύ τους «συνήθεις ύποπτους» thanos75, bernard.c και stam1370 για την έρευνα που πραγματοποίησαν και για τις πολύτιμες πληροφορίες που θέλησαν να μοιραστούν μαζί μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι σαι καλά φίλε μου για την ομαδοποίηση των links και για το βιντεάκι με το Φλωρινιώτη. Και εννοείται πως θα περιμένουμε με ανυπομονησία αν μάθεις κάτι παραπάνω για το τυχόν παρασκήνιο που παίχτηκε τότε ενδεχομένως
 
Ο πολυσυζητημένος ελληνικός προκριματικός για τη Eurovision του 1980:

Για να μπούμε στο κλίμα των όσων έγιναν (ή φημολογείται ότι έγιναν) εκείνο το βράδυ της 10ης Μαρτίου, ας δούμε την τοποθέτηση του Γιάννη Μαρίνου, στιχουργού του τραγουδιού UFO, με το οποίο διαγωνίστηκαν ο Κώστας Τουρνάς και οι έξι Επίκουροι (συμπεριλαμβανομένης της προαναφερθείσας τριάδας που αργότερα εμφανίστηκε με την Άννα Βίσση στον τελικό της Χάγης).

Η τοποθέτηση του Γιάννη Μαρίνου έγινε στα σχόλια ενός βίντεο του τραγουδιού UFO που είναι ανεβασμένο στο youtube στην παρακάτω διεύθυνση:

Ακολουθούν οι (εξαιρετικοί) στίχοι του τραγουδιού.

Είναι σαν να έχουν γραφτεί σήμερα...

UFO

Μουσική: Κώστας Τουρνάς

Στίχοι: Γιάννης Μαρίνος

UFO, UFO

Πάρτε και μένα μαζί σας στον Ήλιο

Θέλω απʼ αυτήν τη ζωή να ξεφύγω

UFO

UFO, UFO

Τούτος ο κόσμος εδώ δε μου πάει

Ζεις ή πεθαίνεις κανείς δε ρωτάει

UFO

Αχ, να με παίρνατε σʼ άλλους τόπους,

να πω αντίο στους ανθρώπους

και τα βάσανα

Τους ουρανούς με σας νʼ αγκαλιάσω

κι εκεί ψηλά, ψηλά όταν φτάσω

να πω: «Ανάσανα! Ανάσανα!»

UFO

Σʼ αυτόν τον κόσμο το χρήμα μετράει

Είναι τρελός αυτός που αγαπάει

UFO

UFO, UFO,

Μέρα τη μέρα εσάς περιμένω

Κάθε λεπτό που περνάει πεθαίνω

UFO

[Αχ, να με παίρνατε σʼ άλλους τόπους,

να πω αντίο στους ανθρώπους

και τα βάσανα

Τους ουρανούς με σας νʼ αγκαλιάσω

κι εκεί ψηλά, ψηλά όταν φτάσω

να πω: «Ανάσανα! Ανάσανα!»] X3

UFO, UFO

UFO, UFO

UFO, UFO

UFO
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αισυμνήτης είπε:
Η τοποθέτηση του Γιάννη Μαρίνου έγινε στα σχόλια ενός βίντεο του τραγουδιού UFO που είναι ανεβασμένο στο youtube στην παρακάτω διεύθυνση:

Ουπς, μας πιάσανε!!! Όντως, εγώ είμαι!!! Πραγματικά, ο κ. Μαρίνος μου επιβεβαίωσε όλα όσα είχα μάθει κατά καιρούς από διάφορους φίλους και γνωστούς, οι οποίοι άλλοι ήταν και είναι κοντά στον Κ. Τουρνά, και άλλοι που μου είχαν πει πράγματα σαν "διαρροές" από την ΕΡΤ... Δεν έχω λόγο, λοιπόν, "δένοντας" τα όσα είχα ακούσει με τα όσα είπε ο στιχουργός του "U.F.O.", να μην σχηματίσω προσωπική γνώμη και άποψη περί ξεκάθαρης νοθείας εκείνη τη βραδιά...
 
Πολυ ενδιαφερον το παρασκηνιο,ευχαριστουμε
 
Πίσω
Μπλουζα