Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

plati

RetroN00b
Joined
17 Απρ 2010
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
3
Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Ένα νέο μουσείο με εκθέματα από τον κόσμο της πληροφορικής βρίσκεται στα σκαριά και έρχεται να μας γνωρίσει την ιστορία τον υπολογιστών ,την εξέλιξη τους και να μας αποδείξει πως το μέλλον ανήκει στην ψηφιακή τεχνολογία.

Κάνοντας μια μικρή αναδρομή στην τεχνολογική ιστορία διαπιστώνουμε πως στην πληροφορική η ραγδαία διάδοση των υπολογιστών οδήγησε και οδηγεί τους κατασκευαστές να εξελίσσουν συνεχώς τα προϊόντα τους και να παρουσιάζουν πολύ συχνά νέες συσκευές.

Το γεγονός αυτό θέτει πολύ γρήγορα τις συσκευές στο χρονοντούλαπο της ιστορίας της πληροφορικής και μας επιτρέπει να θεωρούμε μουσειακό είδος αντικείμενα που παροπλίζονται πολύ γρήγορα εξαιτίας της ταχύτατης ανάπτυξης της.

Όλες οι παραπάνω διαπιστώσεις γέννησαν την ιδέα για να συγκεντρώσουμε σε έναν χώρο το παρελθόν ,το παρόν και το μέλλον της τεχνολογίας στο οποίο θα εκτίθενται συσκευές και προγράμματα από τον κόσμο της πληροφορικής και την εξέλιξη τους μέσα στις τελευταίες δεκαετίες.

Αυτόν τον χώρο διαχειρίζεται μια ομάδα από άτομα με όραμα, πίστη στους στόχους της και με την πεποίθηση πως η γνώση πρέπει να μοιράζεται και κυρίως να είναι ελεύθερη σε όλο το κοινωνικό σύνολο.

Το μουσείο απευθύνεται σε οποιοδήποτε άτομο θέλει να γνωρίσει την ιστορία της πληροφορικής και να μάθει πως φθάσαμε στην σημερινή τεχνολογία.

Το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής έχει στην κατοχή του υπολογιστικά συστήματα που χρονολογικά ξεκινούν από την δεκαετία του ʼ80 μια εποχή που αποτέλεσε την απαρχή της έννοιας του προσωπικού υπολογιστή (pc) και χάρη στην μεγάλη αποδοχή και την υποστήριξη του κοινού ,η συλλογή συνεχώς διευρύνεται και καλύπτει όλο και περισσότερους τομείς της πληροφορικής.

Το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής δέχεται οποιαδήποτε προσφορά αντικειμένου της πληροφορικής για τον εμπλουτισμό της έκθεσης και στους δωρητές παρέχει ειδικό έγγραφο για την αναγνώριση της προσφοράς του.

Εάν καποιο από τα μέλη της ιστοσελίδας retromaniax επιθυμεί να προσφέρει οποιοδήποτε αντικείμενο μπορει να επικοινωνήσει στην διεύθυνση info@elmp.gr

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ηλεκτρονική σελίδα http://www.elmp.gr

Το Μουσείο βρίσκεται κάτω από την σκέπη ενός οργανισμού μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα του Ιδρύματος Πληροφορικής που συστήνεται με πολλές ομολογουμένως δυσκολίες εξαιτίας της γραφειοκρατίας και τις δυσκαμψίας του κρατικού μηχανισμού

Όμως σε όλη την προσπάθεια οι μεγαλύτεροι αρωγοί στο εγχείρημα μας ,είναι όλοι οι άνθρωποι που απλόχερα δέχτηκαν να μας υποστηρίξουν και τους ευχαριστούμε θερμά για αυτό.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του retromaniax για την υποστήριξη και την άδεια τους για την συγκεκριμένη ανάρτηση στο forum.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύχομαι καλή επιτυχία ... αν και με προλάβατε μιας και σκεφτόμουν στο μέλλον κάτι αντίστοιχο ;)

Είχα φτιάξει και ένα βιντεάκι που όλο τυχαίως το πόσταρα και εδώ 1 μέρα μετά από αυτό το ποστ σας εδώ (Βέβαια είχα αναφερθεί γι'αυτό το στόχο μου πολύ παλιότερα και σε άλλα forum του χώρου).

Fotis_kfor είπε:
Μιας και η συλλογή μου αναβαθμίστηκε λιγάκι σε σχέση με την προηγούμενη φορά, είπα να κάνω ένα πρόχειρο βιντεάκι να το μοιραστώ μαζί σας. Enjoy... :D
http://www.dailymotion.com/video/xdagnc_my-retro-computers-consoles-collect_tech
Λοιπόν, εύχομαι και πάλι καλή επιτυχία... και εις ανώτερα, άντε να δούμε και το μουσείο live από κοντά!

Keep Retro !!!
 
Μόνο ιντερνετική είναι η παρουσία του;
 
Τα παιδια ψαχνουν τροπο να το στεγασουν. Δυστυχως τετοια πραγματα θελουν μια κρατικη ομπρελα. Ας ελπισουμε οτι η προσπαθεια τους θα ευοδοθει.

Προτιμω να παω τα πιτσιρικια σε μια εκθεση να δουν Oric, Bit90 και Newbrain απο το να τα τραβαω σε χωρους με "φρουτα και περιπτυξεις" (τα οποια events εξασφαλιζουν παντα κρατικες χορηγιες...τι να πεις...)
 
Ενδιαφέρον ελληνικό site !

Το συγκεκριμένο site αποτελεί μια πολύ καλή ελληνική πρωτοβουλία νομίζω. Όσοι θέλετε το επισκέπτεστε.

http://www.elmp.gr/index.html

Δεν ήξερα που να το ανοίξω το θέμα :) . Αν πρέπει να βρίσκεται κάπου αλλού παρακαλώ να μετακινηθεί.
 
συγχαρητήρια για την ιδέα αλλά και για την υλοποίηση της!

Βέβαια οι περισσότεροι εδώ ως συλλέκτες έχουν ένα μικρό μουσείο σπίτι τους :)
 
πολύ καλή η ιδέα και εύχομαι να περπατήσει, σκέφτομαι να συνεισφέρω και εγώ στο έργο σας, ίδιαίτερα δε αν ξεκαθαρίσει το νομικό πλαίσιο :)

θα ήθελα και πολύ να δω τον φυσικό χώρο έκθεσης, αν ενδιαφέρονται και άλλοι retromaniax να κανονίσουμε επίσκεψη

Παρατηρήσεις/προτάσεις

-αυτό το checkpc θα προτιμούσα να μην υπήρχε, δεν ξέρω αν είναι δωρητές αλλά καλό θα ήταν να μην υπήρχε στις φωτογραφίες των εκθεμάτων αλλά στη λίστα των δωρητών.

-οι φώτο μου φάνηκαν κάπως φτωχές και μικρής ανάλυσης. Νομίζω πως με την σωστή φωτογράφηση αναδεικνύεις πολύ καλύτερα τα εκθέματα και κρατάς το ενδιαφέρον του κόσμου.

-λείπουν πληροφορίες στα εκθέματα, πέντε λόγια για την ιστορία του, πόσα κομμάτια κυκλοφόρησαν, τιμή, σπανιότητα, κάποια ίσως στοιχεία για τον ρόλο που έπαιξε στην ελλάδα κλπ κλπ

-ίσως θα ήταν καλύτερα να εκτίθενται τα πιο σημαντικά κομμάτια από κάθε γενιά και όχι πχ ένα 3,5'' pc drive του 1996

-θα ήταν πολύ καλή η παρουσίαση μέσω ενός timeline έτσι ώστε οι ενδιαφερόμενοι να τοποθετούν εύκολα χρονικά τα εκθέματα

αυτά ελπίζω να μην σας έπιασα απο τα μούτρα :)

καλή επιτυχία
 
Καλημέρα σας ,

 


ευχαριστούμε πολύ για τις παρατηρήσεις , οι οποίες είναι όλες δεκτές και μέσα από αυτήν την διαδικασία μπορούμε να βελτιώσουμε τις ατέλειες και τα τυχόν λάθη.


 


παρακάτω θα σας διευκρινίσουμε κάποια πράγματα για να έχετε και εσείς μια πιο ορθή εικόνα.


 


Παρατηρήσεις/προτάσεις


-αυτό το checkpc θα προτιμούσα να μην υπήρχε, δεν ξέρω αν είναι δωρητές αλλά καλό θα ήταν να μην υπήρχε στις φωτογραφίες των εκθεμάτων αλλά στη λίστα των δωρητών.

 





-οι φώτο μου φάνηκαν κάπως φτωχές και μικρής ανάλυσης. Νομίζω πως με την σωστή φωτογράφηση αναδεικνύεις πολύ καλύτερα τα εκθέματα και κρατάς το ενδιαφέρον του κόσμου.

 


Το όνομα checkpc αποτελούσε τον αρχικό ιστότοπο που είχε φιλοξενηθεί η σελίδα του μουσείου και για αυτό η φωτογραφίες έχουν ως φόντο αυτή την λέξη , βρισκόμαστε σε διαδικασία να υπάρξει νέα και καλύτερη φωτογράφιση των σημαντικότερων συστημάτων





-λείπουν πληροφορίες στα εκθέματα, πέντε λόγια για την ιστορία του, πόσα κομμάτια κυκλοφόρησαν, τιμή, σπανιότητα, κάποια ίσως στοιχεία για τον ρόλο που έπαιξε στην ελλάδα κλπ κλπ

 


Είναι κάτι το οποίο έχει σχεδιαστεί να γίνει ,δεν έγινε ακόμη και ορθώς μας το παρατηρείται. Σας προτείνουμε εάν θέλετε να μας στείλετε εσείς κάποιο κείμενο-α με πληροφορίες που πιθανώς να έχετε. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

 


-ίσως θα ήταν καλύτερα να εκτίθενται τα πιο σημαντικά κομμάτια από κάθε γενιά και όχι πχ ένα 3,5'' pc drive του 1996

 





-θα ήταν πολύ καλή η παρουσίαση μέσω ενός timeline έτσι ώστε οι ενδιαφερόμενοι να τοποθετούν εύκολα χρονικά τα εκθέματα

 


Αυτήν την περίοδο αναμένουμε σημαντικές προσφορές αντικειμένων τα οποία θα εμπλουτίσουν την συλλογή του μουσείου και εξαιτίας αυτού θα αλλάξει ριζικά και η ηλεκτρονική παρουσίαση.








σας ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη

 


Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

 

 


e-mail επικοινωνίας : info@elmp.gr

 

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελληνικό μουσείο πληροφορικής!

[μεταφορα θεματος]

Παίδες,αυτό το έχετε υπόψιν σας ή όχι;

Φαίνεται ενδιαφέρουσα είδηση νομίζω! ;)
 
Αμε, έχω ανεβάσει και άρθρο εκεί πέρα:Ρ
 
LOL η παρουσιάση του QL ήταν .... ασχολείαστη
 
Είδα πειρατική κασέτα, είδα πειρατική κασέτα! :p
 
Intersonic αν ειδα καλα. Ο επιμενων Ελληνικα :)
 
Παντως δεν φαινεται να εχει πολλα πραγματα σε λειτουργικη κατασταση. Και ετσι οπως ειναι στοιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο, κατι σε κατακομβη μου θυμιζει και οχι σε μουσειο. Ειναι λιγο καταθλιπτικη η εικονα.

Ok, δεν ειπαμε να γινει και Bletchley Park, αλλα ας τα περασουν ενα ξεσκονοπανο και να βαλουν και 10 οθονες να δουλευουν.

 
freaktmp είπε:
Παντως δεν φαινεται να εχει πολλα πραγματα σε λειτουργικη κατασταση. Και ετσι οπως ειναι στοιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο, κατι σε κατακομβη μου θυμιζει και οχι σε μουσειο. Ειναι λιγο καταθλιπτικη η εικονα.
Ok, δεν ειπαμε να γινει και Bletchley Park, αλλα ας τα περασουν ενα ξεσκονοπανο και να βαλουν και 10 οθονες να δουλευουν.
Οντως!Τα πιο πολλα μηχανηματα ειναι κιτρινισμενα,χωρις ιδιαιτερη αξια (generic wintel pc's).Aσε που πολλα μελη του retromaniax εχουν 10 φορες καλυτερη συλλογη απο το αυτο το "μουσειο" που την εκαναν μονοι τους με μερακι,ψαξιμο και χρημα,χωρις να βασιζονται σε δωρεες...εδω ακομη και εγω εχω μια καλουτσικη συλλογη (δεδομενου του ελαχιστου χωρου που διαθετω)
 
Yπαρχει ομως χαωδης διαφορα μεταξυ του "εχω ενα καρο μηχανηματα" και "εκθετω οσο μπορω αξιοπρεπως ενα καρο μηχανηματα".

Το πιο ευκολο ειναι να εχεις ρετρο μηχανηματα στη κατοχη σου.

Επισης ευκολο να σου δωσει ο ξαδερφος τα κλειδια του ξενοικιαστου υπογειου για το Σαββατοκυριακο, να δανειστεις τραπεζια απο τη γειτονια, να βαλεις και γαρουφαλενια τραπεζομαντηλα απο τη λαικη, να χωσεις μερικα μασινια επανω και να ερθουν 14 ατομα να το δουν.

Η μαγκια ειναι ειτε να κανεις μια προσπαθεια ευρωπαικων προδιαγραφων (που θελει φραγκα) ειτε μια μονιμη εκθεση στα κυβικα σου οπως ο φιλτατος εκει. Παρολα τα προβληματα που μπορει να παρουσιαζει η φαση (μην ξεχναμε οτι φαινεται πως ειναι μοναχος του!) προσωπικα του βγαζω το καπελο.
 
Δεν θεωρω κατι ιδιαιτερο το μουσειο του γιατι:

α) αποκτα πανευκολα τα μηχανηματα αφου του τα χαριζουν

β) οταν εκθετεις κατι προσπαθεις να ειναι οσο καλυτερο γινεται..ετσι πχ φτιαχνεις λιγο retrobright και ασπριζεις τα κιτρινισμενα μηχανηματα και δεν τα βαζεις ετσι χαλια,κανεις λιγο ξεσκονισμα κλπ

Αλλωστε ο καθενας που εχει χωρο θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο..Προσωπικα δεν με νοιαζει αν καποιος εκθετει κατι δανειζομενος χωρους,τραπεζια κλπ απο την στιγμη που το κανει με κεφι,μερακι και καλη διαθεση χωρις να περιμενει καμμια κρατικη αναγνωριση
 
angel_grig είπε:
Αλλωστε ο καθενας που εχει χωρο θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο..
Αν αναλογιστείς ότι το 99,99999999% των κατοίκων των ελληνικών πόλεων

μένει σε τρύπες και έχει τα μηχανήματά του σε κλεισμένα μπαλκόνια

(πρώην "ημιυπαίθριους") ο "καθένας" που λες

είναι σαν τον καθένα οδηγό Aston Martin ή Ferrari π.χ. στην Ελλάδα .

Τόσο πολλοί ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα