Εμφάνιση ρετρό παιχνιδιών σε ελληνικές ταινίες και σειρές

El_Greco_Fanatic είπε:
Spirtouli σε ευχαριστώ πολύ, ότι μπορεί ο καθένας προσφέρει #)
Κατερίνα είναι και αυτά παιχνίδια που κυκλοφορούσαν στην ελληνική αγορά το 70 επομένως μπορούμε να τα ταυτοποιησουμε σωστά? #)

Ας ταυτοποιησουμε κ πάλι τα robot κ τα υπόλοιπα ίσως αργότερα

Κατερίνα αυτό που βλέπω εγώ στη φωτογραφία (από την σειρά κάθε κατεργάρης στον πάγκο του) λέγετε MANIAC MOONERS στην Αμερική περίπου το 82 ήταν πασίγνωστος τον κολλούσαμε στο παράθυρο του αυτοκινήτου γιατί είχε μια βεντούζα στην πλάτη του κ όταν ο πατέρες μου σταματούσαμε στο φανάρι πίεζα την φούσκα και ο Μανιακός κατέβαζε τα παντελόνι, τότε το βλέπαμε πολύ αστείο τι να πω #) :eek:

pardalotzatziki και El_Greco_Fanatic αφου ηδη ξεκινησατε να ταυτοποιειτε κι αυτα τα παιχνιδια,μπορειτε να συνεχισετε!θα προσθεσω κι άλλα screenshots απο βιντεο του ΕΟΑ

ευχαριστουμε πολυ και παλι για τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες!!!

Οι Αμερικανοι εδωσαν το καταλληλο ονομα στη φιγουρα αυτη:"Μανιακος" :D

Το ελεφαντακι που ειδαμε στην ταινια "η αρχοντισσα και ο αλητης" εμφανιζεται και σε βιντεο του ΕΟΑ

79.JPG

77.JPG
 
Κατερίνα μου έβαλλες εύκολα αυτήν την φορά, τα ελεφαντάκια που βρήκες στην ταινία η αρχόντισσα και ο αλήτης κ από το βίντεο του EPA είναι διαφορετικά ..

Ας δούμε πρώτα από την αρχόντισσα :)

Ο Santa και το ελεφαντάκι είναι γιαπωνέζικα από Alps η σειρά λέγετε Mambo έχει πάρα πολλά διαφορετικά μοντέλα κ όλα παίζουν ντραμς αν κ δεν βλέπουμε σε όλα τα κουτιά να αναγράφουν το όνομα Mambo ανήκουν στην ίδια σειρά ..έχω ένα πάριο κ ένα clown από την σειρά Mambo της Alps

attachment.php


Και από το βίντεο του EPA το ελεφαντάκι κ αυτό είναι γιαπωνέζικο, επίσης η σειρά λέγετε Mambo αλλά από διαφορετική εταιρία με αρκετές παραλλαγές στα μοντέλα που έχει, προσωπικά μου αρέσει αυτό περισσότερο από αυτο της Alps

attachment.php


Δεν αποκαλύπτω την εταιρία ακόμα γιατί ενώ έψαχνα για φωτογραφία έπεσα σε ανοιχτό πλειστηριασμού κ καταλαβαίνετε το κομμάτι είναι πάρα πολύ σπάνιο κ θέλω δοκιμάσω την τύχη μου :diablotin: :wait2: :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε και παλι El_Greco_Fanatic!!!εγω που δεν εχω ιδεα νομιζα οτι ηταν της ιδιας εταιριας #)

καλη επιτυχια στον πλειστηριασμο :)

αφου αυτη η ταυτοποιηση ηταν ευκολη για σενα για να δουμε τα παιχνιδια στην ταινια "ψυχη και σαρκα"

καθαροτερες φωτο

attachment.php
attachment.php
attachment.php


δυστυχως ο αρκουδακος ηταν λιγο "ζορικος" και δε μπορεσα να βγαλω καθαροτερο screenshot

Εχω την εντυπωση οτι ο αρκουδακος,ο μεγαλος λουτρινος σκυλος και το λουτρινο λιονταρακι ή σκαντζοχοιρακι ειναι της el greco
 
Εγω δεν θα πώ για τα κουκλάκια, :xm: αλλα για την παιδικη κουνια που ειναι στην τριτη φωτογραφια...

Ειχα και εγω μια σε κοκκινο χρωμα και στο καθισμα της, η πλατη ειχε το σχεδιο του προσωπου της γατας, επενδυμενου με υλικο απο μαλλι οπως ειναι στα κουκλακια...

Το ασχημο ειναι οτι επειδη μεναμε σε πολυκατοικια και καθως εκανα κουνια, απο την κινηση της κουνιας ακουγοταν ενα ηχος επαναλαμβανομενος στο κατω διαμερισμα και οχι μονο, Ετσι καποια στιγμη μεταφερθηκε στο χωριο οπου και μετα εχαθει... Τι μου θυμησες παλι Katerina...AAXXX.. :cry:
 
δυο ακομη στιγμιοτυπα απ τη σειρα "Αχ Ελενη" ,δε θυμαμαι γιατι δεν τα ειχα βαλει τοτε..

ax5.JPG

ax4.JPG
 
σαν να ψιλοβρηκα τι μου θυμιζει το κουτι της κουκλας,η κουκλα μοιαζει παρα πολυ με τις 2 απ τις 3 κουκλες που ειδαμε στην ταινια "Ο παραμυθας"

Clip1.jpg

εδω φαινεται καλυτερα το αεροπλανακι που κραταει ο μικρος

Clip2.jpgτελικα δεν κρατηθηκα κι εβαλα μεγαλυτερη φωτο με τα δυο λουτρινα σκυλακια + μια ακομη κουκλα :flower:
 
στη σειρα "Λωξαντρα"

lox01.JPG

παρομοια κουκλα-μωρο ειδαμε και στην ταινια "ερωτικος παροξυσμος" (κοντινοτερα στιγμιοτυπα εδω)

lox1.JPG

lox02.JPG

lox.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nasospakos είπε:
μόλις είδα κάποιες φιγούρες Captain Planet and the Planeteers σε ξένη ταινία. Πιάνει;
To θέμα είναι για ελληνικές ταινίες και σειρές οπότε δεν πιάνει :flower:

Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε ένα αντίστοιχο για ρετρό παιχνίδια γνωστά στην Ελλάδα σε ξένες ταινίες.
 
Kambia είπε:
To θέμα είναι για ελληνικές ταινίες και σειρές οπότε δεν πιάνει :flower: Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε ένα αντίστοιχο για ρετρό παιχνίδια γνωστά στην Ελλάδα σε ξένες ταινίες.
έγινε! Ευχαριστώ Kambia!
 
παιχνιδια στη βιντεοταινια "επαγγελματιας οπαδος",τα ειχε βρει η spirtoulis:)

ep5.JPG

ep4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κουκλα στην ταινια "οι φτωχοδιαβολοι"

attachment.php
 
katerinak είπε:
λιγα ακομη παιχνιδια απ τη σειρα "το κοριτσι απ το ποταμι"Προβολή συνημμένου 92164Προβολή συνημμένου 92165Προβολή συνημμένου 92166στην τελευταια φωτογραφια μοιαζει με ρομποτακι αυτο που βλεπουμε
Πρόκειται για το διαστημόπλοιο 3536 Playmobil (Playmospace)!

3536.jpg
 
Dr. SLUMP είπε:
Πρόκειται για το διαστημόπλοιο 3536 Playmobil (Playmospace)!
Προβολή συνημμένου 92167
ευχαριστω Dr.SLUMP!! ουτε που πηγαινε το μυαλο μου στα playmobil#) τωρα που βλεπω τη φωτογραφια που προσθεσες μου φαινεται οτι ο Σταυρος ειχε φτιαξει ενα διοραμα με το διαστημοπλοιο αυτο

το βρηκα !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς! Δεν είναι πανέμορφο; :)

Τώρα επίσης μου ήρθε φλασιά, κάποια σειρά του Mega 1990-91 κάπου, σε ένα παιδικό δωμάτιο πολλά Transformers και Masters of the Universe!
 
Dr. SLUMP είπε:
Ακριβώς! Δεν είναι πανέμορφο; :)
Τώρα επίσης μου ήρθε φλασιά, κάποια σειρά του Mega 1990-91 κάπου, σε ένα παιδικό δωμάτιο πολλά Transformers και Masters of the Universe!
ειναι πολυυυυυυυ ομορφο :)

Δεν εχω ιδεα για το ποια μπορει να ειναι η σειρα που λες,το μονο σιγουρο ειναι οτι το MEGA δεν την ανεβασε στο καναλι του..αλλιως θα ειχα προσθεσει τα παιχνιδια
 
katerinak είπε:
Εκτος απο το scramble και τον γνωστο κυβο.......νομιζω οτι στo ραφι ειναι ενα....super domino????

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?476-Super-Domino

Επισης το Playmospace 3509 στο ραφι...του λειπει κομματι, ο κοκκινος προωθητηρας
 
Πίσω
Μπλουζα