Εμφάνιση ρετρό παιχνιδιών σε ελληνικές ταινίες και σειρές

El_Greco_Fanatic είπε:
Κατερίνα η Sylvanian families έχει αμέτρητες διαφορετικές οικογένειες από όλα τα ζώα και πουλιά, ενώ η Hedgehog Family είναι μόνο σκαντοχερακια!! Παρεμπιπτόντως η κόρη μου έχει τρέλα με Sylvanian families κ απ ότι καταλαβαίνεις έχουμε και από αυτά!!! Άστα έχουμε χάσει τον έλεγχο :p :eek:
ευχαριστουμε El_Greco_Fanatic:)

κατι ξερει η μικρη :)

η ποικιλια ενθουσιαζει μικρους και μεγαλους,αν δεν κανω λαθος η Sylvanian families εχει και ζωακια-μωρακια με ολη την προικα τους

Στη σειρα "Ο Πετρος και τα κοριτσια του" φαινονται:

1.φιγουρα-αεροπλανο (δεν ξερω αν ειναι της El greco ή της Hasbro) και η λαμπαδα(διαφημιση στο 2ο βιντεο)

2.επιτραπεζιο Trivial pursuit της Hasbro

3.επιτραπεζιο scrabble

4.σκυλακι GO-GO της El greco

5.κουκλα Dolibaby της Mattel
 
katerinak είπε:
Στη σειρα "Βαρβαροτητες"σφηνοτουβλακια

attachment.php
attachment.php
attachment.php
Δεν ξερω αν αναφερθηκαν, αριστερα βλεπουμε ενα μαυρο Taiyo Turbo fast traxx

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?7467-Taiyo-%D4%E7%EB%E5%EA%E1%F4%E5%F5%E8%F5%ED%FC%EC%E5%ED%EF-6%D76

Και δεξια το ρομποτακι Magic Mike(λειπουν τα χερια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε pardalotzatziki,δεν ειχε γινει η ταυτοποιηση τους! γραφω για μια ακομη φορα οτι ειναι πολλα τα παιχνιδια που αναζητουν την ταυτοτητα τους

απ οτι ειδα,στο λινκ που παρεθεσες, η mytinyworld προσθεσε τη φωτογραφια ενος μαυρου Taiyo Turbo fast που μοιαζει πολυ μ αυτο που φαινεται στη σειρα
 
Πληθωρα παιχνιδιων στην ταινια "Ενωνει ο πονος δυο καρδιες"/"Μονο για σενα"

επειδη ειναι παρα πολλες οι φωτογραφιες ενδεικτικα θα προσθεσω 5-6,τις υπολοιπες θα τις βρειτε προς το τελος του αλμπουμ27 και στο αλμπουμ28

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
katerinak είπε:
ευχαριστουμε pardalotzatziki,δεν ειχε γινει η ταυτοποιηση τους! γραφω για μια ακομη φορα οτι ειναι πολλα τα παιχνιδια που αναζητουν την ταυτοτητα τους
απ οτι ειδα,στο λινκ που παρεθεσες, η mytinyworld προσθεσε τη φωτογραφια ενος μαυρου Taiyo Turbo fast που μοιαζει πολυ μ αυτο που φαινεται στη σειρα
Ειναι το ιδιο...
 
Σε κάτι σειρες στο history channel φωνάζουν κάποιους toys experts. Σίγουρα θα μας χρειαζόταν και ένας εδώ για να μας κατατοπίσει. :)
 
Κατερίνα ,,,με μια γρήγορη ματιά γιατί δεν έχω πολύ χρόνο αυτήν την στιγμή για να βρω πληροφορίες και για μερικά ακόμα παιχνίδια που αναγνώρισα , ας μιλήσουμε λοιπόν για τα 2 ρομπότ που ενφανιζοντε στην ταινία (Ενώνει ο πόνος δυο καρδιές/ μόνο για σένα) , να αναφέρω ότι γνωρίζω τα συγκεκριμένα κομμάτια και μάλιστα διαθέτω το ένα χωρίς την συσκευασία άλλα δεν με πειράζει

Λοιπόν εδώ είναι Astronaut (Rosko) από (Tin Toy Made in Japan 1960) σε δυο διαφορετικά χρώματα κ την συσκευασία ακριβώς την ίδια με αυτήν που κρατά ο Καρράς? Δεν είμαι σίγουρος για το επώνυμο!

attachment.php


Ο κόκκινος Astronaut είναι σαν κ αυτών που ανέφερα ότι έχω από Tin Toy, (Για να μην μπερδευτούμε δεν μιλώ για την επανέκδοση του 1990)

Εχω 6 κομμάτια από Tin Toy αλλά το αγαπημένο μου είναι ο Robby ,, συνολικά διαθέτω 28 robot και μόνο 9 με κουτιά :cry: από 1980 και πριν ολα!

Όπως καταλαβαίνεις Κατερίνα δεν έχω μόνο τρέλα με Σπιρτούληδες και el greco ,,έχω και με Gi Joe 12ʼʼ Action Figure και εννοώ από 1970 και πριν, έχω μερικούς από Hasbro κ μερικούς από Estrela ( Falcon ) επίσης με playmobil από Trol ,Geobra, κ Lyra, με πλαστικά και τσίγκινα κουρδιστά παιχνίδια από Japan κ Hong Kong κ φυσικά πλαστικά στρατιωτάκια και για να γίνω πιο συγκεκριμένος με ινδιάνους και καουμπόηδες , άλλα προς το παρόν κρατιέμαι και δεν τα εμφανίζω γιατί έχω κάτι στο μυαλό μου να υλοποιήσω κ τότε θα δουν το φώς #)

Το επόμενο είναι αυτό που κοιτάζει ο πιτσιρικάς το οποίο δεν έχω ακόμα καταφέρει να το εντοπίσω σε όχι "τσουχτερή" τιμή :p και μιλάμε για τον κύριο Television Spaceman made in Japan 1961 από την Alps, σημειωτέων ότι η Alps έχει και αυτή καταπληκτικά Robot …Από Alps έχω τον Rocket Man χωρίς κουτί και τον Space Explorer με κουτί :)

Φωτογραφία για να τα δείτε και πως είναι αυτό από την ταινία

attachment.php


attachment.php


ΥΓ : Κατερίνα ένα είναι το σίγουρο με αυτά που πας και ανακαλύπτεις στης ταινίες θα με καταντήσεις καρδιακό τον άνθρωπο δεν το αντέχουν τα ματιά μου τόσο υλικό, ιδικά τα λούτρινα ζωάκια του 60 κ 70:banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστουμε πολυ Εl greco fanatic! :bow: Καμμια ελπιδα να δουμε την συλλογη σου με τα Γιαπωνεζικα ρομποτ υπαρχει???
 
El_Greco_Fanatic σ ευχαριστουμε πολυ και παλι!!!

ειχα υποψιαστει οτι το ρομποτ που εβλεπε ο μικρος στη βιτρινα δεν ειχε καμμια σχεση μ αυτο που υπηρχε στο κουτι που κρατουσε ο Κωστας Καρρας αλλά δε φανταζομουν ποτε οτι θα ειχαμε τη δυνατοτητα να δουμε φωτο με το παιχνιδι :bow: :bow: :bow:

Συνεχιζεις να μας εκπλησσεις ευχαριστα,δεν περιμενα οτι θα ειχες στη συλλογη σου κι αυτες τις φιγουρες :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

El_Greco_Fanatic είπε:
ΥΓ : Κατερίνα ένα είναι το σίγουρο με αυτά που πας και ανακαλύπτεις στης ταινίες θα με καταντήσεις καρδιακό τον άνθρωπο δεν το αντέχουν τα ματιά μου τόσο υλικό, ιδικά τα λούτρινα ζωάκια του 60 κ 70:banghead:
αφου τα βρισκω να μην τα προσθεσω; ;)

επρεπε να προειδοποιησω πρωτα για να παρθουν προληπτικα μετρα μην εχουμε λιποθυμιες ..

Δεν ειναι μονο τα λουτρινα (εχω την υποψια οτι ο λουτρινος σκυλος ειναι της αγαπημενης μας εταιριας el greco,σαν να βλεπω και το διαβατηριο του) ειναι και οι κουκλες..

με την ευκαιρια: αυτο το κουτι της κουκλας κατι μου θυμιζει,σαν να το εχουμε ξαναδει καπου..

attachment.php
 
Σε ευχαριστώ πολύ angel_grig …θα σε απογοητεύσω λίγο αλλά επειδή έχω στο μυαλό μου ένα project για το προσεχές μέλλον με πολλά από τα παιχνίδια που συλλέξαμε τα τελευταία 10 χρόνια κ δεν τα έχω εμφανίσει πουθενά, οπότε προτιμώ να μην ανεβάσω φωτογραφίες μέχρι να πραγματοποιήσω αυτό που σκέφτομαι :sealed:

Κατερίνα φυσικά ο σκύλος είναι el Greco και όχι μόνο ο σκύλος. Ο πάριος επίσης και άλλα πολλά που φαίνονται στο βάθος . Είναι αρκετά δύσκολο να βρω φωτογραφίες από internet σε ότι αφορά el greco πριν 80ʼς

Επομένως πάμε στα τύφλα με κάποια από αυτά #)
 
El greco fanatic Με εκπλήσει το εύρος των γνώσεων σου. Συγχαρητήρια. Κaterinak η κούκλα μήπως είναι el greco?
 
El_Greco_Fanatic είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ angel_grig …θα σε απογοητεύσω λίγο αλλά επειδή έχω στο μυαλό μου ένα project για το προσεχές μέλλον με πολλά από τα παιχνίδια που συλλέξαμε τα τελευταία 10 χρόνια κ δεν τα έχω εμφανίσει πουθενά, οπότε προτιμώ να μην ανεβάσω φωτογραφίες μέχρι να πραγματοποιήσω αυτό που σκέφτομαι :sealed:
Κατερίνα φυσικά ο σκύλος είναι el Greco και όχι μόνο ο σκύλος. Ο πάριος επίσης και άλλα πολλά που φαίνονται στο βάθος . Είναι αρκετά δύσκολο να βρω φωτογραφίες από internet σε ότι αφορά el greco πριν 80ʼς

Επομένως πάμε στα τύφλα με κάποια από αυτά #)
ευχαριστουμε και παλι El_Greco_Fanatic!!! με το καλο να πραγματοποιησεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου :)

spirtoulis είπε:
El greco fanatic Με εκπλήσει το εύρος των γνώσεων σου. Συγχαρητήρια. Κaterinak η κούκλα μήπως είναι el greco?
spirtouli δε βαζω το χερι μου στη φωτια αλλά ειναι πολυ πιθανο,καπου την εχω ξαναδει ή αυτη ή το κουτι της

Οι παρακατω φωτογραφιες με τα ρομποτακια ειναι απ το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο (ευτυχως που φροντισα να κρατησω screenshots απ το βιντεακι)

 


78.JPG

 




60.JPG

64.JPG

65.JPG

75.JPG
 
Στο έπος μάθε παιδί μου μπάσκετ στο 1.080.49 και μετά εμφανίζεται ένα μαϊμουδάκι στα ράφια του σπιτιού του Τσάκωνα.
 
spirtoulis είπε:
Στο έπος μάθε παιδί μου μπάσκετ στο 1.080.49 και μετά εμφανίζεται ένα μαϊμουδάκι στα ράφια του σπιτιού του Τσάκωνα.
spirtouli αυτο εδω εννοεις;

mat4.JPG

επισης φαινεται και μια πανινη κουκλα

mat1.JPG

mat2.JPG
 
Ναι Katerinak, ευχαριστώ πολύ που ανέρτησες φωτογραφίες. Νομίζω ότι στο κάτω ράφι φαίνεται και ένα κίτρινο Και ένα κόκκινο αυτοκινητάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Οι παρακατω φωτογραφιες με τα ρομποτακια ειναι απ το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο (ευτυχως που φροντισα να κρατησω screenshots απ το βιντεακι) 


Προβολή συνημμένου 91224Προβολή συνημμένου 91225Προβολή συνημμένου 91226


 


Το κιτρινο αυτοκινητακι μηπως ειναι αυτο? Αλλα δεν βλεπω να εχει κεραια...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24272-%CC%E9%EA%F1%DD%F2-%E1%ED%E1%F0%DC%ED%F4%E5%F7%E5%F2-%E5%EA%F0%EB%DE%EE%E5%E9%F2
 
spirtoulis είπε:
Ναι Katerinak, ευχαριστώ πολύ που ανέρτησες φωτογραφίες. Νομίζω ότι στο κάτω ράφι φαίνεται και ένα κίτρινο Και ένα κόκκινο αυτοκινητάκι.
ναι spirtouli φαινονται και δυο αυτοκινητακια :)

pardalotzatziki είπε:
Το κιτρινο αυτοκινητακι μηπως ειναι αυτο? Αλλα δεν βλεπω να εχει κεραια...http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24272-%CC%E9%EA%F1%DD%F2-%E1%ED%E1%F0%DC%ED%F4%E5%F7%E5%F2-%E5%EA%F0%EB%DE%EE%E5%E9%F2
pardalotzatziki δεν ξερω αν ειναι αυτο παντως δε χρειαζοταν να μπεις στον κοπο να ψαξεις να το ταυτοποιησεις αφου οι φωτογραφιες ειναι απο βιντεο του ΕΟΑ κι οχι απο ελληνικες ταινιες/σειρες(αυτα τα παιχνιδια ψαχνουμε να ταυτοποιησουμε).

Τις φωτο τις προσθεσα επειδη εχουν τα ρομποτακια :)
 
katerinak είπε:
pardalotzatziki δεν ξερω αν ειναι αυτο παντως δε χρειαζοταν να μπεις στον κοπο να ψαξεις να το ταυτοποιησεις αφου οι φωτογραφιες ειναι απο βιντεο του ΕΟΑ κι οχι απο ελληνικες ταινιες/σειρες(αυτα τα παιχνιδια ψαχνουμε να ταυτοποιησουμε).

Τις φωτο τις προσθεσα επειδη εχουν τα ρομποτακια :)
Τωρα το λες? Ξερεις ποσο κουραστικα ειναι 3 κλικ?

Ειμαι πτωμα... :p
 
pardalotzatziki είπε:
Τωρα το λες? Ξερεις ποσο κουραστικα ειναι 3 κλικ?Ειμαι πτωμα... :p
:D

στη σειρα "καθε κατεργαρης στον παγκο του"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


η κουκλιτσα στο ροζ κουτι μου "μυριζει" el greco :wait2:
 
spirtoulis είπε:
El greco fanatic Με εκπλήσει το εύρος των γνώσεων σου.
Spirtouli σε ευχαριστώ πολύ, ότι μπορεί ο καθένας προσφέρει #)

Κατερίνα είναι και αυτά παιχνίδια που κυκλοφορούσαν στην ελληνική αγορά το 70 επομένως μπορούμε να τα ταυτοποιησουμε σωστά? #)

Ας ταυτοποιησουμε κ πάλι τα robot κ τα υπόλοιπα ίσως αργότερα

Στην φωτογραφία την πρώτη με τα πολλά παιχνίδια αχνά διακρίνουμε τον Piston Robot από την Horikawa μια ακόμα εταιρία που κυκλοφόρησε τρομερά robot κ πολύ συλλεκτικά πλέον

attachment.php


Στην επομένη βλέπουμε τον Space Explorer πάλι από Horikawa ένα ακόμα από τα παιδικά μου παιχνίδια που δεν θυμόμουν ότι το είχα, Όταν πριν από 3 χρόνια είδα το βίντεο από ΕΟΑ (οπού η Κατερίνα κράτησε για καλή μας τύχη τα screenshots) τότε το θυμήθηκα, βεβαία χρειάστηκε ένας χρόνος ψαξίματος κ την βοήθεια ενός πολύ καλού κ πλέον φίλου από Ιαπωνία για να τον βρούμε, επίσης υπεύθυνος για 2 ακόμα ευρήματα της Horikawa τον Super robot k τον Apollo 2000

attachment.php


Και τελευταία βλέπουμε 2 ακόμα robot αριστερά τον GX7 Robot από την ελληνική εταιρία Solpa, αντίγραφο τις γιαπωνέζικης εταιρίας Yonezawa, η Solpa το κυκλοφόρησε και σε άλλα χρώματα, και δεξιά ο Excavator Robot Made in Japan by Horikawa που ευελπιστώ να το αποκτήσω κάποια στιγμή :)

attachment.php


Εδω βλέπουμε το αυθεντικό GX7 από Yonezawa

attachment.php


Κατερίνα αυτό που βλέπω εγώ στη φωτογραφία (από την σειρά κάθε κατεργάρης στον πάγκο του) λέγετε MANIAC MOONERS στην Αμερική περίπου το 82 ήταν πασίγνωστος τον κολλούσαμε στο παράθυρο του αυτοκινήτου γιατί είχε μια βεντούζα στην πλάτη του κ όταν ο πατέρες μου σταματούσαμε στο φανάρι πίεζα την φούσκα και ο Μανιακός κατέβαζε τα παντελόνι, τότε το βλέπαμε πολύ αστείο τι να πω #) :eek:

Έχω ακόμα αυτόν που σου έδιναν ως δώρο όταν αγόραζες τον κανονικό μια μικρογραφία του 3εκ

Εδώ o 80ʼς

attachment.php


Και ο 90ʼς

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα