Εξωγήινοι

εντάξει απλά τα ελάχιστα μη καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα που είχα έγιναν παρανάλωμα. ωραίος!!! ειλικρινά σε ζηλεύω. έκανα μία εκτενή έρευνα στο μοναστηράκι-Θησείο αλλά δεν ανακάλυψα τπτ δυστυχώς. ούτε ίχνος τους.
 
rkronin είπε:
εντάξει απλά τα ελάχιστα μη καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα που είχα έγιναν παρανάλωμα. ωραίος!!! ειλικρινά σε ζηλεύω. έκανα μία εκτενή έρευνα στο μοναστηράκι-Θησείο αλλά δεν ανακάλυψα τπτ δυστυχώς. ούτε ίχνος τους.
Ευχαριστώ φίλε μου! Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως χρειάζεται υπομονή και επιμονή...κι εγώ έκανα πάρα πολλές επισκέψεις για να πετύχω μια φορά κάποια κομμάτια, και μάλιστα ήμουν αρκετά τυχερός ώστε να πετύχω και χρώματα που δεν είχα!!!
 
μου ήρθε μία περίεργη απορία. αν θυμάμαι καλά οι φιγούρες δεν είναι λαστιχένιες ή κάτι τέτοιο. αυτό σημαίνει πως με το πέρασμα του χρόνου καίγονται?? εννοώ μετά από 10-20 χρόνια θα έχουν καταστραφεί??? οΟο???
 
Όλες οι πλαστικές φιγούρες του 80, σε 30-40 χρόνια θα είναι παρελθόν. Γι'αυτό πρέπει να βγαίνουν πιστές επανεκδόσεις. Ελπίζω να προηγηθεί ψηφιοποίηση (3D scanning) ώστε με rapid prototyping να αναδημιουργούνται ανά πάσα στιγμή.
 
το πλαστικό νομίζω δεν καταστρέφεται ακόμη και αν περάσουν 100 χρόνια. το λάστιχο όμως καίγεται....
 
Μια χαρά καταστρέφεται το PVC από το οποίο είναι φτιαγμένες οι φιγούρες. Αυτά που λένε οι οικολόγοι είναι ότι δεν καταστρέφεται ολοσχερώς (δεν απορροφάται από τη φύση).

Σπουδάζω product design και μαθαίνω με λύπη ότι κανένα από τα παιδικά μας παιχνίδια δεν θα υπάρχει στις επόμενες γενιές, όλα θα ραγίζουν και κάποια στιγμή θα γίνονται κομμάτια :(

Κάπως πιο τυχεροί είναι οι υπολογιστές, αφού το ABS έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά έχει άλλα προβλήματα (π.χ. κιτρίνισμα). Και πάλι, σε καμιά 60ρια χρόνια όλες οι κονσόλες και τα micros θα ραγίσουν μέχρι να μην "αγγίζονται" χωρίς να κομματιαστούν.
 
άρα είναι μάταιο να είσαι συλλεκτης παιχνιδιών OOooOO???
 
ματαιο γιατι ρε παιδια??μιλαμε για κατι που οταν θα γινει αν υπαρχουμε θαμαστε οι πιο πολλοι 70 και!! ελπιζω να χουν βγαλει μεχρι τοτες πανες με he-man kai thundercats να χουμε ενα στυλ!!!
 
wheeled warrior είπε:
ματαιο γιατι ρε παιδια??μιλαμε για κατι που οταν θα γινει αν υπαρχουμε θαμαστε οι πιο πολλοι 70 και!! ελπιζω να χουν βγαλει μεχρι τοτες πανες με he-man kai thundercats να χουμε ενα στυλ!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μαζί με τα εγγόνια μας έ?
 
σιγα μην φορανε τα εγγονια μας πανες βρακακια he-man k thundercats αυτα θα βλεπουν τρισχειροτερες [edited] απο τα σημερινα παιδια!! κ ουτε θα νοιαζοντε για τις συλλογες μας!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμάν!!! Τι λέτε ρε παιδιά!!! Το PVC θα γίνει κομματάκια; Θα τα βάλω σε διάφανη ακρυλική ρητίνη ένα ένα για να ζήσουν!!! Και στο τέλος της διαδρομής θα τα πάρω μαζί μου!!!
 
kingtiger077 είπε:
Αμάν!!! Τι λέτε ρε παιδιά!!! Το PVC θα γίνει κομματάκια; Θα τα βάλω σε διάφανη ακρυλική ρητίνη ένα ένα για να ζήσουν!!! Και στο τέλος της διαδρομής θα τα πάρω μαζί μου!!!
σωστός :) όταν έρθει η ώρα πες μου . την προηγούμενη εβδομάδα έκανα κάτι μονιμοποιήσεις σε ρητίνη για κάτι συλλογές εντόμων όμως. νομίζω όμως πως το καλύτερο είναι να κάνεις μονιμοποίηση σε γυαλί. ακόμη και η ρητίνη με τα χρόνια καίγεται. αυτό πάλι δεν απαγορέυει την καταστροφή της λαστιχένιας φιγούρας στο μονιμοποιημένο υλικό απλά την επιβραδίνει αρκετά :)

όπως είπε και ο φίλτατος παραπάνω όμως μάλλον για εμάς κάνουμε τις συλλογές και όχι για τα παιδιά ή τα εγγονια μας . αυτοί θα μεγαλώσουν με χειρότερα παιχνίδια και από τα σημερινά
 
τέλειες οι φωτογραφίες σας ρε παιδιά. τι κρίμα να τα εχω χάρισει ολα οταν ημουν μικρός :( (( μπράβο σας πάντως. Φίλε kuv παραδέχομαι γνωσεις ;)
 
Arrandus είπε:
Ριξτε μια ματια...
Μια παράκληση στον φίλο Arrandus: Αν μπορείς είτε εσύ είτε όποιος άλλος έχει τα φυλλάδια με τους εξωγήινους και τους τερατομάχους με τα ονόματά τους στα ελληνικά να τα σκανάρει και όχι να τα φωτογραφήσει για να τα εκτυπώσουμε, καθώς έτσι δεν φαίνονται πολύ καθαρά, ευχαριστώ!
 
Πω πω τι μου θυμήσατε! Από μικρός είχα την μανία της συλλογής και είχα μαζέψει πολλές φιγούρες από αυτές στα φακελάκια.

Τα περισσότερα πρέπει να τα έχω ακόμα, αλλά έχω χρόνια να τα δω.

Τα αγαπημένα μου ήταν φυσικά οι τερατομάχοι που νόμιζα ότι τους είχα όλους (τους 28), αλλά τώρα έμαθα ότι είχαν κυκλοφορήσει και άλλοι σε επόμενες σειρές.

Γνωρίζει κάποιος αν είχαν κυκλοφορήσει και άλλες σειρές στην Ελλάδα εκτός από την πρώτη;
 
Στην Ελλάδα φίλε μου απ'όσο γνωρίζω κυκλοφόρησε μόνο η πρώτη σειρά με τους 28...Κρίμα, γιατί αυτό είπα κι εγώ μόλις είδα ότι έχουν κυκλοφορήσει κι άλλες σειρές στο εξωτερικό! Πάντως ακόμα και στη πρώτη σειρά, τα ελληνικά διαφέρουν καθώς είναι μονόχρωμα ενώ στο εξωτερικό π.χ. Αμερική είχαν έντονο χρωματισμό!
 
Για ριξτε μια ματια σε αυτο εδω... :)

Η Τakara τα επανακυκλοφορει!!! :D
 
Ναι όντως η ομοιότητα είναι μεγάλη, προφανώς η Takara έχει βασιστεί στους Τερατομάχους για τον σχεδιασμό των φιγούρων αυτών αλλά με χαλάει που στο στήθος πλέον μπαίνει ένας κύβος ή ζάρι που εκτοξεύεται...

Εντάξει δεν περιμένω να επανακυκλοφορήσουν ακριβώς όπως ήταν τότε αλλά οι αναμνήσεις μένουν!!! Είμαι ρετρομανής τι να κάνω;
 
Καλα μιλαμε για απειρες αναμνησεις!Ακομα και τα παιδια που οι οικογενειες τους δεν ειχαν μεγαλη τσεπη μπορουσαν με λιγα πενηνταρικα να φτιαξουν στρατο και να παιζουν με τις ωρες.Αυτο ηταν και το καλο της υποθεσης.Τα μαζευα ολα και αγαπημενα μου ηταν οι τερατομαχοι.Θυμαμαι οτι οι πρωτοι που ειχα ηταν ο κριμπο ο καρχαριας και ο δαιδαλος ο αετος σε θαλασσι χρωμα.Εμενα παλι η μονοχρωμια τους δε με χαλαγε τα πολυχρωμα της hasbro μου φαινοταν πολυ παρδαλα.Και οι εξωγηινοι οι μικροι ηταν πολυ καλοι και αρκετα καμμενο σε μερικους το ντιζαιν τους θυμαμαι εναν με κεφαλι τσαγιερα,η εναν αλλο με κεφαλι αριθμητικης μηχανης.Μετα ηρθαν οι υπογηινοι κατι μιλιταριστικοι μερμηγκες και τελος οι νιντζα τους οποιους τους βγαλανε για να εκμεταλευτουν το ninja hype της εποχης.
 
εξωγίηνοι τερατομάχοι....τι ειπατε τώρα ρε!!!!:eek::eek::eek::eek::eek:.τους είχα όλους (28 αν θυμάμαι καλά)και τους έβαζα να μαλώνουν με τα playmobil.δυστηχώς τους πέταξε όλους η μάνα μου.και όταν λέμε όλους εννοούμε ΌΛΟΥΣ.κλαψ σνιφ...
 
Πίσω
Μπλουζα