Εξωγήινοι

zombiesquad3 είπε:
Και να σκεφτεί κανείς ότι για τις συγκεκριμένες φιγούρες μιλάμε για τα έτη 1983-1984-1985 έτσι...;;;
Πάντως ψάχνοντας βρήκα το σετ στο ebay και ξεκινάει από 300 ευρώ! Είδα όμως ότι ολόκληρο το σετ είχε κοντά στα 1000 δολάρια όταν βγήκε το 2008 στην 29η επέτειο από την πρώτη έκδοση των Kinnikuman από την Ιαπωνική λέξη Niku (Kinnikuman) που σημαίνει 29η!!!

Μαζί με τις 418 φιγούρες το σετ περιείχε και όλα τα DVD της Ιαπωνικής σειράς Kinnikuman.

Βέβαια εντάξει να το πάρω με τα DVD δεν με ενδιαφέρει γιατί είναι στα Ιαπωνικά χωρίς υπότιτλους, αλλά οι φιγούρες είναι όλα τα λεφτά!!!!

Αλήθεια αυτό το νόμισμα ήταν μαζί με τις φιγούρες όπως και το βιβλιαράκι; Στα Ιαπωνικά είναι;
 
Εξωγήινοι

[edit by D@redevil] η συνέχεια της συζήτησης μεταφέρθηκε σε αυτό το θρεντ [/edit]

kingtiger077 είπε:
Πάντως ψάχνοντας βρήκα το σετ στο ebay και ξεκινάει από 300 ευρώ! Είδα όμως ότι ολόκληρο το σετ είχε κοντά στα 1000 δολάρια όταν βγήκε το 2008 στην 29η επέτειο από την πρώτη έκδοση των Kinnikuman από την Ιαπωνική λέξη Niku (Kinnikuman) που σημαίνει 29η!!!Μαζί με τις 418 φιγούρες το σετ περιείχε και όλα τα DVD της Ιαπωνικής σειράς Kinnikuman.

Βέβαια εντάξει να το πάρω με τα DVD δεν με ενδιαφέρει γιατί είναι στα Ιαπωνικά χωρίς υπότιτλους, αλλά οι φιγούρες είναι όλα τα λεφτά!!!!

Αλήθεια αυτό το νόμισμα ήταν μαζί με τις φιγούρες όπως και το βιβλιαράκι; Στα Ιαπωνικά είναι;
Άμα το είδες στα 300 ευρώ είναι και πάλι μια χαρά, λαμβάνοντας υπόψη ότι είχε κυκλοφορήσει σε σχετικά μικρό αριθμό (μόνο Αμερική και Ιαπωνία) και πρόκειται για πλήρη κι έτοιμη συλλογή...

Εγώ το πήρα κάπου το 2011 σε δημοπρασία και δεν εμπεριέχονταν τα dvd και το checklist (μεγάλο βιβλίο).

Από τιμή πρέπει να ήταν περίπου 200-250 ευρώ μαζί με το κόστος αποστολής (τσόνταρε κι ο αδερφός φυσικά), αλλά πλήρωσα και περίπου 100 ευρώ στο τελωνείο για δασμούς και εκτελωνισμό (επειδή ήρθε από Ιαπωνία).

Δηλαδή στην τιμή πώλησης πρέπει να σκεφτείς βέβαια και το κόστος αποστολής αλλά και τους τυχόν δασμούς που θα κληθείς να πληρώσεις.

Το βιβλιαράκι είναι στα ιαπωνικά, αλλά ευτυχώς γράφει με αριθμούς τη σειρά της κάθε φιγούρας και της κάθε ομάδας όπου ανήκει η κάθε φιγούρα.

Το νόμισμα εμπεριέχεται σε σακουλάκι (όπως όλες οι φιγούρες) στην τελευταία ομάδα φιγούρων.

Προς το παρόν είναι αρκετά χρονοβόρο να φωτογραφίσω όλες τις φιγούρες ή έστω να τις βγάλω από τις σακούλες (θα το πράξω όμως σύντομα, διότι συντηρώ και ηλεκτρονικό-φωτογραφικό αρχείο), αλλά θα δώσω μία μικρή γεύση από τις τελευταίες δέκα τρεις φιγούρες με αρίθμηση από 406 έως 418, καθώς κι από το βιβλιαράκι (το τελευταίο του μικρό τεύχος).

Στη φιγούρα 406 εμφανίζεται ο βασιλιάς kinkeshi, όπου στο κέρμα κρατά τον ετοιμοθάνατο kinnikuman.

Θα παρατηρήσει κανείς ότι, η κερμάτινη φιγούρα δεν εμφανίζεται στο βιβλιαράκι και για αυτό σε οποιαδήποτε διαφήμιση, portal ή βιντεάκι υπάρχει, μνημονεύεται ότι το πακέτο περιλαμβάνει 417 φιγούρες και μία ακόμη (κέρμα) ως πιστοποιητικό γνησιότητας::::

IMG_0406.jpg

IMG_0407.jpg

IMG_0408.jpg

IMG_0409.jpg

IMG_0410.jpg

IMG_0411.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μερικές ακόμα φωτό, μιας και βρήκα ευκαιρία και χρόνο το Σαβ/ριακο.

Εδώ φαίνονται οι επιμέρους τριάντα σακούλες, κάθε μία από τις οποίες αντιπροσωπεύει από ένα τεύχος, από τα τριάντα που περιλαμβάνει το βιβλιαράκι-κατάλογος των φιγούρων.

Μιλάμε ότι το πάτωμα του σαλονιού γέμισε εξωγήινους...!!!:biglaugh:

Υ.Γ.: Αν μου πάει καλά μια δημοπρασία, θα έχω κι άλλο ένα μικρό μεν, πολύ όμορφο δε, απόκτημα σχετικό με τις φιγούρες αυτές.

IMG_0421.jpg

IMG_0422.jpg
 
Και μία πυραμιδούλα exogini, έτσι για το συμπλήρωμα.

Περιέχει 20 φιγούρες εξωγήινων, εκ των οποίων, 10 στο χρώμα flesh (δέρματος) και 10 στο πορτοκαλί χρώμα (οι 3 μάλιστα είναι πιο ανοιχτόχρωμες-φωτεινές από τις υπόλοιπες).

Μαζί υπάρχει και η σχετική λίστα της ελληνικής-ιταλικής-δανικής σειράς αυτών των φιγούρων.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι το χαρτόκουτο, το οποίο είναι γνήσιο από την εν λόγω σειρά φιγούρων (γράφει και exogini εάν το δείτε καλά).

IMG_0476.jpg

IMG_0477.jpg

IMG_0478.jpg

IMG_0479.jpg

IMG_0489.jpg
 
Πυραμίδα έχω κι εγώ, την ίδια μάλιστα που είναι Ολλανδική. Το θέμα είναι ότι το φυλλάδιο που έχεις εκεί με τις φιγούρες και τα ονόματά τους είναι δυσεύρετο στα ελληνικά. Στα ιταλικά το βρίσκεις άνετα. Για να μην πω για την ελληνική πυραμίδα!
 
ναι τετοιες πυραμιδες και με τα κουτια πουλαει με το κιλο ενας [edited]Διαφημιση[/edited] στο ιντερνετ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα ηταν χρονια δε λεω ποσα χαχα, τους μεγαλους τους εχω ολους τους χαρακτηρες ακομα κ απ τους μικρους παααααααααρα πολους καποια στιγμη θα βγαλω φωτο αλλα πρεπει να ψαξω στο υπογειο!!!
 
kingtiger077 είπε:
Πυραμίδα έχω κι εγώ, την ίδια μάλιστα που είναι Ολλανδική. Το θέμα είναι ότι το φυλλάδιο που έχεις εκεί με τις φιγούρες και τα ονόματά τους είναι δυσεύρετο στα ελληνικά. Στα ιταλικά το βρίσκεις άνετα. Για να μην πω για την ελληνική πυραμίδα!
Έχεις δίκιο φίλε kingtiger για την ελληνική πυραμίδα και τον ελληνικό κατάλογο.

Είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν κι άμα τις πουλάει όποιος τις έχει φυσικά....

Να διορθώσω κιόλας ότι είναι ελληνική-ιταλική-ολλανδική έκδοση κι όχι δανική όπως προέγραψα από κεκτιμένη ταχύτητα.

Αυτή την είχα πάρει πριν από κανένα πεντάρι χρόνια μόνο και μόνο λόγω της όψης που μου άρεσε.

Τώρα, όσον αφορά από άποψη ποιότητας σε σχέση με την ιαπωνική και αμερικανική έκδοση, δεν το συζητάμε, εντελώς κατώτερη, υπεδεέστερη και βάλε όποιον ακόμα επιθετικό προσδιορισμό θες....
 
Συμφωνώ ότι είναι κατώτερες σε ποιότητα και χρωματισμούς λόγω κόστους κυρίως απ' ότι έμαθα, γι' αυτό και οι Αμερικάνικες έχουν τόσα χρώματα! Οι δικές μας κλασικά μονόχρωμες ωστόσο παρατηρώ ότι είναι περιζήτητες παρόλο που είναι από καλούπι που δεν γράφει στην πλάτη τους τα αρχικά της Ιαπωνικής εταιρείας Y/S N T κι έτσι δεν μπορεί να διαπιστωθεί αν είναι γνήσιες!
 
kingtiger077 είπε:
Συμφωνώ ότι είναι κατώτερες σε ποιότητα και χρωματισμούς λόγω κόστους κυρίως απ' ότι έμαθα, γι' αυτό και οι Αμερικάνικες έχουν τόσα χρώματα! Οι δικές μας κλασικά μονόχρωμες ωστόσο παρατηρώ ότι είναι περιζήτητες παρόλο που είναι από καλούπι που δεν γράφει στην πλάτη τους τα αρχικά της Ιαπωνικής εταιρείας Y/S N T κι έτσι δεν μπορεί να διαπιστωθεί αν είναι γνήσιες!
Ακριβώς έτσι... Και πλέον περιζήτητες στο εμπόριο είναι αυτές που κυκλοφορούν σε συσκευασίες, π.χ. πυραμίδες, φακελάκια τύπου cosmix κλπ....

Παρόλο που οι ελληνικές εταιρείες της εποχής έβγαζαν καλά παιχνίδια και κυρίως καλές φιγούρες όλων των ειδών, δεν έπαψαν ποτέ να είναι ''ελληνικές'' κι επομένως να κουβαλάνε και την ''ελληνική'' νοοτροπία, ήτοι το μεγαλύτερο κέρδος στο χαμηλότερο κόστος...

Τώρα για θέμα γνησιότητας, τί να ψάξεις... Απλώς παίρνεις μία τέτοια ομάδα-αριθμό φιγούρων (εν προκειμένω η πυραμίδα) για την ανάμνηση ή λόγω όμορφης εμφάνισης όπως προείπα...

Εξάλλου τη συγκεκριμένη επιγραφή την έφεραν στην πλάτη τους μόνο οι ιαπωνικές - αμερικανικές φιγούρες που είχαν το franchise και από όσο ξέρω, το ''Y/S'' είναι τα αρχικά των αρχικών Ιαπώνων κατασκευαστών.

Tώρα από το ''N T'', το ''Ν'' νομίζω είναι το αρχικό του καναλιού της ιαπωνικής τηλεόρασης που έδειχνε τις σειρές kinnikuman και το ''Τ'' είναι από τη λέξη Τόκυο που πρωτοκατασκευάστηκαν οι φιγούρες. Καπου το είχα διαβάσει αυτό αλλά δεν το θυμάμαι καλά.
 
M.U.S.C.L.E. = Millions of Unusual Small Creatures Lurking Everywhere (ευρηματικό ε ;)

 


Y/S N T :



Y = Yudetamago, ο συγγραφέας των manga



S = Shueisha, η εκδοτική εταιρεία των manga



N = NTV, το κανάλι που μετέδιδε το καρτούν



T = Toei, η εταιρεία κινουμένων σχεδίων που έφτιαξε το καρτούν Kinnikuman


 


Πηγή:
http://www.raumhafen.de/galerie/rubber_guys/muscle/

 


Πάντως, ευτυχώς, η δεύτερη σειρά με τους Νίντζα (Ninja mites) γράφουν στην πλάτη τους τη λέξη της εταιρείας Panosh ενώ οι τερατομάχοι γράφουν Hasbro!!!



Οι δίχρωμες φιγούρες που κυκλοφόρησαν σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν μου αρέσουν καθόλου με εξαίρεση αυτούς που είχαμε κι εμείς εδώ με τα στρασάκια μέσα και οι οποίοι φυσικά είναι περιζήτητοι και ακριβούτσικοι!


 


 
kingtiger077 είπε:
M.U.S.C.L.E. = Millions of Unusual Small Creatures Lurking Everywhere (ευρηματικό ε ;)  


Y/S N T :



Y = Yudetamago, ο συγγραφέας των manga



S = Shueisha, η εκδοτική εταιρεία των manga



N = NTV, το κανάλι που μετέδιδε το καρτούν



T = Toei, η εταιρεία κινουμένων σχεδίων που έφτιαξε το καρτούν Kinnikuman


 


Πηγή:
http://www.raumhafen.de/galerie/rubber_guys/muscle/

 


Πάντως, ευτυχώς, η δεύτερη σειρά με τους Νίντζα (Ninja mites) γράφουν στην πλάτη τους τη λέξη της εταιρείας Panosh ενώ οι τερατομάχοι γράφουν Hasbro!!!



Οι δίχρωμες φιγούρες που κυκλοφόρησαν σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν μου αρέσουν καθόλου με εξαίρεση αυτούς που είχαμε κι εμείς εδώ με τα στρασάκια μέσα και οι οποίοι φυσικά είναι περιζήτητοι και ακριβούτσικοι!


 


Ακριβώς όπως το είπες...!!

Και είχα υπόνοια για το τελευταίο γράμμα, το ''Τ''....!!!
 
Μετά από αρκετό καιρό ομολογουμένως αλλά και πολύ ψάξιμο και παζάρια, κατάφερα και απέκτησα δύο κλειστά σακουλάκια Γάλλων εξωγήινων ''COSMIX''.

Από ''ακτινογραφία'' που τους έκανα στο φως, σε ένα από τα σακουλάκια διακρίνω μάλλον τη φιγούρα που φαίνεται και στην ετικέτα, δηλαδή αυτόν που έχει τα έξι χέρια και σημαίνει ότι κάπου-κάπου η τύχη και η επιμονή μας ευνοεί, μιας και είναι από τις αγαπημένες μου φιγούρες (ή κυκλοφόρησε σε πολλά αντίτυπα-το αποτέλεσμα είναι το ίδιο).....

Ο φιλαράκος που μου ''παραχώρησε'' τα σακουλάκια, μου έκανε δώρο και κάποιες φιγούρες ninja mites, τις οποίες θα αναρτήσω με φωτό στο αντίστοιχο θέμα, μαζί με κάποιες συσκευασίες ninja mites που ελπίζω να αποκτήσω σύντομα.....

IMG_0530.jpg

IMG_0531.jpg

IMG_0532.jpg

IMG_0533.jpg
 
10 νεοαποκτηθέντα, κλειστά σακουλάκια COSMIX.....

I think i'm in heaven.....!!!!!!!

IMG_0611.jpg

IMG_0613.jpg
 
Σημερα το πρωι,μαζι με τις γραμμες του τρενου...ηρθε και

ο παρακατω παραφουσκομενος φακελος. :D

attachment.php


Το περιεχομενο του...απλα δημιουργει αναμνησεις και χαμογελα!!!! :D

attachment.php


attachment.php


Γεμισε το τραπεζι της κουζινας εξωγηινους!!!! :eek:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Οριστε και το δωρακι που ειχε μεσα... :D

attachment.php


attachment.php


Αν κρινω απο την τρυπα στο κατω μερος,μαλλον παει πανω σε μολυβι...

attachment.php


Με την ελευση ομως των εξωγηινων...δημιουργηθηκε θεμα... :xm:

Περα απο τους κλασικους που θυμαμαι απο την ελληνικη εκδοση....

οι υπολοιποι μου ειναι...αγνωστοι!!!!:what:

Βοηθεια ρετροσυναδελφοι... :help: ...καιγομαστε για ταυτοποιηση..... :please:
 
Να και οι δικοι μου τερατομαχοι με το γνωστο προβλημα των χεριων. Ενας κουλος, ενα με λαθος χρωμα και αρκετοι μαλλον με λαθος χερια γενικα και ενας με χαλασμενο το οπλο χερι του (ο βατραχος).

attachment.php
 
Ωραιοι οι τερατομαχοι... :thumbup: ...αλλα το ματακι μου ξερεις που επεσε?....στα playmobilακια!!! :D

Τι να κανω? Εγω φταιω που με τραβηξε?:biglaugh:

Δεν μας κανεις μια παρουσιαση απο το κουτακι που φαινεται στο background... :D
 
Ωχ ουτε προσεξα οτι εχω κουτι απο playmobil. Εχω μερικα χυμα σε ενα αλλο κουτι και τα εβγαλα φωτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν νομιζω να εχω αυτο που δειχνει το κουτι. Κατι αλλο θα ειχα εκει μεσα. Γενικα τα playmobil τα εβρισκα βαρετα γιατι δεν μεταμορφωνοταν και δεν μπορουσες να τα κανεις κατι αλλο απο αυτο που ειναι. πχ lego. Οποτε ζητημα να εχω καμια 10αρια χυμα και καποια αλογα και αξεσουαρ.
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά στην Ιταλία υπήρχε και άλμπουμ με αυτοκόλλητα της σειράς Εξωγήινοι!!! Παραθέτω μερικές φωτό από ebay για να τις δείτε όλοι. Άντε να το πάρεις αυτό όμως που είναι πανάκριβο...

Autokollita exogini.jpg

albumexogini-1.jpg

albumexogini2-1.jpg
 
stayros είπε:
Σημερα το πρωι,μαζι με τις γραμμες του τρενου...ηρθε και ο παρακατω παραφουσκομενος φακελος. :D

attachment.php


Το περιεχομενο του...απλα δημιουργει αναμνησεις και χαμογελα!!!! :D

attachment.php


attachment.php


Γεμισε το τραπεζι της κουζινας εξωγηινους!!!! :eek:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Οριστε και το δωρακι που ειχε μεσα... :D

attachment.php


attachment.php


Αν κρινω απο την τρυπα στο κατω μερος,μαλλον παει πανω σε μολυβι...

attachment.php


Με την ελευση ομως των εξωγηινων...δημιουργηθηκε θεμα... :xm:

Περα απο τους κλασικους που θυμαμαι απο την ελληνικη εκδοση....

οι υπολοιποι μου ειναι...αγνωστοι!!!!:what:

Βοηθεια ρετροσυναδελφοι... :help: ...καιγομαστε για ταυτοποιηση..... :please:

Αδερφέ, εσύ έκανες όμορφη ζημιά...!!!!

Καλορίζικα...!!!

Είναι από αυτά που χαρακτηρίζω ως ωραίες επενδύσεις...!!!
 
Πίσω
Μπλουζα