Επάγγελμα γυναίκα-Μια ζωή πατίνι (1986)

Συμφωνώ Hannele, κι εγώ σ'αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει, το τέλος είναι στην κρίση του καθένα.

Η ταινία, παρ'όλο το τρελό χιούμορ του Τσάκωνα, μου άφησε και μένα γλυκόπικρη γεύση με το μήνυμα που περνούσε.
 
Μέσα σε όλα τα πολύ εύστοχα που λέτε, να προσθέσω μια μικρή λεπτομέρεια που μου χτύπησε: Έρχεται από το Ναύπλιο στον Πειραιά με δελφίνι!

Αυτό το δελφίνι το πρόλαβα μέχρι early 90s διότι περνούσε από Άστρος, Λεωνίδιο μέχρι Μονεμβασιά! Μετά το σταμάτησαν.

Άπειρες τοποθετήσεις προϊόντων (τρύλετ, καρνέϊσον, κλπ) χλύδα διαμέρισμα 80ς με μίκτη - μπαταρία, μαιζονέτα, κλπ. Όμορφη σκηνή ο χορός με το ακορντεόν μέσα στην θάλασσα και πλήθος άλλων κοινωνιολογικών στοιχείων που βιώσαμε - απαρατήρητα τότε.
 
Το σπιτι τελικά ήταν διαμερισμα σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία? Στο εργο αναφερεται ως διαμερισμα ισογειο σε πολυκατοικία, αλλα οπως το βλεπουμε μοιαζει με μονοκατοικία μεζονέτα με κήπο.
 
Εγώ για μονοκατοικία το είδα. Υπάρχει μια λήψη που το δείχνει από έξω με τον κήπο του και δεν διέκρινα άλλα διαμερίσματα από πάνω.
 
Στο όνειρο της Μαρίκας (εκεί που ο Αμάρανθος ρωτάει για την προικα της) αναφέρεται στο διάλογο:

- Το πεντάρι που έχεις είναι ρετιρε ε?

- Οχι, ισόγειο με κήπο.

Και λίγο σε άλλο σημειο της ταινίας, λεει ο Αμάρανθος:

- Ολοι σε αγαπαμε Μαρίκα. Και εγω σε αγαπαω, και τα παιδια, και ο θυρωρος και ο συντηρητης του ασανσέρ.

Απο τους διαλόγους αντιλαμβανομαι οτι προκειται για πολυκατοικία (ποια μονοκατοικια εχει θυρωρο??) αλλα πάλι δεν "δένει" να ειναι διαμερισμα συμφωνα με το σπιτι που βλεπουμε οτι ειναι μονοκατοικια
 
hannele είπε:
Στο όνειρο της Μαρίκας (εκεί που ο Αμάρανθος ρωτάει για την προικα της) αναφέρεται στο διάλογο:- Το πεντάρι που έχεις είναι ρετιρε ε?

- Οχι, ισόγειο με κήπο.

Και λίγο σε άλλο σημειο της ταινίας, λεει ο Αμάρανθος:


- Ολοι σε αγαπαμε Μαρίκα. Και εγω σε αγαπαω, και τα παιδια, και ο θυρωρος και ο συντηρητης του ασανσέρ.


 


Απο τους διαλόγους αντιλαμβανομαι οτι προκειται για πολυκατοικία (ποια μονοκατοικια εχει θυρωρο??) αλλα πάλι δεν "δένει" να ειναι διαμερισμα συμφωνα με το σπιτι που βλεπουμε οτι ειναι μονοκατοικια
δεν είχα παρατηρήσει το <<λάθος>> στα λόγια αυτά...

ένα άλλο λάθος που εντόπισα: ο προιστάμενος της εταιρείας όπου δουλεύει η Μαρίκα (Πηνελόπη Πιτσούλη) λέει στην υπάλληλό του ''Δεσποινίς Αποστολίδου, να ειδοποιήσετε τη δεσποινίδα Μαυρομάτη ότι από την 1η του μηνός θα δουλεύει εδώ''. Η εν λόγω δεσποινίς είναι η Μαρίκα που είναι παντρεμένη άρα θα έπρεπε να πει ''κυρία Μαυρομάτη''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
ένα άλλο λάθος που εντόπισα: ο προιστάμενος της εταιρείας όπου δουλεύει η Μαρίκα (Πηνελόπη Πιτσούλη) λέει στην υπάλληλό του ''Δεσποινίς Αποστολίδου, να ειδοποιήσετε τη δεσποινίδα Μαυρομάτη ότι από την 1η του μηνός θα δουλεύει εδώ''. Η εν λόγω δεσποινίς είναι η Μαρίκα που είναι παντρεμένη άρα θα έπρεπε να πει ''κυρία Μαυρομάτη''.
:wait2: Εχω την αίσθηση οτι με το "δεσποινίδα Μαυρομάτη", ο προιστάμενος δεν αναφερόταν στην Μαρίκα, αλλα σε άλλη υπάλληλο, πιθανότατα στην υπευθυνη του τμήματος, δηλαδη: "Δεσποινίς Αποστολίδου, να ειδοποιήσετε τη δεσποινίδα Μαυρομάτη (την υπευθυνη του τμήματος) ότι από την 1η του μηνός (η Μαρίκα) θα δουλεύει εδώ (μαζί μας)".
 
nwntas είπε:
Εξαιρετική ταινία που την έχω δει κάμποσες φορές. Για κάποια χρόνια, που την έβαζε συνέχεια το Άλτερ, φώναζα και τη μητέρα μου να τη δει. "Μαμά, η ταινία σου" της έλεγα και κάπου μέσα μου το έβρισκα δυσάρεστο όλο αυτό. Ενώ ο Ευστρατιάδης είχε γυρίσει άπειρες κωμωδίες, αυτή η ταινία, παρά τα κωμικά της στοιχεία (ακόμα γελάω με το σκηνικό όπου η Τερέζα πιάνει τις καθαρές πετσέτες με τα χέρια τίνγκα στις νερομπογιές και το θυμάμαι κάθε τόσο), είναι ένα δράμα, μια κοινωνική ταινία.Ωστόσο, αποτυπώνει πολύ καλά το πώς ήταν οι γυναίκες τη δεκαετία του 1980, με μπόνους πολλά άλλα καλούδια της δεκαετίας του 1980. Η οικογένεια βλέπει Δυναστεία, η Τερέζα πίνει σοκολατούχο Carnation, κοιμάται με φωτεινό αγκαλίτσα, διαβάζει Ποπάυ και ζητά λεφτά για Stickers (Panini λογικά), οι γυναίκες ξεκινούν τα πρώτα τους λίφτινγκ, πίνουν νες φραπέ με παγωτό, και άλλα πολλά.

μιας και αναφέρθηκες στα stickers...σε ένα σημείο η μικρή Τερεζα ζητά από τον αδερφό της να τις αγοράσει stickers, νόμιζα ότι έλεγε τσίχλες...
 
δεν κατάλαβα, τι λέει η μικρή στη μαμά της στο 14.20-14.22: η Πηνελόπη Πιτσούλη λέει ότι μάζευε το τραπέζι, μετά η μικρή τι την ρωτάει;
 
Kατι σε "το 'χεις λυσει και το μαζευεις". :)
 
Πίσω
Μπλουζα