Επάγγελμα γυναίκα-Μια ζωή πατίνι (1986)

Πολύ Imagine και Σερβετά ακούτε... :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Αυτά είναι....

Και για να απαντήσω: Την παραμονή της εμφάνισης του κομήτη .....

(offtopic)

ΦΖΠ1 είπε:
Πολύ Imagine και Σερβετά ακούτε... :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Imagine, ε? Κοίτα σύμπτωση - το δεύτερο άτομο που γνωρίζω και που αναφέρει αυτό το σταθμό. Και φυσικά, δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχάσω το πρώτο άτομο.
 
Κάτι ξέρει ο Τσάκωνας. Αλλά και εγώ προς τον κομήτη κλείνω....
 
nwntas είπε:
Ο κομήτης θα εμφανιστεί πάλι το 2061. [πηγή Wikipedia]
Ζωή να χουμε! Τι 16, τι 61!
Αναγραμματισμός στο σενάριο! :D

(Συγγνώμη, αλλά δεν είχε εμφανιστεί και πιο πρόσφατα?! :p )
 
D@redevil είπε:
(Συγγνώμη, αλλά δεν είχε εμφανιστεί και πιο πρόσφατα?! :p )
1986, χρονιά που βγήκε η ταινία. ;) Παίζει το 2016 να προεκυψε οντως απο την αναδιάταξη των αριθμων της επομενης επισκεψης του Χαλει.
 
Ταινία που την εποχή που την είδα μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Και γέλιο αλλά και κάποια στεναχώρια. Πάντως τα παιδιά πραγματικά τέρατα...
 
Επάγγελμα Γυναίκα (Μια ζωή πατίνι

Επάγγελμα Γυναίκα (Μια Ζωή Πατίνι) (1986)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Επάγγελμα_γυναίκα_μια_ζωή_πατίνι

 


Πλοκή:
Η Μαρίκα είναι μια σύγχρονη γυναίκα με τρία παιδιά, σύζυγο και εργασία έξω από το σπίτι. Τρέχει να προλάβει τα πάντα και να φροντίσει για όλα. Μια μέρα αποφασίζει να κάνει τη δική της επανάσταση για να βρει τον εαυτό της. Φεύγει για λίγο από το σπίτι αφήνοντας τους υπόλοιπους να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους. Ο Αμάρανθος, ο σύζυγος της Μαρίκας, αναγκάζεται να πάρει όλες τις ευθύνες του σπιτιού...

Διάρκεια: 87'

Είδος: Κωμωδία

Σκηνοθεσία: Όμηρος Ευστρατιάδης

Σενάριο: Γιάννης Σκλάβος

Μουσική σύνθεση: Γιάννης Ζουγανέλης
 
Gus είπε:
Επάγγελμα Γυναίκα (Μια Ζωή Πατίνι) (1986)
RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Επάγγελμα_γυναίκα_μια_ζωή_πατίνι

 


Πλοκή:
Η Μαρίκα είναι μια σύγχρονη γυναίκα με τρία παιδιά, σύζυγο και εργασία έξω από το σπίτι. Τρέχει να προλάβει τα πάντα και να φροντίσει για όλα. Μια μέρα αποφασίζει να κάνει τη δική της επανάσταση για να βρει τον εαυτό της. Φεύγει για λίγο από το σπίτι αφήνοντας τους υπόλοιπους να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους. Ο Αμάρανθος, ο σύζυγος της Μαρίκας, αναγκάζεται να πάρει όλες τις ευθύνες του σπιτιού...

Διάρκεια: 87'

Είδος: Κωμωδία

Σκηνοθεσία: Όμηρος Ευστρατιάδης

Σενάριο: Γιάννης Σκλάβος

Μουσική σύνθεση: Γιάννης Ζουγανέλης
παιζει τωρα στον alpha ευτυχως μερικες φορες θυμουνται και αυτες τις ταινιες....
 
Η μουσική της ταινίας. Κάποιος τις έχει ανεβάσει στο Yt.

 
Ωραία ταινία, αλλά σήμερα δεν την είδα.......με στενοχωρεί κάπως η όλη ιστορία.
 
galatsiwtis είπε:
.......με στενοχωρεί κάπως η όλη ιστορία.
Tην ειχα δει κι εγω στον κινηματογραφο ,

Με στεναχωρει κι εμενα γιατι περα απο τον ρεαλισμο της , μου θυμιζει λιγο -οπως ολους- την μητερα μου , οπως και στο προσωπο του κακομαθημενου γιου ,τον εαυτο μου .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Tην ειχα δει κι εγω στον κινηματογραφο , Με στεναχωρει κι εμενα γιατι περα απο τον ρεαλισμο της , μου θυμιζει λιγο την μητερα μου ,οπως και στο προσωπο του κακομαθημενου -μεγαλου γιου στην ταινια- ,τον εαυτο μου .


Όπως τα λές.......η ''Μαρίκα'' δίνει ρέστα!! Ίσως η καλύτερη ταινία του Ευστρατιάδη και σίγουρα η καλύτερη του Σκλάβου!
 
Το τελος ειναι λιγο φλου...δεν διευκρινίζει τελικά τι θα κάνει η Μαρίκα, ποια απόφαση πήρε για τη ζωή της....

Τη βλέπουμε οτι φεύγει για 20 μέρες διακοπές μόνη της για να αποφασίσει. Σε αυτες τις 20 μερες κάνει flash back στη ζωή της φερνοντας στο μυαλό της στιγμές που έζησε με την οικογενεια, καλές και κακές. Την ίδια ώρα στο σπιτι, ο Αμαρανθος και τα παιδιά προσπαθουν να τα βγάλουν περα και την περιμένουν να επιστρέψει, θεωρώντας πως η Μαρίκα θα γυρίσει κοντά τους αφου άλλαξαν τακτική και νοοτροπία.

Και η ταινία τελειώνει στο λιμάνι να την περιμένουν, όπου φτάνει η Μαρίκα, εντελώς αλλαγμένη. Περιποιημένη, με ακριβά ρούχα, χρυσαφικό, καμία σχεση με την εμφανιση της νοικοκυράς που είχε πρώτα. Βγαίνει απο το δελφίνι, κοντοστέκεται και τους κοιτάει...και τελος...

Αυτο το τελος, και ειδικά η εμφανής αλλαγή της Μαρίκας στην εμφανιση, μου δίνει την εντυπωση οτι τελικά επέλεξε το διαζύγιο...οτι πλεον θέλει να ζήσει ενα διαφορετικό τροπο ζωής....δεν ξερω αν κάνω λάθος, αλλα αυτην την αίσθηση μου άφησε....εσεις τι λετε???
 
Είναι ασαφές το τέλος της ταινίας, θα προτιμούσα να γυρνούσε η Μαρίκα στο σπίτι και να έβρισκε την οικογένεια αλλαγμένη, εννοώ να είχε και λίγη συνέχεια και να μην τελείωνε απότομα η ταινία.

Όσο για το ότι κοντοστέκεται και κοιτάζει την οικογένεια η Μαρίκα μόλις φτάνει στο λιμάνι και βγαίνει από το δελφίνι, μου δίνει την εντύπωση ότι ήρθε για να επιβαλλει τάξη.

Δείχνει ότι είναι αποφασισμένη, ίσως γι' αυτό τη βλέπουμε να μη χαίρεται που συναντιέται ξανά με την οικογένεια, ίσως σκέφτεται τι την περιμένει στο σπίτι αλλά...θα επιβάλλει τους κανόνες. Πάντως επιστρέφει ανανεωμένη από τις ολιγοήμερες διακοπές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το απροσδόκητο τέλος είναι που κάνει ορισμένες ταινίες να ξεχωρίζουν, αυτό που τις περισσότερες φορές δεν θέλεις ή και δεν φανταζόσουν ότι μπορεί να γίνει.

Πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει και εδώ ,περνώντας μυνήματα προβληματισμού και κάνοντας αυτήν την ταινία ιδιαίτερη!
 
Ισως ο σκηνοθέτης ήθελε να αφήσει το τελος στην κρίση του καθενος, να σκεφτεί ο καθενας τι τελος θα ήθελε...και ειδικα οι γυναικες της εποχης εκείνης που ταυτίζονταν με την Μαρίκα....άλλες νοικοκυρές θα ήθελαν η Μαρίκα να γύρισει στο σπιτι και άλλες οχι...

το σιγουρο παντως είναι οτι η Μαρίκα εδωσε πια την απαραίτητη προσοχή και στον εαυτό της...και ισως αυτο να ειναι και το μηνυμα της ταινίας...
 
Πίσω
Μπλουζα