Επαναλήψεις Ελληνικών Τηλεοπτικών Σειρών

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Ας βάλουν την "Μαύρη Χρυσαλλίδα", την "Μαντάμ Σουσού", το "Μη μου γυρνάς την πλάτη" (ενδεικτικά αναφέρω αυτές), τόσα χρόνια έχουν να τις προβάλλουν.
Την "Μαύρη Χρυσαλλίδα" και το "Μη μου γυρνάς την πλάτη" ας τις προβάλλουν.

Την "Μαντάμ Σουσού" - δεν έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που μας την προσέφεραν μαζί με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ σε DVD! (και είναι και ανεβασμένη και στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ για όποιον θέλει να την χαζέψει...)
 
Αστροφεγγιά

Retrospectiva είπε:
Από τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου και κάθε μέρα στις 18.00 το απόγευμα θα μεταδίδεται σε επανάληψη η Αστροφεγγιά στην ΕΤ1
Ελεος πια. Στο τελος θα μας κανουν να την σιχαθουμε. Και να σκεφτεις οτι (οπως ειπε και ο nick) αρκετες σειρες που γλυτωσαν την λεηλασια και τον βανδαλισμο των υπευθυνων της ΕΡΤ στα χρονια των 80'ς, εχουν να προβληθουν απο το 1992-93! Ενδεικτικα αναφερω τα: "Αναμεσα σε τρεις γυναικες", "Λουμπεν", "Τριτο Χριστιανικο Παρθεναγωγειο", "Ταξιτζης", "Μαντω Μαυρογενους".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεντέτα / Κόψη του ξυραφιού

Λοιπόόν, κανάλι Mega.

Από 1/10, και σχεδόν κάθε βράδυ μπαίνει σε επανάληψη η Βεντέτα, 1999, με Γιάννη Φέρτη και Κοραλλία Καράντη. Δραματική σειρά, γυρισμένη στη λακωνική Μάνη.

Και τώρα το καλό και σπάνιο: Από 30/10, (περίπου) και κάθε νύχτα, θα προβάλλεται η Κόψη του Ξυραφιού, σειρά του 1994, με Νίκο Ξανθόπουλο, Ελένη Φιλίνη, Ευαγγελία Βαλσαμά και άλλους πολλούς. Επεισόδια γύρω στα 35, σενάριο Καπώνη και φοβερή μουσική στους τίτλους αρχής. Τελευταία φορά είχε μπει επανάληψη κάθε Σ/Κ πρωί το 2006.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεντέτα / Κόψη του ξυραφιού

Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Μπορούσαν να βάλουν κάτι που έχουν χρόνια να προβάλουν σε επανάληψη αλλά τι ψάxνεις τώρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Μπορούσαν να βάλουν κάτι που έχουν χρόνια να προβάλουν σε επανάληψη αλλά τι ψάξεις τώρα
Νομίζω ότι σταδιακά και με βήματα χελώνας δρομολογούνται όλα! ;)
 
Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Άλκη. Θα μπορούσαν να βάλουν και καλύτερα(π.χ το Εκμέκ Παγωτό). Αλλά και η κόψη του ξυραφιού δεν είναι κακό.....
 
Το εξαιρετικο Φονος Χωρις Ταυτοτητα, θα το δουμε αραγε ποτε απο το MEGA?

Μπηκε καμμια φορα σε επαναληψη?

Ειναι κριμα να κρατα μια τετοια σειρα το καναλι στα συρταρια του, και να μη μας δινει την ευκαιρια να την απολαυσουμε ξανα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Το εξαιρετικο Φονος Χωρις Ταυτοτητα, θα το δουμε αραγε ποτε απο το MEGA?Μπηκε καμμια φορα σε επαναληψη?
Το 1995 προβλήθηκε σε πρώτη επανάληψη και το 2001 σε δεύτερη και τελευταία μέχρι στιγμής. (Ωρα προβολής το 2001, η πέμπτη πρωινή!!!!)

Για την ώρα παρηγορήσου με τα βιντεάκια που έχω ανεβάσει!
 
Εαν πριν απο 9 χρονια η επαναληψη εγινε στις 5.00 το πρωι δικαιολογουμαι καπως που δεν το γνωριζα. Οσον αφορα ομως το 1995, ειμαι ασυγχωρητη! :banghead:

Με τα βιντεακια σου εχω παρηγορηθει πολλες φορες, tsalk. Και για αυτη τη σειρα, και για πολλες αλλες....Περιμενω ομως και απο τα καναλια να ξυπνησουν απο τον υπνο του δικαιου που κοιμουνται, αλλα μαλλον αδικα!
 
Προβλήθηκε και το '99 όπως και το 2000! Αν το 2001 είναι σίγουρο, να το περάσουμε κι αυτό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jesus πάλι άρχισαν το Άκρως Οικογενειακόν, θα αρχίσουν πάλι το Καφέ της Χαράς και από το άλλο weekend θα παίζει ο ΑΝΤ1 μια σειρά που θα πρέπει να την ξεχάσουμε όλοι και αναγκάζει να μας κάνει ομαδική πλύση εγκεφάλου την Λόλα.

Κρίμα τα κανάλια δεν κάνουν την επιθυμία μας διαταγή προβάλλουν σειρές β διαλογής και πρόσφατες αντί για παλιές και αγαπημένες.
 
Mandrake είπε:
Χρήστο μπορείς να μας πεις πιο συγκεκριμένα να τις περάσουμε στην βάση; Σειρά (χρονιά) και αν θυμάσαι/γνωρίζεις και κανάλι.
Ναι, θα κοιταξω και θα επανελθω...
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Jesus πάλι άρχισαν το Άκρως Οικογενειακόν, θα αρχίσουν πάλι το Καφέ της Χαράς και από το άλλο weekend θα παίζει ο ΑΝΤ1 μια σειρά που θα πρέπει να την ξεχάσουμε όλοι και αναγκάζει να μας κάνει ομαδική πλύση εγκεφάλου την Λόλα.
Κρίμα τα κανάλια δεν κάνουν την επιθυμία μας διαταγή προβάλλουν σειρές β διαλογής και πρόσφατες αντί για παλιές και αγαπημένες.
Για ακόμα μία φορά θα σου θυμήσω ότι εδώ συζητάμε για σειρές σε επανάληψη, που γυρίστηκαν έως το 1 9 9 9
 
Μάνα

Επιτελους!! Η τηλεοπτικη σειρα "Μάνα" με την Αλεκα Κατσελη επαναλαμβανεται μετα απο σχεδον 30 χρονια απο το ερχομενο Σαββατο στην ΕΤ1. Μακαρι αυτο να τους γινει συνηθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνα

ChristosM είπε:
Επιτελους!! Η τηλεοπτικη σειρα "Μάνα" με την Αλεκα Κατσελη επαναλαμβανεται μετα απο σχεδον 30 χρονια απο το ερχομενο Σαββατο στην ΕΤ1. Μακαρι αυτο να τους γινει συνηθεια.
Συμφωνώ απόλυτα!! Επιτέλους!!

Να προσθέσω όμως ότι αυτό γίνεται διότι η σειρά αυτή ψηφιοποιήθηκε και ανέβηκε στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ. Επομένως, τώρα που είναι ψηφιοποιημένη, μπορούν πολύ πιο εύκολα να την προβάλλουν από την ΕΡΤ από ό,τι παλαιότερα που ήταν αποθηκευμένη στο αρχικό της μέσο εγγραφής (2 ίντσες; )

Επομένως, το μόνο που μας "σώζει" είναι να προχωρήσει ταχέως η ψηφιοποίηση των παλιών σειρών (όσων λίγων σώζονται δηλαδή) από την ΕΡΤ. Το στενάχωρο της υπόθεσης είναι όμως ότι αυτή η διαδικασία έχει σχεδόν παγώσει τους τελευταίους μήνες... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνα

Αυτή η ΜΑΝΑ βέβαια είναι μόνο 8 επεισόδια,αλλά πάλι καλά να λέμε! Άντε να ελπίζω και σε ΑΘΛΙΟΥΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ της ίδιας σεζόν? (λέμε τώρα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνα

Να θυμίσω ότι η Μάνα δεν ήταν βίντεο 2'', αλλά 16 χιλιοστών φίλμ τα 7 επεισόδια που έχει.

Πάντως όπως και να χει το θέμα είναι ένα θετικό δείγμα, αρκεί να υπάρχει και η ανάλογη συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou είπε:
Άντε να ελπίζω και σε ΑΘΛΙΟΥΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ της ίδιας σεζόν? (λέμε τώρα)

tsalk είπε:
Πάντως όπως και να χει το θέμα είναι ένα θετικό δείγμα, αρκεί να υπάρχει και η ανάλογη συνέχεια.
Εγώ πάντως, όπως προανέφερα, δεν έχω καθόλου προσδοκίες για το άμεσο μέλλον.

Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά για να μην απογοητευτώ...
 
Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή

Από 6/10 και κάθε πρωί στις 6, θα προβάλλεται στον ΑΝΤ1 η κωμική σειρά "Και οι Παντρεμένοι Έχουν Ψυχή". Πληροφοριακά και μόνο... τίποτα παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγκλήματα

Από 13/10 και κάθε βράδυ στις 12, στον ΑΝΤ1, θα προβληθούν για ακόμα μια φορά τα πασίγνωστα Εγκλήματα. Η επιλογή της ώρας, μας κάνει να σκεφτούμε ότι δε θα υπάρξουν κομμένες σκηνές και τα επεισόδια θα προβληθούν στην αυτούσια μορφή τους (λέω εγώ τώρα)....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα