Επικές ιστορίες του "Μίκυ Μπους" σε συνέχειες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Θυμόμαστε όλοι πιστεύω κάποιες περιπέτειες των Μίκυ και Ντόναλντ στο περιοδικο "Μικυ Μάους" που κατ' εξαίρεση δεν ήταν αυτοτελείς, αλλά κρατούσαν σε πολλά τεύχη. Αποτελουσαν την πρωτη ιστορια του τευχους, διακοπτονταν με ενα "συνεχιζεται", και κατοπιν το τευχος προχωρουσε στις αλλες δευτερευουσες ιστοριουλες.

Οι ιστοριες σε συνεχειες, ειχαν τον αερα της υπερπαραγωγης. Ηταν κατα κανονα πιο εντυπωσιακες, ενω ήταν και πολυδιαφημισμένες, ειτε απο το προηγουμενο τευχος, ειτε απο το εξωφυλλο!

Προσωπικα μου ενέπνεαν ένα άλλο "τουπέ", και τις θεωρουσα συλλεκτικές, αν και δεν ημουν ποτε συλλέκτης. Για αυτο το λογο δεν εχω συμπληρωσει ποτε καποια ολοκληρη ιστορια με ολα της τα τευχη. Αν καπου εβρισκα 2 συνεχομενα τευχη, ενιωθα μεγαλη ικανοποιηση, σαν να πετυχα λαχειο. Ενιωθα ομως και μεγαλο απωθημενο, καθοτι ποτε δεν εμαθα ολοκληρες τις ιστοριες :cry:

Επισης καποιες απο αυτες δεν κυκλοφορησαν σε ανεξαρτητα τευχη ανα βδομαδα, αλλα ολα τους τα μερη δημοσιευτηκαν σε καποιο τομο ΚΛΑΣΙΚΑ, χωρισμενες σαν μέρη του ιδιου τομου (αντι για τευχη ανα βδομαδα). Φανταζομαι στην Ιταλια θα ειχαν δημοσιευτει κανονικά, σε συνεχειες.

Αυτες λοιπον τις "επικες" ιστοριες θυμαμαι, που κυκλοφορουσαν στα τευχη του Μικυ Μαους καθε βδομαδα και ολοκληρωθηκαν μετα απο αρκετα τευχη (η δημοσιευτηκαν ολοκληρες στα ΚΛΑΣΣΙΚΑ). Πειτε κι εσεις τις εντυπωσεις σας και τι θυμαστε απο αυτες :)

  • Ισως η πρωτη επικη ιστορια που εχω σαν αναμνηση ηταν "Η Εισβολη των Κονγκ" ή καπως ετσι, με κατι γιγαντες απο το διάστημα που επιτεθηκαν στον Σκρουτζ, μαλλον για να φανε τα λεφτα του.
  • Το Χρυσό Άγαλμα με τον Ντόνλαλντ που παγιδευεται σε μια σπηλιά και απο την πείνα του τρώει το χρυσάφι του Σκρουτζ με αποτέλεσμα να γίνει άγαλμα. Όλα τα μέρη του δημοσιεύτηκαν σε τευχος των ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ αλλα παρολαυτα δεν το ειχα διαβασει γιατι μου φαινοταν ανατριχιαστικο
  • Αλλη ιστορια των ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ σε πολλα μερη ηταν η ιστορια του πως ο Ντοναλντ εγινε Φαντομ Ντακ (δε θυμαμαι τιτλο).
  • Ο Δογης της Βενετιας, που για καποιο ανεξηγητο μεχρι τωρα για μενα λογο, ο Σκρουτζ κληρονομει τον τιτλο του Δογη. Στο εξωφυλλο του καθε τευχους υπηρχε εικονα του Σκρουτζ και τιτλο "Σε αυτο το τευχος: Ο ΔΟΓΗΣ ΤΗΣ ΒΕΝΕΤΙΑΣ" (ψαρωτικο ;) )
  • Η Απελευθερωση της Λιμνουπολης που κι αυτη δημοσιευτηκε σε ΚΛΑΣΣΙΚΑ και οχι σε εβδομαδιαια τευχη. Ηταν η πιο εντυπωσιακη που θυμαμαι. Παπιά και Μίκυ/Γκούφυ συνεργάζονται για να αποτρέψουν ένα εγκληματικό σχέδιο των Λύκων σε συνεργασία με τον Μαύρο Πητ. Απο τα σπάνια crossovers.
  • Σενιορ Σκρουτζ-Σιορ Σκρουτζ, που αν δεν με απαταει η μνημη μου ηταν η μακροβιοτερη ιστορια σε συνεχειες. Μαλιστα αυτη η ιστορια συνεπεσε με το τευχος που το "Μικυ Μαους" εγινε 100% εγχρωμο
  • Μια ιστορια με ενα νάνο (των παραμυθιών) που μεταφερει τον Μικυ και τον Γκουφυ σε ενα σουρεαλιστικο κοσμο, Θυμαμαι μονο τους 3 σε μια αμαξα και απο πανω τους ιπταμενα ψαρια.
  • Επισης υποθετω οτι ιστοριες που εδω κυκλοφορησαν σαν εξτρα τόμοι, οπως το Σπαθι των Πάγων ή η Ζωδιακη Πετρα, προοριζοταν για τετοιες ιστοριες. Δηλαδη μαλλον στην Ιταλια κυκλοφορησαν ως εβδομαδιαιες συνεχειες στα τευχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν είδα τους Μουργόλυκους και τον Μαύρο Pete μαζί μια παρέα. Αυτή η ιστορία σίγουρα θα προσφέρει άφθονο γέλιο σε μικρούς και μεγάλους.
 
Mια ιστορία που θυμάμαι θολά ήταν το "Μυστικο του Τοτέμ" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

Δημοσιεύτηκε στα εβδομαδιαία τεύχη και κράτησε 10 συνέχειες.

Έπαιζαν πολλοί ήρωες του "Μικυ Μαους".

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Φαντομ Ντακ στη δεύτερη συνέχεια...
 
Ο Φάντομ Ντακ είναι το alter ego του Ντόναλντ.


Φαίνεται ότι ο φίλος μας ήθελε μ' αυτό τον τρόπο να εκδικηθεί τον τσιγκούνη θείο του που του έχωσε ένα κουβά πάνω στο κεφάλι ύστερα από έναν άγριο καυγά.


Για να φέρει εις πέραν το σχέδιό του, ο Ντόναλντ αποφασίζει να του αρπάξει το στρώμα με τα δολάρια αφού πρωτίστως τον εξουδετερώσει ρίχνοντάς τον σε βαθύ λήθαργο. Όμως ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και έτσι ο "Φάντομ Ντακ" βρίσκεται αντιμέτωπος με τα όργανα της τάξης.
 
V.I.Smirnov είπε:
Mια ιστορία που θυμάμαι θολά ήταν το "Μυστικο του Τοτέμ" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Απο αυτο μονο ο τιτλος μου λεει κατι. Δε θυμαμαι ουτε εικονες, ουτε να το ειχα καποιο τευχος.

Αλλες; Αλλες; Θυμαται κανενας αυτες που ανεφερα; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
it_cwd_015da_001.jpg
gr_mm_1182a_001.jpg



"Το νησί των θησαυρών"
. Πρέπει να είχε ολοκληρωθεί σε 3 ή 4 μέρη, και είναι η ιστορία που με είχε συναρπάσει περισσότερο απ'όλες στο "Μίκυ Μάους". Θυμάμαι είχα χάσει το 1ο μέρος και για πολλά χρόνια το έψαχνα, και τη χαρά που είχα πάρει όταν το βρήκα τελικά σε ένα περίπτερο με παλιά τεύχη.

http://coa.inducks.org/s.php?c=I+TL++216-AP
 
Στην αρχή νόμιζα πως εννοούσες τις καθεαυτό περιπέτειες του μίκυ μάους και όχι του περιοδικού :Ρ

Πάντως ρε παιδιά γιατί κανείς δεν ανέφερε το "Μυστήριο των Σφηγκάνθρωπων" του φοβερού Romano Scarpa? Αν δεν απατώμαι οι συνέχεις ήταν πολλές (γύρω στις 12 εκτός αν λέω κοτσάνες :Ρ ) και ήταν πραγματικά στόρυ που διαβάζεται χαλαρά και απο ενήλικα (λάτρη των κόμιξ όμως εννοείται).
 
!

Εγώ θυμάμαι τον "πολεμο των άστρων" μια διαστημική περιπέτεια με σκρουτζ ντολντνατ και ανηψια...2 ή τρεις συνέχειες. Ένα άλλο που θυμάμαι λίγο αλλά είναι με τον Μικυ και τον Γκούφυ, στρατιώτες "Βορειοι" αλλα δεν μπορώ να βρω τον τιτλο της ιστορίας..μπορεί καποιος να βοηθήσει?
 
V.I.Smirnov είπε:
Mια ιστορία που θυμάμαι θολά ήταν το "Μυστικο του Τοτέμ" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).Δημοσιεύτηκε στα εβδομαδιαία τεύχη και κράτησε 10 συνέχειες.

Έπαιζαν πολλοί ήρωες του "Μικυ Μαους".

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Φαντομ Ντακ στη δεύτερη συνέχεια...
περίπου το 1983-1985...εκεί ήταν αυτή και την θυμάμαι αμυδρά,,,πράγματι ήταν στο εβδομαδιαίο τευχος
 
Το σπαθί των πάγων και η ζωδιακή πέτρα είναι απλά κορυφή κατα την γνώμη μου! Τα είχα και τα δυο σε τόμους αλλα δυστυχώς η ζωδιακή πέτρα χάθηκε και βολεύτηκα με την επανέκδοση της!

Για την καλοκαιρινή σειρά Τα Μεγάλα Σήριαλ΄τι γνώμη έχετε?!?

Προσωπικά η ιστορία Ο Άρχοντας των Μάγων με ενθουσίασε!
 
Ο Αρχοντας των Μαγων ειναι οντως πολυ καλο! Ειναι το αγαπημενο μου απο τα Μεγαλα Σηριαλ! Οχι πως εχω πολλα....5-6 εχω διαβασει!
 
Hamtaro είπε:
it_cwd_015da_001.jpg
gr_mm_1182a_001.jpg

"Το νησί των θησαυρών". Πρέπει να είχε ολοκληρωθεί σε 3 ή 4 μέρη, και είναι η ιστορία που με είχε συναρπάσει περισσότερο απ'όλες στο "Μίκυ Μάους". Θυμάμαι είχα χάσει το 1ο μέρος και για πολλά χρόνια το έψαχνα, και τη χαρά που είχα πάρει όταν το βρήκα τελικά σε ένα περίπτερο με παλιά τεύχη.

http://coa.inducks.org/s.php?c=I+TL++216-AP
Mε πεθανες!παω να ψαξω τα μικυ μαους μου....

Επισης μια πολυ ωραια ιστορια ηταν με την Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας των Ντακ.

Αφορουσε 7-8 χρυσα νομισματα και αντιστοιχες ιστοριες..

Ειχε πρωτοεκδοθει το 1981 σε εκτακτο τευχος,ενα τομακι ασπρο που το βρηκα μοναστηρακι μια δεκαετια πριν σε ζελατινα αθικτο για 2000 δρχμ...

Επανεκδοθηκε σαν τομακι γυρω στο 2008.

Σαν μεμονωμενες ιστοριες,εκδοθηκε σε σειρα 7-8 τευχων μικυ μαους καπου στα 90ς!!ειχαμε παθει πλακα ολοι τοτε,αναρωτιωμασταν ποτε θα τελειωσει η ιστορια!

δεν θυμαμαι αν επανεκδοθηκαν σε μικυ μαους στα 00ς.
 
ιστορια κ δοξα ΤΑ ΕΣΠΑΓΕ!το χει κανεις? [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την απελευθερωση της λιμνουπολης την εχω ηταν σε ενα τευχος των υπερ-κλασικων οπως ονομαζονταν με τιτλο καλοκαιρινες περιπετειες εμενα μια αλλη σειρα που μου αρεσε πολυ και την εχω ολοκληρη ηταν το παπιομυστηριο που ο σκρουτζ εβαζε τα ανιψια του και γενικα ολους τους χαρακτηρες των παπιων να γυρισουν σαπουνοπερα με τον ιδιο πρωταγωνιστη
 
Pharcyde είπε:
Επισης μια πολυ ωραια ιστορια ηταν με την Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας των Ντακ.

Αφορουσε 7-8 χρυσα νομισματα και αντιστοιχες ιστοριες..

Ειχε πρωτοεκδοθει το 1981 σε εκτακτο τευχος,ενα τομακι ασπρο που το βρηκα μοναστηρακι μια δεκαετια πριν σε ζελατινα αθικτο για 2000 δρχμ...

Επανεκδοθηκε σαν τομακι γυρω στο 2008.

Σαν μεμονωμενες ιστοριες,εκδοθηκε σε σειρα 7-8 τευχων μικυ μαους καπου στα 90ς!!ειχαμε παθει πλακα ολοι τοτε,αναρωτιωμασταν ποτε θα τελειωσει η ιστορια!

δεν θυμαμαι αν επανεκδοθηκαν σε μικυ μαους στα 00ς.
Οι συνεχειες που εγραψαν ιστορια ειναι "η Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας των Ντακ". Ειδα και εγω σε παλαιοπωλειο το ασπρο τομακι, αλλα η ιστορια πρωτοδημοσιευθηκε σε 8 συνεχειες στα τευχη 270-277 του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ το 1971. Διαθετω και τα 8 τευχη και νομιζω οτι κατεχουν ξεχωριστη θεση στην ιστορια του περιοδικου.

Οσον αφορα το "νησι των πειρατων", εχω τις 3 συνεχειες που πρωτοδημοσιευτηκαν στα τευχη 47-49 του 1967. Ξαναδημοσιευτηκαν και στα τευχη 590-592 το 1977.
 
Θελει κανενας να μας κανει περιληψη απο καποια τετοια ιστορια;
 
Λεπον για την "Ιστορια και Δοξα" εχω γραψει διατριβη,ολα ξεκινησαν καποιο ευτυχισμενο καλοκαιρι του 81 στο Λουτρακι με τον ασπρο τομο αγορασμενο στα χερια μου.

Μαγικη ιστορια που για πρωτη φορα συνδυαζε ολους τους ηρωες του Ντισνευ μαζι απο ολα τα συμπαντα ,οπως επισης ηταν και η πρωτη σπεσιαλ εκδοση του Τερζοπουλου.

Μερικα ινφο,πρωτοεκδοθηκε σε συνεχειες καπου στα 400αρια Μικυ μαους,επανεκδοθηκε το '81 σε τομο,καπου το 93 στα 1300αρια και παλι το 2003 σε ξεχωριστη εκδοση.

Τα εχω ολα εκτος απο τα 400αρια. :)
 
Aardvark είπε:

Μερικα ινφο,πρωτοεκδοθηκε σε συνεχειες καπου στα 400αρια Μικυ μαους,επανεκδοθηκε το '81 σε τομο,καπου το 93 στα 1300αρια και παλι το 2003 σε ξεχωριστη εκδοση.


Τα εχω ολα εκτος απο τα 400αρια. :)
 


Να αναφερω παλι οτι η "η Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας των Ντακ" πρωτοδημοσιεύτηκε στα τευχη 270-277 του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ του 1971. Το εξωφυλλο απο το greekcomics


 


mm270a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Δεν χρειαζεται να παραθετεις την φωτο,απαντας ακριβως απο κατω! [/edit]

σωστος και ευχαριστουμε για την πληροφορια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Ρακέες τα θυμάμαι σχεδόν όλα και με συγκίνησες! Το Χρυσό Άγαλμα δεν είχα διαβάσει μόνο! Για τον Έμπορο της Φλωρεντίας με τον Σενιόρ Σκρουτζ, Το Αίνιγμα του Τοτέμ ή Το Μυστικό του Αποκεφαλισμένου Τοτέμ, Το Σπαθί των Πάγων και τη Ζωδιακή Πέτρα έχω γράψει πάρα πολλά σε διπλανά "θρεντ"! Η Απελευθέρωση της Λιμνούπολης νομίζω ξέρω ποια είναι! Πρόκειτα για παμπάλαιη ιστορία, άγνωστου και κακού σχεδιαστή! Ήταν πολύ σουρεαλιστική, έχει την απαγωγή του Ντόναλντ από έναν Λύκο ντυμένο γυναίκα, και μετά δεν μπορεί να μπει μέσα στη Λιμνούπολη γιατί την έχουν σκεπάσει με έναν τεράστιο γυάλινο θόλο! Για να καταλάβετε γράφτηκε δεκαετίες πριν η επιστημονική φαντασία χρησιμοποιήσει τα μαγνητικά κύματα για πρώτη φορά! Ο μόνος τρόπος τότε να αποτρέψεις την είσοδο κάπου νόμιζαν είναι το γυάλινο τείχος! Επιπλέον, η ιστορία γράφτηκε πριν εφευρεθούν οι συνέχειες, έτσι ήταν 60 σελίδες συνεχόμενες, και μπορούσε πρακτικά να δημοσιευτεί μόνο στα Κλασικά! Άλλες ιστορίες αυτής της εποχής ήταν η πρώτη του Φάντομ Ντακ, από τον Μπατίστα Κάρπι, και η δεύτερη του Φάντομ Ντακ, από τον Ντε Βίτα νομίζω, που δείχνει την Νταίζη να ντύνεται Τερέζα Δάρμα Βακόστα, δηλαδή σύζυγος του συγχωρεμένου Φαντομιά! Η πρώτη του Φάντομ Ντακ δημοσιεύτηκε ξανά στο Αλμανάκο με φωτομοντάζ νομίζω για να είναι 2 μέρη!..

-Η Εισβολή των Κι-Κονγκ είναι θρυλική ιστορία! Δεν είναι η καλύτερη που έχω διαβάσει, αλλά είναι σίγουρα αυτή που με έχουν ενοχλήσει πιο πολλές φορές για να δουν αν έχω αντίτυπο ή αν ξέρω πώς τελειώνει! Είναι από τις καλύτερες του Τζώρτζιο Καβατζάνο, παμπάλαιη (Ι-900 νομίζω) και το μόνο τόσο παλιό τεύχος Μίκυ Μάους που γλίτωσε από τους δικούς μου! Επανεκδόθηκε στα Κλασικά στα 90ς!..Η υπόθεση είναι ότι εξωγήϊνα ρομπότ -τέρατα φτιάχνονται λάθος, και αντί να κάνουν καλό καταστρέφουν! Θα κατέστρεφαν όλη τη Γη, αλλά τελικά ο Κύρος βρίσκει το λάθος και τα διορθώνει! Α, και στη Γη τα έστειλαν οι εξωγήϊνοι για να τα ξεφορτωθούν , γιατί ούτε αυτοί μπορούσαν να τα ελέγξουν! Ελπίζω να βοήθησα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα