Επισκευή Spectrum 48k.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.355
Αντιδράσεις
9.516
Τις γιορτες απεκτησα εναν δευτερο spectrum 48k, γιατι οπως λεει η θεωρια του retrocomputing αν θες να διατηρησεις εναν παλιο υπολογιστη λειτουργικο, πρεπει να εχεις (τουλαχιστον) δυο ιδιους.

Ολες οι βασικες δοκιμες ολοκληρωθηκαν με επιτυχια και μπηκε στην ακρη μεχρι πριν μερικες μερες που αρχισα τις δοκιμες με τα divide και που ηρθαν στα χερια μου διαφορα interfaces.

Αρχικα ολα ηταν καλα, αλλα καποια στιγμη ο spectrum κατερρευσε. Κολλησε και απο κει και περα αρχισε να αρνειται πεισματικα να αναγνωρισει κανενα απο τα δυο divide μου. Αλλα interfaces φαινεται να δουλευουν φυσιολογικα.

Ζητησα την βοηθεια του Noby (απο το divide.cz οπου ειχα προμηθευτει τα divide πριν μερικα χρονια). Το πρωτο που μου ζητησε να ελεγξω ειναι ο επεξεργαστης.

5 βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο του spectrum.

2012-01-30-20h18m59-jpg.207703


Αφαιρουμε προσεκτικα τις δυο καλωδιοταινιες του πληκτρολογιου.

2013-02-13-20h12m52.JPG

Μια(!) βιδα κραταει το motherboard στην θεση του.

Το motherboard στον αερα, με βγαλμενη την ψυκτρα του voltage regulator.

2013-02-13-20h14m43.JPG

Ξεχασα να βγαλω κοντινη φωτογραφια απο τον υποπτο, αλλα εδω ειναι μια απο εναν z80 που ειχα καβατζα.

2013-02-13-20h15m00.JPG

Επειδη, οπως φαινεται στις φωτογραφιες, o z80 ειναι κολλημενος απευθειας στην πλακετα, αποφασισα να δοκιμασω τον επεξεργαστη με την μεθοδο του piggybacking. Δυστυχως ξεχασα να βγαλω φωτογραφια!

Οντως μολις εβαλα τον καλο επεξεργαστη πανω στον υποπτο, η συμπεριφορα του συστηματος αλλαξε. Αντι να παει κατευθειαν στην basic με συνδεδεμενο το divide, τωρα κρασαρει με σκουπιδια στην οθονη. Ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση!

Εμπρος, πιστο μου ξεκολλητηρι! Εξω ο παλιος z80, κολλησα ενα socket 40 pin στην θεση του και εβαλα τον αλλο επεξεργαστη.

2013-02-17-01h21m39.JPG

Δυστυχως η συμπεριφορα του δεν ειχε αλλαξει. Ξεκιναει και κρασαρει με σκουπιδια. Μετα απο διαφορες δοκιμες κατεληξα στο οτι αν εχω συνδεδεμενο οποιοδηποτε media στο divide, θα κρασαρει μολις αναψει ο υπολογιστης. Αλλιως δειχνει κανονικα την αρχικη οθονη του FATware.

Καποια στιγμη μου ηρθε η επιφωτηση και συνδεσα το KempAY που εχει διακοπτη reset επανω του. Αναβω τον υπολογιστη με το divide και την καρτα επανω του, κρασαρει. Παταω το reset, ξεκιναει και δουλευει κανονικα! Φορτωνει παιχνιδια και ολα αψογα.

Email στον Noby, απαντηση: μετρα την ταση. Πρεπει να ειναι πανω απο 4.9v. Εμπρος πιστο μου πολυμετρο, και οντως η ταση ηταν ~4.85v.

Αγοραζω ενα L7805, ξεκολλαω το παλιο. Προσοχη οταν παει κανεις να κολλησει το καινουριο, να μετρησει προσεκτικα τον χωρο που χρειαζεται για να βιδωσει η ψυκτρα του regulator!

2013-02-17-01h21m55.JPG

2013-02-17-07h10m01.JPG

Τελικη δοκιμη, ολα αψογα. Πλεον αναβει και δουλευει σωστα και με την πρωτη! Και οχι μονο αυτο, αλλα ελυσα και το προβλημα που ειχα με το divide και το ESXDOS. Περισσοτερα για αυτο εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: XLV
Αλλο ενα απολαυστικο ρετρο "φωτορομαντζο" :)

Ευγε (και περιμενω για το...ξερεις ποιο ;) )
 
Congratulations!!! Ότι και να πω είναι λίγο!!! Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να πιάνουν τόσο πολύ τα χέρια τους. Έμενα με φοβίζει να βάλω κολλητήρι σε board. Στην καλύτερη περίπτωση να ψήσω ότι υπάρχει τριγύρω και στην χειρότερη να βάλω φωτιά σε 2 συνοικίες!!!

P.S.: Έχω ένα +2 128Κ και δεν παίρνει τροφοδοσία. Έχω αλλάξει 5-6 μετασχηματιστές αλλά παραμένει νεκρό. Καμία λύσει χωρίς κολλητήρι??? :p
 
Χρειαζονται καλα εργαλεια, υπομονη, επιμονη και μπολικη εξασκηση (σε κατι που δεν πειραζει αν χαλασει). Πριν το παρεις ειδηση θα εχεις γινει ξεφτερι.

Απο κει και περα, χλωμο το κοβω να καταληξεις καπου με τον +2 χωρις τουλαχιστον να τον ανοιξεις και να κανεις καποιες μετρησεις στην πλακετα.
 
Μπράβο ! Για άλλη μια φορά απόλαυσα την αναλυτική σου παρουσίαση !
 
@freaktmp:Excellent work (as always).H αληθεια ειναι οτι,εαν και ημουν ετοιμος να παρω το DivIDE,τελικα διαβαζοντας διαφορα τετοια δεν εχω προβει στην αγορα...θα μου πεις βεβαια καταπονημενα μηχανηματα ειναι αλλα να αρχιζω να αλλαζω Ζ80 στα καλα καθουμενα αστο...βαζω το λαπτοπακι διπλα και φορτωνω με τον πατροπαραδοτο τροπο :D

Αληθεια freaktmp πως ξεκολλας τα τσιπ?εχεις ειδικο εργαλειο?γιατι εγω θα εκοβα τα ποδαρακια του τσιπ και μετα θα τα ξεκολουσα ενα-ενα.

@takis:δυστυχως χωρις κολλητηρι δεν υπαρχει λυση...
 
Δεν φταιει το Divide αν ο spectrum τα εχει παιξει! Μετα απο 30 χρονια ειναι αναμενομενα αυτα τα προβληματα.

Εξαλλου δεν ειναι να πεις οτι ηταν και κατασκευες υψηλης ποιοτητας ετσι κι αλλιως.

Οσο για το desoldering, τα ειχαμε ξαναπει. Δες εδω. Ουτε δεκα λεπτα δουλεια και ο παλιος z80 βγηκε αθικτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Δεν φταιει το Divide αν ο spectrum τα εχει παιξει! Μετα απο 30 χρονια ειναι αναμενομενα αυτα τα προβληματα.
Εξαλλου δεν ειναι να πεις οτι ηταν και κατασκευες υψηλης ποιοτητας ετσι κι αλλιως.

Οσο για το desoldering, τα ειχαμε ξαναπει. Δες εδω. Ουτε δεκα λεπτα δουλεια και ο παλιος z80 βγηκε αθικτος.
Nαι..το θυμηθηκα τωρα...πολυ καλο αλλα τσουχτερο το ατιμο...αν και βεβαια με μερικες αποκολλησεις τα βγαζει τα λεφτα του...
 
Μου εχει σωσει την ζωη. Εγω θα το ειχα παρατησει το αθλημα αν δεν το ειχα.
 
Πίσω
Μπλουζα