Επιτέλους, Vectrex ......

Φανταζομαι ποση ωρα το ετριβες...μεγιες ρεεεεεεεεεεεεεεεεε!
 
Κλασσικά Wally, τα πλαστικά βγήκαν και πλύθηκαν στη μπανιέρα. Και η πλακέτα πλύθηκε και οι πυκνωτές αλλάχθηκαν :)
 
Επρεπε να τα βαλεις διπλα διπλα με το αλλο το "κακο" vectrex! Ωραιο εγινε gts.. μεγιες!
 
Έπεσε και γυάλισμα με σπρέι :D

Aυτό που με πορώνει πολύ στο Vectrex είναι ο περίεργος ήχος του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι πρόβλημα είχε τελικά ?
 
gtsamour είπε:
Κλασσικά Wally, τα πλαστικά βγήκαν και πλύθηκαν στη μπανιέρα. Και η πλακέτα πλύθηκε και οι πυκνωτές αλλάχθηκαν :)
:bow: :bow:

Ετσι, έτσι !!! :D Τα ίδια του κανα και 'γώ !!! :cheers: Νόμιζε οτι θα μου ξέφευγε, αλλά μάλλον δεν κατάλαβε με ποιόν έμπλεξε.... :D :D:D:D

Mε τον Teflon τον μπουγαδιάρη.......... :D :D:D

Αντε να μου 'ρθει και το genesis pad , να γουστάρω. :bow:

picture.php


Με το αυτοσχέδιο Teflopad έριξα λίγο scrabble και πορώθηκα άσχημα.... :)
 
Ρε συ teflon.. δεν ειναι δυσκολο να κανεις ενα Π με φυλλο αλουμινιου να το βαλεις για βαση στο ηδη υπαρχον πανω μερος του Joypad που σου ηρθε με το vectrex.. λιγο μαυρο σπρευ και θα ηταν μια χαρα homemade μοντα.. κοιταξε το ρε συ.. κριμα ειναι να ειναι ξεχαρβαλωμενη ετσι η πλακετα..
 
phil_vr είπε:
Ρε συ teflon.. δεν ειναι δυσκολο να κανεις ενα Π με φυλλο αλουμινιου να το βαλεις για βαση στο ηδη υπαρχον πανω μερος του Joypad που σου ηρθε με το vectrex.. λιγο μαυρο σπρευ και θα ηταν μια χαρα homemade μοντα.. κοιταξε το ρε συ.. κριμα ειναι να ειναι ξεχαρβαλωμενη ετσι η πλακετα..
Δυστυχώς phil, το μόνο που έμεινε ζωντανό από το joy του Vectrex είναι η πλακέτα και το καλώδιο..... Τίποτα άλλο.... :( Η πλαστική βάση είναι λιωμένη στην κυριολεξία. Προσπάθησε να το ανοίξει και το έκαψε γύρω, γύρω για να το ανοίξει, αλλά πάλι δε τα κατάφερε, γιατί οι βίδες υπήρχαν στη θέση τους......:mad:

Οπότε τράβα, τράβα το έσπασε εντελώς..... :mad: :shake:

Τα πλαστικά κουμπιά δέν υπάρχουν...... αυτά που βλέπεις έιναι από άλλο μαϊμου Joypad .....

To original joystick είναι σπασμένο και το αντικατέστησα μ' ένα stick από pad του playstation ;) (είναι ίδια, αλλά σε πολυ μικρές διαστάσεις)

Μια χαρά την έβγαλα μέχρι τώρα ....... :D Ασε που το συνηθισα και δε θα μπορώ το genesis....... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι καταλαβα teflon.. αν και παλι μπορεις με δυο κομματια αλουμινιο σε σχημα Π να κλεισεις μεσα τον frankenstein που εχεις φτιαξει, σαν σαντουιτς, σε στυλ vectrex.. με 5 τρυπες στην σειρα. Ευκαιρια να φτιαξεις ενα homemade Vec-Teflo-joypad ρε συ... :)
 
Ωραίες οι φωτογραφίες Γιώργο...το καθάρισμα + γυάλισμα κορυφαίο όπως πάντα!!!! :bow:

Άντε άντε...Phil πάρε και εσύ ..μην το σκέφτεσαι!!!

Παιχνίδια για διπλό φυσικά και υπάρχουν...με πρώτο και καλύτερο το κορυφαίο Space Wars.

Επίσης σχεδόν όλα τα original έχουν 2player mode και επίσης τα πιο πολλά homebrew!!
 
phil_vr είπε:
Ναι καταλαβα teflon.. αν και παλι μπορεις με δυο κομματια αλουμινιο σε σχημα Π να κλεισεις μεσα τον frankenstein που εχεις φτιαξει, σαν σαντουιτς, σε στυλ vectrex.. με 5 τρυπες στην σειρα. Ευκαιρια να φτιαξεις ενα homemade Vec-Teflo-joypad ρε συ... :)

Η καλύτερη φάση είναι αυτό που μου σφύριξε ο master geoanas ...... :bow:

Arcade Stick ....... :happyjump:

arcade_stick1.jpg


....κάτι σαν αυτό δλδ........... :D :D

Κάποια στιγμή θα το πιάσω ;)
 
teflon είπε:
Η καλύτερη φάση είναι αυτό που μου σφύριξε ο master geoanas ...... :bow:
Arcade Stick ....... :happyjump:

arcade_stick1.jpg


....κάτι σαν αυτό δλδ........... :D :D

Κάποια στιγμή θα το πιάσω ;)
Η φωτογραφία που έβαλες δεν ανοίγει...αλλά είναι άρρωστο αυτό που πόσταρες!!!!!

Αν κάποιος το φτιάξει..θέλω και εγώ ένα!!!! :thanx2:

Εγώ το μόνο που ξέρω πάντως να κυκλοφόρησε στην αγορά είναι αυτό

http://www.playvectrex.com/vecstore_f.htm

το οποίο όμως από ότι έχω καταλάβει δεν το κατασκευάζει κανείς πια....
 
Α τώρα η φωτογραφία ανοίγει...τι να πω.... :wait2: :wait2:
 
geoanas είπε:
Τι πρόβλημα είχε τελικά ?
Εκείνο που πήρα από ebay μαζί με τα carts από Βέλγιο και ήταν ελαττωματικό (δινόταν σα δώρο μαζί με τα carts) ήταν χαλασμένο και δε φτιαχνόταν (τουλάχιστον από μένα). Τα vectors δεν ευθυγραμμίζονταν. Επίσης τα πλαστικά του δεν ήταν και super.

Είχε όμως άψογο pad και ο crt σωλήνας του ήταν μια χαρά.

Πήρα από το retromarket ένα πυροβολημένο vectrex που όμως αν εξαιρέσεις την οθόνη που ήταν ξεκολλημένη και σε κάποια σημεία είχε φύγει ο φώσφορος, λειτουργούσε σωστά. Επίσης είχε χάλια joystick pad αλλά τα πλαστικά του case ήταν σε άριστη κατάσταση.

Μετάφερα το σωλήνα crt από το ένα στο άλλο, έβαλα και το σωστό joystick και κανα δυο ακόμα πραματάκια (αλλαγή πυκνωτών, πλύσιμο, γυάλισμα) και Voila ένα άψογο Vectrex.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@gtsamour : είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ χειρουργός... ειδικός σε μεταμοσχεύσεις !!!

@teflon :

Εφόσον η πλακέττα είναι οκ, το μόνο που χρειάζεσαι είναι : 1 arcade stick. 4 arcade buttons, 1 κολλητήρι, λίγο καλώδιο και ένα mini ξύλινο κάσωμα (black) για επιστέγαση των κόπων σου !!!
 
@gtsamour: Πολλά τα λεφτά....... :cry:

Τσίμπισα την modα με το genesis pad για την ώρα...... ;) μαζί μ'ένα game ;)

Οπου να 'ναι έρχεται........

:happyjump:

@geoanas: Μπήκε στα αγαπημένα μου ..... :thumbup: :D :D
 
ΠΑΙΔΕΣ ΗΡΘΕ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ! χαχαχα... πριν λίγο με ειδοποίησαν πως...πήγε το πακετάκι σπίτι... τώρα μένει μόνο να το δώ αν είναι καλά! θα το βγάλω και φωτογραφίες αύριο να το ποστάρω εδώ!!!
 
Stanfromgreece είπε:
ΠΑΙΔΕΣ ΗΡΘΕ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ! χαχαχα... πριν λίγο με ειδοποίησαν πως...πήγε το πακετάκι σπίτι... τώρα μένει μόνο να το δώ αν είναι καλά! θα το βγάλω και φωτογραφίες αύριο να το ποστάρω εδώ!!!
ΟΛΕΕΕΕ.. :cheers: :cheers:

Άντε να μεγαλώνει η παρέα μας...

περιμένουμε φωτογραφίες εννοείται από αύριο ;)
 
Πίσω
Μπλουζα