Επιτέλους, Vectrex ......

Btw, έπαιξα πριν 1-2 βδομάδες στο νεόφερτο Vectrex του Κλάδη και οφείλω να ομολογήσω πως μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση όσο και πριν από καμιά 20αριά χρόνια όταν το είδα για πρώτη (και τελευταία) φορά στο σπίτι ενός γνωστού που του το είχε φέρει ο πατέρας του από το εξωτερικό...

Αν μη τι άλλο, είναι ίσως η μοναδική ρετρο-κονσόλα που ακόμα και σήμερα φαντάζει το ίδιο εντυπωσιακή, γιατί προσφέρει κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες...
 
telios_s είπε:
Το panzer dragoon x-box edition οντως το γουσταρω κ το ΘΕΛΩ φιλε μου..Αλλα δεν μου χει κατσει(ακομα)...
To Panzer πρεπει να ειναι η γρηγοροτερη αγορα και διωξιμο που εκανα ποτε! Ισα ισα το κρατησα μια-μιαμιση εβδομαδα αν θυμαμαι καλα!

telios_s είπε:
ΔΕΝ μπορω να βαλω διπλα στο kizuna encounters aes που κανει 600-700$ το intellivision που κανει 30-40 ευρω..
Το ποσο κανει ενα μηχανημα δεν λεει απολυτως τιποτα. Και δεν ειναι η τιμη της κοστολογησης που θα του δωσει αξια απο μονη της. Διπλα σε ενα Atari VCS cx2600 που να εχει το ταπεινο ταμπελακι Made in Sunnyvale, Cal. κανενα αλλο μηχανημα στον κοσμο δεν εχει απλα θεση διπλα του και δεν μπορει καν να φερει τον ορο κονσολα, μιας και μονο ο ataraκος εχει το σχημα που οριζει μια κονσολα (Deck με διακοπτες και επικλινες επιφανειες). Ολα τα αλλα ειναι video-like (γιατι σε αυτο το σχημα παραπεμπουν, και ιδιαιτερα τα νεα συστηματα) game systems που κακως εχουν συμπεριληφθει στον ορο "κονσολα" και εχει γινει πασατεμπος. Ενα απλο VCS με το Combat κουβαλαει περισσοτερη ιστορια επανω του απο ολα τα υπολοιπα συστηματα και εταιριες μαζεμενες. Videogaming στην πιο αγνη του μορφη.

Α! Επισης ειδα πολλα συστηματα απο αυτα που εχεις οτι ειναι κλεισμενα σε σακουλες και πισω απο βιτρινες και οχι μονιμα συνδεμενα. Ελπιζω να μην εχεις ξεχασει οτι η χαρα του videogaming ειναι το να χαιρεσαι το videogaming στην πιο αγνη του μορφη. Και αυτο ειναι να χρησιμοποιεις τα μηχανηματα και να τα λιωνεις. Videogames ειναι, οχι στολιδια.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Το ποσο κανει ενα μηχανημα δεν λεει απολυτως τιποτα. Και δεν ειναι η τιμη της κοστολογησης που θα του δωσει αξια απο μονη της. Διπλα σε ενα Atari VCS cx2600 που να εχει το ταπεινο ταμπελακι Made in Sunnyvale, Cal. κανενα αλλο μηχανημα στον κοσμο δεν εχει απλα θεση διπλα του και δεν μπορει καν να φερει τον ορο κονσολα, μιας και μονο ο ataraκος εχει το σχημα που οριζει μια κονσολα (Deck με διακοπτες και επικλινες επιφανειες). Ολα τα αλλα ειναι video-like (γιατι σε αυτο το σχημα παραπεμπουν, και ιδιαιτερα τα νεα συστηματα) game systems που κακως εχουν συμπεριληφθει στον ορο "κονσολα" και εχει γινει πασατεμπος. Ενα απλο VCS με το Combat κουβαλαει περισσοτερη ιστορια επανω του απο ολα τα υπολοιπα συστηματα και εταιριες μαζεμενες. Videogaming στην πιο αγνη του μορφη.

Α! Επισης ειδα πολλα συστηματα απο αυτα που εχεις οτι ειναι κλεισμενα σε σακουλες και πισω απο βιτρινες και οχι μονιμα συνδεμενα. Ελπιζω να μην εχεις ξεχασει οτι η χαρα του videogaming ειναι το να χαιρεσαι το videogaming στην πιο αγνη του μορφη. Και αυτο ειναι να χρησιμοποιεις τα μηχανηματα και να τα λιωνεις. Videogames ειναι, οχι στολιδια.. :)
What phil_vr said ;) Προσωπικά, έχω όλη μου τη συλλογή συνδεμένη και ετοιμοπόλεμη ανα πάσα στιγμή!
 
phil_vr είπε:
Α! Επισης ειδα πολλα συστηματα απο αυτα που εχεις οτι ειναι κλεισμενα σε σακουλες και πισω απο βιτρινες και οχι μονιμα συνδεμενα. Ελπιζω να μην εχεις ξεχασει οτι η χαρα του videogaming ειναι το να χαιρεσαι το videogaming στην πιο αγνη του μορφη. Και αυτο ειναι να χρησιμοποιεις τα μηχανηματα και να τα λιωνεις. Videogames ειναι, οχι στολιδια.. :)
συμφωνω και επαυξανω #) αν ειχαν στοματα οι τηλεορασεις μας... σιγουρα θα μας ειχαν φτυσει :xm:
 
phil_vr είπε:
To Panzer πρεπει να ειναι η γρηγοροτερη αγορα και διωξιμο που εκανα ποτε! Ισα ισα το κρατησα μια-μιαμιση εβδομαδα αν θυμαμαι καλα!
Το ποσο κανει ενα μηχανημα δεν λεει απολυτως τιποτα. Και δεν ειναι η τιμη της κοστολογησης που θα του δωσει αξια απο μονη της. Διπλα σε ενα Atari VCS cx2600 που να εχει το ταπεινο ταμπελακι Made in Sunnyvale, Cal. κανενα αλλο μηχανημα στον κοσμο δεν εχει απλα θεση διπλα του και δεν μπορει καν να φερει τον ορο κονσολα, μιας και μονο ο ataraκος εχει το σχημα που οριζει μια κονσολα (Deck με διακοπτες και επικλινες επιφανειες). Ολα τα αλλα ειναι video-like (γιατι σε αυτο το σχημα παραπεμπουν, και ιδιαιτερα τα νεα συστηματα) game systems που κακως εχουν συμπεριληφθει στον ορο "κονσολα" και εχει γινει πασατεμπος. Ενα απλο VCS με το Combat κουβαλαει περισσοτερη ιστορια επανω του απο ολα τα υπολοιπα συστηματα και εταιριες μαζεμενες. Videogaming στην πιο αγνη του μορφη.
Δεν ντρέπεσαι καθόλου Phil...τολμάς να συγκρίνεις ένα παιχνίδι των 700 ευρώ με το 2600 που έχει 20 ευρώ?????

Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ..θέλουμε να λέμε ότι είμαστε και συλλέκτες ..... #) :p :cool: :cool:
 
Σας ξαναλεω οτι εχω ολες τις αμερικανιες και για ΕΜΕΝΑ δεν εχουν καμια μεγαλη συλλεκτικη αξια οταν τα βρισκεις και στα πανηγυρια..Αλλο ιστορικη αξια κ αλλο συλλεκτικη και χρηματικη αξια(you know limited edition?το atari αν το ψαξεις θατο βρεις και κανα 10ευρω,το saturn navi ομως?οσο και να χτυπιεσαι,τιποτα!).δεν θελω νασας προσβαλω.Παιδια δεν ειμαι πλουσιος!!!ΑΠΛΑ psycho μετο θεμα,ολα τα λεφτα μου πανε εκει..Γιαυτο μην μου λετε για μερακι,αν δεν ειχα δεν θατα μαζευα,δεν θα μουν εδω,δεν θα δεινα κ το τελευταιο ευρουλακι μου γιαυτα!(και αν ηθελα απλα ετσι ναχω ενα ataraki,δεν θα περνα αυτους τους παπαδεςειμαι σκληροπυρινικος!Οχι απλα μερακι).Πραγματα που ταχω 5-6 φορες ταχω γιαυτο τον λογο!Τα βλεπω κ φτιαχνομαι!!!Αν ταχα ΟΛΑ σε μπριζες θα θελα 150 μπαλαντεζες..Και σκονη τιγκα!Με οτι θελω παιζω.Πεστε κ κανα καλο σχολιο βρε..ΕΛΕΟΣ!!!χεχε....
 
Συμφωνώ με το να έχεις συλλογή την οποία "δουλέυεις" και δέν την χαζέυεις. Αλλά πρακτικά, εκτός απο ελάχιστους που έχω γνωρίσει, αυτό δέν γίνεται. Οι περισσότεροι τα έχουν κάνει στολίδια ! Γι'αυτό τον λόγο και εγώ έχω περιορισμένη συλλογή , που απαρτίζεται απο πράγματα που θα ασχοληθώ ενεργά, αλλιώς για μένα είναι πεταμένα λεφτά, και στέρηση απο κάποιον που θα το δουλέψει.

Η συλλογή απο την άλλη είναι και εθισμός του καθενός, οπότε εφόσον συμπεριλαμβάνεται στα βίτσια, δέν μπορείς να κατηγορείς κάποιον γιατί τα μαζέυει όλα αυτά, γιατί έδωσε τόσα πολλά χρήματα για ένα cartridge 20ετίας κλπ. Είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα, το πόσα και πόσο , και φυσικά και το πώς και το γιατί ! Ακόμα και άν αυτό το γιατί είναι η επίδειξη (και μετά το καταχώνιασμα σε κάποια ντουλάπα) ! Ξαναλέω όμως ότι χαίρομαι να βλέπω τεράστιες CRT συνδεδεμένες με μπόλικα multi-scart, απο το να βλέπω boxed vectrex με σελοφάν!!
 
telios_s είπε:
Αν ταχα ΟΛΑ σε μπριζες θα θελα 150 μπαλαντεζες...
AXAAXAXAXAXAXAAXXAAXAXA σωστα. για να μην αναφερουμε και ποσες φορες θα φας τα μουτρα σου για να πας απο την τηλεοραση στην πολυθρονα... :p

εγω παιζω και μετα τα μαζευω ΟΛΑ γιατι εχουμε και το λοχαγο τη μανα μου να ουρλιαζει...

παρεμπιπτόντως ποτε θα τα "πουμε";
 
Εισαι ωραιος,με καταλαβες..Αυριο εγερτηριο ετσι??χαχα..Ρεσυ πεσαν να με φανε εδω...
 
για να γινει εγερτηριο, πρεπει πρωτα να γινει η κατακλιση...
 
Να συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες: το heavy sixer που έχω, πανέμορφο, δίπλα στην τηλεόρασή μου μονίμως στημένο (Stampede FTW!!!) μου δίνει πολύ περισσότερη χαρά απ'ό,τιδήποτε έχω στο πατάρι...
 
ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ mr vectrex η mr κομπλεξ?Μην ξεχνας ομως,τι ειχες πει??Δεν σε κοντραρουν ουτε οι ξενοι συλλεκτες??Μπες youtube πατα brycecorp3..Δες τον θεο του retrogaming και στειλτου..Ωραια η συλλογιτσα σου αλλα που ειναι η amiga??XAXA θα γελαει ολο το youtube!Kαι μην εχεις αγχος θα σου πεσει το μαλλι..ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΟ..Χαχα..
 
Αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι αποδεκτη Telie - και δεν προκειται να φαω τη μερα μου να γυρναω το φορουμ κλειδωνοντας threads.

Ηρεμησε λιγο σε παρακαλω.
 
Τί να πει κανεις, όταν φτάνω στο σημείο να σκέφτομαι μετακόμιση της συλλογής σε άλλο σπίτι μόνο κ μόνο για να έχει χώρο και να βγούν τα μηχανήματα από τις κούτες. 5 crt tv μεταχειρισμένες των 30 ευρώ στη σειρά, με 2 κονσόλες πάνω η κάθεμία κ μιλάμε για το καλύτερο playroom του σύμπαντος!!!
 
Τις τελευταίες μέρες όλο και με τρώει περισσότερο να χτυπήσω με τη σειρά μου ένα Vectrex. Πάει πολύς καιρός που το λιγουρεύομαι και ήρθε η ώρα του νομίζω. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ρε παιδιά; Ευχαριστώ και σύντομα θα είμαι με νέα πιστεύω.
 
Πίσω
Μπλουζα