Επιτραπέζια του παρελθόντος

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
60
Σήμερα κάνοντας μια έρευνα στην αποθήκη βρήκα τα παρακάτω επιτραπέζια τα οποία ήταν της μητέρας μου και του αδελφού της,όλα πρέπει να είναι από τη δεκαετία του 70 και επειδή δεν έχω αρκετές πληροφορίες,ότι γνωρίζετε γι'αυτά ευπρόσδεκτο!

Εταιρεία: Βασίλης Κατσαρόπουλος


Παιχνίδι: Bonanza



Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/862

Εταιρεία: -


Παιχνίδι:
Φιδάκι-Γρινιάρης-Σκάκι


Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/863

fetch


fetch


(δεν ήξερα ότι τα επιτραπέζια τότε είχαν διπλώματα ευρεσιτεχνίας :eek: )

(μήπως ξέρετε ποία ήταν η εταιρία που είχε ως σήμα το Κ στα αριστερά της φωτογραφίας? )

Φωτεινός Παντογνώστης (άγνωστης εταιρίας)

fetch


Μία σειρά κλασικών επιτραπέζιων,από τη χλωρίνη klinex :eek:

fetch


fetch


(η πλήρης σειρά των παραπάνω επιτραπέζιων της σειράς,δυστυχώς τη ντάμα δεν την είχαν αγοράσει :( )

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφα και ρετρο,Γρινιαρης και Φιδακι διαχρονικα,επισης η Klinex εδινε και παιχνιδια!!
 
Krem, η μαμά σου είναι στην ηλικία μας;;; :D

Να της πεις να γραφτεί και εκείνη μέλος μας... :cool:
 
ναι είναι περίπου στην ίδια ηλικία (46,τα γράμματα είναι μικρά γιατί φοβάμαι μήπως με βλέπει...) .όσο για την εγγραφή θα της το πω αν και παλαιότερα που προσπαθούσα να την πείσω δεν είχα καταφέρει κάτι :xm:

μήπως ξέρει τελικά κάποιος ποία εταιρία ήταν αυτή που έβγαλε το bonanza?
 
krem13 είπε:
Σήμερα κάνοντας μια έρευνα στην αποθήκη βρήκα τα παρακάτω επιτραπέζια τα οποία ήταν της μητέρας μου και του αδελφού της
Εσύ κόλλησες για τα καλά το retroμικρόβιο λέμε,κι από νωρίς νωρίς!! :D
 
Την Μάχη το θυμάται κανείς. Με στρακαστριώτες ήταν.
 
Θυμάμαι τα "100 καλύτερα επιτραπέζια" που τα πουλούσαν σε ένα μεγάλο κόκκινο κουτί.

Είχε μέσα όλα αυτά τα γνωστά παιχνίδια γκρινιάρη, τρίλιζα, ντάμα, σολιτέρ κλπ.
 
ο πατέρας ενός φίλου μου έχει ένα επιτραπέζιο που βασίζεται σε ένα από τα πρώτα τηλεπαιχνίδια που παρουσίασε ο Μαστοράκης (μάλλον το bingo) ! όταν βρω την ευκαιρία θα το φωτογραφίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
(δεν ήξερα ότι τα επιτραπέζια τότε είχαν διπλώματα ευρεσιτεχνίας :eek: )

(μήπως ξέρετε ποία ήταν η εταιρία που είχε ως σήμα το Κ στα αριστερά της φωτογραφίας? )

Φωτεινός Παντογνώστης (άγνωστης εταιρίας)

picture.php
WOW!!! η εκδοση που ειχα!!!
 
τότε μήπως ξέρεις ποία εταιρεία το έβγαλε και ποία εποχή κυκλοφόρησε (βασικά πότε εσύ το αγόρασες) ?
 
krem13 είπε:
τότε μήπως ξέρεις ποία εταιρεία το έβγαλε και ποία εποχή κυκλοφόρησε (βασικά πότε εσύ το αγόρασες) ?
Πραγματικα δεν ξερω εταιρεια. Μου το ειχαν φερει δωρο μεσα 80. Ηταν αρκετα δημοφιλες αν και δεν διαφημιζοταν απ οτι θυμαμαι.

να και ενα λινκ με περισσοτερες φωτο

http://www.silogomania.com/forum-f94/topic-t2459.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμμ,απ'ότι φαίνεται αυτό που φωτογράφησα είναι η 2η έκδοση (γιατί εκτός από μονόχρωμες εικόνες,κάτω έχει αλουμινόχαρτο) αν και μου φαίνεται κάπως περίεργο...(γιατί λογικά όταν βγήκε η δεύτερη έκδοση,ο θείος μου και η μάνα μου πρέπει να ήταν ήδη αρκετά μεγάλοι...)
 
RIO είπε:
Θυμάμαι τα "100 καλύτερα επιτραπέζια" που τα πουλούσαν σε ένα μεγάλο κόκκινο κουτί.Είχε μέσα όλα αυτά τα γνωστά παιχνίδια γκρινιάρη, τρίλιζα, ντάμα, σολιτέρ κλπ.
Ναι! Τα είχαμε πάρει στην Α΄Γυμνασίου με χρήματα του ταμείου μας όταν ήμουν μαθητής στο σχολείο. Και παίζαμε πολλές ώρες, ακόμα και στα διαλείμματα ειδικά όταν έβρεχε!
 
Πόσο χαίρομαι που έζησα την άνθηση της εποχής των επιτραπεζίων παιχνιδιών.
 
Ένα επιτραπέζιο του πολύ παρελθόντος..

Ένα είδος φωτεινού παντογνώστη, με τον κόκκινο μάγιο να γυρίζει (με τη βοήθεια μαγνητών; ;) στη σωστή απάντηση κάθε φορά!

DSC06720.jpg

DSC06718.jpg

DSC06719.jpg
 
zouzou είπε:
Ένα επιτραπέζιο του πολύ παρελθόντος..Ένα είδος φωτεινού παντογνώστη, με τον κόκκινο μάγιο να γυρίζει (με τη βοήθεια μαγνητών; ;) στη σωστή απάντηση κάθε φορά!

Προβολή συνημμένου 49517 Προβολή συνημμένου 49519
:thanx2: ζουζου γραφει ποιας εταιριας ειναι;μηπως γνωριζεις στο περιπου ποτε κυκλοφορησε;
 
Δε λέει επάνω κάποιο όνομα εταιρείας ή τίποτα σχετικό...

Όσο για την ημερομηνία, το συγκεκριμένο σίγουρα είναι αγορασμένο τη δεκαετία του '60!
 
zouzou είπε:
Δε λέει επάνω κάποιο όνομα εταιρείας ή τίποτα σχετικό...Όσο για την ημερομηνία, το συγκεκριμένο σίγουρα είναι αγορασμένο τη δεκαετία του '60!
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!!οντως φαινεται αρκετα παλιο το επιτραπεζιο αυτο,ισως να ηταν ο προγονος του "φωτεινου παντογνωστη"
 
Πίσω
Μπλουζα