Επόμενος στόχος amstrad 464!

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
:)

1.5 μηνα μετά την εγγραφη μου στο retromaniax ήδη απέκτησα μια amiga 500 και έναν spectrum!!!

τώρα επόμενος στόχος είναι ο Amstrad 464! , οποτε θέλω λίγο βοήθεια παιδιά , ποια είναι λογική τιμή? βρίσκετε εύκολα ? πιο εύκολα από τον 6128??
 
θα ελεγα schneider cpc 464 με οθονουλα απο γερμανικο ebay που ειναι και φτηνα 30-60 ευρα με μεταφορικα απο αγγλια αρκετα ακριβοτερα..60-90 ευρα . απο ελλαδα υπομονη και προσοχη στις τιμες γιατ υπαρχουν πολλοι που ψαχνουν για αρχαριους..μην αγχωνεσαι απο εξω θα βρεις ευκολα αυτο το μοντελο...υπομονη!!!
 
Εχει κανα δυο καλες περιπτωσεις το ebay αυτη την στιγμη. Αν βιαστεις, θα πετυχεις καλη τιμη.

Παντως εκτος απο το look προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να τον προτιμησεις απο εναν 6128. Ο 464 ειναι ο φτωχος ξαδερφος απο την Αμαλιαδα... :)
 
0raid είπε:
:)
1.5 μηνα μετά την εγγραφη μου στο retromaniax ήδη απέκτησα μια amiga 500 και έναν spectrum!!!

τώρα επόμενος στόχος είναι ο Amstrad 464! , οποτε θέλω λίγο βοήθεια παιδιά , ποια είναι λογική τιμή? βρίσκετε εύκολα ? πιο εύκολα από τον 6128??
Καλορίζικα τα μηχανήματα αρχηγέ!

Μη ξεχάσεις να πάρεις και Atari! :D

Πάει... Τον κάψαμε τον άνθρωπο, με εμάς που έμπλεξε...
 
ευχαριστώ!

αν και προτιμώ να βρω από Ελλάδα παρά να πάρω από το ebay

έχω ήδη έναν 6128 από τα παιδικά μου χρόνια! :)
 
ευχαριστώ DINO!

ο ATARI ST είναι ο επόμενος στόχος μετά τον Amstrad 464! :)
 
μιας και ανοίχτηκε το θέμα,που μπορώ να βρω έναν 6128 ή/και έναν 6128 plus? στο ebay δεν βρίσκω σχεδόν κανένα (6128 ) και όσοι υπάρχουν είναι αρκετά ακριβοί,όσο για το 6128 plus δεν θυμάμαι να έχω βρει ποτέ...

θεωρητικά αν πάρω ένα amstrad gx4000 που βρίσκεται εύκολα μπορώ να το μετατρέψω σε 6128plus μιας και είναι το ίδιο hardware?
 
απαράδεκτος για retrofun!

atari st "μετά" τον 464..?

"ΜΕΤΑ" τον 464..???

ενώ ήδη έχεις πάρει και spectrum?

έπρεπε να ήταν η αρχική σου επιλογή, μαζί με το kick off (και όχι η 500αρα amiga)

αστειεύομαι φυσικά, μακάρι να αγοράσεις όλα τα ρετρομηχανήματα και να τα χαρείς! :)
 
αδερφε μου εχεις μπει σε μια τρελλα που ολο θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις ,,,εχω περασει απο κει.αλλα αξιζει τον κοπο γιατι θα γυρισεις στο home computing..
 
0raid είπε:
ευχαριστώ DINO!
ο ATARI ST είναι ο επόμενος στόχος μετά τον Amstrad 464! :)
Μην τον ακούς το προβοκάτορα... :p

πάρε μια 1200 με whdload και με τα ρέστα πάρε ένα c64!

Αφού έχεις όλα τα γνωστά 8μπιτα και αμίγκα επί 2 θα είσαι μια χαρά!

Ο ατάρι στο γραφείο κάθε ρετροφαν πρέπει να παθαίνει ότι παθαίνει ο ατάρι στο αβαταρ μου...να δίνει την θέση του στην αμίγκα! :cool: :) :p
 
είμαι σίγουρος ntsmrtz ότι είσαι atari st fan και αντί-amigas??? :)

παίρνω πρώτα τα μηχανήματα που ήταν απωθημένα μου από μικρός........και η σειρά

που τα περνώ έχει σημασία για εμενα.... :)

@ simonkey

αιστάνομαι απίστευτα στην θεα όταν μπαίνω στο σπίτι και βλέπω τον amstrad 6128 , την amiga και τον spectrum διπλα ο ένας στον άλλον.........ευτυχώς η γυναικα μου καταλαβαίνει την χαρά μου με τα μηχανήματα αυτά και όχι μονο δεν φωνάζει αλλα παίζει μαζί μου games! :)
 
Στην Ελλαδα βρισκεις ευκολοτερα 6128. Ειχαν πουληθει αρκετοι.

Μια λογικη τιμη ειναι 50 ευρω, με πρασινη οθονη. Ιδια τιμη και για 464,

αλλα λιγο πιο δυσκολο να βρεις.

Ειχα 2 464 και τους εδωσα, πιστευω οτι ο 6128 ειναι πολυ πιο χρηστικος.
 
Σου ευχομαι να τον βρεις γρηγορα. Εγω τον ειχα ηδη, μαζι με 2 Α1200, και τα νεα μου αποκτηματα ειναι ενας ΖΧ γομολαστιχας κι ενας C64.

Η αληθεια ειναι οτι ο 464 νομιζω οτι αξιοποιηται και πιο γρηγορα και πιο ευκολα, οπως θα δεις και στο παρακατω thread που ειχα γραψει. Απειρα παιχνιδια ηδη σε mp3 και wav στο ιντερνετ και με εναν κασετοανταπτορα εισαι ready to go!

Καλη αρχη!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=13617
 
ναι είμαι atari st fun αλλά όχι αντι-amigas...

ίσα-ίσα που σκέφτομαι να πάρω μία 500άρα να την χρησιμοποιήσω ως βάση για να βάλω πάνω το subwoofer που τώρα είναι στο πάτωμα!

για να πω την αλήθεια τότε (την περίοδο 88-91) το κλίμα ήταν λίγο πιο "βαρύ"

η αλήθεια είναι ότι όλα τα παιχνίδια ήταν καλύτερα (γραφικά-ήχος) στην 500αρα παρά στον 520st.

όποιος όμως είχε παίξει kick off στον st αντιλαμβανόταν την ανωτερότητα του st στο gameplay.

sorry για το off topic. σοβαρά τώρα, σκέφτομαι και εγώ να πάρω μία 500άρα μαζί με ένα ql, το απωθημένο που αναφέρεις και εσύ...
 
μπροστά στο retro feeling δεν υπάρχουν αντιπαλότητες!! παλιά μπορεί να υπήρχε ανάμεσα σε μηχανήματα και στους χρηστες! τώρα έχουμε όλοι όμως κάτι κοινό.....είμαστε τρελαμένοι με αυτά τα μηχανήματα και τα θέλουμε όλα στην συλλογή μας :)
 
εννοείτε πως...απλά πειραζόμαστε για να κρατάμε το site ζωντανό! Αν ο χώρος το επιτρέψει και μετά την αγορά ενός +2,+3 θα κοιτάξω για ενα ste
 
Πρέπει να μπει disclaimer κατά την εγγραφή στο site.

Όποιος μπαίνει εδώ καίγεται και αρχίζει τα ρετρο-ψώνια. :)

Φίλε, με το καλό να αγοράσεις όσα θέλεις και να τα χαρείς. Μια συμβουλή μόνο: μην βιάζεσαι, θα βρεις αρκετές ευκαιρίες με τον καιρό.
 
ναι εννοείτε! , μονο την Amiga βιαζόμουνα να πάρω!!
 
simonkey είπε:
αδερφε μου εχεις μπει σε μια τρελλα που ολο θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις και θα αγοραζεις ,,,εχω περασει απο κει.αλλα αξιζει τον κοπο γιατι θα γυρισεις στο home computing..
Kαι στη συνέχεια,κάποια στιγμή στο μέλλον,θα αρχίσει να πουλάει και να πουλάει και να πουλάει και να πουλάει..... :p :p :p

(αρκετοί από εμάς έχουν ακολουθήσει τη -γνωστή- διαδρομή αυτή... ;) )
 
ευτυχώς έχω ένα δώμα μονο για τα μηχανήματα , οπότε ελπίζω πως δεν θα μπω ποτε στην διαδικασία να τα πουλήσω λόγω έλλειψης χώρου !
 
Πίσω
Μπλουζα