Επόμενος στόχος amstrad 464!

το πρασινο μονιτορ του αμστραντ αισθητικα ειναι απο τα καλυτερα μονιτορ που εχω δει....και γενικοτερα τα αμστραντ ειναι τα καλυτερα απο ολα τα μηχανηματα κια θα παρω και αλλο τωρα που το συζηταω ...να!!! τωρα θα μπω εβαυ...
 
billy είπε:
Βρε παρατήστε το αντι-αμστραντικό παραλήρημα όλοι εσείς οι κολλημένοι, και αφήστε τον άνθρωπο να πάρει τα μηχανήματα που γουστάρει !! :D
Απολυτα σεβομενος το avatar σου δεν δινω συνεχεια στο ετσι και αλλιως οφθαλμοφανες δικαιο των αποψεων μου. Δε πα να παρει και Amstrad PCW 10, τι με κοφτει εμενα εδω που τα λεμε? Μαζι θα το βλεπουμε στο σπιτι μας?
 
Tywien είπε:
Απολυτα σεβομενος το avatar σου δεν δινω συνεχεια στο οφθαλμοφανες δικαιο των αποψεων μου. Δε πα να παρει και Amstrad PCW 10, τι με κοφτει εμενα εδω που τα λεμε? Μαζι θα το βλεπουμε στο σπιτι μας?
σεβαστή η άποψη σου...αλλα δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνούμε και εμείς.....έτσι δεν είναι? :)
 
0raid είπε:
σεβαστή η άποψη σου...αλλα δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνούμε και εμείς.....έτσι δεν είναι? :)
Zen master's cookie: Αυτο που πρεπει και αυτο που τελικα γινεται δυστυχως δεν ταυτιζονται παντα.
 
καμία αντιπαλότητα δεν υφίσταται...ΧΑΒΑΛΕ κάνουμε...
 
Tywien είπε:
Δεν ειναι ασχημα τα Amstrad. Μη τρελαθουμε κιολας. Περιοχες μαστιζονται απο λειψυδρια, τσουναμι, καταποντισμους. Δεν ειναι και ο,τι χειροτερο μπορει να τυχει να σου κουβαληθει ενα μεσα στο σπιτι με τις πολυχρωμες πλαστικουρες του, τα απιθανα ασχημα μονιτορ, το χοντροκομμενο κουτι, την ξεπερασμενη του αισθητικη και τα non working κασσετοφωνα/δισκετες του. Μπορει και να επιβιωσεις. Αμα για να το παρεις σου δινουν πανω απο 50 ευρω, χτυπα το (οσο πιο δυνατα μπορεις)
Ε οχι και non-working το κασετοφωνο... εδω συνεργαζεται αψογα με Νοκια.

Το κασετοφωνο δεν ηταν τοσο ευπαθες οσο το disk drive του 6128.

Οσο για το μονιτορ, ειναι μια ομορφια!

Ενα κακο ομως που θα τονιζω συνεχεια (ως παθων)... κακα πλαστικα, κακα πλαστικα, κακα πλαστικα, κακα πλαστικα κ.ο.κ.

Για επιβεβαιωση και για οσους δεν το εχουν ηδη δει :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=13586
 
Το κακο του 464 (εκτος οτι ηταν Amstrad) ηταν οτι τα παιχνιδια θελανε κανα τεταρτο για να φορτωσουν (σε αντιθεση με τον Spectrum που το φορτωμα απο κασσετα πεταγε)...

Ετσι οσοι ασχοληθουν σημερα με το συγκεκριμενο μασινι θα πρεπει να πανε σε μια απο τις πολλες λυσεις γρηγορου φορτωματος για παλαιους υπολογιστες που εχουμε πολλακις αναλυσει σε αυτο το φορουμ
 
Το καλο με το CPC 464 ηταν οτι ειχε εστω και καποια παιχνιδια. Μπορουσες να βρεις περιπου το 1 % απο τα παιχνιδια του spectrum. Σε προχειρο port. Πιο αργα. Και ακριβοτερα. Και μερικους μηνες αργοπορημενα. Σε εκανε ολιγαρκη. Και υπομονετικο. Σε μαθαινε να χαιρεσαι ακομα και με τα λιγα. Ειχα ενα ξαδερφο που ειχε amstrad. Ερχοταν σπιτι μου που ειχα τον γομολαστιχα και εβλεπε τι παιχνιδια θα παιξει σε τρεις μηνες.
 
@Tywien στο μυαλο μου εισαι, απλα εγω δεν ηθελα να ειμαι τοσο ΜΠΑΛΝΤΑΣ-ΛΑΙΜΗΤΟΜΟΣ-ΔΡΕΠΑΝΙ! Θα τα κακοκαρδισουμε τα παιδια χαχαχαχαχα
 
DoctorGalifrean είπε:
Ε οχι και non-working το κασετοφωνο... εδω συνεργαζεται αψογα με Νοκια.Το κασετοφωνο δεν ηταν τοσο ευπαθες οσο το disk drive του 6128.

Οσο για το μονιτορ, ειναι μια ομορφια!
Ασε αγαπητέ δόκτωρ, εδώ μέσα θα βρείς και άλλα threads που βγάζουν τα μόνιτορς του amstrad άχρηστα, το ίδιο και τα κασσετόφωνα (έχω διαβάσει τις απίστευτες ανακρίβειες - όπως π.χ. το ότι... πρέπει να τους κάνεις ησυχία για να φορτώσουν !! :rofl: )

Σε γενικές γραμμμές τα flamebaits (διότι περί τέτοιων πρόκειται) απο τους κολλημένους αντι-αμστραντάδες δίνουν και παίρνουν, και κάτι τέτοια "debates" δεν έχουν τελειωμό !! :D

Wally είπε:
Το κακο του 464 (εκτος οτι ηταν Amstrad) ηταν οτι τα παιχνιδια θελανε κανα τεταρτο για να φορτωσουν (σε αντιθεση με τον Spectrum που το φορτωμα απο κασσετα πεταγε)...
...και πάνω που έλεγα: "θα 'ρθει - δεν θα 'ρθει αυτό το παιδί..." :D :D
 
Ναι, αλλα τωρα τα debate αυτα γινονται περισσοτερο για χαβαλε, παρα στα σοβαρα.

Ανυπομονω να βαλω μπροστα τον γομολαστιχα μου, οπως επισης και τον νεοαποκτηθεντα C64 μου. Και δεν θα μπω καν στη διαδικασια να κανω συγκρισεις.

Επισης διπλα απο την 1200 μου, εχω ηδη φτιαξει χωρο για τον Atari ST που περιμενω απο μερα σε μερα.

Νομιζω οτι η μονη σοβαρη αντιπαλοτητα που ολοι εχουμε στο μυαλο μας... ειναι ολα αυτα εναντιον του αναθεματισμενου PC που τοσο μισουμε, αλλα που χωρις αυτο δεν κανουμε...
 
καλα μιλατε για πλαστικα αμστραντ ...?τα καλυτερα και γενικα πιο αξιοπιστα μηχανηματα αντε κανα ιμαντα να εβγαζαν..τι να πουμε για τον λαστιχα που εβγαζε λαστιχα ,,τροφοδοτικα ..και φυσικα οχι κασετοφωνο γιατι απλα δεν ειχε ...ηταν στα εξτρα...η κατασταση εφτιαξε στα +2 και μετα που αντεγραψε τα αμστραντ...
 
Αναζωπυθωθηκε η βεντετα παλι...

Η νεραιδα και το παλικαρι...

Αμστραντακηδες VS Σπεκτρουμακηδες!
 
Μεγάλο...

DoctorGalifrean είπε:
Ναι, αλλα τωρα τα debate αυτα γινονται περισσοτερο για χαβαλε, παρα στα σοβαρα.
...λάθος κάνεις, αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό, αθώε νεανία!

Συνήθως καταλήγουμε κάπως έτσι: :frypan:
 
DoctorGalifrean είπε:
Ναι, αλλα τωρα τα debate αυτα γινονται περισσοτερο για χαβαλε, παρα στα σοβαρα.Ανυπομονω να βαλω μπροστα τον γομολαστιχα μου, οπως επισης και τον νεοαποκτηθεντα C64 μου. Και δεν θα μπω καν στη διαδικασια να κανω συγκρισεις.

Επισης διπλα απο την 1200 μου, εχω ηδη φτιαξει χωρο για τον Atari ST που περιμενω απο μερα σε μερα.
Ναι, οκ, αν και -ΔΕΝ- είναι όλοι τόσο ανοικτόμυαλοι...

Π.χ. ο Wally, μόνο αν του χαρίσεις amstrad θα τον κρατήσει, διαφορετικά... :D

Και εγώ διαθέτω γκάμα απο διάφορα μηχανάκια πλην του amstrad και της amiga που είχα μικρός (και τους έχω αδυναμία), όπως C64, Atari ST, κ.α. (...μέχρι και spectrum !! :D )

Πάντως απο τη μεριά μου δεν διστάζω να κάνω συγκρίσεις μεταξύ τους, και πάντα λέω αυτό ακριβώς που βλέπω. (π.χ. αν παίξω ένα παιχνίδι που είναι καλύτερο σε oρισμένα σημεία σε C64 απο CPC, δεν θα διστάσω να το παραδεχτώ. Προκατάληψη απλά δεν υπάρχει - τουλάχιστον απο την μεριά ορισμένων :) )

Εσείς κύριε Γουώλλη τι λέτε επ' αυτού;

δεν με ακούει τώρα, παίζει κρυφά με τον PCW που έχει... :diablotin:
 
Πάντως 2 Amstrad 6128 που έχω , έχουν απο τις λίγες οθόνες που ακόμα λειτουργούν απροβλημάτιστα σε σχέση με την ηλικία τους. Είχα μια Philips CM-8331 κάτι η οποία ήταν ολοκαίνουρια στο κουτί της και μετά απο μερικές μέρες λειτουργίας με τον Atari ST , έκαψε τον μετασχηματιστή υψηλής και μάλιστα δεν βρήκα και πουθενά ανταλλακτικά. Την πέταξα.

Με τα Spectrum είχα πάντα προβληματάκια κυρίως με τις μεμβράνες πληκτρολογίου που παρέδιδαν το πνεύμα μετά απο πολύωρη χρήση παιχνιδιών. Ειδικά το Space..... και το Ο Ρ από το δέκαθλο.
 
Εγω παιδια που ειχα amstrad

ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑ σας την εσκασα. Πιστεψατε τοσο χοντρο ψεμα?
 
simonkey είπε:
καλα μιλατε για πλαστικα αμστραντ ...?τα καλυτερα και γενικα πιο αξιοπιστα μηχανηματα αντε κανα ιμαντα να εβγαζαν..τι να πουμε για τον λαστιχα που εβγαζε λαστιχα ,,τροφοδοτικα ..και φυσικα οχι κασετοφωνο γιατι απλα δεν ειχε ...ηταν στα εξτρα...η κατασταση εφτιαξε στα +2 και μετα που αντεγραψε τα αμστραντ...
ΑΜΑΝ!!!!!!!!!!! 8)

ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ!!!!!!!! Τώρα!

Προσευχές και αυτομαστίγωμα μπροστά από την εικόνα του Θείου...!!!!!!!!!! :p :p
 
Wally είπε:
Το κακο του 464 (εκτος οτι ηταν Amstrad) ηταν οτι τα παιχνιδια θελανε κανα τεταρτο για να φορτωσουν (σε αντιθεση με τον Spectrum που το φορτωμα απο κασσετα πεταγε)...

Πέταγε; Ένας κολλητός που είχε spectrum φόρτωνε το παιχνίδι και μέχρι να ξεκινήσει το παιχνίδι βγαίναμε στο δρόμο και παίζαμε μπάλα κάνα τέταρτο με 20 λεπτά. Πέταγμα της κότας ένα πράγμα; :p
 
telonio είπε:
Πέταγμα της κότας ένα πράγμα; :p

Πέταγμα του ίδιου του spectrum απο το παράθυρο καλύτερα !! H πιό σωστή λύση, και η πιό ανώδυνη για τα αυτιά μας και τα ματάκια μας. :D (άλλωστε είναι γνωστό πως αν σου μπεί μουστάρδα στο μάτι, τσούζει σαν διάολος !! :D )

Καλά, αστειυόμαστε φυσικά. Δεν πρόκειται να πετάξω τον spectrum απο το παράθυρο.

Απο το μπαλκόνι ίσως, αλλά όχι απο το παράθυρο. (το μπαλκόνι βγάζει στον ακάλυπτο και δεν υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσει κανένας χριστιανός...)
 
Πίσω
Μπλουζα