Εργοστάσιο LYRA

Οι Έλληνες εργοδότες, είναι μακράν οι εργοδότες με μπέσα.

Όποιος γνωρίζει από Καλαμάτα και το εργοστάσιο του Καρέλια, (αντίστοιχο της εποχής του Λύρα και της El-Greco με τη διαφορά ότι υπάρχει ακόμα!!! ) ξέρει πολύ καλά ότι ο συγκεκριμένος Άνθρωπος έχει τους εργαζομένους σαν μέλη της οικογένειάς του.

Λυπάμαι που τα Ελληνικά εργοστάσια παιχνιδιών έχουν κλείσει, τι δεν θα έδινα να είχα στα ράφια το θέαμα των Mercedes της Mister-P!!!!
 
Οι ελληνικες εταιριες πως να το πω , τα παιχνιδια τους ακτινοβολουσαν μια μαγεια και εντελει δικοι μας ανθρωποι δουλευαν εκει , τη δικη μας οικονομια στηριζαν

νομιζα οτι το τελος τους ηρθε με τα κινεζικα κλπ
 
Θα συμφωνήσω,τα ελληνικά LYRΑ,ειδικά της πρώτης γενιάς ήταν άριστης ποιότητας και ξυπνούν πολλές αναμνήσεις.Για μένα λίγο καλύτερα βέβαια ήταν τα νεοκλασικά σπίτια της Geobra,αλλά κερδίζουν με μικρή διαφορά.Εξάλλου τότε έπαιρνα και LYRA και τα συνδύαζα μεταξύ τους.
 
Κανένα νέο για τη LYRA?Καταλόγους κλπ?Κρίμα θα είναι να εγκαταλειφθεί το θέμα,ελπίζουμε η κοπέλα που ξεκίνησε το thread να επιστρέψει στο forum σύντομα!!!!
 
Απίστευτο θέμα, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως δεν το είχα δει ως τώρα!

Ελπίζω σύντομα να μάθουμε κι άλλα για τους δημιουργούς των "αναβολικών" της παιδικής μας φαντασίας!
 
Το πιο ενδιαφέρον θα ήταν να βρίσκαμε καταλόγους από τα παιχνίδια της.Σίγουρα υπάρχουν,κάποιοι θα κρατάνε αρχείο σε κανονική η ψηφιακή πλέον μορφή.
 
Καλησπέρα παιδιά άνοιξα την παλιά κουτα με τα παιχνίδια και βρήκα αυτο το είχα ξεχάσει ότι το είχα!

2eb094e8-f013-bf42.jpg
 
Καλησπέρα Παιδιά

Πρώτη φορά γράφω έχω αρκετό υλικό αλλα δεν είναι φωτογραφισμένο όσον αφορα τη LYRA βρήκα αυτό που πραγματικά το είχα ξεχάσει!!!

ιimage (1).jpg

image.jpg

image (2).jpg
 
Πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα!!! :eek:

Η περιγραφή της MARKELLALYRA στο άνοιγμα μου επανέφερε ξεχασμένες εικόνες και την ευχαριστώ γι'αυτό...

1988, πρώτη δημοτικού, είχα πάει με το σχολείο εκδρομή στο εργοστάσιο της LYRA!!!

Δυστυχώς, έχουν περάσει αρκετά χρόνια και δε μπορώ να θυμηθώ πολλά πράγματα από εκεί. Αυτό που θυμήθηκα και σ'αυτό με βοήθησε η πολύ ζωντανή περιγραφή είναι οι πάγκοι συναρμολόγησης των playmobil, η μυρωδιά του πλαστικού και ότι στο τέλος της επίσκεψής μας είχαν δωρίσει από ένα μπλε κουτάκι playmobil σε κάθε παιδάκι.

Κρίμα που δεν ήμουν σε μεγαλύτερη ηλικία...θα θυμόμουν περισσότερα, ίσως να είχα καμιά φωτογραφία και σίγουρα να έβρισκα την επίσκεψή μου εκεί περισσότερο ενδιαφέρουσα. Ως παιδί δεν είχα ικανοποιηθεί από την εκδρομή, θα προτιμούσα εξοχή ή θέατρο και όχι εργοστάσιο. Θυμήθηκα πως για λίγο καιρό, κοιτούσα τα παιχνίδια μου με υποψία-είχαν, κατά κάποιον τρόπο, απομυθοποιηθεί και δε μου φαίνονταν τόσο όμορφα όσο στις διαφημίσεις πια. Ποτέ πριν δεν είχα φανταστεί τα στάδια από τα οποία περνούσε το παιχνίδι, για να φτάσει στα χέρια μου-νόμιζα πως τα παιχνίδια βγαίνουν έτοιμα και μονοκόμματα από μεγάλες μηχανές, όπως γενιούνται τα παιδιά,η συναρμολόγηση μου είχε διαφύγει! Πού να ήξερα πόσο πολύτιμή θα φάνταζε μετά από χρόνια αυτή η εκδρομή?

Aikinos, καλωσόρισες!

Θα χαρούμε πολύ να εμπλουτίσεις το θέμα με το υλικό σου. :)

Καλές συζητήσεις στο forum.
 
Κανένα νέο έχουμε?????????
 
Δεν ξέρεις πώς στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να δώσω στο ελάχιστο καμια λεπτομέρεια από τα παιχνίδια.

Σου απάντησα και στο θέμα PLAYMOBIL Lyra. Είναι όλα περασμένα ξεχασμένα. Με στεναχωρεί και εμένα το γεγονός αλλά κανένας από τα 2 αδέλφια εν ζωή δεν έχουν κρατήσει τίποτα.Έκανα μια προσπαθειά μου να βρω κάτι από τον ξαδελφό μου Μάρκο αλλά... Τι αρχείο σε κανονική ή ψηφιακή μορφή? Το μόνο που έχουμε εμεις οι νεότεροι είναι αναμνήσεις!!! Εγώ στα παιδιά μου εχω αρχίσει συλλογή από τα γερμανικά Lyra και δεν έχω ούτε για δείγμα κάτι από τα δικά μας. (Μόνο ένα μπρελόκ βρήκα καταχωνιασμένο σε ένα συρτάρι). ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν μπορώ να σας βοηθήσω.
 
Κρίμα :( Αλλά δεν απελπιζόμαστε ;) Ίσως κάποιος, κάπου να έχει κάποιες πληροφορίες. Συνεχίζουμε να ψάχνουμε λοιπόν :)
 
MARKELLALIRA -Συγχαρητηρια για τα ομορφα ποστ σου και μου μοιραστηκες τις αναμνησεις σου μαζι μας. Λυπαμαι ειλικρινα για το πως εγινε αυτο με το εργοστασιο σας. Πολυ θα ηθελα να δω ελληνικα εργοστασια παιχνιδιων να ξαναζωντανευουν.

Με συγκινησες πολυ, διοτι τα πιο πολλα παιδικα μου παιχνιδια τα χαρισα (και αρκετα 80ς ΛΥΡΑ) επειδη δεν αντεχα αναμνησεις απο το τωρα ερειπωμενο πατρικο μου - πολυ φορτισμενο συναισθηματικα το παιχνιδι σαν αντικειμενο.

Πολυ θα ηθελα να διαβασω παραπανω πληροφοριες για το τι θυμασαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MARKELLALIRA οι πληροφοριες και οι αναμνησεις που μοιραστηκες μαζι μας ειναι ηδη ενα δωρο για μας :) :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
διαβάζοντας το αρχικο μήνυμα της MARKELLALIRA πραγματικα ενας κόμπος ανέβηκε στο λαιμό μου...χίλιες δυο εικόνες πανεμορφες ,ζεστές κ προπάντων αθώες αναδύθηκανε απο τη μνήμη μου.Η ίδια λαχτάρα με τότε στη θέα ενός μπλέ κουτιού ήτε τραβόντας τη μαμα απο το χέρι (με αποτέλεσμα καποιες ξυλιες στον ποπο) ήτε ενα απρόσμενο δώρο απο θείο ,πατέρα,γιαγιά ή ακόμα κ κάτω απο το Χριστουγενιάτικο δεντρο ,με γύρισε σε αναμνήσεις που τις έχω καλα "φυλαγμένες".Μαρκέλα σε ευχαριστώ που και η οικογένειά σου συνέβαλε στη διαμόρφωση του χαρακτήρα μιας ολόκληρης γενιας.
 
Και μάλιστα μόνο στα θετικά του χαρακτήρα της γενιάς αυτής... ;)
 
κουβεντιαζοντας στο ιντερνετ για παλια παιχνιδια κτλ, βρηκα αυτο το forum και στη συνεχεια το συγκεκριμενο θεμα. διαβαζω και το ονομα του μελους που το εγραψε και ρωταω τη μανα μου.

μηπως λοιπον Μαρκελα εισαι η κορη του Στεφανου; καποτε κοριτσακι μελαχρινο με σγουρα μαλλια;

η μητερα μου εργαστηκε στην εταιρεια, στο τηλεφωνικο κεντρο και στο γραφειο με το Δημητρη Πλαγ.

ρωταει επισης η μητερα μου, ειναι καλα ο πατερας σου και οι θειοι σου; αν θες, απαντησε μου μεσω ΡΜ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ σιγκινητικό αυτό το ποστ σου Δημητρη, ειδικά αναλογιζόμενος ότι θα το διαβάσει η Μαρέλλα..!! :(

Xαιρόμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που είσαστε κοντά μας, ως κομμάτια ζωντανά που συνδέονται με την ιστορία τόσο μεγάλων εταιριών Ελληνικών παιχνιδιών..
 
και που να βλεπατε την μητερα μου οταν αρχισα να διαβαζω τα ονοματα απο το αρχικο post. πετωντας ηρθε στο δωματιο...
 
Πραγματικά σπουδαίο αυτό το τοπικ. Απλά μου γεννήθηκε μια απορία και αν θες μαρκέλλα μπορείς να τη απαντήσεις. Η Λύρα είχε πάρει τα δικαιώματα να εισάγει και να κατασκευάζει πλειμοπιλ, από τους Γερμανούς; Ήταν ας πούμε ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος και ίσως και προμηθευτής των Γερμανων;

Γύρω στο 87-88 οι γερμανοί αποφάσισαν να μπουν απευθείας, μόνοι τους, στην ελληνική αγορά, με συνέπεια να σας αφήσουν ξεκρέμαστους ή δεν έγινε συμφωνία;

Πέραν των πλειμοπιλ η λύρα είχε ένα τεράστιο πλήθος παιχνιδίων. Θυμάσαι ποια από αυτά κατασκεύαζε και ποια εισήγαγε?

ΥΓ: Οι ερωτήσεις απυθύνονται σε οποιονδήποτε μπορεί να τις απαντήσει. Απλά νομίζω οτι η Μαρκέλλα είναι η πιο κατάλληλη.
 
Πίσω
Μπλουζα