Εργοστάσιο LYRA

Ρώτησα και έμαθα για το γρανάζι από τον εμπνευστή του. Ο μικρότερος αδελφός του πατερα μου το σκέφτηκε γιατί το γρανάζι δημιουργεί μια κίνηση προς τα εμπρός... Τα πρώτα παιχνίδια που κατασκεύαζαν ήταν με μπαταρίες και μηχανισμό με γρανάζι...έτσι και το σήμα τους!! Οτιδήποτε καινιούργιο θα επανέλθω...Δεν μπαινω συχνά στο forum λόγω πολλών υποχρεώσεων, δουλειά και παιδιά είναι συνδυασμός killer του χρόνου!!!
 
MARKELLALIRA είπε:
Ρώτησα και έμαθα για το γρανάζι από τον εμπνευστή του. Ο μικρότερος αδελφός του πατερα μου το σκέφτηκε γιατί το γρανάζι δημιουργεί μια κίνηση προς τα εμπρός... Τα πρώτα παιχνίδια που κατασκεύαζαν ήταν με μπαταρίες και μηχανισμό με γρανάζι...έτσι και το σήμα τους!! Οτιδήποτε καινιούργιο θα επανέλθω...Δεν μπαινω συχνά στο forum λόγω πολλών υποχρεώσεων, δουλειά και παιδιά είναι συνδυασμός killer του χρόνου!!!
Απιστευτα ολα αυτα που γραφεις, που δεν θα τα μαθαιναμε σε καμια περιπτωση. Δεν εχει κανενας απο τους θειους καμια φωτογραφια απο το εργοστασιο? Δεν θυμαμαι αν ρωτησε καποιος σε αλλο post.
 
MARKELLALIRA είπε:
Ρώτησα και έμαθα για το γρανάζι από τον εμπνευστή του. Ο μικρότερος αδελφός του πατερα μου το σκέφτηκε γιατί το γρανάζι δημιουργεί μια κίνηση προς τα εμπρός... Τα πρώτα παιχνίδια που κατασκεύαζαν ήταν με μπαταρίες και μηχανισμό με γρανάζι...έτσι και το σήμα τους!! Οτιδήποτε καινιούργιο θα επανέλθω...Δεν μπαινω συχνά στο forum λόγω πολλών υποχρεώσεων, δουλειά και παιδιά είναι συνδυασμός killer του χρόνου!!!
Μαρκελα σε ευχαριστουμε για τις ωραιες πληροφοριες

που μας δινεις καθε φορα!!! :worship: :worship: :worship:

pardalotzatziki είπε:
Δεν εχει κανενας απο τους θειους καμια φωτογραφια απο το εργοστασιο?
Το εξηγει η ιδια η Μαρκελα στο πρωτο της ποστ. :)
 
ευχαριστουμε μαρκελα! λυθηκε κ η απορια για το γραναζι..

μακαρι να υπηρχαν εταιριες σαν τη λυρα ακομα κ σημερα...μακαρι να ηξεραν οι ιδρυτες αυτησ τησ εταιριας ποσο χαρα εχει (κ δεν λεω.. ειχε)προσφερει σε χιλιαδες ελληνοπουλα...

η καλυτερη ελληνικη εταιρια ΛΥΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Καλημέρα σε όλους σας. Ο ξαδελφός μου στο fb έχει ξεκινήσει να γράφει για την ίστορία της ΛΥΡΑ αφού είναι και πιο μεγάλος από εμένα και ξέρει περισσότερα και σίγουρα έχει και φωτογραφικό υλικό. Έχει γραφτεί και στο forum αλλά δεν μπαίνει συχνά..Του έχω πει να ξεκινήσει να γράφει εδώ ώστε να υπάρχει πληροφόρηση σε όλους μας. Ελπίζω οι επαγγελματικές του υποχρεώσεις να του το επιτρέψουν! Υπομονή λοιπόν...πιέζω όσο μπορώ!!!
 
Να σαι καλα Μαρκελλα!
 
:thanx2: :thanx2: :thanx2: Μαρκέλλα
 
Ευχαριστουμε πολυ για τα νεα Μαρκελα! :worship:

Αναμενουμε! :)
 
μαρκελλα στειλε του ενα λινκ απο αυτο το τοπικ καιτο προσφατο σχευικα με το θανατο του θειου σου για να καταλαβει ο ανθρωπος οτι αξιζει τον κοπο να γραψει και να ανεβασει υλικο εδω. σιγουρο θα χαροποιησει πολλους ανθρωπους που πραγματικα θα εκτιμησουν τα γραφομενα του. Πες οτι πολυς κοσμος περιμενει χριστουγεννιατικο δωρο και ποτε η ΛΥΡΑ δεν τους ειχε απογοητευσει.
 
πως και πως το περιμένουμε Μαρκέλλα, πως και πως...
 
πεσ του να τα γραψει εδψω στο παρον σαιτ κ οχι στο ..φατσοβιβλιο... :D

τα επιτραπεζια τησ λυρα ..μικροι ψαραδεσ κ αλλα ηταν ελληνικα, ξερεις ποιοι ηταν αυτοι που κατασκευαζαν στο χαρτι πρωτα αυτα τα παιχνιδια??υπηρχε ειδικο τιμ γι αυτη τη δουλεια??
 
Κανενα νεο για φωτογραφιες/πληροφοριες ειχαμε?
 
Καλησπέρα παιδιά !! μόλις χτες ανακάλυψα το forum και πραγματικά χαίρομαι πολύ που μπήκα σε αυτήν την παρέα!!!! Είχα την τύχη ως παιδί να επισκεφτώ με το σχολείο μου το εργοστάσιο! Πρέπει να ήταν την περίοδο 92-93 πήγαινα στην 1η δημοτικού (ή στην δευτέρα?? :cool: ) Όπως και να έχει ήμουν πολύ μικρός αλλά θυμάμαι μερικά πράγματα και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.

Θυμάμαι στην είσοδο υπήρχε ένας απίστευτος αυτοκινητόδρομος !!! μιλάμε στα μάτια μου φάνταζε με έργο τέχνης !!! Στην συνέχεια μας δείξανε τις μηχανές που κατασκευάζονταν τα playmobil , πολύ φασαρία και πολύ κόσμος.

Μετά ανεβήκαμε έναν όροφο και διαλέγαμε παιχνίδια με ένα πεντοχίλιαρο ο καθένας!! (πόσο αλλάξανε τα πράγματα.....) κουβαδάκια playmobil , γερανοί , ρομπότ , ο παράδεισος απλά!!!

Σήμερα στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου στεγάζονται οι κεντρικές αποθήκες του eshop. Μετά τον σεισμό του 99' έγινε κάποια ενίσχυση στο κτήριο και άλλαξε η όψη του , οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να τραβήξω

κάποια φωτογραφία και να σας την δείξω (μένω πολύ κοντά στο εργοστάσιο). Θυμάμαι επίσης κάποια στιγμή αφότου έκλεισε το εργοστάσιο , έπαιζα μπάλα στην αλάνα που υπήρχε μπροστά (τώρα είναι εργοστάσιο του Κανάκη) υπήρχε ένας σωρός από καμένα πράγματα , ανάμεσά τους και παιχνίδια.

Αυτά από μένα :)
 
Πολύ ζωντανές περιγραφές! :)

Νομίζω πάντως ότι σε ζήλεψα! Πολύ θα ήθελα να είχα επισκεφθεί κι εγώ το εργοστάσιο - το απόλυτο όνειρο ενός παιδιού!...

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις αναμνήσεις και καλώς μας ήρθες, έστω κι άτυπα! :)

Να σε πάμε μια βόλτα εδώ και για το επίσημο καλωσόρισμα!
 
MARKELLALIRA είπε:
Καλημέρα σε όλους σας. Ο ξαδελφός μου στο fb έχει ξεκινήσει να γράφει για την ίστορία της ΛΥΡΑ αφού είναι και πιο μεγάλος από εμένα και ξέρει περισσότερα και σίγουρα έχει και φωτογραφικό υλικό. Έχει γραφτεί και στο forum αλλά δεν μπαίνει συχνά..Του έχω πει να ξεκινήσει να γράφει εδώ ώστε να υπάρχει πληροφόρηση σε όλους μας. Ελπίζω οι επαγγελματικές του υποχρεώσεις να του το επιτρέψουν! Υπομονή λοιπόν...πιέζω όσο μπορώ!!!
Μαρκελλα μας αφηνεις σε αγωνια....
 
Μαρκέλλα, αν δεν μπορεί ο ίδιος ο ξάδερφος, μπορείς να πάρεις την άδειά του και να τα αναδημοσιεύσεις εδώ; περιμένουμε όλοι με ανυπομονησία...
 
Μερικές photos από διάφορα παιχνίδια της LYRA (εκτός playmobil), τις οποίες βρήκα στο ebay.Eπειδή είναι λίγες οι photos τις βάζω σε αυτό το θέμα που είναι πιο γενικό!!!!

$_57 (1).jpg

$_57 (2).jpg

$_57 (3).jpg

$_57.jpg

$T2eC16N,!)!E9s2f!pmQBR(ZfVKDSg~~60_57.JPG

$T2eC16ZHJI!E9qSO9fUUBR(rBYnDRw~~60_57.jpg
 
Είχα το τρενάκι, πρέπει να ήταν κάπου το ΄81 όπου ήμουν 5 ετών.. :)

Πολύ ενδιαφέρον θρεντ και ελπίζω να εμφανιστεί γρήγορα η Μαρκέλλα να μας πει ιστορίες από την αγαπημένη εταιρεία.

Έχω την εντύπωση, ήταν το 1987, πως οι γονείς μου μιλούσαν για κάποια αποθήκη της Lyra στους Θρακομακεδόνες με χαμηλές τιμές και από εκεί μου είχαν πάρει το πειρατικό.

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό; Υπάρχει ακόμα άραγε;
 
Αν και είχα ελάχιστα Playmobil ως παιδί, θυμάμαι έντονα την εν λόγω εταιρία και τα παιχνίδια της. Κρατώ της όμορφες περιγραφές της Μαρκέλλας και καθώς έχω δουλέψει σε εργοστάσιο πραγματικά μπορώ να καταλάβω πως θα ήταν το κλίμα. Σε αυτές τις δουλειές οι εργαζόμενοι είναι πραγματικά "δεμένοι" και μάχονται για να βγει η παραγωγή. Μαρκέλλα πολύ θα ήθελα να δω και φώτο από το εργοστάσιο. Επίσης συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και την κατάσταση των εργοστασίων στη χώρα μας. Είναι κρίμα να κλείνουν έτσι οι επιχειρήσεις (βλέπε Nissan) χωρίς καμία αντικατάσταση.
 
Δυστηχώς φωτογραφίες από το εργοστάσιο δεν βρήκα πουθενά στο διαδίκτυο. Μόνο η στάση ''Λύρα'' επί της Δεκελείας έχει μείνει να θυμίζει τους εργαζόμενους που θα κατέβαιναν εκεί για να πάνε στην δουλειά τους.

Έψαξα να βρω φωτογραφίες από την νυν αποθήκη γνωστής εταιρίας ηλεκτρονικού εξοπλισμού που στεγάζει εκεί τις αποθήκες τις, να έχουμε έστω μια εικόνα αλλά ούτε αυτό βρήκα.

Μου φαίνεται θα πάω εκεί ο ίδιος να βγάλω φωτογραφίες.
 
Πίσω
Μπλουζα