Εργοστάσιο LYRA

foutix είπε:
Πραγματικά σπουδαίο αυτό το τοπικ. Απλά μου γεννήθηκε μια απορία και αν θες μαρκέλλα μπορείς να τη απαντήσεις. Η Λύρα είχε πάρει τα δικαιώματα να εισάγει και να κατασκευάζει πλειμοπιλ, από τους Γερμανούς; Ήταν ας πούμε ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος και ίσως και προμηθευτής των Γερμανων;
Γύρω στο 87-88 οι γερμανοί αποφάσισαν να μπουν απευθείας, μόνοι τους, στην ελληνική αγορά, με συνέπεια να σας αφήσουν ξεκρέμαστους ή δεν έγινε συμφωνία;

Πέραν των πλειμοπιλ η λύρα είχε ένα τεράστιο πλήθος παιχνιδίων. Θυμάσαι ποια από αυτά κατασκεύαζε και ποια εισήγαγε?

ΥΓ: Οι ερωτήσεις απυθύνονται σε οποιονδήποτε μπορεί να τις απαντήσει. Απλά νομίζω οτι η Μαρκέλλα είναι η πιο κατάλληλη.
Πολύ εύστοχες οι απορίες σου. Όλα στον βωμό του μεγάλου Ελληνικού '80s κόλπου. Θα ήθελα να ακούσω και εγώ την τοποθέτηση της Μαρκέλλας στις ερωτήσεις σου. Ευχαριστώ.
 
MARKELLALIRA είπε:
Προσπάθησα χτες να βρω φωτογραφίες από το Εργοστάσιο LYRA ώστε να της ανεβάσω αλλά ακόμα δεν έχω βρει τίποτα. Το Σαββατοκύριακο θα κοιτάξω και σε "ξεχασμένα" ντουλάπια, θα ρωτήσω και τους θείους μου αν έχουν κάτι και θα τα ανεβάσω. Δεν έχω κρατήσει πολλά ντοκουμέντα. Εβλεπα το εργοστάσιο ώς τη δουλειά του μπαμπά, που θα πήγαινα κάποιες μέρες (off school) για να περάσει η ώρα μου.
Εντονες αναμνήσεις από την πύλη του εργοστασίου με τον καφέ δερμάτινο καναπέ, δίπλα το τηλεφωνικό κέντρο και απέναντι η έκθεση των παιχνιδιών, το ισόγειο που ήταν το "μηχανουργείο", όπου κατασκευαζόντουσαν τα καλούπια των paymobil (κάποια καλούπια από ορισμένους κωδικούς τα νοικιάζαμε από την Γερμανία τα υπόλοιπα τα φτιάχναμε εμείς) και των άλλων παιχνιδιών, το εμπορικό τμήμα (κα Ελένη και η κα Μαρία) και ο χώρος φόρτωσης των παραγγελιών.

Τον 1ο όροφο με τα γραφεία του μπαμπά μου και των θείων μου, κάποιων διοικητικών υπαλλήλων και την κρυφή πόρτα που οδηγούσε στην παραγωγή.

Αχ! η παραγωγή... Τι να πρωτοθυμηθώ...Από την μια πλευρά ξύλινοι πάγκοι με υφάσματα, μαλλιά και πλαστικές φιγούρες για να φτιάχνονται και να ντύνονται οι κούκλες, διάδρομος με κηλυκείο (θείος Σωτήρης , κορυφαία τοστ!!!) και από την άλλη πλευρά μεγάλοι πάγκοι όπου γινόταν η συναρμολόγηση των playmobil (μαλλιά στα κεφάλια, χέρια και πόδια στο σώμα), και μετά στους ιμάντες (ιμάντας και κωδικός playmobil)... ξεκινούσαμε με το σακουλάκι (και που ακόμα και αυτό το φτιάχναμε εμείς στο θερμαντικό μηχάνημα), τοποθετούσε αλλος τη φιγούρα, άλλος το καπελάκι κ.ο.κ μέχρι που ολοκληρωνόταν το σετ και έμπαινε στο κουτί του (και αυτό εμείς, όχι την εκτύπωση αλλά τη συρραφή (αγαπημένη Ορσαλία που με άφηνε να χρησιμοποιώ αυτό το μηχάνημα κρυφά (σαν μεγάλο συρραπτικό) αφού ο πατέρας μου δεν με άφηνε λόγω ηλικίας).

Και σε μια γωνία το γραφείο των Δ/ντων Παραγωγής (κος Μιχάλης και κος Κώστας). Και μετά τα κουτιά να πέρνουν το δρόμο για την αποθήκη στον 2ο . Τεράστια ράφια, τακτοποιημένα τα παιχνίδια ανά κωδικούς, κλάμερ να τα ανεβοκατεβάζουν περιμένοντας να πάρουν το δρόμο τους για τα φορτηγά και τα καταστήματα. Ασανσέρ και 3ος όροφος, εκθεσιακός χώρος με μπεζ μοκέτα, καναπέδες, βιτρίνες με παιχνίδια... και το 1ο Ευρωπαϊκό Βραβείο Ποιότητας.

Πολυλογία έ??? Μπορώ να θυμηθώ και άλλα...αλλά ας ξεκινήσω με τις καλές εποχές...τα υπόλοιπα είναι τα δυσάρεστα...
Τωρα ετυχε να το διαβασω.... :eek:

Ομολογω οτι μια ανατριχιλα με διαπερασε... :precry:

Πιο λεπτομερης περιγραφη δεν θα μπορουσε να υπαρξει!

Σε ευχαριστουμε Μαρκελλα για το ξυπνημα των αναμνησεων! :worship: :worship:
 
Αγαπητοί foutix και nasospakos,

H Λύρα δεν έκανε εισαγωγές σε κανένα από τα παιχνίδια της. Ηταν μόνο κατασκευαστική εταιρία με 200 και πλέον άτομα προσωπικό.

Με την Playmobil Γερμανίας είχαν αποκλειστικό συμβόλαιο συνεργασίας.Είμασταν στην Ελλάδα οι αποκλειστικοί αντιπροσωποί τους/δικαιώματος χρήσης του label playmobil. Την ιστορία την έχουν και στον καταλογό τους.

Τα καλούπια για τους κωδικούς άλλα τα νοίκιαζανκαι και άλλα τα αγόραζαν. Η κατασκευή των παιχνιδιών γινόταν αποκλειστικά στην Ελλάδα όχι μόνο των Playmobil αλλά και όλων των υπολοίπων!

Ναι η οι Γερμανοί μπήκαν στην Ελλάδα με την εισαγωγική τους εταιρεία, όχι μόνο με το έτσι θέλω αλλά και με τη σύμφωνη γνώμη των Ελληνικών Δικαστηρίων αφού θέωρησαν πως μια κατασκευαστική εταιρεία θα μπορούσε να συναγωνιστεί μια Εισαγωγική.

Παπαλα λοιπόν η Lyra.

Οσο για την καχυποψία σου του 80's κόλπου μακάρι να ήταν έτσι γιατί τότε ακόμα θα υπήρχε κατι από τις Ελληνικές Εταιρείες που αφανίστηκαν τα late 80's, αρχές 90's...

Μήπως τότε ξεκίνησε και η κατηφόρα για την Ελληνική Οικονομία???food for thoughts!
 
Αγαπητοί foutix και nasospakos,

H Λύρα δεν έκανε εισαγωγές σε κανένα από τα παιχνίδια της. Ηταν μόνο κατασκευαστική εταιρία με 200 και πλέον άτομα προσωπικό.


Με την Playmobil Γερμανίας είχαν αποκλειστικό συμβόλαιο συνεργασίας.Είμασταν στην Ελλάδα οι αποκλειστικοί αντιπροσωποί τους/δικαιώματος χρήσης του label playmobil. Την ιστορία την έχουν και στον καταλογό τους.



Τα καλούπια για τους κωδικούς άλλα τα νοίκιαζανκαι και άλλα τα αγόραζαν. Η κατασκευή των παιχνιδιών γινόταν αποκλειστικά στην Ελλάδα όχι μόνο των Playmobil αλλά και όλων των υπολοίπων!



Ναι η οι Γερμανοί μπήκαν στην Ελλάδα με την εισαγωγική τους εταιρεία, όχι μόνο με το έτσι θέλω αλλά και με τη σύμφωνη γνώμη των Ελληνικών Δικαστηρίων αφού θέωρησαν πως μια κατασκευαστική εταιρεία θα μπορούσε να συναγωνιστεί μια Εισαγωγική.



Παπαλα λοιπόν η Lyra.



Οσο για την καχυποψία σου του 80's κόλπου μακάρι να ήταν έτσι γιατί τότε ακόμα θα υπήρχε κατι από τις Ελληνικές Εταιρείες που αφανίστηκαν τα late 80's, αρχές 90's...



Μήπως τότε ξεκίνησε και η κατηφόρα για την Ελληνική Οικονομία???food for thoughts!


nasospakos είπε:
Πολύ εύστοχες οι απορίες σου. Όλα στον βωμό του μεγάλου Ελληνικού '80s κόλπου. Θα ήθελα να ακούσω και εγώ την τοποθέτηση της Μαρκέλλας στις ερωτήσεις σου. Ευχαριστώ.
 
markella σε ευχαριστω για την απαντηση σου. δεν σμφωνω με την διατυπωση του naso pakou για το παρτι των 80s και συμμετοχη της λυρας σε αυτο. απλα επειδη ειχα πολλα παιχνιδια της μου κανει εντυπωση πως απο ενα ειδος παιχνιδιου την πατησε.ηταν τοσο μεγαλη η συνεισφορα των πλειμομπιλ στα εσοδα της εταιριας που δεν μπορουσε με τα αλλα της παιχνιδια να το ισοσκελισει;
 
Μαρκελλα να σε ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου για τις πολυτιμες πληροφοριες που μας δινεις και για την παρουσια σου στο φορουμ.Και τα δικα μου παιχνιδια και playmobil ηταν της Lyra και τωρα οταν αγοραζω playmobil αυτο το made in Malta δεν μου καθεται καλα..Τι να πει κανείς...Με τις βλακειες που καναμε σαν χωρα κλεισαμε ο,τι καλο ειχαμε σε αυτον το τοπο..
 
Δυστυχώς οχι!Η κύρια παραγωγή της Λυρα ήταν τα Playmobil. Σαν ποσοστό 80-20%. Υπήρχαν και κωδικοί π.χ όπως τα πιγκουϊνάκια που περπάτησαν και πήγαν καλά αλλά αν το καλοσκεφτείς η Λυρα ταυτίστηκε μόνο με το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Οπως π.χ η El Greco με την Bibi bo. Αν σε ρωτήσουν τυχαία και γρήγορα αυτά τα 2 ονόματα..αυτές τις 2 απαντήσεις δεν θα δώσεις?

foutix είπε:
markella σε ευχαριστω για την απαντηση σου. δεν σμφωνω με την διατυπωση του naso pakou για το παρτι των 80s και συμμετοχη της λυρας σε αυτο. απλα επειδη ειχα πολλα παιχνιδια της μου κανει εντυπωση πως απο ενα ειδος παιχνιδιου την πατησε.ηταν τοσο μεγαλη η συνεισφορα των πλειμομπιλ στα εσοδα της εταιριας που δεν μπορουσε με τα αλλα της παιχνιδια να το ισοσκελισει;
 
angel ακροβατωντας μεταξυ του θεματος και της πολιτικης η αποφαση των δικαστηριων νομιζω οτι θα πατησε στο οτι ελλαδα και γερμανια ανηκαν και προφανως ανηκουν στην Ε.Ε. και ως εκ τουτου υπαρχει καποια ελευθερια που εξυπηρετει βεβαια τον ισχυροτερο.
 
MARKELLALIRA είπε:
Δυστυχώς οχι!Η κύρια παραγωγή της Λυρα ήταν τα Playmobil. Σαν ποσοστό 80-20%. Υπήρχαν και κωδικοί π.χ όπως τα πιγκουϊνάκια που περπάτησαν και πήγαν καλά αλλά αν το καλοσκεφτείς η Λυρα ταυτίστηκε μόνο με το συγκεκριμένο αντικείμενο.Οπως π.χ η El Greco με την Bibi bo. Αν σε ρωτήσουν τυχαία και γρήγορα αυτά τα 2 ονόματα..αυτές τις 2 απαντήσεις δεν θα δώσεις?
Δεν περιμενα παντως οτι τα playmobil ειχαν τοσο μεγαλο ποσοστο στην παραγωγη της Lyra..

foutix είπε:
angel ακροβατωντας μεταξυ του θεματος και της πολιτικης η αποφαση των δικαστηριων νομιζω οτι θα πατησε στο οτι ελλαδα και γερμανια ανηκαν και προφανως ανηκουν στην Ε.Ε. και ως εκ τουτου υπαρχει καποια ελευθερια που εξυπηρετει βεβαια τον ισχυροτερο.
Δεν ξερω που πατησαν αλλα νομιζω οτι εαν ηθελαν μπορουσαν να προστατευσουν το Ελληνα παραγωγο που ηταν και καθ'ολα νομιμος..
 
Μαρκέλλα μιας και μπήκες,μου απαντάς σε μερικές γενικές απορίες που έχω από καιρό?Αν μπορείς!

Τα κουβαδάκια και τα sets της LYRA NEW είχαν δημιουργηθεί πριν κλείσει η εταιρεία,και συσκευάζονταν μετά?Ή είχαν ήδη συσκευαστεί πριν το κλείσιμο της εταιρείας?Σε παιδικά περιοδικά του 1992-1994 τα διαφήμιζαν ως νέο προϊόν.
 
angel το εικαζω, γιατι καπως ετσι πηγαμε να την πατησουμε με την φετα. η τοτε εοκ ηταν πραγματικα κοινη αγορα.
 
MARKELLALIRA είπε:

Οσο για την καχυποψία σου του 80's κόλπου μακάρι να ήταν έτσι γιατί τότε ακόμα θα υπήρχε κατι από τις Ελληνικές Εταιρείες που αφανίστηκαν τα late 80's, αρχές 90's...



Μήπως τότε ξεκίνησε και η κατηφόρα για την Ελληνική Οικονομία???food for thoughts!
to post το βρηκα επειδη σε αλλο φορουμ που συζηταω για την κατρακύλα των ελληνικων εργοστασίων λέω τα ιδια πραγματα με την Μερκέλλα . Δεν ηξερα οτι ηταν οικογενεια στην Λυρα , νομιζα οτι ηταν ενας .

Στο εργοστασιο της Λυρα ειχα παει με το Δημότικο και εχω την εντυπωση οτι ηταν κατω απο την εθνικη στο υψος της Κηφισιας αλλα από την άλλη νομιζω οτι καποια γραφεία υπήραχαν και εκει που ειναι και σημερα η Playmobil .

Προς το τέλος η Λυρα αναγκαστηκε να κανει γκαμα παιχνιδιων αφου επεσαν οι πωλήσεις αλλα δεν μπορουσε να απολυσει το προσωπικό . καπως ετσι με την πτωση των πώλησεων την αυξηση των εισαγωγων , το πλαφον στις απολύσεις και τα επιτοκια δανεισμου στο 20%

 
MARKELLALIRA είπε:

Οσο για την καχυποψία σου του 80's κόλπου μακάρι να ήταν έτσι γιατί τότε ακόμα θα υπήρχε κατι από τις Ελληνικές Εταιρείες που αφανίστηκαν τα late 80's, αρχές 90's...



Μήπως τότε ξεκίνησε και η κατηφόρα για την Ελληνική Οικονομία???food for thoughts!
to post το βρηκα επειδη σε αλλο φορουμ που συζηταω για την κατρακύλα των ελληνικων εργοστασίων λέω τα ιδια πραγματα με την Μερκέλλα . Δεν ηξερα οτι ηταν οικογενεια στην Λυρα , νομιζα οτι ηταν ενας .

Στο εργοστασιο της Λυρα ειχα παει με το Δημότικο και εχω την εντυπωση οτι ηταν κατω απο την εθνικη στο υψος της Κηφισιας αλλα από την άλλη νομιζω οτι καποια γραφεία υπήραχαν και εκει που ειναι και σημερα η Playmobil .

Προς το τέλος η Λυρα αναγκαστηκε να κανει γκαμα παιχνιδιων αφου επεσαν οι πωλήσεις αλλα δεν μπορουσε να απολυσει το προσωπικό . καπως ετσι με την πτωση των πώλησεων την αυξηση των εισαγωγων , το πλαφον στις απολύσεις και τα επιτοκια δανεισμου στο 20% εφτασαν στο

MARKELLALIRA είπε:
τα υπόλοιπα είναι τα δυσάρεστα...


 
Γεια χαρα σε ολους. Μολις μπηκα στην παρεα σας. Αυτο ηταν ενα απο τα πρωτα post που διαβασα και νομιζω οτι ειναι αρκετο για να "κολλησει" καποιος.

Απιστευτη ιστορια.

Σιγα-σιγα θα αρχισω να ανεβαζω και γω οτι εχει μεινει απο το παρελθον. :wave:
 
to τζιπ τησ λυρα που εχω που ειναι το 78-79 στο κουτι του ολο το κουτι εχει ξενα γραμματα κ καθολου ελληνικα...ΑΡΑπωσ κατασκευαζονταν εδω ενω το κουτι δεν εχει ουτε μια ελληνικη λεξη???
 
fonis είπε:
to τζιπ τησ λυρα που εχω που ειναι το 78-79 στο κουτι του ολο το κουτι εχει ξενα γραμματα κ καθολου ελληνικα...ΑΡΑπωσ κατασκευαζονταν εδω ενω το κουτι δεν εχει ουτε μια ελληνικη λεξη???
Εκανε εξαγωγες η lyra? Τι γλωσσες εχει επανω? Απο κει ισως καταλαβουμε αν εστελνε σε καποιες χωρες.
 
Θυμάμαι οτι κάπου στα playmobil είχε δοθεί μια σχετική απάντηση περι εξαγωγών της Lyra.

Η εταιρία (αν θυμάμαι καλά, αν κάνω λάθος διορθώστε με) ήταν να εξάγει σε αραβικές χώρες αλλά τελικά η συμφωνία χάλασε.
 
aγκλικα εχει το κουτι ,αλλα μετα απο αναζητηση στο νετ(το δικο μου ειναι σφραγισμενο κ εν το ανοιγω)ειδα οτι στο καπακι μπαταριων απο κατω εχει στο πλαστικο χαραγμενο το λογοτυπο τησ λυρα...

λογικα εκανε εξαγωγες....
 
pardalotzatziki είπε:
Εκανε εξαγωγες η lyra? Τι γλωσσες εχει επανω? Απο κει ισως καταλαβουμε αν εστελνε σε καποιες χωρες.

Kambia είπε:
Θυμάμαι οτι κάπου στα playmobil είχε δοθεί μια σχετική απάντηση περι εξαγωγών της Lyra.Η εταιρία (αν θυμάμαι καλά, αν κάνω λάθος διορθώστε με) ήταν να εξάγει σε αραβικές χώρες αλλά τελικά η συμφωνία χάλασε.
Πιστευω οτι αυτο λυνει τις οποιες αποριες! :)
 
να ρωτησω τη μαρκελα αν μπει στο φορουμ να μασ πει αν ξερει με ποιο σκεπτικο το σημα τησ λυρα ηταν το γραναζι ποιοσ το σκεφτηκε θα ηταν ενδιαφερον πιστεω
 
Πίσω
Μπλουζα