Ερωτήσεις... για αγορά Spectrum

Για τον 128Κ (Heatsink), τι joystick interface χρειάζεται?. Και που μπορώ να βρω καινούργια μεμβράνη?
 
Παιδες βοηθεια!

Εχασα χτες τελικα τον 48k , εβαλα ομως στο ματι ενα spectrum +, μοναδικο προβλημα οτι δεν εχει rf lead και psu. Να υποθεσω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν;
 
Eιναι λιγο επιφοβο να χρησιμοποιησεις κοινο μετασχηματιστη (πολικοτητα)

Αν το τσιμπησεις παντως ,ποσταρε να σου ποσταρω το polarity (δεν το θυμαμαι απ εξω)

Oσο για το RF,u couldn't care less :D Ενα κοινο RCA απο τη μια και RF απο την αλλη (αν και σου προτεινω composite hack)
 
skywalkgr είπε:
Mια ερωτησουλα ακομη , απο φωτογραφιες που ειχε βαλει ο πωλητης στο ebay του spectrum που ενδιαφερομαι να αγορασω παρατηρησα οτι στο κουμπι enter λειπει το "T" και το κουμπι διπλα στο M εχει ξεβαψει τελειως. Υπαρχει πιθανοτητα να βρω απο καπου τα rubber keys του 48αρι;
http://cgi.ebay.co.uk/SINCLAIR-SPECTRUM-48K-RUBBER-KEY-BOARD-MATS_W0QQitemZ320165478858QQihZ011QQcategoryZ11994QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Captain Kal είπε:
Για τον 128Κ (Heatsink), τι joystick interface χρειάζεται?. Και που μπορώ να βρω καινούργια μεμβράνη?
Όλα τα joystick interfaces που κάνουν για 48Κ κάνουν και για 128 heatsink.

Μεμβράνες εδώ

http://www.rwapsoftware.co.uk
 
@wally: Επειδη φιλε μου δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα, πιστευεις οτι θα βρω μετασχηματιστη που να κανει για το μηχανημα στα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων; (sorry για τις ανοητες ερωτησεις) :D

@gtsamour: δεν παιζεσαι :) thank u :)

Δεν εχω λογια παιδια να σας ευχαριστησω :D
 
gtsamour Προσκυνώ ευλαβικά στις γνώσεις σου για τον Spectrum.:anim-cheers:
 
Aπο οτι κατα τυχη διαβασα εδω,μπορεις να χρησιμοποιησεις και PC ATX τροφοδοτικο...
 
ITS MINE.....MINE!!!!!!!!!!!!!

Ειναι το 2ο. Το πρώτο χάθηκε πριν 3 μήνες. Ελπίζω να μη χαθεί κι αυτό. Δωρεάν μεταφορικά και καινούρια μεμβράνη.
 
Άντε ρε συ μεγειά.

Αναλαμβάνω να σου αλλάξω τους πυκνωτές αν γουστάρεις...
 
Παρε μια καρτα δικτυου pcmcia και αναλαμβάνω να σου συνδέσω το αμιγκακι με το PC για να μεταφερεις WHDload
 
Ακόμα δεν υπάρχει τέτοιο αμιγκάκι... θα δούμε :)

Είδατε όλοι πως το άρπαξε το άμοιρο το ψυκτράκι? Ούτε 10 λεπτά δεν πέρασαν μετά το post μου και το καμάκωσε αλύπητα. :D
 
Το ξέσκισα!!! :diablotin: Ξέρεις πόσοι το παρακολουθούσαν και στο επόμενο λεπτό είπαν όλοι μαζί ταυτόχρονοι "ΟΧΙ ΡΕ.......ΤΟ ΜΑΔΑΦΑΚΑ.......ΘΑ ΤΟΥ......." :D
 
Άμα ήξερα πόσο τον γούσταρες θα στο έστελνα σε pm :)
 
Καλύτερα έτσι δημόσια. Να ζηλέψουν όλοι... :diablotin: :D
 
Εγώ δε ζηλεύω. Έχω το δικό μου :tease: :biglaugh:
 
Να κάνω καμια ευχή δηλαδή... :diablotin:
 
Όχι μεγάλε. Πριν από λίγο καιρό μας χαλάσαν όλα στο σπίτι ταυτόχρονα. :help: (Τηλεόραση, Internet, σκληρός δίσκος).:biglaugh:
 
Μα καλά, αυτό το είχα αγοράσει πριν από ένα μήνα από τον ίδιο!
 
Πίσω
Μπλουζα