Ερωτεύτηκε η Κάντυ τον Άλμπερτ; Το μεγάλο ερώτημα

Να ξεκαθαρισω κατι σε περιπτωση που γινει παρανοηση.

Δεν υποστηριζω πως τα διαφορετικα επαγγελματα κανουν τις σχεσεις αδυνατες. Το οτι ο Τερρυ ειναι ηθοποιος δεν ειναι απαραιτητα εμποδιο στο να εχει μια καλη σχεση με την Καντυ. Νομιζω παντως πως τα κοινα ενδιαφεροντα βοηθανε δυο ανθρωπους να καταλαβαινουν καλυτερα ο ενας τις επιτυχιες και τα αγχη του αλλου - δηλαδη εμπαθεια μεσω κοινων εμπειριων.

Αυτο ομως που σιγουρα αυτοι οι δυο δεν ειχαν ηταν η συνυπαρξη, η συγκατοικηση και το καθημερινο μοιρασμα. Αυτα η Καντυ τα βιωσε μονο με τον Αλμπερτ και οχι μονο κατα το διαστημα που αυτος ειχε αμνησια - και παλιοτερα βλεπονταν συχνα και μαλιστα υπο καταστασεις που ειχαν βαρυ συναισθηματικο φορτο για την ηλικια της τουλαχιστον (πχ θανατος Αντονυ).

Εξακολουθω να πιστευω πως με τον Αλμπερτ εχουν πολλες κοινες εμπειριες και κοσμοθεωρια ας πουμε και γιαυτο ενα μελλον μαζι του μου φαινεται πολυ πιστευτο και αναμενομενο, ανεξαρτητα απο το διαφορετικο κοινωνικο τους επιπεδο (αν και υπο καποια εννοια ηταν οικογενεια οποτε η Καντυ ανατραφηκε σε καποιο βαθμο με τις αρχες τον Αρντλευ).

Τωρα, σχετικα με το σχολιο του Πουκυ, μπορω να πω πως συμφωνω. Νομιζω πως οι αντρες που ειναι γενικα οπτικα οντα το σκεφτονται μαλλον περισσοτερο η συχνοτερα απ'οτι οι γυναικες, αλλα συμφωνω πως οταν δυο ανθρωποι ειναι διαρκως μαζι, ειναι εξαιρετικα πιθανο πως εστω και θεωρητικα το ερωτικο σου περναει απο το μυαλο εκτος κι αν ο αλλος σου ειναι εξαιρετικα αντιπαθης. Τωρα απο κει και περα, αν κανεις κατι σχετικα με τις σκεψεις αυτες, αυτο ειναι αλλο καπελο, αλλα ειναι φυσιολογικο να σου δημιουργηθουν τρυφερα αισθηματα για καποιον με τον οποιο εχεις οικειοτητα (και υπαρχει βιολογικη εξηγηση γιαυτο).

Αυτος ειναι ενας λογος που η Καντυ μοιαζει εξωπραγματικη μερικες φορες. Ειναι δυνατο (ειλικρινα τωρα) να ειναι με τον Αλμπερτ μερα νυχτα, να κοιμουνται στο ιδιο δωματιο, να του τα λεει ολα χαρτι και καλαμαρι, να μπαινει ο αλλος μεσα οταν εισαι στο μπανιο κλπ κλπ και να μην της εχει περασει ουτε μια στιγμη η σκεψη "ωραιος αντρας ο Αλμπερτ";; Ετσι εστω για ενα λεπτο στη φαντασια της; Ειδικα μιας που ο ανθρωπος ειναι κατα γενικη ομολογια ομορφονιος και καλος και χρυσος και εχει ολα τα καλα του Θεου.

Νομιζω πως οταν ο Αλμπερτ εφυγε πια και τον ψαχνει παντου, ισως τοτε αρχιζει να συνειδητοποιει ποσο δεμενοι ηταν και ποσο της λειπει. Κι αυτο καμια φορα ειναι ακριβως αυτο που μας χρειαζεται να παρουμε χαμπαρι ποσο χρειαζομαστε και θελουμε καποιον στην ζωη μας.

:xm:

Arwyn-t είπε:
Η αγαπητη Geobacter73 σε αυτο το ποστ
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=180606&postcount=3

λεει

Ομοιως θα μπορουσαμε να πουμε τι κοινο εχουνε ενας ζαμπλουτος κληρονομος με μια νοσοκομα. Στην περιπτωση του Αλμπερτ και της Καντυ ομως τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα, διαφορετικα και απλα συναμα. Φανταζομαι οτι μετα απο ενα γαμο με τον Αλμπερτ, η Καντυ δε θα ειναι σε θεση να δουλευει αλλο σε μεγαλο νοσοκομειο, θα φαινεται λιγο καπως στην υψηλη κοινωνια. Καλλιστα ομως μπορει να κανει κατι αλλο. Μπορει να ειναι μια "Νταϊανα" ας το πουμε, να επισκεπτεται πολλα νοσοκομεια, να βλεπει τις αναγκες τους και φροντιζει για φιλανθρωπικες ενισχυσεις και κονδυλια. Ετσι και ο επαγγελματικος της κυκλος κατα καποιον τροπο δεν χανεται, και ο κοινωνικος της κυκλος δεν κουτσομπολευει πισω απο την πλατη της. Οσο για στυλ ζωης, μια χαρα συνδυαζει δουλεια και χαρα, και αγχος για να χασει τον αντρουλη της η Καντυ μηδεν, καλλιστα μπορει να τον ακολουθει σε ταξιδια και καθε βραδυ να ξερει ο ενας πού κοιμαται ο αλλος.

;)
 
....... (προσθέτω) ή δεν ανοιγόμαστε με τη δικαιολογία ότι πάντοτε υπάρχει καιρός στο μέλλον για κάτι τέτοιο.

Η φίλη μας μάλλον δεν "άδραξε τη μέρα" και βιώνει την απουσία επώδυνα καταλαβαίνοντας ότι το βήμα που δεν έκανε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει........... Απλά δεν υπάρχει άλλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί.

Πόσοι από μας, άραγε, δεν έχουμε βρεθεί πολλές φορές σε παρόμοια σκηνικά; Καταστάσεις που μπορεί να είχαν αλλάξει τη ζωή μας για τα καλά;
 
Αν τον είχε ερωτευτεί δεν θα πάθαινε νευρικό κλονισμό που έμαθε οτι είναι υιοθετημένη του κόρη; Εδώ η δικιά μας η Ιοκάστη κρεμάστηκε και ο Οιδίπους έβγαλε τα μάτια του (καλά δεν λέω να το κάνουμε αρχαία τραγωδία, αλλά τι Έλλην, τι Japanese, ένα πολιτισμικό σοκ δεν έπρεπε να το πάθει, αν ήταν όντως ερωτευμένη; Αυτή τίποτα, ούτε ένα συνεφάκι προβληματισμού; Μες την καλή χαρά συνέχεια; Εδώ στα γράμματα της το διατυμπανίζει με χαρά οτι είναι ο μπαμπάς της, ο μεγάλος Θείος Ουίλλιαμ. Αυτό δε σας βάζει σε σκέψεις ή μπα;
 
juliet είπε:
Αν τον είχε ερωτευτεί δεν θα πάθαινε νευρικό κλονισμό που έμαθε οτι είναι υιοθετημένη του κόρη; Εδώ η δικιά μας η Ιοκάστη κρεμάστηκε και ο Οιδίπους έβγαλε τα μάτια του (καλά δεν λέω να το κάνουμε αρχαία τραγωδία, αλλά τι Έλλην, τι Japanese, ένα πολιτισμικό σοκ δεν έπρεπε να το πάθει, αν ήταν όντως ερωτευμένη; Αυτή τίποτα, ούτε ένα συνεφάκι προβληματισμού; Μες την καλή χαρά συνέχεια; Εδώ στα γράμματα της το διατυμπανίζει με χαρά οτι είναι ο μπαμπάς της, ο μεγάλος Θείος Ουίλλιαμ. Αυτό δε σας βάζει σε σκέψεις ή μπα;
Εδώ κόντεψε να καταστρέψει όλο το σερβίτσιο της Ρόζμαρι :p που της είχε φέρει ο κος Μπράουν από τις μακρινές Κίνες από τη συγκίνηση όταν έμαθε ποιός ήταν ο θείος Γουίλιαμ :eek:

Να μην πω για τις ρούγες που όργωσε στο Ρόκστοουν ψάχνοντας να τον βρει και αφήνοντας σύξυλους μάνα και γιό...

Ούτε να αναφέρω τότε που καθισμένοι στο δέντρο, σκεφτόταν πόσο γοητευτικός είναι ο Άλμπερτ και πόσο τυχερή ένιωθε... :p

Παρακάτω είναι το γράμμα της Κάντυ προς τον Άλμπερτ... Που ακριβώς τον προσφωνεί "πατέρα" ή "θείο" ή μπάρμπα ή ό,τι άλλο σχετικό;;; :xm:

Μήπως γράφει πως νιώθει ευγνωμoσύνη στους γονείς της που την παράτησαν γιατί αλλιώς δε θα είχε γνωρίσει τον Άλμπερτ... Και μήπως ακόμη γράφει πως περιμένει πως και τι να ξημερώσει μήπως και τον δει στην πόρτα;;; Και να την πάρει μαζί του όπου και αν ταξιδέψει;;;

Πριν από αυτό το γράμμα έχει προηγηθεί εκείνο το μακροσκελές του Άλμπερτ που έδινε απαντήσεις σε όλα εκείνα τα ερωτήματα που όλοι είχαμε... Κυριακή κοντή γιορτή... Οσονούπω μεταφράζεται... ;)

Am_pen.gif
Candy's Letter to Albert

(translated by Hitomi Fujii):

Dear William Albert Ardlay,

I read your letter over and over. It is not easy for every one to carry on their own life. Now I realize it. And I'm so glad that I feel you are much closer to me. I'm also happy to know about George and Anthony's mother. It is very beautiful to get to know people in my life. Many years have passed since I met you at Pony's hill. Since we met at first, there have been many sad "good-byes". But I believed that tomorrow will come. The badge is ringing at my chest. When you go and travel, please take me with you anywhere! If you say No, I'm going with you! Oh, Albert...It is wonderful to live! Wow! I can't sleep tonight! I'm so excited to think what happens tomorrow! When the door is knocked, then you might be there, Albert! I'm so grateful to my parents. Because if they didn't leave me at Pony's Home, I would not have met Albert. Oh, Sister Pony says don't stay up late. She always treats me as a baby. Well, I'm going to have a wonderful dream tonight. Good Night, Albert.

With love,

Candice White Ardlay

Το γράμμα βρίσκεται στο

http://www.candyterry.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:



Από το ίδιο site είναι και το γράμμα του στον Τέρυ που ποτέ δεν έφτασε στα χέρια του, όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι ολόκληρο μία ερωτική εξομολόγηση (κατά την ταπεινή άποψη). Ακόμα και αν δεν το έστειλε, γιατί είναι πολύ συναισθηματικά φορτισμένο, εκεί λέει τον Άλμπερτ, μπαμπά της. Άλλο η συγκίνηση που λες και άλλο το δράμα, οκ, ο καθένας έχει την άποψη του, εγω την δική μου εκφράζω οτι κανονικά ένα σοκ έπρεπε να το πάθει.

 


Terry, I'm back in Pony's home and working as a nurse there. There are so many things have happened since we broke up. A funny guy, Stair volunteered for the air force in France and passed away in the War. I'm so sorrow to lose my dearest people one by one, just like a Nursery Rhyme, Ten Little Indians, but only Albert is always with me. Terry, guess what! He is the one wh
o is my adoptive father, Uncle William. We have been neatly taken in. Say, do you think Albert would rather be an actor?
 
juliet είπε:

Από το ίδιο site είναι και το γράμμα του στον Τέρυ που ποτέ δεν έφτασε στα χέρια του, όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι ολόκληρο μία ερωτική εξομολόγηση (κατά την ταπεινή άποψη). Ακόμα και αν δεν το έστειλε, γιατί είναι πολύ συναισθηματικά φορτισμένο, εκεί λέει τον Άλμπερτ, μπαμπά της. Άλλο η συγκίνηση που λες και άλλο το δράμα, οκ, ο καθένας έχει την άποψη του, εγω την δική μου εκφράζω οτι κανονικά ένα σοκ έπρεπε να το πάθει.

 


Terry, I'm back in Pony's home and working as a nurse there. There are so many things have happened since we broke up. A funny guy, Stair volunteered for the air force in France and passed away in the War. I'm so sorrow to lose my dearest people one by one, just like a Nursery Rhyme, Ten Little Indians, but only Albert is always with me. Terry, guess what! He is the one wh
o is my adoptive father, Uncle William. We have been neatly taken in. Say, do you think Albert would rather be an actor?
Juliet, εχεις διαβασει το μανγκα? Σοκ θελεις? Ε λοιπον, οπως προειπε και η αγαπητη Χουανιτα, εκει οντως η Καντυ το παθαινει το σοκ! Ασε το ανιμε και τις παραλειψεις της ΤΟΕΙ, στο μανγκα η Καντυ κοντεψε να λυποθυμισει και ταϊσε τσάι το περσικο χαλί!

Διαβασε καλα και μελετησε τα σκιτσα εδω

http://s339.photobucket.com/albums/n449/candyingreekproject/greek_manga/part_1/?start=1760

Τρεμει ολοκληρο το κοριτσι! Και μου αρεσει παααααρα πολυ που παει να το γυρισει στον πληθυντικο "θειε εσεις, και σας και σους" και ο Αλμπερτ γελαει και τις λεει να τα κοψει αυτα τα χαζα, διοτι τιποτα δεν αλλαξε μεταξυ τους!

Οσο για το "θετος πατερας", στο κειμενακι που παραθετεις προσεξες οτι η Καντυ εξακολουθει να τον αποκαλει "Αλμπερτ"? Οχι θειο Αλμπερτ, ουτε θειο Γουϊλλιαμ, ουτε μπαμπακα, απλα Αλμπερτ. Αναφερει οτι ειναι ο θετος πατερας της ναι, αλλα ποτέ μα ποτέ δεν το γυριζει στο "μπαμπακα, θειε, θειουλη, μπαρμπα" κλπ.

Τελωσπαντων, οπως λεμε σε ολα τα φορουμ, ας συμφωνουμε να διαφωνουμε σε καποια θεματα. Εσυ εχεις την αποψη σου, εμεις τη δικη μας. Σεβαστες ολες.

:)
 
juliet είπε:
Από το ίδιο site είναι και το γράμμα του στον Τέρυ που ποτέ δεν έφτασε στα χέρια του, όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι ολόκληρο μία ερωτική εξομολόγηση (κατά την ταπεινή άποψη). Ακόμα και αν δεν το έστειλε, γιατί είναι πολύ συναισθηματικά φορτισμένο, εκεί λέει τον Άλμπερτ, μπαμπά της. Άλλο η συγκίνηση που λες και άλλο το δράμα, οκ, ο καθένας έχει την άποψη του, εγω την δική μου εκφράζω οτι κανονικά ένα σοκ έπρεπε να το πάθει.

Terry, I'm back in Pony's home and working as a nurse there. There are so many things have happened since we broke up. A funny guy, Stair volunteered for the air force in France and passed away in the War. I'm so sorrow to lose my dearest people one by one, just like a Nursery Rhyme, Ten Little Indians, but only Albert is always with me. Terry, guess what! He is the one who is my adoptive father, Uncle William. We have been neatly taken in. Say, do you think Albert would rather be an actor?

Επίσης αυτό το γράμμα όπως διαπιστώνεις είναι απλά η πορεία της Κάντυ και του Τέρρυ μέχρι το χωρισμό τους όπως τα σκέφτηκε η Μιζούκι και όχι όπως τα παρουσίασε η ΤΟΕΙ. Δεν αναφέρει κανένα δικό της συναίσθημα για τον Τέρρυ από το χωρισμό και μετά. Όσο για το κομμάτι που ανέβασες, λίγο πριν τη δική σου υπογράμμιση γράφει εκείνο το περίφημο:...(όλοι την κάνουν μ΄ελαφρά από κοντά μου :p ) but only Albert is always with me... ενώ λίγο παραπάνω (στο κομμάτι που δεν έχεις παραθέσει) γράφει στον Τέρρυ πως "εσύ επέλεξες να μείνεις με τη Σουζάννα" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Και τελειώνει με εκείνο το πανηγυρικό : Σ' αγάπησα...

(Τώρα... πάω για άλλα... Μου τελείωσες... :p )
 
Ρε κορίτσια μη μου το κάνεται αυτό! Ο Αλμπερτ για την Κάντυ ήταν μια αδελφική-πατρική φιγούρα καμία σχέση με έρωτα, το ίδιο ίσχυε και από τη πλευρά του Αλμπερτ. Ενας καλόκαρδος άνθρωπος, ανθρωπιστής με λεφτά που θέλει να βοηθήσει ένα ορφανό κορίτσι υιοθετώντας το.

Ο έρωτας για την κάντυ είναι ένας και ακούει στο όνομα Τερενς!!!!

Μη μου το χαλάτε αυτό!!!

Ο έρωτας ενός αθώου κοριτσιου για έναν άντρα δύσκολο, αυτοκαταστροφικό αλλα βαθιά ευαίσθητο!!!!
 
Διαβάζοντας και τα υπομνήματα που πραγματικα είναι αξιοθαύμαστα ένα έχω να πω. ΠΑΙΔΙΑ μην μπερδευεστε ο Αλμπερτ δεν ειναι ζυγος σαν τουσ αλλους ειναι υδροχοος . Να σας πω λοιπον εγω το τελος της ιστοριας που μαντευω και ελπίζω να γίνει γιατί δεν αντέχω άλλη κακομοιριά για την Καντυ . Ο Αλμπερτ ειναι ο αρχηγός της οικογένειας Αρτλει αλλάουτε ο ίδιος δεν θέλει να ζει έτσι οπότε τι πιο εύκολο από το να αρνηθεί το ονομά του , να παντρευτεί τη νοσοκόμα Καντυ και να ζήσουν σε ενα μικρο διαμερισματάκι κοντα στον ζοωλογικό κηπο οπου θα δουλευει ο Αλμπερτ . Για να μην αφήσει όμως ξεκρέμεστη την οικογένεια Αρτλει οριζει αρχηγό της τον Αρτσυ που είναι και κύριο και έχει παρει και την άλλη κυρια την Αννι . Η οποία παρεπιπτόντως σ αυτό το έργο φαίνεται να έχει κάνει το καλύτερο deal . Εγώ την Αννι ζηλεύω . Όπως και να χει εγώ απογοητεύτηκα από τοτε που πέθανε ο Αντονυ . Αυτός ήταν για την Καντυ . Μονο 4 χρόνια μεγαλυτερός της και σοστός τύπος . Αλλά μασ τον ψώφισαν . Τεσπα μακάρι να ζήσει καλά η μικρούλα . Αλλά αν δεν παντρευτεί τον Αλμπερτ ένα έχω να της πω . 1 η ζωη δεν κερδιζεται με υποχωρισεις ειδικα στο θεμα του ερωτα. 2 κοπελια τραβα να γινεισ μοναχη να υσηχασουμε αντε γιατι μας επριξες .
 
Γιατί να μην τον ερωτευτεί; Ταιριαζαν πολύ περισσοτερο μαζι από οτι με τον σκοτεινο Τερυ. Ηταν και οι δύο πλάσματα φωτινά, δυναμικά και αισιοδοξα με αστειρευτο πάθος για νεες εμπειρίες και χωρίς καλλιτεχνικές και βασανιστικές ανησυχίες. Καλοι άνθρωποι και οι δύο σιγουρα θα έγιναν και τέλειοι γονείς!
 
Μα... αφήνει κανείς τέτοια κελεπούρια;;;



Χαζή ήταν η Κάντυ να περιμένει πόοοοοοοοτε η Σούζυ θα τα κακαρώσει ώστε να γυρίσει ο Τέρρυ και πάλι κοντά της όταν κυκλοφορούσε τέτοιο καρτου... εμμμ άντρας δίπλα της;;;;



Ασφαλώς και τον ερωτεύτηκε...
16.gif
όπως και όλες μας
84.gif
(καλά... λέμε τώρα...) όταν τον είδαμε όρθιο μπροστά στο παράθυρο να την κοιτάζει μ΄εκείνο το βλέμμα... Α, ρε θεά Ιγκαράσι...
worship.gif
 
Καλησπέρα σε όλη την Κάντυ παρέα ... :)

Καλώς σας βρήκα, χαίρομαι που βρήκα άτομα που ασχολούνται τόσο πολύ με την ιστορία αλλά και με το ποιο ήταν το τέλος της ιστορίας της Μιζούκι. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα μέχρι πρότινος την ύπαρξη αλμπερτικών και τερρυκών στρατοπέδων, πόσο μάλλον για την κόντρα τους. Παρά τη φωτογραφία που έχω στο προφίλ μου θα ήθελα να δηλώσω ότι δεν είμαι οπαδός του Άλμπερτ με την στενή έννοια, που μετατρέπει την προτίμηση μου σε τέλος της ιστορίας για το ποιον προτίμησε η Κάντυ-Μιζούκι, μου αρέσουν τα πολλά μηνύματα που υπάρχουν μέσα στην ιστορία, αυτή τη Φώτο την έχω γιατί προτιμώ τον Άλμπερτ ως χαρακτήρα και όχι επειδή κατέληξε ο τυχερός σύντροφος της Κάντυ, πιστεύω ότι αν η Κάντυ κατέληγε με τον Τέρρυ δεν θα κακόπεφτε στα χεριά του, και ούτε θα ήταν μια στενάχωρη για εμένα εξέλιξη στην ιστορία. Ας μην πλατειάζω άλλο και ας μπω στο θέμα , πιστεύω ότι έπειτα από την ανάγνωση διαφόρων αναλύσεων αλλά και την ανάγνωση τον γραμμάτων της νέας νουβέλας, οπως και την ανάγνωση του μανγκα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η Κάντυ παντρεύτηκε με τον Άλμπερτ, που σημαίνει ότι ΝΑΙ η Κάντυ ερωτεύτηκε τον Άλμπερτ. Δεν θα ήθελα να αναφέρω παραδείγματα- στοιχεία όπου δείχνουν ότι η Κάντυ ερωτεύτηκε τον Άλμπερτ και ας μην υπήρχε κανένα φιλί που θα το έδειχνε ξεκάθαρα, το έχουν ήδη κάνει τόσα άτομα, θα ήθελα να αναφερθώ στη δική μου γνώμη/εμπειρία.

Πριν μερικά χρόνια ήμουν στη Φλωρεντία για επίσκεψη στην ξαδέρφη μου που σπούδαζε εκεί, από τις πολλές συζητήσεις μας μια ήταν για τις παιδικές μας αναμνήσεις, μια από αυτές και έντονη ανάμνηση ήταν η Κάντυ, θυμόμασταν τον πρίγκιπα, πολύ έντονα τον Άντονι ( παιδικό ψυχικό τραύμα, πώς να ξεχαστεί) τον Άλμπερτ με τα μούσια, και τον Τέρρυ, ήμουν πολύ μικρή όταν το είδα το ανιμε για πρώτη φορά έτσι αναρωτήθηκα ʽʼ ποιο ήταν το τέλος? ʽʼ η ξαδέρφη μου, μου είχε απαντήσει ότι πρόσφατα είχε δει την Κάντυ και το τέλος ήταν ότι η Κάντυ έμεινε μαζί με τον Τέρρυ. Μερικές μέρες μετά, λόγο ασθένειας, αναγκάστηκα να μείνω μέσα στο σπίτι για 2-3 μέρες, επειδή η ξαδέρφη μου έλειπε στη σχολή της έμενα αρκετή ώρα μόνη, έτσι για να περάσει η ώρα έβλεπα βιντεακια στο Y.T., τότε ανακάλυψα τα ελληνικά επεισόδια της Κάντυ που είχαν ανεβάσει τα παιδιά του CandyInGreekProject, μέσα σε δυο μέρες είδα όλα τα επεισόδια, εκείνη τη μέρα όταν γύρισε η ξαδέρφη μου από τη σχολή της, όταν μπήκε στο δωμάτιο το πρώτο πράγμα που της είπα (δυο μέρες συνεχόμενες με την Κάντυ τι άλλο να είχα στο μυαλό μου) ήταν ότι έκανε λάθος για το τέλος της Κάντυ, και ότι ενώ περίμενα να δω ότι η Κάντυ θα έμενε μαζί με τον Τέρρυ, αντίθετα από αυτό που περίμενα, είδα ότι η Κάντυ έμεινε με τον πρίγκιπα της, τον Άλμπερτ. Η ξαδέρφη μου ξαφνιάστηκε, έτσι εκεί αποκαλύφθηκε ότι είδε το ιταλικό ανιμε, και μετά είδαμε μαζί τα ελληνικα επεισόδια από το χωρισμό της Κάντυ με τον Τέρρυ μέχρι το τέλος, τότε η ξαδέρφη μου συμφώνησε μαζί μου ότι στο ελληνικό ανιμε η Κάντυ μένει με τον πρίγκιπα της, έτσι το επόμενο ερώτημα ήταν γιατί είχαν διαφορετικό τέλος το ιταλικό από το ελληνικό ανιμε? Αυτό το ερώτημα το άφησα μιας και άρχισα πάλι τις βόλτες. Πριν μερικούς μήνες ανακάλυψα το μανγκα της Κάντυ από τα παιδιά του CandyInGreekProject ( ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για τη δουλεία τους κ την προσφορά τους) το διάβασα όλο, απλά υπέροχο, στο ίδιο φόρουμ ανακάλυψα την ύπαρξη τον δυο στρατοπέδων, την αλληλογραφία Κάντυ - Άλμπερτ και τα νέα για τη νέα νουβέλα, έτσι άρχισα να το ψάχνω για να δω τι λέει η Μιζούκι στην νέα νουβέλα, από το φόρουμ της Κάντυ Κάντυ είδα κάποιες αναλύσεις ( http://candy-candy.forum-2007.com/f23-forum συγχαρητήρια στις κοπέλες για τις αναλύσεις τους πάνω στη νέα νουβέλα, έκανα αίτηση για να γίνω εκεί μέλος πριν 2 μήνες αλλά ακόμα δεν με δέχτηκαν, προφανώς πρέπει να μην είναι ενεργό, ίσως έχω κάνει και εγώ κάποιο λάθος, όμως αφού δεν μπορώ να τις ευχαριστήσω εκεί, της ευχαριστώ από εδώ για τη δουλεία τους). Στην νέα νουβέλα η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ γράφοντας η Μιζούκι το ίδιο τέλος με το μανγκα, τρέχει στην αγκαλιά του, ο τόπος αλλάζει μόνο.

Γιατί η Μιζούκι δεν θέλησε να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες για το πώς κατέληξαν μαζί? Εκτός από το ότι θα έγραφε νέα ιστορία, και θα έχανε χρήματα αφού το τέλος θα ήταν δεδομένο, πιστεύω επίσης ότι αν το έκανε η νουβέλα της δεν θα απευθυνόταν πλέον στο παιδοεφηβικό κοινό αλλά στο ενήλικο, φανταστείτε την πλοκή της συνέχειας της ιστορίας όπου ο Άλμπερτ είναι 30 ετών και η Κάντυ 19 ετών, ένας ώριμος άντρας που βρίσκετε σε σχέση με μια ενήλικη νεαρή γυναίκα, όπου τα αμοιβαία αισθήματα τους είναι γνωστά και στους δυο. Νομίζω ότι αυτή τη πλοκή θα μπορούσε να την κάνει ΜΟΝΟ αν έγραφε νέα νουβέλα. Δεν θα μπορούσε να μείνει στα στενά πλαίσια του εφηβικού φλερτ όπως έκανε με τον Τέρρυ. Όμως πραγματικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρων να δούμε πως θα ξεπερνούσαν τα εμπόδια, δεν θα ήταν και λίγα, ώστε στο τέλος να κερδίσουν και να είναι μαζί, παντρεμένοι.

Θα ήθελα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά φοβάμαι ότι ήδη σας κούρασα, χαίρομαι πολύ που βρήκα άτομα που ασχολούνται με την Κάντυ, χάρηκα πολύ που βρήκα τόσες αναλύσεις και τόσες πληροφορίες για την νέα νουβέλα, σας ευχαριστώ πολύ όλους, ανυπομονώ να την διαβάσω στα ελληνικά. Βλέπετε όταν ασχολούμαστε με την Κάντυ ξανά γυρίζουμε κατά μια έννοια στην παιδική μας ηλικία, και αυτό είναι πολύ ευχάριστο συναίσθημα. Ευχαριστώ όσοι είχαν τη δύναμη και τη διάθεση να διαβάσουν το σεντόνι μου. Θα σας παρακολουθώ συχνά. Να είστε πάντα καλά.
 
Καλώς μας ήρθες φίλη Μάρτζι καλώς σε βρήκαμε- ετσι ακριβώς βρήκα και εγω την Κάντυ με τις ιδιες απορίες με σένα εν μέσω κάποιας ίωσης, όταν έβαλα ιντερνέτ- φαίνεται θα ευγνωμονούμε για χρόνια την ίωση αυτή..καλή διαμονή
 
"Δυνατό" πρώτο ποστ :) Καλώς ήρθες margy.

Θα ήθελα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά φοβάμαι ότι ήδη σας κούρασα,
Δε μας κουράζεις καθόλου. Ευκαιρία να "ξυπνήσουμε" και πάλι την Candy candy ;)
 
Kαλως ηλθες και εγω θα ελεγα οχι μονο να μας παρακολουθεις συχνα αλλα να ποσταρεις κιόλας! :thanx2:
 
Kambia είπε:
Δε μας κουράζεις καθόλου. Ευκαιρία να "ξυπνήσουμε" και πάλι την Candy candy ;)
Παιδί μου, όχι απλά ξυπνησε ,αλλά έχω ήδη βαλει τα επεισόδια και τα βλέπω απ την αρχή... :p
 
Καλησπέρα σε όλους και πάλι, σας ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα, angel_grig αν ξυπνήσει ξανά το φόρουμ θα είμαι εδώ για να παίρνω θέση καταθέτοντας την γνώμη μου σε όσες περιπτώσεις έχω γνώμη μέσα από όσα γνωρίζω.

Αριάδνη ήμουν αρκετά μικρή όταν είδα την Κάντυ πρώτη φορά και δεν θυμόμουν κύρια σημεία της ιστορίας, θυμόμουν πολύ έντονα το θάνατο του Άντονι, το επεισόδιο εκείνο δεν το έβαλα τότε να το δω ούτε ακόμα και σήμερα μπορώ να το ξανά δω, δεν θυμόμουν καθόλου τις αποκαλύψεις στο τέλος της ιστορίας, μέσα στη ζάλη του πυρετού και μεταξύ ντεπον και τσάι να βλέπω τις αποκαλύψεις τη μια μετά την άλλη, ο Άλμπερτ είναι ο θείος Γουίλιαμ? ʽʼΆι στο καλό, αυτό δε το θυμόμουν!ʼʼ Κοιτώντας το θερμόμετρο για το αν το ντεπον με το τσάι είχε αποτέλεσμα στο πυρετό μου, ήρθε ένα σοκ από την επόμενη αποκάλυψη, ο Άλμπερτ είναι ο πρίγκιπας ʽʼορίστε?ʼʼ (αυτό και αν δε το περίμενα με τίποτα) όμως για εμένα υπήρξε άλλη μια αποκάλυψη, για εμένα το σοκ ήταν το τέλος, η ʽʼγεύσηʼʼ που μου άφησε, ήμουν προϊδεασμένη για ένα τέλος Κάντυ/Τέρρυ και αντίθετα βλέπω ένα τέλος Κάντυ/Άλμπερτ. Γιʼ αυτό όταν επέστρεψε η ξαδέρφη μου της είπα για το τέλος της ιστορίας κατευθείαν.

Kambia χαίρομαι που δεν κούρασα, ένα από τα πολλά που ήθελα να αναφέρω είναι μια διαπίστωσή μου ( δεν ξέρω αν έχει ξανά αναφερθεί από κάποιων άλλων), το καλοκαίρι λόγο ενός σοβαρού προβλήματος υγείας της μητέρας μου ( σήμερα είναι όλα καλά, ο κακός εφιάλτης έχει οριστικά περάσει ) με ανάγκασε να μένω μέσα στο σπίτι για πολλές ώρες ή και μέρες, έτσι ξανά έπιασα την Κάντυ ( λέτε να είναι η παρηγοριά στις δύσκολες στιγμές?) έτσι ψάχνοντας στο ιντερνετ απαντήθηκε το ερώτημα για το διαφορετικό τέλος μεταξύ ελληνικού και ιταλικού ανιμε, διάβασα κάποιες δηλώσεις της Μιζούκι για τις τρεις αγάπες που ήθελε να αναδείξει από το μυθιστόρημα της και εκείνη τη περίοδο βρήκα το μανγκα το οποίο διάβασα αμέσως, όταν τέλειωσα την ανάγνωση του μανγκα τότε είδα ότι σε μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με το ανιμε ( νομίζω ότι την καρμική/ώριμη αγάπη την υποβάθμισαν στο ανιμε) πράγματι έχει τα τρία είδη αγάπης που βιώνουμε όλοι, εκτός από τις ελάχιστες εξαιρέσεις που ο παθιασμένος έρωτας μετατρέπεται στο βάθος του χρόνου σε ώριμη αγάπη. Στο μανγκα το χαρακτήρα του Άλμπερτ τον λάτρεψα, στο μανγκα σε αντίθεση με το ανιμε εξυψώνεται ο Άλμπερτ. Έτσι ήρθε στο μυαλό μου η δήλωση της Μιζούκι περί τριών ειδών αγάπης ( αγνή/ παιδική = Άντονι, παθιασμένη/ εφηβική = Τέρρυ, ώριμη/καρμική = Άλμπερτ) αυτες τις αγαπες τις λαμβάνει/βιώνει η Κάντυ, όμως ʽʼαναλύονταςʼʼ όσα είχα διαβάσει, τότε σκέφτηκα ότι η Μιζούκι δεν θέλησε να μείνει μόνο στις αγάπες αυτού του είδους, ο Άλμπερτ είναι επίσης ο μοναδικός χαρακτήρας μέσα στην ιστορία ( από όσους περιβάλουν την Κάντυ), που παρόμοια με την πρωταγωνίστρια/Κάντυ, λαμβάνει από την Κάντυ, τρία διαφορετικά είδη αγάπης, φυσικά λόγο τις τριπλής υπόστασης που έχει, θείος Γουίλιαμ, Άλμπερτ και πρίγκιπας αυτοί οι χαρακτήρες είναι ένας ο Γουίλιαμ Άλμπερτ Άρντλεϊ που λαμβάνει την συγγενική αγάπη ως θείος Γουίλιαμ, τη φιλική αγάπη ως Άλμπερτ και την ʽʼερωτικήʼʼ αγάπη ως πρίγκιπας. Έβαλα την λέξη ερωτική σε εισαγωγικά γιατί πιστεύω ότι η Μιζούκι θέλησε να δώσει την σημαντικότητα τον δυο πρώτων ειδών αγάπης σε σχέση με την σημαντική μεν υποδεέστερη δε ερωτική αγάπη, σε σύγκριση με τις δυο πρώτες αγάπες συγγενική/φιλική, εκεί αποδίδω ως έναν λόγο που δεν είδαμε φιλιά και εξομολογήσεις αγάπης από το ζευγάρι Άλμπερτ/Κάντυ αλλά άφησε στοιχεία ότι ο Άλμπερτ με την Κάντυ έμειναν μαζί ως ζευγάρι, άλλωστε η Μιζούκι δεν θέλησε να δώσει μια ρομαντική ιστορία αλλά μια ιστορία με βαθύτερο νόημα και μηνύματα, και ναι αυτά υπάρχουν, όσο περισσότερο αναλύεις αυτά που διάβασες τόσο περισσότερο μεταβαίνεις σε νέα μηνύματα. Τίποτα δεν είναι τυχαίο στην ιστορία της. Ο Άλμπερτ παίρνει αν όχι τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην ιστορία ( και αυτό λόγο του τίτλου της ιστορίας που λέγεται Κάντυ Κάντυ ) σίγουρα είναι συμπρωταγωνιστής και ισάξιος ως χαραχτήρας με εκείνο της Κάντυ. Μοιάζουν πολύ αυτοί οι δυο χαρακτήρες. Έχουν πολλά κοινά σημεία.

Αυτή η ανάλυση είναι άλλη μια απόδειξη που εδραιώνει μέσα μου ότι η Κάντυ κατέληξε με τον Άλμπερτ, και φυσικά πρώτα ερωτευτήκαν.

Ελπίζω να διαβάσω το μυθιστόρημα στα ελληνικά κάποια στιγμή στο μέλλον, και μια τρελή ευχή είναι να δω την ιστορία σε φιλμ στο σινεμά.

Ευχαριστώ και πάλι που διαβάσατε το σεντόνι μου, θα τα ξανά πούμε σύντομα, καλό σαββατόβραδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπημένη μου Μάρτζι με έκανες και άλλαξα αβατάριο :) ! Αλήθεια αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί όλοι οι πρίγκηπες των παιδικών μας χρόνων είναι ξανθοί με γαλανά μάτια;
 
Όπα!!! καινούριο αίμα!! :cheers: Καλώς μας ήλθες (αν και δεν είναι το κατάλληλο μέρος για καλωσορίσματα )!!!


Δε φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ με τις απόψεις σου σχετικά με το αν ερωτεύτηκαν η Κάντυ με τον Άλμπερτ!!!
:hurrah: Αν και από το ανιμέ δεν είναι ηλίου φαεινότερο, στο μάνγκα τα πράγματα είναι εντελώς ξεκάθαρα!!!


:cool:
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους και καλή χρονιά. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σ' αυτό τον ιστότοπο, και το πρώτο τόπικ που αποφάσισα να γράψω είναι αυτό της Κάντυ. Πολύ χαίρομαι που ανακαλύπτω τόσους πολλούς που αγάπησαν αυτή την ηρωίδα, που σημαίνει ότι εδώ μέσα υπάρχουν πολλά παιδιά των 80s, την εποχή δηλαδή που μεσουρανούσε η Κάντυ στο τηλεοπτικό τοπίο. Θυμάμαι ότι άρχισε να προβάλλεται στις 8 Νοεμβρίου 1983 και μεταδιδόταν κάθε Τρίτη και Παρασκευή. Δυστυχώς λόγω των αγγλικών την έχανα τις περισσότερες φορές, κι αυτό μου είχε κοστίσει πολλά δάκρυα. Είχα δει όμως πολλά από τα σημαντικότερα επεισόδια, όπως το 46ο επεισόδιο (οι φανατικές θα το θυμούνται ποιο είναι αυτό), το θάνατο του Άντονυ, το κολέγιο του Αγίου Παύλου, καθώς και τα περισσότερα από το δεύτερο κύκλο, ως το φινάλε. Διάβαζα και το περιοδικό αργότερα εξίσου φανατικά, αν και τώρα πια δεν έχω κανένα τεύχος ( τα δάνεισα σε μια ανιψούλα μου όταν πέρασαν τα χρόνια και δεν τα ξαναείδα), και ομολογώ πως διαβάζοντας πολλά εδώ μέσα σχετικά με τη σειρά νοσταλγώ την ιστορία όπως τη διάβασα στο περιοδικό. Πολλά από εκείνα που περιγράφονταν εκεί μέσα δεν τα είδαμε στη σειρά, όσο κι αν την αγαπήσαμε. Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα, εκείνο που παραμελήθηκε περισσότερο ήταν η σχέση της Κάντυ με τον Άλμπερτ. Όταν παρακολουθούσα τη σειρά δεν γνώριζα για το βιβλίο Daddy Long Legs, στο οποίο είχε βασιστεί η ιστορία Κάντυ-Άλμπερτ, όταν όμως ανακάλυψα το βιβλίο, άρχισα να διαπιστώνω τις ομοιότητες που έχουν οι δυο ιστορίες. Η Τζούντυ βέβαια δεν είχε κανέναν άλλο έρωτα στη ζωή της, πριν γνωρίσει τον Τζέρβις Πέντλετον, ενώ η Κάντυ είχε ήδη ερωτευτεί δυο φορές. Συμφωνώ κι εγώ πως ο Άντονυ ήταν ο παιδικός της έρωτας, ο πιο αγνός και αθώος, και ο Τέρρυ ήταν ο εφηβικός, φλογερός και ορμητικός, όπως τα περισσότερα που βιώνουμε στην εφηβεία (να σημειώσω εδώ πως ήμουν κι εγώ πάντα φαν της ιστορίας Τέρρυ-Κάντυ). Πρόσφατα ανακάλυψα, κυρίως μέσα από αυτό το φόρουμ, πως η σχέση της Κάντυ με τον Άλμπερτ ήταν εξίσου σημαντική, και ίσως περισσότερο, από εκείνη που είχε με τα δυο άλλα αγόρια. Ο Άλμπερτ ήταν δίπλα της σε όλη της τη ζωή, πάντα είχε την αγκαλιά του ανοιχτή γι' αυτήν, πάντα ήταν έτοιμος να της σκουπίσει τα δάκρυα, να την παρηγορήσει, να τη στηρίξει. Κι όταν ήρθε η στιγμή που χρειάστηκε κι εκείνος τη βοήθειά της, όταν έπαθε αμνησία, η Κάντυ ήταν κι εκείνη στο πλευρό του και του πρόσφερε απλόχερα την αγάπη και τη στήριξη που χρειαζόταν τον καιρό που δεν ήξερε ούτε ποιος ήταν και ο μόνος δικός του άνθρωπος ήταν η Κάντυ. Βλέποντας σχετικά βιντεάκια στο YouTube, θυμήθηκα το επεισόδιο με το λιοντάρι, που το είχα πραγματικά ξεχάσει, και διαπίστωσα ότι και μόνο αυτό το περιστατικό είναι μια ατράνταχτη απόδειξη του πώς ένιωθε ο Άλμπερτ για την Κάντυ. Ακριβώς όπως έκανε και η Σουζάνα όταν έσωσε τον Τέρρυ, θυσιάζοντας τον εαυτό της. Το κίνητρο και στις δυο περιπτώσεις είναι το ίδιο, μόνο που η Σουζάνα εκδήλωσε την αγάπη της με λόγια, ενώ ο Άλμπερτ, ξέροντας τη σχέση της Κάντυ με τον Τέρρυ, δεν της μίλησε ξεκάθαρα για τα δικά του αισθήματα. Στο περιοδικό φαίνεται πολύ πιο καθαρά ότι ο Άλμπερτ νιώθει περισσότερα από μια αδελφική φιλία, ενώ στη σειρά και κυρίως στο φινάλε δεν ξεκαθαρίζει εντελώς. Ακόμη και η σκηνή της αποκάλυψης του θείου Γουίλιαμ εκφράζεται πολύ καλύτερα στο περιοδικό, και αφήνει να εννοηθεί σαφέστατα, ακόμη κι αν δεν ξέρουμε την ιστορία του Daddy Long Legs, ότι ο Άλμπερτ δεν είναι για την Κάντυ μόνο ένας φίλος, ο μεγάλος αδελφός που δεν έχει, ο σωτήρας, ο ευεργέτης της. Είναι κάτι πολύ περισσότερο, όπως φαίνεται από την αντίδρασή της, που πολύ σωστά επισημάνατε ότι στο μάνγκα φανερώνει πολύ πιο ξεκάθαρα τη σημαίνει γι' αυτήν αυτή η αποκάλυψη. Και βέβαια είναι και η άλλη αποκάλυψη για το ποιος ήταν και ο πρίγκιπας του λόφου. Είναι κρίμα που το άνιμε δεν ακολουθεί πιστά το περιοδικό. Θα βλέπαμε πολύ περισσότερα από αυτή την ιστορία. Μόλις άρχισα να βλέπω ξανά μετά από τόσα χρόνια τη σειρά από την αρχή, και ανυπομονώ να φτάσω και στα επεισόδια με τον Άλμπερτ, για να ξαναθυμηθώ τη σχέση τους από την αρχή και να την επανεκτιμήσω με το μάτι του ενήλικα, κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ πριν, όταν την έβλεπα παιδί ακόμα, και είχα κολλήσει με τον έρωτα Τέρρυ-Κάντυ. Ίσως και λόγω της ηλικίας εκείνη η σχέση μου φαινόταν η πιο σημαντική, μετά τον Άντονυ (κι εγώ είχα κλάψει με το θάνατό του) αλλά και είχα συγκλονιστεί με το πρώτο φιλί Κάντυ-Τέρρυ (όταν είμαστε στην αρχή της εφηβείας αυτές οι ιστορίες μας εντυπώνονται βαθιά στη μνήμη μας). Αλλά ο Άλμπερτ μου φαινόταν πάντα ο φίλος, ο προστάτης, ο σωτήρας της Κάντυ, εκείνος που ήταν πάντα δίπλα της στα δύσκολα, και τίποτα περισσότερο. Όχι πως είναι λίγα αυτά, μην ξεχνάμε πως ήταν για ένα μεγάλο διάστημα το σημαντικότερο πρόσωπο στη ζωή της, μόνο που δεν διακρινόταν πουθενά το ερωτικό στοιχείο, ή τουλάχιστον δεν μπορεί να το διακρίνει ένα παιδί όταν βλέπει τη σειρά, ακόμη κι όταν διαβάζει το περιοδικό. Το περιοδικό νομίζω τώρα που το θυμάμαι ότι περιέγραφε την ιστορία με κάπως πιο 'ενήλικη' ματιά, και γι' αυτό αν το δούμε κι εμείς με τα μάτια του ενήλικα, μπορούμε να διακρίνουμε ότι ναι, υπήρχε κάτι βαθύτερο στη σχέση της Κάντυ με τον Άλμπερτ, που ωστόσο κι εκείνη η ίδια δεν μπορούσε να το δει, καθώς υπέφερε για τον Τέρρυ. Υπήρχε σίγουρα κι από την πλευρά του Άλμπερτ κάτι παραπάνω από φιλία, αυτό φαίνεται και στη σειρά κι ακόμη περισσότερο στο περιοδικό (πόσο μετανιώνω που τα έδωσα τα τεύχη και τώρα δεν έχω κανένα για να το ψάξω από την αρχή) και απ' ό,τι θυμάμαι στο φινάλε του περιοδικού φαίνεται καθαρά προς τα πού γέρνει η ζυγαριά. Εκείνος που θα είναι δίπλα στην Κάντυ και στο μέλλον θα είναι ο Άλμπερτ, που ήταν εκεί από την αρχή, μόνο που τώρα ανοίγεται και ο δρόμος για την Κάντυ για να φτάσει σ' αυτόν. Και συμφωνώ πως ο Άλμπερτ είναι ο ώριμος, ο κατασταλαγμένος έρωτας, που έχει δοκιμαστεί τόσα χρόνια και που πήρε πολλές μορφές ώσπου να φτάσει στην τελική. Η συγγραφέας δεν μας το δείχνει τόσο ξεκάθαρα όσο η Jean Webster στο Daddy Long Legs, αλλά μην ξεχνάμε πως εκείνη ήταν Αμερικανίδα ενώ η συγγραφέας της Κάντυ Γιαπωνέζα, και σαφώς η καταγωγή τους παίζει σημαντικό ρόλο στο πώς θα προχωρήσουν την ιστορία τους. Η Αμερικανίδα μας δίνει ένα τέλος πιο ικανοποιητικό, αυτό που περιμέναμε, ενώ η Γιαπωνέζα μας αφήνει στην αβεβαιότητα, αν και διαφαίνεται προς τα πού πάει και η δική της ιστορία. Για παιδική σειρά πάντως θα ήταν καλύτερο να βλέπαμε κάτι πιο οριστικό και να μη νιώθουμε πως η ιστορία έμεινε ατελείωτη, αλλά και οι ομοιότητες που έδωσε στην ιστορία της Κάντυ με της Τζούντυ μάλλον είναι αρκετές για να μας πείσουν ποιος ήταν τελικά ο σύντροφος της ζωής της Κάντυ. Αφήνοντας την ιστορία του Τέρρυ ουσιαστικά τελειωμένη και με άδοξο και θλιβερό τρόπο, η μόνη αισιόδοξη νότα που προστίθεται ως το φινάλε της σειράς είναι ο Άλμπερτ, που βλέπουμε πόσο σημαντικός ήταν για την Κάντυ από την αρχή, σχεδόν από το πρώτο επεισόδιο, και σίγουρα δεν είναι τυχαίο που το φινάλε της σειράς την βρίσκει μ' εκείνον στο πλευρό της. Σαν παιδί θα ήθελα κι εγώ να έβλεπα κάτι πιο οριστικό, ακόμη και σαν τα παραμύθια του Disney, αλλά βλέποντάς το με πιο ώριμη ματιά συμπεραίνω πως η συγγραφέας ήθελε να μας δώσει να καταλάβουμε πως ο μακρύς και περιπετειώδης δρόμος της Κάντυ την οδηγούσε τελικά στον Άλμπερτ, που ήταν και ο τελικός σταθμός της ζωής της.

Και να σκεφτεί κανείς ότι όλα αυτά τα γράφει μια φανατική Τέρρυ-Κάντυ. (Μάλλον άλλαξα στρατόπεδο λόγω ηλικίας).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα