Ερωτηση για αγγελια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Παιδια σας λεω με πασα ειλικρινια οτι γινεται με αγαθα ελατηρια.

Αλλωστε αν υπηρχε κατι εκ του πονηρου, θα ηταν αν αφηναμε τα παντα να περνανε.

Ετσι θα ειχαμε μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα, θα το καναμε πορταλ αγοραπωλησεων και δεν θα ειμασταν και στην αχαρη θεση (κυριως ο Ηρακλης) να κρινουμε επι 24ωρου βασεως καθημερινα τις παμπολες αναρτησεις Αγγελιων.

Δεν παμε να το παιξουμε Ρομπεν των Δασων, απλα ειναι μια γραμμη που θεωρουμε οτι ωφελει τους αναγνωστες του RetroManiaX

Edit:Ο Ηρακλης τα εξηγησε καλυτερα
 
Οκ παίδες όπως νομίζετε.
 
Επειδή μία σύντομη αναζήτηση στο Google δεν μου έδωσε κάποιες...

...πληροφορίες σχετικά με την απαγόρευση πώλησης μεταχειρισμένων SONY παιχνιδιών, που μπορώ να βρω;

Η επίσημη θέση θα μου ήταν χρήσιμη, αλλά και κάποια σχόλια σχετικά με το θέμα, θα ήταν πολύ ενδιαφέροντα!

Είναι μία είδηση που δεν γνώριζα καθόλου μέχρι σήμερα και δεν έτυχε να δω και κάτι σχετικό στο Retromaniax, πέρα βέβαια από σήμερα, που είδα την παράγραφο αυτή στον κανονισμό...
 
http://www.gamesradar.com/ps3/news/ps3-pre-owned-games-banned/a-20060524153157765035

Μια καλή αναφορά.

Να πω ότι είχα σιχαθεί τον κάθε λογής εμπορίσκο που έμπαινε εδώ μέσα και μας έπρηζε με τα σκουπίδια που κάθε κυριακή βούταγε από τα παλιατζίδικα. Είχα έρθει σε επαφή με κάποιους οι οποίοι νόμιζαν ότι είχαν βρει ηλίθιους που θα τους τσάκιζαν τα γκαφρά.

Οι τυπίσκοι ήταν και πανάσχετοι εκτός των άλλων. Εκνευριστικοί και αγενέστατοι παράλληλα.

Επικροτώ την παρούσα πολιτική των αγγελιών και θα ήθελα να είναι και αυστηρότερη ει δυνατόν. Αν δεν έχεις κλείσει 1 χρόνο στο GRM και παράλληλα 1000 posts να μην έχεις δικαίωμα ανάρτησης αγγελιών.

Μια χαρά τα πάμε και χωρίς σκουπιδιάρηδες.

Just my 2 cents.
 
pooky(1) είπε:
http://www.gamesradar.com/ps3/news/ps3-pre-owned-games-banned/a-20060524153157765035
Μια καλή αναφορά.

Να πω ότι είχα σιχαθεί τον κάθε λογής εμπορίσκο που έμπαινε εδώ μέσα και μας έπρηζε με τα σκουπίδια που κάθε κυριακή βούταγε από τα παλιατζίδικα. Είχα έρθει σε επαφή με κάποιους οι οποίοι νόμιζαν ότι είχαν βρει ηλίθιους που θα τους τσάκιζαν τα γκαφρά.

Οι τυπίσκοι ήταν και πανάσχετοι εκτός των άλλων. Εκνευριστικοί και αγενέστατοι παράλληλα.

Επικροτώ την παρούσα πολιτική των αγγελιών και θα ήθελα να είναι και αυστηρότερη ει δυνατόν. Αν δεν έχεις κλείσει 1 χρόνο στο GRM και παράλληλα 1000 posts να μην έχεις δικαίωμα ανάρτησης αγγελιών.

Μια χαρά τα πάμε και χωρίς σκουπιδιάρηδες.

Just my 2 cents.




Ακριβώς έτσι είναι :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αντιμετωπιζω και εγω προβλημα μιας και εχω βαλει ηδη 2 φορες μια αγγελια μου με παιχνιδια παλια και δεν υπαρχει καμμια ενημερωση για το τι θα πρεπει να διορθωθει η γιατι δεν αναρτηθηκε.
 
@megistias

νομίζω ότι για να ανέβει η αγγελία πρέπει να είναι κάποιος ενεργό (δραστήριο) μέλος και να έχει συνεισφέρει στο forum.

και να έχει περάσει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα από την εγγραφή του.
 
Αν διαβαζατε τους κανονισμους δεν θα ειχατε αποριες.

Αυτο που πρεπει να γνωριζετε οτι ολες σας οι αγγελιες διαβαζονται απο τους συντονιστες,καμμια δεν προσπερνιεται ουτε ξεχνιεται και οποτε κοβονται κοβονται γιατι υπαρχει συγκρουση με τον κανονισμο των αγγελιων.
 
El_Greco_Fanatic είπε:

Ακριβώς έτσι είναι :thumbup:
Φίλε El Greco δεν μπορείς να φανταστείς τι λαμόγια πέρασαν κατά καιρούς πριν από κάνα - δυό χρόνια (όπου και άλλαξε ο κανονισμός περί αγγελιών) .

Φυσικά όλοι αυτοί εξαφανίστηκαν αμέσως.

Οι περισσότεροι άλλα έγραφαν στις αγγελίες και άλλα τηρούσαν. Ειδικά με τις τιμές. Έκλεινες ένα μηχάνημα, τους συναντούσες, σου έλεγαν ότι η τιμή είναι διαφορετική λόγω και καλά, σπανιότητας και προσπαθούσαν να σου πασάρουν χαλασμένα ή ελλειπή (χωρίς μετασχηματιστές, καλώδια ή joypads) προϊόντα σε τιμές μη πω τι.

Φαντάζομαι ότι και ο κανονισμός περί φωτογραφιών μπήκε για αυτό το λόγο. Άλλο να διαφημίζεις ότι έχεις μια Amiga 500 τσίλιλη (με φωτό από google) και στην ουσία να διαθέτεις μια κατακίτρινη και κατασκονισμένη Amiga Που θα ντρεπόταν ακόμα και το ELX να πουλήσει. (Το αναφέρω γιατί όποιος έχει δει σε τι κατάσταση είναι τα μτχ που πουλάει γνωρίζει πολύ καλά.... )
 
Και εγω συμφωνω.

Για αυτο μου αρεσει το Ρετρομανιαξ, γιατι ο σκοπος του ειναι να προστατευει την ρετρο κουλτουρα και να αντιστεκεται στον μεγαλο πειρασμο του να μπλεχτει πιο πολυ με αγοραπωλησεις. Αυτο θελει μεγαλο χαρακτηρα. Και δυσκολα βρισκεις τετοιο φορουμ. Εγω προσωπικα δεν εχω δει κατι παρομοιο ουτε σε Ιταλια που εχει και 6 φορες τον πληθυσμο της Ελλαδας.

Ειχα διαβασει τους κανονισμους και μου εκανε εντυπωση αυτη η ξεκαθαρη σταση του. Ειναι μια σταση που τα παιδια εχουν επιλεξει για συγκεκριμενους λογους και μετα απο αρνητικες εμπειριες.

Αυτο με εκανε να το εκτιμησω πολυ και να μιλαω για αυτο με περηφανεια στους ιταλους.

Υπαρχουν τοσοι πολλοι χωροι που κανουν αυτη την δουλεια, ας αφησουμε λοιπον το Ρετρομανιαξ σαν μια οαση ρομαντισμου.
 
Αναστασια είπε:
Αυτο με εκανε να το εκτιμησω πολυ και να μιλαω για αυτο με περηφανεια στους ιταλους..
και εγώ το ίδιο θα έλεγα .. είμαι πολύ περήφανος για το φορουμ μας.. μπράβο σε όλα τα παιδιά και κουράγιο και υπομονή στους mod :thumbup:
 
pooky(1) αυτούς που λες εσύ λαμόγια τους αντιμετωπίζω σχεδόν καθημερινά τα τελευταία 5 χρόνια μερικοί πραγματικά δεν έχουν ιερό και όσιο ,,και για εμάς είναι ακόμα πιο δύσκολο γιατί τα πάντα γίνονται μέσω ιντερνέτ φαντάσου!! ;)




Λατρεύω να συλλέγω αντίκες και ρετρό παιχνίδια άλλα sorry στο μέτωπο μου δεν αναγράφεται η λέξη idiot!!!! :eek:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς όπως το είπες φίλε Fanatic.

Ήθελα πάρα πολύ εδώ και 3 χρόνια μια Amiga 500 και στην πρώτη μου προσπάθεια, έπεσα σε τέτοιο λαμόγιο που μου έφαγε 100 ευρώ για μια κατεστραμένη κυριολεκτικά Amiga.

Πριν λίγους μήνες απέκτησα 2 500άρες από μέλη - φίλους εδώ μέσα το Mano426f και το Telonio σε κατάσταση που να ντρέπεσαι να τις ακουμπήσεις, λες και βγήκαν από το εργοστάσιο. Την έπαθα μια φορά, αλλά θεωρώ τα 100 ευρώ αντίτιμο στο μάθημα που έλαβα. Από τότε εδώ μέσα έχουν παρελάσει ένα σωρό απάλευτα τυπάκια. ΑΝ μου τύχαινε παρόμοιο περιστατικό σήμερα, θα έφευγε ο πωληταράς τουλάχιστον αφού είχε εισπράξει ΤΟ κλωτσίδι της χρονιάς του.

Οι κανονισμοί θα έπρεπε, όπως ανέφερα, να γίνουν αυστηρότεροι. Εξαιρέσεις, φυσικά, θα έπρεπε να υπάρχουν για νέα καταξιωμένα μέλη.
 
pooky(1) είπε:
ΑΝ μου τύχαινε παρόμοιο περιστατικό σήμερα, θα έφευγε ο πωληταράς τουλάχιστον αφού είχε εισπράξει ΤΟ κλωτσίδι της χρονιάς του.
Α, βρε pooky ΑΠΑΙΧΤΕ !!! :D :D:D

Για το θέμα των αγγελιών συμφωνώ 100% με τη θέση των mods.

Για μικρές αγγελίες υπάρχουν εξειδικευμένα sites που ασχολούνται με το θέμα.

Ο χώρος των retro - δυστυχώς - έχει μαζέψει πολλούς άσχετους και επικίνδυνους που νομίζουν ότι όλοι εμείς , οι πραγματικοί συλλέκτες, τρώμε κουτόχορτο...." ΕΞΩ ΩΡΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ !!! " :D

ΥΓ. Για το θέμα της SONY, ομολογώ ότι δεν γνώριζα τίποτα :eek:
 
Θυμηθηκα στο Retromaniax πριν καιρο ειχε βαλει ενας για πωληση εναν Amstrad CPC και δεν ειχε βαλει τιμη και οταν το ρωτησα με pm ποσο το δινει αυτος με ενα μαγκικο τροπο μου απαντησε ποσα δινω,φυσικα δεν υπηρχε νοημα να απαντησω.
 
pooky(1) είπε:
Ακριβώς όπως το είπες φίλε Fanatic.
Ήθελα πάρα πολύ εδώ και 3 χρόνια μια Amiga 500 και στην πρώτη μου προσπάθεια, έπεσα σε τέτοιο λαμόγιο που μου έφαγε 100 ευρώ για μια κατεστραμένη κυριολεκτικά Amiga.

Πριν λίγους μήνες απέκτησα 2 500άρες από μέλη - φίλους εδώ μέσα το Mano426f και το Telonio σε κατάσταση που να ντρέπεσαι να τις ακουμπήσεις, λες και βγήκαν από το εργοστάσιο. Την έπαθα μια φορά, αλλά θεωρώ τα 100 ευρώ αντίτιμο στο μάθημα που έλαβα. Από τότε εδώ μέσα έχουν παρελάσει ένα σωρό απάλευτα τυπάκια. ΑΝ μου τύχαινε παρόμοιο περιστατικό σήμερα, θα έφευγε ο πωληταράς τουλάχιστον αφού είχε εισπράξει ΤΟ κλωτσίδι της χρονιάς του.

Οι κανονισμοί θα έπρεπε, όπως ανέφερα, να γίνουν αυστηρότεροι. Εξαιρέσεις, φυσικά, θα έπρεπε να υπάρχουν για νέα καταξιωμένα μέλη.

 


Ναι το καταλαβαίνω αυτό την έχω πάθη και εγώ αρκετές φόρες :(


Οταν σε χτυπούν εκεί που πονάς παρασύρεσαι ..πόνος για μένα τουλάχιστον είναι κάτι που δεν βρίσκετε εύκολα αλλά πλέων ΔΕΝ!! αντιστέκομαι,θα βρεθεί από αλλού στα σίγουρα (το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή ) ..Αλώστε αυτά που είναι μοναδικά είναι πλέων σε μουσεία επομένως εμείς ότι ψάχνουμε θα το βρούμε είτε από ευσυνείδητους sellers η από φίλους και μάλιστα φτηνότερα!!!!!!! ;)

 


Για το θέμα των αγγελιών συμφωνώ και εγω!!!
;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς τέτοιες...

...παρόμοιες αναφορές στο θέμα βρήκα κι εγώ.

Δεν βρήκα κάποια πηγή όμως, που να αναφέρει κάτι σχετικό, για τα παιχνίδια των PlayStation 1 και 2.

Επίσης οι πηγές αυτές περιγράφουν το θέμα λακωνικά, η χρονολογία δημιουργίας τους είναι όλων γύρω στο 2006, ενώ παράλληλα σχολιασμός και παραθέσεις είναι απλά ανύπαρκτοι.

pooky(1) είπε:
Επίσης, διερωτώμαι, αν μια εταιρία νομικά έχει την δυνατότητα να αλλάξει το καθεστώς χρήσης κάποιου προϊόντος της αναδρομικά και ενώ με την προμήθειά του ο αγοραστής όπως και ο προμηθευτής, όταν πραγματοποιήθηκε η αγορά, έχουν συμφωνήσει σε άλλη άδεια χρήσης, με τελείως διαφορετικούς όρους, όπως αυτοί περιγράφονται στην έγγραφη τεκμηρίωση που περιλαμβάνεται στη συσκευασία του προϊόντος.Και ο προβληματισμός μου αυτός αφορά συγκεκριμένα στα παιχνίδια των PS 1 & 2...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τη στιγμή που το GRM δεν είναι forum αγγελιών, ποιος ο λόγος να το ψάχνουμε παραπάνω για το θέμα της SONY;

Όποιος θέλει μπορεί άνετα να αναρτήσει αγγελία ζήτησης στο ADSLGR και στο INSOMNIA, θα πάρει δεκάδες απαντήσεις, κουράγιο να έχει να διαβάζει!
 
Ace είπε:
Επίσης, διερωτώμαι, αν μια εταιρία νομικά έχει την δυνατότητα να αλλάξει το καθεστώς χρήσης κάποιου προϊόντος της αναδρομικά και ενώ με την προμήθειά του ο αγοραστής όπως και ο προμηθευτής, όταν πραγματοποιήθηκε η αγορά, έχουν συμφωνήσει σε άλλη άδεια χρήσης, με τελείως διαφορετικούς όρους, όπως αυτοί περιγράφονται στην έγγραφη τεκμηρίωση που περιλαμβάνεται στη συσκευασία του προϊόντος.Και ο προβληματισμός μου αυτός αφορά συγκεκριμένα στα παιχνίδια των PS 1 & 2...

Φίλε Ace,αυτό είναι μια ΜΠΑΡΟΥΦΑ της Sony.Τόσο απλά και τόσο ξεκάθαρα...

Από τη στιγμή που πληρώνεις και αγοράζεις ένα προϊόν της,το τι θα το κάνεις εσύ είναι δική σου δουλειά,πάντα ακολουθώντας τους κανόνες κατά την αγορά του,όπως σωστά είπες.

Θα το κρατήσεις σφραγισμένο,θα το πετάξεις,θα το πουλήσεις,θα το κάψεις,είναι δικό σου θέμα.

Αυτές οι μεταχρονολογημένες αποφάσεις της λοιπόν,είναι...μη πω τι είναι,και απλά προσφέρουν γέλιο.

Αλλά,

από τη στιγμή που δεν έχει φάει κάνα (ακόμη) χαστούκι από κάποιο δικαστήριο,που να απορίψει αυτή την απόφαση-κωμωδία,οι ιθύνοντες του GRM διάλεξαν (για μένα καλώς) να είναι απ' αυτούς που θα την ακολουθήσουν.Εμείς δεν έχουμε παρά να σεβαστούμε αυτή την απόφασή τους... :)
 
Eπειδη κι εγω εχω φαει πορτα για σχετικη αγγελια με PS1 και PS2 παιχνιδια λεω απλα οτι κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο χαζος αυτος ο αποκλεισμος. Για παραδειγμα εγω εχω περιπου 100 παιχνιδια που πλεον οχι μονο δε χρησιμοποιω αλλα τα εω και πακεταρισμενα. Θα μπορουσε καλλιστα καποιος απο εδω μεσα (γιατι συγκεκριμενα εδω θελω να τα πουλησω και οχι στο insomnia ή οπουδηποτε αλλου) να βρει τη χαρα του με κατι που εγω εχω στην ακρη να τρωει σκονη. Δε πιστευω οτι μας αφορα η οποια απαγορευση γιατι πολυ απλα εδω πωλουνται ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ αντικειμενα απο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ και οχι πωλητες. Απο την αλλη, θα μπορουσε επισης να υπαρχει και καποιος περιορισμος-αποφαση για οποιοδηποτε αλλο αντικειμενο πωλειται εδω μεσα αλλα δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη κανενος. Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι; Ολα τα παραπανω τα γραφω με θετικη και οχι αρνητικη κριτικη διαθεση φυσικα. Απο την αλλη να πω οτι πραγματικα οποιος/οι απαιτουν απο τους mods των αγγελιων αυτου του φορουμ, να λειτουργησουν ως αμειβομενοι υπαλληλοι που υποχρεουνται να απαντουν σε καθε τι δε συμμορφωνεται με τους κανονες, ε τοτε ας αναλαβουν εστω για μια εβδομαδα αναλογο ποστο και τα ξαναλεμε. Εκτος και αν προσφερονται καποια μελη να διευρυνουν την ομαδα των mods αγγελιων και να διευκολυνουν τις διαδικασιες :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα