Εσείς, ποια κόλλα χρησιμοποιούσατε στο σχολείο;

nkarytia είπε:
Btw, θυμάται κανείς εκείνη την υγρή κόλλα για τα "ψυφιδωτά" που βρώμαγε απίστευτα;
Πω πωωω ... τι μού θύμησες .... Άλλη μία εργασία που μάς απασχολούσε στο Δημοτικό Σχολείο κατά το μάθημα της χειροτεχνίας : να γεμίσουμε στο "πλαστικό κάδρο" εκείνα τα μικρά, πλαστικά κομματάκια [σαν ... χρωματιστά σπόρια ένα πράμα], προκειμένου να ολοκληρωθεί αυτό που απεικόνιζε το κάδρο και να γεμίσει με χρώμα !!! Άραγε σήμερα στο Δημοτικό Σχολείο τα παιδάκια εξακολουθούν να ασχολούνται με αυτά ???

Λοιπόν, στο θέμα μας : Η κόλλα για να κολλήσουν αυτά τα ... "χρωματιστά σποράκια" ήταν, όπως θυμάμαι άσπρη, σαν γάλα !!! Περιεχόταν σε κάθε συσκευασία με "ψηφιδωτό" και ήταν "ειδική κόλλα" μόνο γι' αυτά !!! Γεμίζαμε τα "βαθόυλώματα" του ψηφιδωτού με αυτό το "άσπρο υγρό" και μετά ... ρίχναμε μέσα σε αυτά τα "σποράκια" !!! ΄Ετσι, τουλάχιστον, τα θυμάμαι, αν κάποιος θυμάται καλύτερα ας μας διαφωτίσει .... Πάντως, δεν θυμάμαι αν αυτή η "κόλλα" είχε απαίσια μυρωδιά .....
 
φωτογραφιες με την κολλα LOGO,προερχονται απ τη βιντεοταινια "η Μερεντουλα απ το Κιλκις"

mer.l.JPG

mer.logo.JPG

mer.lo.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια σε διαφανές μπουκαλάκι με ραβδόσεις, διαφανή παχύρευστη και το πάνω μέρος του μπουκαλιού είταν πλακέ σαν κατσαβίδι, με καπάκι, νομίζω κόκινο. Ήταν σαν αραιωμένο ασπράδι αυγού ένα πράμα...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Μια σε διαφανές μπουκαλάκι με ραβδόσεις, διαφανή παχύρευστη και το πάνω μέρος του μπουκαλιού είταν πλακέ σαν κατσαβίδι, με καπάκι, νομίζω κόκινο. Ήταν σαν αραιωμένο ασπράδι αυγού ένα πράμα...
Αυτη ηταν no name...νομιζω...την βαζαμε φωτια...

Νομιζω τις εχω χρησιμοποιησει ολες οσες αναφερθηκανε...

Καλα τρωγατε κολλες? Ποτε δεν το εχω κανει!!! Οι φυσιολογικοι ανθρωποι κανουν ζημιες με τις κολλες, δεν τις τρωνε! :D
 
E καλά, τσίχλα με την Ουχου και ποιός δεν έχει ΄κάνη...Μετά από λίγη ώρα που τη μάσαγες, "ξέφταγε", και συμπλίρωνες από πάνω με καινουργια !
 
ΦΖΠ1 είπε:
E καλά, τσίχλα με την Ουχου και ποιός δεν έχει ΄κάνη...Μετά από λίγη ώρα που τη μάσαγες, "ξέφταγε", και συμπλίρωνες από πάνω με καινουργια !
Ανατριχιασα! :eek: :frypan:
 
εντυπες διαφημισεις UHU απο μικυ μαους(σκαναρισμενα,οχι δικα μου) με το Σωτηρη Κολλητηρη και της κολλας Mr Pritt

 22-11-74m22.11.74.JPG

9-9-77uh.9-9-77.JPG

 23-12-77uh1,23-12-77.JPG

 27-3-92mi27392.JPG

 Αυγουστος του 92m27392.JPG

m8.92.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατερινάκι, κάνε έναν κόπο και βάλε πηγή σε παρακαλώ, αν τα βρήκες από το internet! :flower:

Ευχαριστώωωω! :)
 
Κόλλα UHU και LOGO στιγμής αυτή που δείχνει ένα γερανό να κρατάει μία VOLVO.
 
UHO φυσικά... :)
 
Tην κλασικη ρευστη uhu στο σωληναριο. Με αυτα τα στικ και τα roll-on δεν εκανα ποτε δουλεια. Δε κολλαγαν ΤΙΠΟΤΑ. Ακομα και σημερα δλδ οταν θελω κολλα για χαρτι προτιμω παντα τη ρευστη
 
Πίσω
Μπλουζα