Εσπασε το PS3?

Καλά αυτοί που βρίσκουν κλειδιά κτλ κατά πόσο το κάνουν για τη homebrew κοινότητα ή απλά για την πλάκα τους είναι άλλο θέμα...

Όπως είπα και πριν πιστεύω ότι να μιλάμε για ουσιαστικό homebrew όσο μια κονσόλα είναι στα φόρτε της δεν έχει νόημα, μόνο όταν φύγει από το προσκήνιο γίνεται δουλειά. Κατά την περίοδο ζωής της ευνοείται μόνο η πειρατεία.

...και προς Θεού δεν το παίζω ηθικολόγος - μη πειρατής. Όσο θα υπάρχουν αδικαιολόγητα υψηλές τιμές σε παιχνίδια (έ όχι και 50-60 ευρώ για το cod πχ μόνο και μόνο επειδή ξέρουν ότι θα είναι online hit) τότε καλά κάνουν και σπάνε τις κονσόλες.
 
keropi είπε:
Πάντως στο 3 έβρισκες σαφέστατα φτηνότερα παιχνίδια. Εγώ το είχα πάρει για τις αποκλειστικότητες και πολύ εύκολα μάζεψα ~20 παιχνιδάκια, από τίτλους διετίας εώς και παντελώς καινούριους!
Αυτό λέω κι εγώ. Στη συγκεκριμένη κονσόλα λόγω media τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Και μη φανταστεί κανένας ότι κι εγώ το παίζω ηθικολόγος, ηθικός ή politically correct. Το αντίθετο, είμαι καλό ρεμάλι του λόγου μου. Δεν έχω κανένα φραγμό ηθικό ή μη. Αλλά αν είναι να σκοτώνομαι με τα Blu, άσε περιμένω και παίρνω ότι θέλω φτηνότερα ή μτχ.
 
keropi είπε:
Πάντως στο 3 έβρισκες σαφέστατα φτηνότερα παιχνίδια. Εγώ το είχα πάρει για τις αποκλειστικότητες και πολύ εύκολα μάζεψα ~20 παιχνιδάκια, από τίτλους διετίας εώς και παντελώς καινούριους!
Misstype; Για τό 2 δεν λές; γιατί μπερδεύτηκα :p
 
Haros είπε:
Misstype; Για τό 2 δεν λές; γιατί μπερδεύτηκα :p
όχι ... για το 3 λέω... το splatterhouse που κοίταξα τελευταία είχε ~35gbp για το 360 και ~25 για το ps3, στο ίδιο online μαγαζί για παιχνίδια και εννοείται με το που κυκλοφόρησε και ολοκαίνουριο.
 
Eνα ενδιαφερον αρθρο για το τι μπορει η Σονυ,αλλο αν εχει τα κοτσια να το κανει σε οσους χρησιμοποιουν jailbreak και backup managers.

Eχει και αλλα στο λινκ.

First up, what does Sony know about what's going on with your console? It is true that when the PS3 boots up - whether you have a PSN account or now - the machine itself communicates with a string of Sony servers, as recently posted on NeoGAF, and a log of applications run on the system is almost certainly transmitted.

Similarly, the game you're running at any given point also shows up on your PSN profile, and the chances are that if you run a game from within a "backup manager", then the manager - not the game - will be displayed attached to your PSN account.

According to the terms and conditions of the PlayStation Network, this effectively makes you fair game for a PSN ban of which many variations exist - a timed suspension or even a lifelong ban.

The amount of access Sony has to your machine is greater than you probably suspect: the company even has the means to irrevocably disable your console should it so wish, and if that happens, it will remain non-functional whether you're online or offline.
http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-in-theory-psn-jailbreaking
 
Κοινό μυστικό; Θεωρίες συνωμοσίας;

Πάντως κάτι είχα ακούσει για εκδόσεις των windows που τηλεφωνούσαν στη μαμά τους........

Ευτυχώς δεν παίζω on-line....

whether you have a PSN account or now - the machine itself
Just found a typo.......
 
Aardvark είπε:
Eνα ενδιαφερον αρθρο για το τι μπορει η Σονυ,αλλο αν εχει τα κοτσια να το κανει σε οσους χρησιμοποιουν jailbreak και backup managers.Eχει και αλλα στο λινκ.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-in-theory-psn-jailbreaking

Λίγο χονρό μου φαίνεται να στο κάνει permanently ban. Από την άλλη, σκεφτόμουν αν κάποιος δεν την συνδέσει ποτέ στο δίκτυο πως θα επικοινωνήσει με την SONY;
 
E, τα patches βγαίνουν βροχή, κάποια παιχνίδια θα απαιτήσουν νέο firmware, ακόμα και εγώ που σιχαίνομαι να βάζω κονσόλες on-line την έχω συνεχώς στο δίκτυο.

Αρκεί να μη τις μπρικάρουν για αλλαγές σκληρών, που δεν το πιστεύω, γιατί δεν θα έδιναν τη δυνατότητα αυτή εξαρχής.....
 
pooky(1) είπε:
E, τα patches βγαίνουν βροχή, κάποια παιχνίδια θα απαιτήσουν νέο firmware, ακόμα και εγώ που σιχαίνομαι να βάζω κονσόλες on-line την έχω συνεχώς στο δίκτυο.
Αρκεί να μη τις μπρικάρουν για αλλαγές σκληρών, που δεν το πιστεύω, γιατί δεν θα έδιναν τη δυνατότητα αυτή εξαρχής.....
Σύμφωνοι, αλλα αν σπάσει η κονσόλα προφανώς θα βγαίνουν και πειραγμένα firmware, για offline εγκατάσταση!!
 
Υπάρχουν εργαλεία για να κατεβάσει κάποιος τα game updates από το pc του ... ένα online είναι εδώ: http://www.ps3-hacks.com/ps3-homebrew-manager , και ένα για κατέβασμα είναι εδώ: http://nzhawk.co.cc/homebrew/awesome-update-finder , το firmware αν χρειαστεί το κάνει update το ίδιο το παιχνίδι , αλλά ΠΡΕΠΕΙ να έχεις τη δυνατότητα να τρέχεις homebrew στο μηχάνημά σου... αν τρέχεις τότε δεν έχεις κανένα λόγο να πας οnline αν δεν παίζεις εκεί.

Το μηχάνημα πλέον είναι εντελώς ανοιχτό, ήδη έχουμε 3.55 CFW για homebrew , σύντομα θα παίζουν και άλλα καλούδια
 
Ωραία. Ελπίζω να δούμε emus.
 
ήδη υπάρχουν μαν! ειδικά αυτός του snes είναι και signed κανονικότατα...
 
Ωραία. Πρέπει να αξιωθώ να το κοιτάξω. Αλλά έχει το GT5 που δεν με αφήνει!!!! :) :)
 
Aardvark είπε:
Eνα ενδιαφερον αρθρο για το τι μπορει η Σονυ,αλλο αν εχει τα κοτσια να το κανει σε οσους χρησιμοποιουν jailbreak και backup managers.Eχει και αλλα στο λινκ.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-in-theory-psn-jailbreaking
Μήπως όμως αυτό επιβεβαιώνει ότι το "σπάσιμο" γίνεται ουσιαστικά με τις "ευλογίες" της sony; Ωραία όσα λέει το άρθρο αλλά δεν βλέπω τη Sony ψημένη να πάρει κάποια μέτρα. Ο καιρός θα δείξει βέβαια...

Νομίζω ακολουθούν την πολιτική της MS στα Windows: "Δεν μας νοιάζει αν ο κόσμος έχει πειρατικό λειτουργικό αρκεί να είναι το δικό μας"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Sony ΔΕΝ μπορει να παρει αλλα μετρα. Το security system τοσο το δικο της οσο και του BD (αυτο ειχε ηδη γινει και απο αλλου) ειναι πληρως compromised...τελειωμενο.

Και απο οτι διαβασα το ιδιο και του PSP.

Η Sony σιγουρα ΑΝ μπορουσε θα εκανε κατι διοτι δεν θελει να εισπραξει τις αρνητικες επιπτωσεις που εχει το ανοιγμα του security απο τη μερια των εταιρειων αναπτυξης παιχνιδιων (ενα ατου μεχρι τωρα, που οδηγησε και σε καμποσα PS3 exclusives, ηταν η ασφαλεια).

Το μονο στο οποιο φαινεται οτι μαλλον θα προβει ειναι τα ban waves απο το PSN (αν βρει τροπο να ξεχωρισει τα compromised κονσολικα)
 
Σιγά που δε θα βρει :D

Προσωπικά πολύ θέλω να βρει , και να είστε σίγουροι ότι οι σοβαροί devs των hacks δεν πρόκειται να ασχοληθούν με το psn. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και ούτε πρέπει.
 
keropi είπε:
Σιγά που δε θα βρει :D Προσωπικά πολύ θέλω να βρει , και να είστε σίγουροι ότι οι σοβαροί devs των hacks δεν πρόκειται να ασχοληθούν με το psn. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και ούτε πρέπει.
Ακριβώς. Εξάλλου για το "homebrew" τι χρειάζεται το PSN; :p
 
Επειδή μοιάζει πάρα πολύ η φάση με αυτήν που πέρασε με η Sony με το σπάσιμο του PSP, μπορεί μέν να είναι αδύνατο να το αποτρέψει, όμως θα μας σπάσει τα νέυρα με υποχρεωτικά FW updates. Κάθε τρείς και λίγο με την έλευση νέων τίτλων, θα αναγκαζόμαστε να κάνουμε FW upgrade, και σίγουρα θα χάσουμε το PSN και το multiplayer. Προσωπικά, άλλο FW War βαριέμαι απίστευτα να περάσω, και μόνο που σκέφτομαι ότι ακόμα και νομότυπος να είμαι θα πρέπει μέρα παρα μέρα να βάζω firmware έχω ήδη ξενερώσει.
 
πλέον δεν έχει νόημα αυτό διότι υπάρχουν τα κλειδιά και για το PS3 και για το PSP που τα βρήκανε μέσα στο 3... οπότε με το που βγάζουν κάτι νέο σε 1 ώρα θα έχει "σπάσει" δεν έχει πλέον παιδέματα και ανακαλύψεις νέων τρόπων....
 
Δηλ. για να το πούμε λιανώς τα νέα games θα τρέχουν μόνιμα στο CF του γεωκαυτού ? Ακόμα και έτσι, χάνεται το multi - εκτός και άν βρούν τρόπο να μένεις με το τάδε FW online και να είσαι offline με το "Custom"... Τέλοσπάντων, εγώ έχω μπερδευτεί και δέν ξερω άν υπάρχει λόγος προς το παρόν να το χακέψω. Θέλω να είμαι online, να κατεβάζω demos, να αγοράζω απο PSN (Και έχω ήδη αρκετά απο αυτά, φαντάζομαι με τυχόν ban απο sony κλαίς και αυτά μαζί )...Θα δείξει πόσο μεράκι και όρεξη έχουν τα τσακαλια να φτιάξουν δυνατούς emus, καθώς μπορούμε να δούμε μέχρι και pc ports αξιόλογα να τρέχουν με mouse και kbd. Ανοίγουν νέοι ορίζοντες απο την μία, απο την άλλη όμως κλείνονται !!!
 
Πίσω
Μπλουζα