Εσπασε το PS3?

keropi είπε:
λοιπόν άσχετα με τις συγκρίσεις 360/PS3 εγώ θα επανέλθω στο σπάσιμο για να εξηγήσω λίγο καλύτερα τί παίζει.
Κατ'αρχήν ΔΕΝ χρειάζονται δισκάκια br ούτε αντιγραμμένα ούτε τίποτα. Είναι αδιάφορο στο ps3 αν το παιχνίδι/πρόγραμμα/whatever το τρέχει είτε από δισκάκι, είτε από τον εσωτερικό δίσκο είτε από usb.

Το σπάσιμο του 3 έτσι όπως γίνεται είναι κλάσεις ανώτερο από το jtag hack του 360. Για το 360 θέλεις συγκεκριμένα μηχανήματα με μια μικρο-μετατροπή, ενώ στο 3 πετυχαίνεις το ίδιο αποτέλεσμα απλά βάζοντας το custom firmware σου σε ένα usb stick και κάνοντας update κανονικά σαν κύριος σε οποιοδήποτε μηχάνημα.

Και για να συμπληρώσω στο offtopic, λόγος για το PS3 είναι το Demon's Souls. .- (τελεία και παύλα) .
Σκέψου ότι υπάρχουν (ναι είναι πολλοί) που ακόμα αγοράζουν τις κόπιες τους από γνωστούς / άγνωστους πειρατές. Τα 20ευρά στην Στουρνάρη. :p Υπάρχει ακόμα η Στουρνάρη btw; :rofl:

freaktmp είπε:
Αν και δεν ειμαι fan της Sony και του PS3, πρεπει να αναγνωρισουμε οτι το PS3 χρησιμοποιειται ευρητατα στο supercomputing.
http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_cluster

Με την απενεργοιπηση του dualboot για μια ακομα φορα η Sony τα εκανε θαλασσα. Και το σπασιμο ισως να διορθωσει αυτη την κατασταση.
Ενδιαφέρον αυτό. Ακόμα πιο ενδιαφέρον το "Essentially, a single PlayStation 3 performs like a cluster of 30 PCs at the price of only one". Βέβαια η δήλωση αυτή είναι του 2007. Δεν ξέρω πόση υπερβολή περιέχει και άμα έχουν αλλάξει τα δεδομένα οι νέες cpus των pc που βγήκαν αυτή την τριετία...
 
Haros είπε:
Ενδιαφέρον αυτό. Ακόμα πιο ενδιαφέρον το "Essentially, a single PlayStation 3 performs like a cluster of 30 PCs at the price of only one". Βέβαια η δήλωση αυτή είναι του 2007. Δεν ξέρω πόση υπερβολή περιέχει και άμα έχουν αλλάξει τα δεδομένα οι νέες cpus των pc που βγήκαν αυτή την τριετία...
Πρεπει να δωσεις βαση εδω:

Even a single PS3 can be used to significantly accelerate some computations
Υπαρχουν υπολογισμοι που η x86 αρχιτεκτονικη δεν μπορει να αντιμετωπισει αποτελεσματικα. Κλασσικο παραδειγμα το F@H που ειναι δεκαδες φορες αποδοτικοτερο στο PS3 ή σε σχετικα συγχρονες GPU, απ'οτι στους ταχυτερους επεξεργαστες x86.
 
Οντως οπου ειναι αναγκαια η ραραληλη επεξεργασια (πχ στο Folding) οι Cell και οι GPUs ειναι αποδοτικοτεροι clients.

Φυσικα ακομα και μια μια Ati1900 ειναι δυνατοτερη στο F@H απο ενα PS3...

Ειναι παντως μεγαλο foul απο MS και Nintendo που δεν εβγαλαν καποιο αντιστοιχο client!
 
Μάλιστα, δεν γνώριζα το θέμα. Υποθέτω ότι μια σύγχρονη gpu έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε τέτοιους υπολογισμούς από κονσόλες πενταετίας άρα δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να τρέχουν πλέον τέτοιες λειτουργίες σε οποιαδήποτε κονσόλα (είτε xbox είτε ps3). Ειδικά αν μια ati1900 είναι δυνατότερη μου φαίνεται αρκετά ξεπερασμένο.
 
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάψεις τη κονσόλα σου. Folding με κονσόλες.

Ρε παίδες οι κονσόλες είναι για παιχνίδια, για οτιδήποτε άλλο πάρτε ένα pc.

Amigos είπε:
κάπου είδα προσφορά το king kong και το pro8 μην τις χάσετε.. ρε με δουλεύετε? αχοαχοαχοαοχ
καλά γιωργο συγνώμη ρε φιλε άμα χάλασα το θέμα αλλά πάω τώρα να παίξω Need for Speed Hot Pursuit και μετά ενα pro 11 μόλις βγήκαν και θέλω να τα δω.. σε 3 χρόνια που θα τα δείτε πείτε μου την γνώμη σας...

υγ¨φίλε pooky πλάκα κάνω μην τρελαίνεσαι και όσο για το b.ray πες μου ένα game με αυτό το φορματ καλύτερο από ενα του xbox..


Ρε παλαβέ μη το παίρνεις στραβά.

Το PS3 και το 360 το έχω για τα exclusives για κανένα άλλο λόγο.

GT5 δεν θα έχει ποτέ το 360. Ούτε FM3 το PS3. Και εγώ τα θέλω όλα.

Όσο για το need for speed, αυτό πάει για pc. Για το άλλο που αναφέρεις, κουλόσφαιρο είναι; Sorry m8, να με δώκεις 10.000 γιούρα αυτή τη στιγμή, δεν κάνω καν το κόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Ρε παλαβέ μη το παίρνεις στραβά.
Το PS3 και το 360 το έχω για τα exclusives για κανένα άλλο λόγο.
Ναι ρε συ πούκι(1) :)Ρ) αλλά δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια να αγοράσουν και τις δύο κονσόλες, άρα η σύγκριση ακόμα και στο πόσο κάνει το δισκάκι είναι σημαντική (αν όχι η σημαντικότερη.)

Περιμένω το ps3 από μέρα σε μέρα, αλλά και πάλι το χβοχ μου φαίνεται σαφώς ανώτερο σε συγκεκριμένες φάσεις, xbox live πχ.
 
Live δεν παίζω αδερφέ και ούτε πρόκειται να παίξω ποτέ.

Όσο για την οικονομική δυνατότητα, έχεις κάποιο δίκιο, αλλά εγώ μιλώ πάντα υποκειμενικά και με τα δικά μου κριτήρια.

Βέβαια αν το παίρναμε απόλυτα οικονομικά τα 200 ευρώ του 360 έναντι των 300 του PS3, δεν θα έπρεπε το δεύτερο να πουλήσει ούτε κομμάτι.

Από 360 έχω 6, από PS3 έχω 3, προς το παρών. Ευελπιστώ τα PS3 να τα έχω κάνει και αυτά 6 στο τέλος του 2011.........

Συνεχίζω να επιμένω. Ακόμα και αν όλη μέρα δεν κάνεις τίποτε άλλο εκτός από το να ασχολείσαι με κονσόλες, δεν χρειάζεσαι τα πάντα που θα βγουν σε κάποια από αυτές. Δες το και από την άλλη, δεν είναι δυνατόν να σου αρέσουν εξίσου και φανατικά όλα τα είδη των παιχνιδιών και όλα τα παιχνίδια.

Πληροφοριακά τα 2 PS3 μου είναι στο σωστό firmware για "homebrew" και τα 3 360 μου (τα δύο arcades και ένα elite) είναι μανούλες για Jtag. Απλά δεν με ενδιαφέρει.
 
άσχετο:

pooky(1) τι τα κάνεις όλα αυτά; ΟΚ δύο ίδιες κονσόλες το δέχομαι. Η μία φλασαρισμένη ή άλλη κανονική, ή η μια slim ή άλλη κανονική. Αλλά 6(!) xbox;
 
Βγάζω τα απωθημένα και τα παιδικά μου ψυχικά τραύματα.

Έρχεται και πολύ φτηνότερα από το κάπνισμα.

Άλλωστε το ζήτησε και ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί. "Πάρε κονσόλες για να είσαι σε καταστολή" μου είπε. Και εγώ τηρώ τις εντολές του γιατρού.

Έχουμε:

360s:

1 elite jasper σε κανονική λειτουργία. Flashed.

1 elite jasper jtag-able σε storage. Flashed.

2 arcade jaspers jtagable σε storage. Non flashed.

1 slim halo reach edition - sealed.

1 slim 250 σε κανονική λειτουργία.

PS3s:

1 slim σε κανονική λειτουργία, με SSD 120 giga. Πετάει σε loading times. Ειδικά στο GT5.

1 slim GT5 edition 320 giga - sealed.

1 slim 250 giga σε storage. Θα πάει για project που ετοιμάζω. Πάλι θα μπει SSD.

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας επιστρεψουμε στο θεμα μας ;)
 
Απο οτι διαβαζω, συμπεραινω οτι η Sοny δεν μπορει να κλεισει αυτο το "κενο ασφαλειας" ουτε με firmware update αλλα ουτε καν με ενα (ηπιο?) hardware revision!
 
είπαμε πάει αυτό και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο... kudos στα παλικάρια !

Προβλέπεται η homebrew σκηνή να είναι αιώνες μπροστά από αυτή του 360 διότι ο οποιοσδήποτε με οποιδήποτε ps3 θα μπορεί να "ανοίξει" πανεύκολα
 
Α, κέροπα εδώ είμαι μαζί σου. Όσο και αν δε με νοιάζει, μεγάλο όπλο του 360 ήταν το "σπάσιμο". Τώρα ΚΑΙ εδώ το PS3 περνάει μπροστά και μάλιστα αιώνες. Καλύτερα και από το Wii.

Βέβαια και πάλι μεγάλο ατού του 360 θα μείνει το σπάσιμο, είναι άπειρος ο αριθμός των μηχανημάτων που οι χρήστες έσπασαν πετώντας στο τοίχο, από υψηλό όροφο, χρησιμοποιώντας βαριοπούλες, γκασμάδες, τα πάτησαν με αυτοκίνητα, τα ανατίναξαν.........
 
pooky(1) είπε:
Βέβαια και πάλι μεγάλο ατού του 360 θα μείνει το σπάσιμο, είναι άπειρος ο αριθμός των μηχανημάτων που οι χρήστες έσπασαν πετώντας στο τοίχο, από υψηλό όροφο, χρησιμοποιώντας βαριοπούλες, γκασμάδες, τα πάτησαν με αυτοκίνητα, τα ανατίναξαν.........
μεχρι και για εκτελεση το εχουν παει :D

 
Θα επιστρέψουμε on-topic μετά το σύντομο διάλειμμα για να προσφέρουμε πρώτες βοήθειες σε γνωστό admin που, όλως τυχαίως και έτσι ξαφνικά, λιποθύμησε...................
 
On topic:

'ντάξει πάντως μη λέμε και συνέχεια "homebrew". :p Ας είμαστε ειλικρινείς, το σπάσιμο οποιασδήποτε κονσόλας (ps3 εν προκειμένω) είναι για να παίζονται πειρατικά παιχνίδια. Η homebrew σκηνή αναδεικνύεται συνήθως μόνο μετά την πτώση κάθε κονσόλας...
 
Haros είπε:
On topic:
'ντάξει πάντως μη λέμε και συνέχεια "homebrew". :p Ας είμαστε ειλικρινείς, το σπάσιμο οποιασδήποτε κονσόλας (ps3 εν προκειμένω) είναι για να παίζονται πειρατικά παιχνίδια. Η homebrew σκηνή αναδεικνύεται συνήθως μόνο μετά την πτώση κάθε κονσόλας...

Οχι απαραίτητα για αντίγραφα, το ένα βέβαια φέρνει το άλλο, αλλά μην ξεχνάμε ότι η homebrew ανάπτυξη εφαρμογής δεν είναι παράνομη έτσι.
 
pooky(1) είπε:
A, ναι η αιώνια συζήτηση.3). Μα πόσα επιτέλους παιχνίδια έχει το PS3 που αξίζουν προσοχής. Πήρα όσα ήθελα με 100 ευρώ το πολύ + 75 το GT 5 (γιατί μπορούσα να το κάνω διαφορετικά θα περίμενα να πέσει η τιμή του) με τόσα χρήματα θα ήθελα 6 το πολύ ΚΑΛΑ άγραφα δισκάκια. 5). Τα μαγαζιά στη Στουρνάρη πέθαναν.
3)Πραγματικά.Πάντοτε τα γνήσια games κόστιζαν ... φθηνότερα!

5)Τα μαγαζιά στη Στουρνάρη δεν πέθαναν. Τα δολοφόνησαν.Όλα μαζί το Δεκέμβριο του 2008.

Το Μαρούσι και κάποια παιδιά του λαού που είχαν εκεί μαγαζάκια (για να εισπράτουν 10-20 μύρια ? το μήνα ενοίκια) δεν έκλαψαν και πολύ ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο PS3, για το οποίο και συζητάμε, τα πρωτότυπα παιχνίδια κοστίζουν όντως λιγότερο. 25 ευρώ για αντίγραφο δεν δίνω με τίποτε σε κανένα πειρατή.
 
Μα εννοείται ότι με τα homebrew έρχεται και η πειρατία όπως ισχύει και το αντίστροφο!

Να είστε όμως σίγουροι ότι η ομάδα που ευθύνεται για την εύρεση των κλειδιών ΠΟΤΕ δεν είχε σκοπό να βοηθήσει την πειρατία αλλά είναι επόμενο. Όλοι το ξέρουν. Αν θέλανε να βγάλουνε φράγκα θα μας πουλούσαν κανα τσιπάκι και δεν θα δίνανε κώδικες ελεύθερα :D

Πάντως στο 3 έβρισκες σαφέστατα φτηνότερα παιχνίδια. Εγώ το είχα πάρει για τις αποκλειστικότητες και πολύ εύκολα μάζεψα ~20 παιχνιδάκια, από τίτλους διετίας εώς και παντελώς καινούριους! Και μάλιστα αν ήξερα ότι θα γινόταν το κόλπο τόσο σύντομα, κανα δυό που θέλανε νέο fw θα τα έπαιρνα για το ps3 και όχι για το 360 όπως έκανα...
 
Πίσω
Μπλουζα