Ε3 2012

Συμφωνω σαυτο γιατι αν εισαι οπαδος της micro$oft η της $ony οχι φραπε με 13 κουταλιες καφε χρειαζεσαι αλλα με 23.Της NINTENDO ειναι 7 ωρα ελλαδος θα παρω καμια δεκαρια σουβλακια,μια,δυο μεριδες πατατες και δυο μαλαματινες και θα αραξω να απολαυσω την κονοσολαρα και της παιχνιδαρες της που σε 5 μηνακια θα την εχω στα χερια μου.
 
Το μονο που θα ανοιξει το βλεφαρο, που θα στειλει την αδρεναλινη στη στρατοσφαιρα θα ειναι το gameplay trailer του Halo4...
 
metalcandyman είπε:
Συμφωνω σαυτο γιατι αν εισαι οπαδος της micro$oft η της $ony οχι φραπε με 13 κουταλιες καφε χρειαζεσαι αλλα με 23.Της NINTENDO ειναι 7 ωρα ελλαδος θα παρω καμια δεκαρια σουβλακια,μια,δυο μεριδες πατατες και δυο μαλαματινες και θα αραξω να απολαυσω την κονοσολαρα και της παιχνιδαρες της που σε 5 μηνακια θα την εχω στα χερια μου.
Θα ερθω να τα πιουμε μαζι! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προβλέπω live gameplay για το "The Last Of Us" και λέει θα υπάρχει και ένα mystery game...
 
Μια αλλη πληροφορια των τελευταιων ωρων ειναι οτι για το Wii U θα παρουσιαστουν και gameplay video απο τα star fox,F-Zero,super smash bros.Aκουγεται πολυ εντονα οτι η Blizzard ετοιμαζη εκδοσεις των Diablo III και Starcraft 2 για το wii U.Επισης λεγεται οτι σχεδιαζει ενα εντελως καινουριο MMO αποκλειστικα για το Wii U που θα εκμεταλευεται πληρως το Tablet Gamepad και θα το κατεβαζει ο παικτης απο το Wii U eshop.

Tελικα ακυρα τα σουβλακια και οι ρετσινες :( .Θα την κανω με το αισθημα αυριο το απογευμα για μινι διακοπες και θα επιστρεψω κατα την τεταρτη και ελπιζω να εχει ιντερνετ για να δω με την ανεση μου την παρουσιαση και να μην τρεχω σε ιντερνετ καφε.Φυσικα δεν θα λειψω απο δω μεσα :D

Η Warner Bros ανακοινωσε και επίσημα το LEGO The Lord of the Rings που θα κυκλοφορησει σε ολες της κονσολες και στα φορητα.Μαματο φαινεται :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aκουγεται πολυ εντονα οτι η Blizzard ετοιμαζη εκδοσεις των Diablo III και Starcraft 2 για το wii U.
Aν ειναι αληθεια αυτο,εστω και σαν rumor με εφτιαξε.
 
Η σκια του Halo 4 ειναι βαρια...το ειπαμε ;)
 
Χαχαχαχα δεν κρατιεται η Νιντυ,θα εχουμε show σημερα με τα περι Hardware και απο τριτη τα games η το αντιθετο!
 
Καλά τι εξέλιξη είναι αυτή. Σε 13 ώρες λέει.

Τι θα παρουσιάσει σήμερα δλδ;
 
H συτγκεκριμενη παρουσιαση θα αρχισει στης 1 ωρα ελλαδος και θα ειναι προπομπος για την κανονικη παρουσιαση στης 7 η ωρα την τριτη.Σημερα(αυριο δηλαδη αφου ειναι στης 1 το βραδυ)θα μιλησει ο προεδρος της NINTENDO Satoru iwata αλλα στο τι θα αναφερθει και τι στοιχεια θα δωσει ειναι αγνωστο προς το παρον.Λογικα θα πει αυτος την γενικη θεση της NINTENDO κτλ και την τριτη οπως παντα στην κεντρικη παρουσιαση θα μιλησει οπως συνηθως γεινεται και θα δηξει τα παντα ο υπευθηνος της ΝΙΝΤΕΝDO Aμερικης Reggie Fils-Aime.Υπομονη λιγες ωριτσες μεχρι το βραδυ.
 
Πρώτες εντυπώσεις από τις συνεντεύξεις Τύπου μέχρι να ξεκινήσει η Sony... (τα περισσότερα είναι copy-paste από τα σχόλιά μου στο byteme, sorry αλλά βαριόμουν να τα ξαναγράφω όλα...)

Ως γενική παρατήρηση, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά έχουμε δει ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ scripted gameplay σε όλα σχεδόν τα ingame κομμάτια. Εντάξει, δεν λέω, ωραία η κινηματογραφική δράση, αλλά μην καταντήσουμε να παίζουμε ταινίες, σε ΟΛΑ τα genres. Κάποια παιχνίδια το κάνουν -και το κάνουν και καλά- αλλά ας μην το παραχέσουμε. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό συνέβη για λόγους εντυπωσιασμού, επειδή οι devs ήθελαν να δείξουν κάτι συναρπαστικό στα λίγα λεπτά που τους αναλογούσαν...

Microsoft:

Πολύ άνετα κερδίζει τον τίτλο της χειρότερης συνέντευξης Τύπου όλων των εποχών (τουλάχιστον ανάμεσα στις big-3)!!! Ειλικρινά, στεναχωρέθηκα που φέτος δεν ήμουν εκεί... ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ!!!! Το 80% της διάρκειας να αναλώνεται σε πράγματα που έχουν τόση σχέση με το gaming όσο η Βρετανία με το καλοκαίρι... Κράζανε τα fanboys τη Nintendo ότι το έριξε στο casual gaming, αλλά η MS το ξεφτίλισε εντελώς πηγαίνοντάς το στο non-gaming... Δεν πήρα Χ360 για να το χρησιμοποιώ ως τηλεκοντρόλ ουρλιάζοντας φωνητικές εντολές που το 90% των προσπαθειών δεν θα μπορεί να πιάνει μια εντολή που θα μου έπαιρνε μισό δευτερόλεπτο να την εκτελέσω πατώντας ένα κουμπί...

Από εκεί και πέρα τώρα, αν περιοριστώ στα παιχνίδια...

Halo 4, θέλω να πιστεύω πως θα ικανοποιήσει με το παραπάνω τα fanboys, αν και αυτό εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία με τα παιχνίδια που έγιναν αισθητά πιο scripted. Ομοίως και Gears of War...

Το Forza Horizon -το οποίο προς αποφυγή παρεξηγήσεων θεωρείται spin-off κι όχι sequel των Motorsport, για αυτό εξάλλου κι έχει άλλον υπότιτλο- προσωπικά θέλω να το δω, για να δω αν μπορεί να κοντράρει την Criterion στον χώρο των arcade racers που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο από τα βαρετά ψευτο-sim τύπου Gran Turismo...

Για το πολυαναμενόμενο για πολλούς RPG του South Park, σε αντίθεση με ό,τι φαίνεται εκ πρώτης όψεως δεν θα το χαρακτήριζα καθόλου casual. Ναι, οk, cartoon tie-in, αλλά όπως και να'χει, είναι RPG από την Obsidian και για μένα με διαφορά το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της παρουσίασης της MS. (τιμή και δόξα στους Parker-Stone που έκραξαν την ίδια την MS στην παρουσίασή της, λέγοντας στην αρχή ότι το παιχνίδι τους θα συνδέει το Χ360 με την κουζίνα, το ψυγείο σας κ.λπ.)

Το Tomb Raider το ψιλοξέραμε ότι πάει να γίνει Uncharted στη θέση του Uncharted, αλλά μάλλον το παρακάνει λιγάκι. Τουλάχιστον φαίνεται καλοφτιαγμένο, οπότε του το συγχωρώ...

Και το Matter μου φάνηκε ενδιαφέρον, αλλά ελπίζω να μην είναι Kinect-exclusive...

EA:

Σε αντίθεση με την MS, τη συνέντευξη Τύπου της EA δεν την βρήκα "κακή", αλλά "υπερβολικά αναμενόμενη" και μάλλον "αδιάφορη". Θα μου πεις, σιγά τη διαφορά, αρνητική εντύπωση σου άφησαν και τα δυο. Ναι, αλλά θεωρώ πως είναι χίλιες φορές πιο τίμιο κάτι τέτοιο, παρά τα χάλια της MS...

Στα θετικά σημεία βάζω το Dead Space 3, που δείχνει να συνεχίζει επάξια και να εξελίσσει μια πολύ καλή σειρά. Το Need For Speed: Most Wanted, προσωπικά μου άρεσε, γιατί επιμένω πως τα NFS είναι και πρέπει να είναι arcade, αν και όπως είχα πει και μετά το HP, θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο αν η Criterion ξαναγυρνούσε στο πολυαγαπημένο μου Burnout. Αξιόλογο reboot φαίνεται και το SimCity επίσης.

Στα αρνητικά τώρα, καταρχάς ότι δεν είδαμε κάτι που να μην γνωρίζουμε. Το ρεζιλίκι του Battlefield Elite... εεε... Premium που κάνει αυτά που κορόιδευαν οι ίδιοι στο CoD: Elite. Το ότι οι βασικές αλλαγές του FIFA 13 σε σχέση με το περσινό θα έχουν να κάνουν από ό,τι φαίνεται με... τα κινητά μας τηλέφωνα.

Τα υπόλοιπα ανήκουν κάπου στη μέση, όπως π.χ. το Crysis 3, που όπως είπα είναι περισσότερο ένα graphics demo για να πουλά η Crytek την engine της σε άλλες εταιρείες ή το Medal of Honor που θέλει να γίνει ξανά CoD, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα είναι, ειδικά μετά την προπέρσινη -ας πούμε- αποτυχία...

Ubisoft:

Από εκεί που δεν την περίμενε κανείς, ήταν μάλλον η πιο ενδιαφέρουσα παρουσίαση μέχρι τώρα.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό βέβαια παίζει και το ότι έκλεισε με τη μεγαλύτερη -αν όχι τη μόνη, μέχρι στιγμής- έκπληξη της έκθεσης, το άκρως ενδιαφέρον Watch Dogs, αν και ακόμα γνωρίζουμε ελάχιστα για αυτό. Προσωπικά, πιστεύω πάντως πως έχει δρόμο ακόμα μπροστά του (θεωρώ πως θα το ξαναδούμε και στην Ε3 2013), ενώ η Ubisoft δείχνει να έχει φιλοδοξία να το κάνει το νέο Assassin's Creed...

Και μια που είπα Assassin's Creed, ξαναφαίνεται άκρως εντυπωσιακό το ACIII, αν και δεν ήταν κάι μη αναμενόμενο...

Το ίδιο και για το Far Cry 3. Πολύ καλοφτιαγμένο και εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Ενδιαφέρον το ShootMania (αν και επίσης γνωρίζαμε για αυτό) και αν κάνει τη μισή επιτυχία του TrackMania όλοι θα είναι ευτυχισμένοι εκεί στη Nadeo...

Μπόλικο πράμα για WiiU, κάτι που είχε φανεί από την περσινή κοινή παρουσίαση που είχαν κάνει στην Ε3 (έτυχε μάλιστα να βρίσκομαι εκεί). Ειδικά το Rayman Legends δείχνει άξιος συνεχιστής του Origins...

Στεναχωρέθηκα πάντως που δεν είδα στη Ubisoft τις δυο Jade: Τη Raymond και του Beyond Good & Evil... :(
 
Ηταν αντικειμενικα ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΤΗ. Το ιδιο θα ειναι ολες φετος. Ειπαμε...εφυγαν τα κεφαλια, ηρθαν οι χαρτογιακαδες με τα media centers και τα streaming services.

Παντως ειχε Halo, ειχε Forza, ειχε Gears, ειχε Fable.

Οφειλουμε να διαπιστωσουμε/πιστωσουμε ενα τεραστιο θετικο σημειο μεσα σε ολη αυτη την "ησυχη" παρουσιαση...

Φαινεται οτι οι εταιριες απαγκιστρωνονται απο τον μεγαλο παιχτη της γενιας (το 360) και πεφτουν με τα μουτρα στην αναπτυξη τιτλων για τη νεα κονσολα. Αν βλεπαμε 20 νεα exclusives, θα ξεραμε οτι το νεο μηχανημα θα πηγαινε για 2014 και βαλε...πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι θα δουμε NextGen μεσα στο 2013.

Αρκετα πια με την 7η ;)
 
Κάθε χρόνο θα είναι όλο και πιο βαρετή, μέχρι να καταλάβουν ότι τα games είναι ένα τελείως διαφορετικό μέσο διασκέδασης από τις ταινίες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν πραγματικοί gamers οι οποίοι εντυπωσιάζονται με όλα αυτά τα scripted demos, τα FMVs και τα cutscenes. Μπορεί να πιστεύουν ότι στο τελικό προϊόν θα υπάρχει και gameplay αλλά στο τέλος όλοι διαψεύδονται. Όλα αυτά τα "παιχνίδια" δεν είναι τίποτε άλλο από το να ακολουθείς μία γραμμή μέχρι να ενεργοποιήσεις το επόμενο cutscene ή QTE. Και στο ενδιάμεσο σε λούζουν με εντυπωσιακά γραφικά και cinematic camera angles.

Όλοι πια έχουν θεοποιήσει το Last of Us. Τι το φοβερό έχει δηλαδή αυτό το παιχνίδι? Εμένα μου φάνηκε σαν άλλο ένα βαρετά γραμμικό Uncharted με ένα κοριτσάκι να σε ακολουθάει και να στα πρήζει. Κατάλαβα, έχει ΙΣΤΟΡΙΑ.

Το Resident Evil 6 φαίνεται να είναι ακόμα χειρότερο από το 5. Τίγκα στα scripted, στα QTEs, πολύ δράμα και κλάμα και για άλλη μία φορά μία κοπέλα να σε ακολουθάει σαν το σκυλάκι, επειδή ήταν τόσο πετυχημένη ιδέα στο 5. Κατάλαβα, έχει ΙΣΤΟΡΙΑ.

Μετά η Quantic Dream μας έδειξε άλλο ένα "παιχνίδι" σε στιλ Heavy Rain. Ξέρετε, γιατί όλα τα παιχνίδια τα τελευταία χρόνια δεν είναι σαν ταινίες και καλά, οπότε είπαν να φτιάξουν άλλη μία. Με την Hellen Page κιόλας(ΛΟΛ!). Κατάλαβα, έχει ΙΣΤΟΡΙΑ.

Εντάξει ρε παιδιά είπαμε μια κουβέντα πριν από πολλά χρόνια, ότι δηλαδή το story είναι σημαντικό στοιχείο στα games, αλλά το έχουνε παρακάνει. Είναι λες και το story element βγάζει το κόμπλεξ κατωτερότητας που είχε και προσπαθεί να βγάλει από την μέση το gameplay και το interactivity. Όσο και να μας αρέσουν οι ιστοριούλες, στα games αυτό που προέχει είναι το gameplay.

Πάλι καλά που βγάλανε και το DLC του Smash Bros με χαρακτήρες της sony... όπα με συγχωρήτε, το Sony All Stars ήθελα να πω. Πλάκα πλάκα πιο obvious αντιγραφή δεν γινόταν. Ουτε καν μπήκαν στον κόπο να το κρύψουν λίγο αλλάζοντας 2-3 πράγματα.

Γενικώς όλα μου φάνηκαν αδιάφορα, προβλέψιμα και καθαρά για το casual/mainstream κοινό. Ελπίζω η Nintendo να δείξει κάτι πιο ενδιαφέρον και κάτι που να παίζεται και όχι να βλέπεται απλά. Αλλιώς προβλέπω να σταματάει τελείως η βιομηχανία παιχνιδιών για να έχουμε 2 βιομηχανίες ταινιών...(!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ηταν αντικειμενικα ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΤΗ. Το ιδιο θα ειναι ολες φετος. Ειπαμε...εφυγαν τα κεφαλια, ηρθαν οι χαρτογιακαδες με τα media centers και τα streaming services.
Παντως ειχε Halo, ειχε Forza, ειχε Gears, ειχε Fable.

Οφειλουμε να διαπιστωσουμε/πιστωσουμε ενα τεραστιο θετικο σημειο μεσα σε ολη αυτη την "ησυχη" παρουσιαση...

Φαινεται οτι οι εταιριες απαγκιστρωνονται απο τον μεγαλο παιχτη της γενιας (το 360) και πεφτουν με τα μουτρα στην αναπτυξη τιτλων για τη νεα κονσολα. Αν βλεπαμε 20 νεα exclusives, θα ξεραμε οτι το νεο μηχανημα θα πηγαινε για 2014 και βαλε...πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι θα δουμε NextGen μεσα στο 2013.

Αρκετα πια με την 7η ;)
Kαταρχην δεν θα τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι.Δεν θα συγκρινεται τους ανυπαρκτους με την NINTENDO και ειδικα οταν δεν εγειναι ακομα η παρουσιαση της.Για την micro$oft και της αποτυχιες της τα εγραψα και ωσο για την sony ενα last of us ενα God of war ενα Beyond: Two Souls και μια καρααντιγραφαρα του super smash bros της NINTENDO το All Stars: Battle Royal.Και μηδαμινα/ανυπαρκτα παιχνιδια για το vita τρομερη υποστηριξη τι να σε πω απο την στιγμη που μονο και μονο με το αποκλειστικο Catlevania Lords of Shadow- Mirror of Fate για το 3DS φτανει και περισευει για να εκμηδενησει το ανυπαρκτο psvita.Εδω σε εκδηλωση στην βραζιλια ανακοινωσαν οτι το pro το καινουριο δεν θα κυκλοφορησει για το psvita και οταν ρωτησαν γιατι οι υπευθηνοι της παρουσιασης απαντησαν ως εξης.Ρωτησαν τον κοσμο που βρισκοταν εκει ποιος εχει vita να σηκωσει το χερι εννοωντας αφου κανεις δεν ασχολειται σιγα να μην ασχοληθουμε εμεις.Ρε το καημενο το vita χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D :p
 
Wally είπε:
Οφειλουμε να διαπιστωσουμε/πιστωσουμε ενα τεραστιο θετικο σημειο μεσα σε ολη αυτη την "ησυχη" παρουσιαση...
Φαινεται οτι οι εταιριες απαγκιστρωνονται απο τον μεγαλο παιχτη της γενιας (το 360) και πεφτουν με τα μουτρα στην αναπτυξη τιτλων για τη νεα κονσολα. Αν βλεπαμε 20 νεα exclusives, θα ξεραμε οτι το νεο μηχανημα θα πηγαινε για 2014 και βαλε...πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι θα δουμε NextGen μεσα στο 2013.

Αρκετα πια με την 7η ;)
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν θα έπαιρνα κι όρκο. Μάλλον το ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα θα έβγαζα από την παρουσίαση της MS. Η ιστορία μας έχει δείξει ότι κάθε νέα κονσόλα παρουσιάζεται σε τουλάχιστον δυο E3, πριν κυκλοφορήσει, άρα το θεωρώ πρακτικά αδύνατο να βγει μεσα στο 2013. Και συν τοις άλλοις, όλες αυτές οι νέες non-gaming λειτουργίες που παρουσιάστηκαν δίνουν την εντύπωση ότι η MS θέλει να κρατήσει το Χ360 ζωντανό, έστω και αν τα παιχνίδια δεν είναι πια ο πρωταρχικός σκοπός του...
 
Διοτι υπαρχει η Βραζιλια, η Ινδια, η Κινα που θα παρουν τη νεα κονσολα κανα χρονο μετα την επισημη κυκλοφορια. Κατι πρεπει να τους ταισει...

Τα λιγα exclusives σημαινει για εμενα οτι τα εναπομειναντα first-party και οι μεγαλες εταιριες ετοιμαζουν κατι αλλο.

Θεωρεις οτι η Epic σχιστηκε να βγαλει την UE4 για να την λανσαρουν το 2015 ή οι εταιριες θα την νοικιασουν τωρα για να βγαλουν τζιρο σε δυο χρονια?
 
H unreal engine 4 καταρχην σχεδιαστηκε για τα pc δεν ανακοινωσαν κονσολες ακομα που θα την υποστηριζουν.Ασχετα που εχουν παρει χαμπαρι οτι και οι microsoft και οι sony λογο της ζημιας δεν θα βγαλουν τοπυμπανα κονσολες γιατι εχουν καταλαβει οτι το παν δεν ειναι αυτο και τους πιεζουν να ανεβασουν τα specs ωστε να μπορουν να τρεχουν την UE4.Παντως και γω με ωσα ειδα απο της παρουσιασεις τους την ιδια εντυπωση εχω οτι θελουν να κρατησουν της κονσολες τους ζωντανες και τελη 2013 αρχες 2014 ισως δουμε νεες κονσολες.
 
Πίσω
Μπλουζα