Ηλεκτρονικές σκακιέρες!

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.924
Αντιδράσεις
1.162
Είχε κανείς;

Εγώ είχα λιώσει την ηλεκτρονική σκακιέρα των ξαδερφιών μου, μιας και αυτά δεν το "είχαν" και τόσο με το Σκάκι. Για όσους δεν έχουν δει ποτέ κάτι τέτοιο, να πούμε ότι αυτές οι σκακιέρες έμοιαζαν σαν αυτή που επισυνάπτω (τυχαία φωτογραφία από το διαδίκτυο):

Το ταμπλό της σκακιέρας ήταν "έξυπνο", και αυτό που έκανε ο παίκτης ήταν να πατά το τετράγωνο από το οποίο ξεκινούσε το εκάστοτε κομμάτι του και μετά να πατά το τετράγωνο στο οποίο αυτό κατέληγε. Μετά ήταν η σειρά του υπολογιστή να παίξει. Αφού ο υπολογιστής το ...σκεφτόταν λίγο, πάνω στο ταμπλό φωτίζονταν δύο από τα 16 λαμπάκια που είχε η σκακιέρα, ένα στην κάθετη διεύθυνση και ένα στην οριζόντια. Έτσι ο υπολογιστής προσδιόριζε το κομμάτι που ήθελε να κινήσει. Τότε ο παίκτης σήκωνε το κομμάτι, πάταγε το τετράγωνο αυτού και αμέσως ο υπολογιστής άναβε ένα νέο ζεύγος λαμπακίων το οποίο προσδιόριζε το τετράγωνο στο οποίο ήθελε να στείλει το συγκεκριμένο κομμάτι του. Ο παίκτης λοιπόν πατούσε το νέο τετράγωνο και έπειτα άφηνε το κομμάτι του υπολογιστή πάνω σε αυτό. Μετά ήταν η σειρά του παίκτη και ούτω καθεξής.

Η σκακιέρα στην οποία έπαιζα εγώ ήταν αρκετά καλή μπορώ να πω, της είχα πάρει κάποιες ισοπαλίες και την είχα νικήσει ελάχιστες φορές με τη βοήθεια άλλων παικτών που είχαν πέσει με τα μούτρα από πάνω της μαζί μου. Όλα αυτά κάπου στα 10-11 χρόνια μου.

Σνιφ...

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχουμε αναφερθεί πάλι στο συγκεκριμένο θέμα.

s-l1600.jpg
 
Οταν ημουνα 14 χρονων με ειχε φερει μια τετοια σκακιερα μια θεια μου που συνεχως με εφερνε διαφορα τετοια πραγματα οπως και εγκυκλοπαιδιες,διαφορα βιβλια για ιστορια μαθηματικα κλπ που τα ετρωγε η μαρμαγκα σε χρονο ρεκορ γιατι μονο αυτα δεν ηθελα στα 14 μου χρονια.Φυσικα ηταν καπως πιο απλη κατασκευη απο αυτη της φωτογραφιας και επαιξα μερικα παιχιδια με της οχι και τοσο τεραστιες γνωσεις μου στο σκακι τα οποια αλλα κερδισα και αλλα εχασα και μετα απο λιγο καιρο την εκανα τραμπα για ενα του κουτιου SNES Gamepad με εναν συμαθητη μου που ειχε εφεση στο σκακι και το γουσταρε πολυ.Ειμαι σιγουρος πως την εχει ακομα ασχετα που εχω να τον δω χρονια λογο του οτι μενει στο εξωτερικο γιατι αργοτερα εψαχνε να αγορασει και αλλες τετοιες σκακιερες.
 
Το σκακι δεν ηταν του γουστου μου σαν παιχνιδι (μιας και με κερδιζαν οι αντίπαλοί μου τις περισσοτερες φορες...), η ηλεκτρονικη σκακιερα ομως ηταν κατι πρωτοποριακο...δεν ειχα τετοιο παιχνιδι...ειχα την κλασσικη σκακιερα

Ποτε ειχε κυκλοφορησει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντα ηθελα ενα τετοιο ,μικρος ειχα την κλασικη σκακιερα,με εξιταρε (ακομα και σημερα lol) το παντρεμα του κλασσικου με το digital.

Πολλες ωρες επισης χαλασα και με το θεϊκο Cyrus 2 του 6128!
 
Με το σκάκι ασχολήθηκα το 1993-1994 αλλά μόνο επιφανειακά. Ξέρω τις κινήσεις μόνο δλδ. Αρκετοί συμμαθητές μου έπαιζαν τότε σκάκι μέχρι και σε αγώνες. Πρόσφατα αγόρασα το Chessmaster στο Gameboy μπας και ξεστραβωθώ λίγο μέσω της ηλεκτρονικής οδού :D  . 
 
Νομιζω το Kasparov Chess Computer σου, εξομοιωνεται και στο MAME/MESS  φιλε 1@Omenforever[/USER]

 
1@Omenforever[/USER]Για δώσε κάποια επιπλέον στοιχεία για την χρονική περίοδο δράσης σου με την ηλεκτρονική σκακιέρα...

 
Δεν ξέρω αν και η δική σου είναι αυτής της εταιρίας, αλλά τέτοιες έβγαζε η εταιρία "Mephisto", με χορηγό/σπόνσορα τον Κασπάροφ (ήταν άλλη μια αποτυχημένη του επένδυση!). Υπήρχαν αρκετά μοντέλα και όσο αύξανε η τιμή αύξανε και η ισχύς του υπολογιστή. Αλλά δεν πήγε καλά, και λίγο αργότερα τα προγράμματα σκάκι για pc έγιναν ισχυρότερα και πολύ φτηνά οπότε...
Edit:
Ενδεικτικά νομίζω ότι στα ακριβά μοντέλα η τιμη πρέπει να ξεπερνούσε τις 150.000 δραχμές (οι οποίες φυσικά ΔΕΝ είναι 450 ευρώ, έτσι? :) ), ίσως κ τις 250... Στα ακριβότερα μοντέλα ανέβαινε βέβαια και η ποιότητα του ξύλου της σκακιέρας και των κομματιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω αν και η δική σου είναι αυτής της εταιρίας, αλλά τέτοιες έβγαζε η εταιρία "Mephisto", με χορηγό/σπόνσορα τον Κασπάροφ (ήταν άλλη μια αποτυχημένη του επένδυση!). Υπήρχαν αρκετά μοντέλα και όσο αύξανε η τιμή αύξανε και η ισχύς του υπολογιστή. Αλλά δεν πήγε καλά, και λίγο αργότερα τα προγράμματα σκάκι για pc έγιναν ισχυρότερα και πολύ φτηνά οπότε...
Edit:
Ενδεικτικά νομίζω ότι στα ακριβά μοντέλα η τιμη πρέπει να ξεπερνούσε τις 150.000 δραχμές (οι οποίες φυσικά ΔΕΝ είναι 450 ευρώ, έτσι? :) ), ίσως κ τις 250... Στα ακριβότερα μοντέλα ανέβαινε βέβαια και η ποιότητα του ξύλου της σκακιέρας και των κομματιών.

Δεν θυμάμαι αν έγραφε "Κασπάροφ" αυτή στην οποία έπαιξα εγώ. Και όντως ίσως να μην ήταν τόσο υπολογιστικά δυνατή αφού μία φορά είχα κατορθώσει να τη νικήσω χωρίς να κάνω χρήση της λειτουργίας "Take Back" η οποία πραγματικά "βραχυκύκλωνε" την "τεχνητή νοημοσύνη" του μηχανήματος οδηγώντας το σε λάθη...
 
Δεν θυμάμαι αν έγραφε "Κασπάροφ" αυτή στην οποία έπαιξα εγώ. Και όντως ίσως να μην ήταν τόσο υπολογιστικά δυνατή αφού μία φορά είχα κατορθώσει να τη νικήσω χωρίς να κάνω χρήση της λειτουργίας "Take Back" η οποία πραγματικά "βραχυκύκλωνε" την "τεχνητή νοημοσύνη" του μηχανήματος οδηγώντας το σε λάθη...
Αυτή που έχεις ανεβάσει φώτο γράφει Κασπάροφ πάνω δεξιά. Μεφίστο δεν ξέρω αν γράφει κάπου αλλά λογικά θα υπάρχει. Τώρα για τη δυναμικότητα δεν ξέρω αν είχαν επίπεδα δυσκολίας...
 
Πίσω
Μπλουζα