Ηταν μαγκιά να έχεις κάτι τέτοιο!

Οι μπλούζες με τους " Άγγελους του Τσάρλυ" που μας έφερνε η θεία από το Σικάγο και μάλιστα με τις νέες πρωταγωνίστριες πολύ πριν έρθουν τα νέα επεισόδια στην Ελλάδα.

Μιλάμε για εξαιρετικής ποιότητας μπλούζες των οποίων τα σιδερότυπα έμεναν αναλοίωτα παρά τα πλυσίματα και τις κακουχίες (από τα τραβήγματα των άλλων παιδιών: ουάάά΄... μαμά θέλω και εγώ :D )...

Η αδερφή μου δε, ως καραφάν της σειράς, σχεδόν δεν τις έβγαζε από πάνω της παρά τις γκαρίλες της μάνας μας.
 
Μαγκιά ήταν το να είχε και κοπέλα κάποιος.
 
μαγκιά... ήταν η κοπέλα σου...να ήταν μεγαλύτερη από εσένα! :)
 
Rygar είπε:
Αυτό θα πει μαγκιά!!! Πώς το κατάφερες ρε; (βασικά κέρδισες χρονιά οπότε άκυρο το ποστ μου :D )


15 χρονών να υποθέσω...
Ακριβώς. Κέρδισα χρονιά και αυτό δεν ήταν καθόλου μαγκιά.

Ήμουν πάντα ο μικρότερος και ο κοντότερος στην τάξη. Γιατί όλοι οι μαντράχαλοι ήταν 6-11 μήνες μεγαλύτεροι μου.

Τώρα μου ήρθε, μαγκιά ήταν να είσαι ψηλός, είχες αμέσως σεβασμό από όλο το σύμπαν. Και όσες γκόμενες ήθελες.
 
Μαγκιά ήταν να περνάς τις τάξεις χωρίς να ανοίγεις συχνά πυκνά βιβλίο

ενώ παράλληλα δεν έχεις χάσει αγώνα (καλά... κάποιους τους χάνεις θες δε θες ) του

Θρύλου στο Κύπελο εντός και εκτός έδρας :D :D:D
 
Η απολυτη μαγκια στις απανταχου γειτονιες ηταν να εχεις κατι τετοιο:

picture.php


Το να εχεις bmx ηταν διαδεδομενο αρκετα στα 80's. Αλλα το να εχεις το συγκεκριμενο σχημα σκελετου των GT Performer Freestyle (το οποιο το ειχαν μονο τα Bmx Turbo στην Ελλαδα) και τις ζαντες μαγνησιου, ηταν out of this world και παντα αντικειμενο ζηλειας και σεβασμου!!!
 
Α ρε phil_vr,μου θύμισες το Carrera που είχα...!!

Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω φωτό από τότε!

Έχω όμως φωτό με το BMX,θα την βρω!
 
Στο δικό μου σχολείο μαγκιά ήταν να ξέρεις όλες τις κινήσεις του αγαπημένου σου χαρακτήρα στο strret fighter και να τελειώνεις το παιχνίδι με ένα credit!
 
το δικό μου Carrera (10ταχυτο!) το έχω ακόμα στο σπίτι στην Αίγινα :)
 
Mαγκιά είναι να είσαι 12 χρονών και να τερματίζεις το WONDERBOY In MonsterLand , στο UFάδικο της γειτονιάς και να παθαίνουν ταράκουλο καμια 10αριά μαντράχαλοι που βλέπουν τι κάνεις............ :cool: :cool:

Η πλάκα ήταν όταν σηκώθηκα, αφού το τερμάτισα και τους αφήνω το extra game δώρο .......... "Πφφφφφφ, παίξτε τώρα..........:augenrollen:"

:D
 
Juanita είπε:
Μαγκιά ήταν να περνάς τις τάξεις χωρίς να ανοίγεις συχνά πυκνά βιβλίο
ενώ παράλληλα δεν έχεις χάσει αγώνα (καλά... κάποιους τους χάνεις θες δε θες ) του

Θρύλου στο Κύπελο εντός και εκτός έδρας :D :D:D
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό! :flower:
 
Wally είπε:
Mαυρο Fly,Marten's με ασπρο κορδονι,501,δερματινα βραχιολοκαρφα και λευκα tshirts.Στην αρχη μονο στο μπανιο τα βγαζαμε :D
Mαυρο Fly,Marten's με μαύρο κορδονι,501, και tshirts marten`s.

Stanfromgreece είπε:
εγώ είχα ένα μπουφάν flying στο οποίο στο αριστερό μανίκι, είχε κάτι σαν θήκες για σφαίρες ένα πράγμα...ψηλά,στο ύψος του όμου! Εκεί είχα βάλει πραγματικούς κάλυκες που είχε ''τσιμπήσει'' ενα ξάδερφος μου που ήταν μεγαλύτερος και είχε πάει φαντάρος! Εκεί να δείτε πως έκαναν τα υπόλοιπα πιτσιρίκια! Σαν τρελά! Πούλαγα πολλή μούρη με αυτό το μπουφάν! :)
Και γω το έκανα, και τώρα σκέφτομαι πόσο μεγάλη μ@λ@κι@ ήταν που είχα πάνω μου σφαίρες, ακόμα και αν ήταν άδειες. Ευτυχώς σύντομα αντικαταστάθηκαν από κονκάρδες συγκροτημάτων.

theoritikos είπε:
Στο δικό μου σχολείο μαγκιά ήταν να ξέρεις όλες τις κινήσεις του αγαπημένου σου χαρακτήρα στο strret fighter και να τελειώνεις το παιχνίδι με ένα credit!
Στο δικό μου πάλι, δεν ασχολούνταν με street, αλλά έτσι κι άλλιως ήξερα όλες τις κινήσεις όλων των χαρακτήρων
 
Διαβάζοντας το thread θυμήθηκα ένα περιστατικό.

Μου είχε στείλει ο θείος από Αμερική το 1994 τα τελευταία air jordan (αν θυμάμαι καλά ήταν πανάκριβα τότε στην χώρα μας)

Εγώ τότε δεν έδινα σημασία σε μάρκες κλπ, και δεν πολύ ήξερα τι είναι αυτά τα παπούτσια.Την επόμενη μέρα πάω στο σχολείο με αυτά , και όταν τα βλέπουν οι φίλοι μου πρασινίζουν από την ζήλεια! #) Θυμάμαι ειδικά ένας από αυτούς ήταν το τυπικό κακομαθημένο που ότι ζητούσε από τους γονείς του, αυτοί του το παίρναν. Αυτός ειδικά για μία εβδομάδα με μισούσε επειδή είχα καλύτερα παπούτσια απο αυτόν! ::)

Φυσικά εκείνη την μέρα έγινα ο ήρωας της τάξης! :thumbup:
 
Μαγκιά στο Δημοτικό ήταν να έχεις BMX, να βάζεις συχνά γκολ και να πηγαίνεις διακοπές στη θάλασσα (δεν έχουμε στην πόλη μου!).

Στο Γυμνάσιο να έχεις αθλητικά με αεροσόλες (αναφέρθηκε ήδη), το πιο πρόσφατο hit (σε κασέτα, εννοείται), pc με παιχνίδια και να παίζεις μπιλιάρδο σε μέρος που (και καλά...) δεν έβαζε άτομα κάτω από 17 χρονών.
 
Μαγκιά ήταν να έχεις βίντεο, πριν από το μεγάλο μπαμ που έγινε τότε και τα βιντεοκλάμπς έγιναν πιο πολλά από τα περίπτερα...

Επίσης, αν είχες βιντεοκάμερα (8mm, SVHSC whatever), ήσουν άρχοντας...
 
μαγκια ήταν να έβλεπες ολα τα μεταμεσονύχτια θρίλερ ενώ οι γονείς σου δεν σε άφηναν!!
 
Από ρούχα , μαγκιά ήταν στα 80's να έχεις timberland και φοβερή μαγκιά πουκάμισα Ralph Lauren. Πριν το 86-87 νομίζω δεν πωλούνταν στην Ελλάδα και ήταν απίστευτα σπάνια. Γύρω στο '88 έφεραν 1-2 μαγαζιά και μέχρι το '90 είχαν γεμίσει όλοι οι πάγκοι της λαικής με μαιμούδες , made in santa barbara .
 
Βρε παιδιά... :wait2:

Νόμιζα πως "μαγκιά" ήταν κάτι σα στάση ζωής γενικότερα και όχι επίδειξη πλούτου... κάτι που μπορεί να έβγαζε τσαμπουκά ανωτερότητα δυναμικότητα και ρομαντισμό μαζί...

τέλος πάντων... κάτι διαφορετικό από την ένδυση - υπόδυση που περιγράφουμε...

Απλή άποψη... μη με λυντσάρετε... :eek:
 
Πιστεύω οτι ο τίτλος του thread, αναφέρεται στη "μαγκιά", με τη light έννοια της λέξης (αν υπάρχει)...

Με το φτωχό παιδικό μας μυαλό, τότε, ο άλλος γινόταν "μάγκας" και "Θεός" στα μάτια μας...

Ας μην αναλύσουμε εδώ, τι εστί μάγκας, διότι είναι μια πολύ παρεξηγημένη έννοια, (ειδικά σήμερα)...
 
Πίσω
Μπλουζα